Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Pravděpodobně neumíte číst: ...Naprosto směšné je, že vám vlastně s ničím nepomůžou.... Nevidím zde žádné "počty vývojářů" nebo tak něco....Pak jste ten rozhovor patrně vůbec nečetl. O počtech vývojářů se tam mluví hned vzápětí.
Nepomůžou neznamená jen: "nenapsali X řádků kodu" ale třeba i "feedback"...A to jako musí?
Shuttleworth je ovšem tak posedly averzi na Novell, což nám ostatně sám předvedl svým otevřeným dopisem, že se od něj nějaká spolupráce ani čekat nedá...No a? Linux se přece můžu podporovat tisíci různými způsoby, aniž bych se přitom musel kamarádit s Novellem a přispívat (byť jenom feedbakem) do OOo. Linux se nerovná Novell ani OOo.
To samozrejme NE. Máte naprostou pravdu. Ale tezko muzete ocekavat, ze vyvojar OO tady bude mluvit o situaci ve vyvoji SAMBY nebo JADRA. Vyvojar OO muze mluvit o tom, jakfunguje spoluprace s lidimi kteri jeji OO pouzivaji.Jenže ten vývojář OOo právě mluvil od podpoře Linuxu. Kdyby napsal, že Ubuntu nepodporuje OOo a má obecně špatné vztahy s Novellem, tak by to bylo naprosto v pořádku a nikdo by se nad tím nepozastavil. Jenže on to neřekl.
A jestlize Shuttleworth dela z Novellu to co z nej dela, a kritizuje jej za dohodu s MS (at uz si o ni myslime cokoli), NEMUZE pak jit a vzit si OO Novell edition (coz je jedna z klicovych veci pro kterou se dohoda uzavirala) a pouzivat ji ve svem distru!Proč nemůže? Porušuje tím nějakou licenci?
A jestlize Shuttleworth dela z Novellu to co z nej dela, a kritizuje jej za dohodu s MS (at uz si o ni myslime cokoli), NEMUZE pak jit a vzit si OO Novell edition (coz je jedna z klicovych veci pro kterou se dohoda uzavirala) a pouzivat ji ve svem distru!
Řekl bych že může. Můžeme si o něm kvůli tomu myslet ledacos, Mirek Dušín by se asi červenal, ale udělat to určitě může…
Já to chápu jinak. Mluví obecně o tom, jak jednotlivé distribuce lidsky/fifnančně podporují Linux. Jestliže někdo používá openoffice Novell edition, ale zaroveň je pro něj Novell Satan č.1, tak podle mě trpí schizofreníí....To možná trpí, ale nijak z toho neplyne, že by nepodporoval Linux (to takový ten operační systém mimochodem).
pokud bydem slovičkařit tak to takové to jadroA to jádro je operační systém ;)
OO je určitě kličová věc v user-friendly distrech (ja sám preferuji vice Koffice... to jen na okraj). Je podezřelé, pokud někdo dělá "user friendly" distro, ale zároveň se zcela vyhýbá spolupráci... tam něco smrdí...Já vím o pohnutkách toho pána od Ubuntu houby a to distro taky nepoužívám, ale podle mě je primárním úkolem autorů jakékoliv distribuce věnovat se základním věcem jako správně přeložené jádro, v něm obsažené ovladače, funkční instalátor a balíčkovací systém, nějaká nastavovátka a hlavně co nejširší repozitář plný řádně otestovaného software. Věnovat se vývoji nějaké konkrétní aplikace už je IMHO nad rámec toho, co mají dělat autoři distribuce. A co se týče podpory linuxu, tak právě kvalitně udělaná a odladěná distribuce je to, co má na rozšíření linuxu ten nejdpodstatnější vliv. Rozhodně mnohem větší než nějaká kancelářská aplikace, kterou můžu notabene stejně dobře provozovat pod desítkou jiných operačních systémů.
cat /dev/urandom > code.c
, aby vyprodukovali aspon ten kod, ktory bezi prave teraz u mna na desktope "Ubuntu stále tvrdí, jak podporuje Linux, ale je to jen žvást. Naprosto směšné je, že vám vlastně s ničím nepomůžou."Nechci hluboce analyzovat ten text, ale tohle mi přijde jako "shazování" ve své nejčistší podobě - ani nepíše "je to můj názor" nebo jinou formulku, která by byla subjektivní. Mark měl své pochybnosti a bylo to jeho právo. Jeho způsob psaní zdál se mi taky poněkud nešťastným, ale to rozhodně nezmenšuje jeho finanční investici do KDE či GNOME. Takže "Ubuntu nepodporuje Linux" zas taková pravda není.
dpkg-reconfigure
, IP na desktopu řeší network manager (pravda, z dílny Novellu).
IP na desktopu řeší network manager (pravda, z dílny Novellu).Wikipedia o něm tvrdí něco jiného: The project was initiated in 2004 by Red Hat.
Tiskni
Sdílej: