Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Po zkušenostech se skupinou uživatelů Ubuntu jsem se rozhodl shrnout některé klíčové názory této skupiny obyvatel:
1. Ubuntu je nejlepší distribuce na světě. Jestli se ti na tom něco nelíbí... jsi DEBIL!
2. Hnědo-oranžová je nejhezčí barva na světě. Jestli máš rád jinou barvu... jsi DEBIL
3. Ubuntu nemá žádné Bugy. Pokud náhodou nějáký objevíš... jsi lhář a DEBIL
4. Máš raději SU místo SUDO?.... Jsi DEBIL
5. chceš být IN? ... Nainstaluj si Ubuntu
5. Máš nainstalované Ubuntu?.... Jsi KING
6. Cheš být správný KING-Ubuntu? Běž na všechna internetová fora a tam se čiň, aby byl hlas Ubuntu co nejvíce slyšet a hlavně vidět.
7. Všem uživatelům s jiným než Ubuntu světonázorem dej "přes držku"
8. Kdo není s Ubuntu je proti nám
Nic než Ubuntu... Nic než Ubuntu.... Zieg heil!
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Ti normální uživatelé, nechť prominou, ale nějak mám štěstí jen na samé takové...
Tiskni
Sdílej:
krom absolutni nepouzitelnosti pro lidi, kteri nechteji jen tupe klikatAha, ono v tom *ubuntu není nic jako /etc, emulátor terminálu, vim, mc,... Tak proč to všechno používám?
apt-get source
apt-get build-dep
http://www.urbandictionary.com/define.php?term=Zieg+Heil
Союз нерушимый республик свободных Сплотила навеки Великая Русь! Да здравствует созданный волей народов Единый, могучий Советский Союз! Славься, Отечество наше свободное, Дружбы народов надёжный оплот! Партия Ленина — сила народная Нас к торжеству коммунизма ведёт! ....
A takových, jako jsem já bude DRTIVÁ věšina Ubuntu uživatelů.Mega LOL!!!!
"Ti normální uživatelé, nechť prominou, ale nějak mám štěstí jen na samé takové..."
Tebe jsem vskutku nemyslel. Chapu zese te to dotklo...
...ale chapu, že průměrný ubunťák se na vlastní iniciativu nezmůže ...Nemyslím si, že zrovna xkesh je ubunťák.
jakokuli kritiku kusu SW převedou na vulgární útoky vůdči kritizující osobě...Nebude to náhodu spíš jen vůči vaší osobě? Nebude problém někde jinde? Osobně mi ubuntu jako distro taky moc nevoní, ale hazení lidí do jednoho pytle podle používané distribice mi voní ještě míň.
1. opakovaný vtip už není vtipem... ale chapu, že průměrný ubunťák se na vlastní iniciativu nezmůže. 2. Nevšiml jsem si, že by tady někde někdo kritizoval ubunťáky za používání ubuntu... (přeji příjemné hledání! - zatím jste se akorát našel v mém popisu). Jediné za co tady kdo (momentálně já) kritzuje Ubunťáky je, že jakokuli kritiku kusu SW převedou na vulgární útoky vůdči kritizující osobě...Aha, takže ty jsi ubunťák...
jestli jste si nevsiml, tak ja jsem tady tradicne ten, co krotizuje ten SW....No, já preferuji tykání, ale proč ne... Co sklízíte netuším, možná by pomohlo dát nějaké odkazy (koneckonců, jsme na webu). A uklidnit se. Zatím zde jen předvádíte přesně to na co nadáváte - což je možná pochopitelné v kontextu, ale někteří z nás ten kontext neznají.A tento blopost je jen komentarem toho, co za kritiku kusu SW sklizim...
Dle mych dlouhodobych zkusenosti s Ubunti komunitou davam autorovi zapisku za pravdu. Nic ve zlem.Kdo to je "Ubuntí komunita"? Tohle jsou naprosté kecy, které se snaží přisuzovat uživatelům nějakého operačního systému určité vlastnosti. Obvykle se objevují tam, kde je něco populárního (typické dlouhodobě např. pro útoky na uživatele Windows, ale bylo či je možné je zažít i na "Debianní komunitu", "Gentoo-komunitu" a jiné), což samo o sobě stačí některým nervově labilním jedincům k tomu, aby na dotyčný operační systém a jeho uživatele svalily vinu za všechno zlo světa... Holt populární záležitosti jsou víc na ráně a jejich kritici se poměrně lacině můžou cítit jako hypergeeci, co to tý lúze nandaj. Zmiňované problémy ("dlouhodobé zkušenosti") pak vycházejí z naprosto dílčích zážitků s jednotlivými konkrétními osobami a bývají podmíněny neschopností komunikovat na jedné či druhé straně - tohle ovšem nemá vůbec co do činění s tím, jaký OS dotyčný používá.
nicmene nebudu ji zde prezentovat, protoze bych byl hned "ten zly, co nepouziva Ubuntu", jak se mi stava v jednom kuse, kdyz upozornim, ze je na Ubuntu cosi spatne.Jako např. že se tato distribuce nedá upgradovat (viz níže)? To se vůbec nedivím...
Dle mych dlouhodobych zkusenosti s Ubunti komunitou davam autorovi zapisku za pravdu. Nic ve zlem.Patří do toho i ti, co vás upozorní na to, že upgradovat z neznalosti distribuci vysloveně nedoporučeným stylem vás neopravňuje k soudům typu: Na jednom PC jsem již Ubuntu měl, takže jsem prostě otevřel terminál, zeditoval sources.list, aktualizoval a s jistými obavami spustil apt-get dist-upgrade. Bohužel však, jak už to u této distribuce bývá, upgrade se nepovedl. Když jsem se dostal do stavu, kdy mi ani přes nejrůznější metody, jak donutit apt tam ty balíčky prorvat, nešlo Ubuntu upgradovat, odevzdaně jsem stáhnul obraz CD a po jeho vypálení jsem začal s novou instalací (zdroj). Předpokládám, že budete ještě z vlastní hlouposti obviňovat "Ubuntí komunitu", "jak už to u této distribuce bývá". BTW ten článek doporučuji opravit, protože to je naprosto neprofesionální zhovadilost, která se dá charakterizovat jako šíření FUD proti Ubuntu. Když si vymyslíte vlastní bastl, tak si kritizujte především sám sebe. Kdybych chtěl nějak charakterizovat "potíratele Ubuntu", s nimiž mám tu "ne-čest" obvykle já, tak většinou nevědí, o čem vlastně mluví. Na základě svého článku se do této charakteristiky pohodlně vejdete.
. 1) nevim, co sem michate toto s komunitou, to souvislost nema.Stejně jako nemá komunita přímou souvislost s typem operačního systému.
2) dist-upgrade, jak jiz to byva nejde, to je fakt. Druhy fakt je, ze je to nedoporuceny zpusob. To jsem bohuzel zjistil az pozdeji. Mimochodem tato chyba pochazi z nejakych Ubuntich zdroju, mam dojem, ze z ceske Wiki (nevim, zda je to tam porad, ale v kazdem pripade bylo).Pokud něco takového napíšete v recenzi právě vyšlé distribuce, je velmi nefér hájit se jakýmsi dojmem z "české Wiki". Stejně tak byste v recenzi nového modelu auta napsat, že jste nalil do nádrže benzín a s obavami otočil klíčkem, ale ... jak už to u této značky bývá, motor to nevydržel. S pozdější obhajobou, že jste někde četl, že tenhle model je (býval) benziňák.
3) ze je to moje chyba jsem priznal: Datum: Dnes 7:20 Vložil: Jakub Šťastný Titulek: Re: Upgrade distribuce (celé vlákno) Aha, to je docela mozne. Tuhle cestu, priznavam, jsem nezkousel. Jsem relativne dost navykly Debianu, tak jsem tohle reseni nejak moc v potaz nebral, byt jsem na nej narazil. No zkusim priste, diky :)Měl byste zajistit opravu v článku a nadto uvést správný způsob upgradu distribuce. Pokud skutečně nechcete šířit FUD, tak za to jedna z prvních recenzí jedné z nejpopulárnějších distribucí v jednom z mála českých linuxových magazínů rozhodně stojí. Že něco takového prošlo až k publikaci ostatně svědčí o kvalitě redakčního posuzování článků tamtéž.
2) Upgrade textu tam jiz je (vizte clanek).Z diskuse pod článkem vyplynulo, že zmíněný způsob aktualizace není již doporučován. Za správné se považuje upgrade pomocí nástroje update-manager, konkrétně pomocí příkazu gksudo update-manager -c. Tímto se omlouvám ze zavádějící informaci. LOL 1) Že zmíněný způsob aktualizace není doporučován, neplyne z žádné diskuse, ale z oficiálního návodu na upgrade - což je jediný relevantní zdroj pro recenzenta. 2) Upgrade pomocí nástroje update-manager se nikoliv "považuje za správné", ale správné je. 3) Za zavádějící informaci se sice dojemně omlouváte, ale ta lživá informace s ironickým ostnem ("Bohužel však, jak už to u této distribuce bývá, upgrade se nepovedl.") tam zůstala. Navrhuji, pokud tam tento ostudný odstavec vůbec míníte ponechat, abyste tuto větu změnil asi tímto způsobem: "Bohužel však, jak už to při lidové tvořivosti počítačového lamera bývá, upgrade tímto nesprávným způsobem se nepovedl." V závěrečném hodnocení jste neoprávněnou kritiku taky nechal: Jako zkušenějšímu uživateli mi naopak zase vadí problematický dist-upgrade, který se s Ubuntu táhne již dlouhou dobu. Vím, že Ubuntu je určeno primárně začátečníkům, ale to neznamená, že by se měli pokročilejší uživatelé ignorovat. 1) Problematický je pouze ten váš nikým neautorizovaný a nedoporučovaný způsob upgrade. 2) Zvláštní je, že jako někdo, kdo se pokládá za zkušenějšího uživatele, ignorujete oficiální instalační pokyny. 3) Ubuntu není "určeno primárně začátečníkům", ale Ubuntu je určeno také začátečníkům, což rozhodně neznamená, že si tzv. "pokročilejší uživatelé" (jinak liboví frajeři) mohou dovolit ignorovat veškeré manuály (a pak nadávat, jak to distro zkažené).
3) Tohle si nechte od cesty. Kecat umi fakt naprosto kazdej.Od cesty jste si měl nechat především vy své závěry o nefungujícím upgrade Ubuntu na základě vlastních amatérských postupů, natož je ještě obhajovat.
Napsal jste neco na nejaky cesky linuxovy portal?Ano.
1. Ubuntu je nejlepší distribuce na světě. Jestli se ti na tom něco nelíbí... jsi DEBIL!Jsem DEBIL - nejlepší je přece LFS!
2. Hnědo-oranžová je nejhezčí barva na světě. Jestli máš rád jinou barvu... jsi DEBILJsem DEBIL - mám radši modrou! (A červenou a zelenou!)
3. Ubuntu nemá žádné Bugy. Pokud náhodou nějáký objevíš... jsi lhář a DEBILJsem lhář a DEBIL - proč asi vydávají bezpečnostní aktualizace, a tohle a támhleto...
4. Máš raději SU místo SUDO?.... Jsi DEBILJsem DEBIL - používám častěji SU než SUDO
5. chceš být IN? ... Nainstaluj si UbuntuUž mám, ale chci někdy zkusit i něco jiného
5. Máš nainstalované Ubuntu?.... Jsi KINGJsem KING, pfuj... až si nainstaluju Gentoo nebo LFS budu KING (vlsatně spíš QEEN
6. Cheš být správný KING-Ubuntu? Běž na všechna internetová fora a tam se čiň, aby byl hlas Ubuntu co nejvíce slyšet a hlavně vidět.Ubu-ubu-ububu Ubu-ubu-ububu UBUNTU! To je ale KRAVINA!!! Co já poslední dobou slyším a vidím nejvíc jsi ty pan Zima a ještě pár dalších, jak řvou Ubuntu-suxxxx! - stejně blbý, akorát, že to první vidím výrazně méně. Vlastně promiň jako ubunťák mám přece selektivní vnímání.
7. Všem uživatelům s jiným než Ubuntu světonázorem dej "přes držku"Jasně!!! Když mě nezmlátěj ti, co Ubuntu naopak nesnášejí. LOVE-HATE, láska-nenávist, tenká čára mezi nimi, a vypadají skoro stejně!!
8. Kdo není s Ubuntu je proti nám Nic než Ubuntu... Nic než Ubuntu.... Zieg heil!Jo, we! …
Muze mi KKK1 sdelit co je ne Ubuntu tak zleho?mno, řekl bych, že to sdělil poměrně jasně: část komunity, která ho vytočila ...
sudo
, ale jako kritiku představy, že tím, že správci systému zakážete (nebo spíš zkomplikujete) přihlášení se pod uživatelem root
nebo použití příkazu su
, a nutíte ho veškerou správu dělat přes sudo
, nějak zvýšíte bezpečnost systému. A k takové kritice se plně připojuji.
Jtím, že správci systému zakážete (nebo spíš zkomplikujete) přihlášení se pod uživatelem root
Kdo je to "uživatel root"? Proč by měl v systému kromě skutečného uživatele s administrátorskými právy strašit ještě nějaký anonymní root? Kdo o něj tolik stojí, může si ho přece založit anebo si zařídí trvalé přihlášení přes su. Pro ostatní je naprosto zbytečný. Ani v jiných obvyklých systémech jsem se snad nikdy nepřihlašoval jako root... proč taky.
root
" si můžete, pro mne za mne, pokaždé zopakovat frázi "proces běží s EUID=0", ale tímto formálním upřesněním se vůbec nic nezmění na významu toho, co jsem napsal. Tím, že formálně nezavedete účet s UID=0 do tabulky uživatelů, neřešíte problém, ten root
tam pořád je a pořád představuje slabé místo systému. Chcete-li problém řešit, použijte SELinux, LIDS nebo něco podobného, schováním roota za skříň nevyřešíte naprosto nic.
root
(proč případně nestačí sudo su
?), proč by měl uživatel-administrátor v každém případě při instalaci zakládat dvě konta s vlastním heslem, když ten, který systém instaluje, je prostě správcem systému a nikoliv "běžný uživatel".
K většině z toho jsem se už vyjadřoval dříve, takže jen stručně k některým bodům (ostatní mi připadají příliš bezpředmětné, aby je bylo potřeba komentovat):
Users do not have to remember an extra password, which they are likely to forget.
Tento argument mi nahání trochu strach. V systému totiž budete stejně muset mít jeden uživatelský účet, který bude buď mít oprávnění editovat sudoers
nebo spustit jakýkoli příkaz s EUID=0 (dále mu pro zjednodušení budu říkat správce). Takový účet je de facto všemocný (i když to útočník, který k němu získá přístup, bude mít o chloupek složitější, než u klasického účtu root
) a pracovat trvale pod takovým účtem považuji za podobně nebezpečné jako pracovat trvale pod klasickým rootem.
Sudo adds a log entry of the command(s) run (in /var/log/auth.log).
To IMHO řeší (a lépe) process accounting.
Every attacker trying to brute-force their way into your box will know it has an account named root and will try that first. What they do not know is what the usernames of your other users are.
Security by obscurity; snahu dělat z přihlašovacího jména druhé heslo jsem nikdy nechápal. Raději si zvolím bezpečnější to skutečné heslo.
Allows easy transfer for admin rights, in a short term or long term period, by adding and removing users from the admin group, while not compromising the root account.
Ani na systémech s klasickým účtem root
vám nic nebrání delegovat právo ke spuštění konkrétních příkazů pomocí sudo
.
sudo can be set up with a much more fine-grained security policy.
Pokud tím bylo myšleno totéž, co v předchozím bodu, i odpověď je stejná. Pokud tím bylo myšleno něco jiného, je potřeba si uvědomit, že účet správce je pořád v systému všemocný; opět opakuji, že skutečným řešením jsou systémy typu SELinux nebo LIDS, ne formální odstranění účtu root
.
On systems with more than one administrator using sudo avoids sharing a password amongst them.
K tomu není sudo
potřeba, stačí zavést do /etc/passwd
a /etc/shadow
druhou položku s nulovým UID (což vám ochotně udělá i standardní useradd
).
sudo
snižuje zabezpečení systému. Jen jsem vás upozornil, že pokud budete účet správce (ve smyslu výše uvedené definice) používat pro normální práci, je to z bezpečnostního hlediska chyba. Takže i v Ubuntu byste správně měl mít dva samostatné účty - jeden pro správu systému, jeden pro práci.
sudo
, to by samo o sobě ještě nevadilo. Podstatné je, zda mají oprávnění spustit (bez znalosti nějakého dalšího hesla) přes sudo
jakýkoli příkaz nebo editovat sudoers
, aby si to oprávnění přidělili. Pokud je to tak, pak by takový účet neměl být používán pro normální práci, ale pouze pro správu systému.
su
. Takže su
by se buď mělo používat vždy s plnou cestou (nebo zkontrolovat path i aliasy, ale to taky může být možná podvrženo...), přihlašovat se normálně jako root nebo používat "Root Shell" v Konsoli atp.
su
, ne?
su
, nebo přes sudo
. Pokud dokáže nějakým způsobem odposlechnout heslo, má vyhráno a skutečně je jedno, zda odposlechne heslo uživatele při zadání sudo
v Ubutnu, nebo heslo roota při zadání příkazu su
v jiné distribuci.
sudo něco
ve skutečnosti udělalo sudo něco-zlého-jako-root && něco
a je to... Bezpečnost se snižuje tím, že míst k průniku je v případě normálního uživatele mnohem víc.
su
? Že tedy účet uživatele který smí udělat su
by měl být používán pouze pro administraci systému?
su
nevystačíte se svým vlastním heslem.
su
potřebuje heslo uživatele root
a to se používá pouze při použití tohoto příkazu nebo při přímém přihlášení na virtuální konsoli. Při zmíněném nevhodném používání příkazu sudo
mu stačí heslo toho obyčejného uživatele, které se používá podstatně častěji - třeba při každém odemknutí terminálu. Proto se vám snažím vysvětlit, že i když používáte model Ubuntu, měl byste mít pro administrátorské úkony vyhrazen samostatný účet, který nepoužíváte k normální práci. Jinak řečeno, ten první bod seznamu (Users do not have to remember an extra password…) platí pouze za předpokladu, že se chováte nerozumně.
sudo
nechová.
root
také zadávám při použití příkazu su
. Mezi su a sudo je rozdíl ten že udělám su root
, a pak nechám ten terminál otevřený. Příkaz sudo
naproti tomu použiju (zpravidla) jenom pro jeden až dva příkazy za sebou (to heslo zadám jen jednou), a po jejich zkomčení nemám žádný "rootovský" terminál. Pokud chci pracovat jako po su root
, udělám sudo -s
, a to heslo použiju zase jenom jednou. Každpádně, v obou případech je nejslabším článkem řetězce normální uživatelský účet, který je třeba chránit. Domnívám se, a kromě vás mi to zatím nikdo jiný nerozmlouval, že pro bězpečnost bohatě stačí mít silné heslo, zavřené porty, nainstalované aktualizace, a samý bezpečný soft. V Ubuntu používám účet z něhož mohu administrovat pomocí sudo
. V Archi mohu administrovat pomocí su
. Za bezpečnější považuji Ubuntu. Samozřejmě, při obavách o bezpečnost bych jednal opatrněji, ale myslím že takto jsem za vodou.
Co je na "SUDO" blbeho? Hlavně ten princip. Zatimco ignoranti z redmondu u Visty uz konecne pochopili, ze odděleni usera a admina je NUTNE a zcela JASNE, Soudruzi z Canonnicalu se jaxi vydali opacnym smerem, kdy delaji s usera skoro-admina, cimz se v tomto bode degraduji na Wokenice pred mnoha lety...nebo snad z
To znamena, ze jsem "sudo passwd" jiz provedl, ale vsechny administratorske ukony stale ocekavaji "sudo" misto uzivatele root. otrava je prepisovat to nastaveni, a alias sudo = su se mi nelibi uz z principu...?