Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Open source mapová a navigační aplikace OsmAnd (OpenStreetMap Automated Navigation Directions, Wikipedie, GitHub) oslavila 15 let.
Vývojář Spytihněv, autor počítačové hry Hrot (Wikipedie, ProtonDB), pracuje na nové hře Brno Transit. Jedná se o příběhový psychologický horor o strojvedoucím v zácviku, uvězněném v nejzatuchlejším metru východně od všeho, na čem záleží. Vydání je plánováno na čtvrté čtvrtletí letošního roku.
V uplynulých dnech byla v depu Českých drah v Brně-Maloměřicích úspěšně dokončena zástavba speciální antény satelitního internetu Starlink od společnosti SpaceX do jednotky InterPanter 660 004 Českých drah. Zástavbu provedla Škoda Group. Cestující se s InterPanterem, vybaveným vysokorychlostním satelitním internetem, setkají například na linkách Svitava Brno – Česká Třebová – Praha nebo Moravan Brno – Břeclav – Přerov – Olomouc.
Byla vydána nová verze 8.7.0 správce sbírky fotografií digiKam (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v oficiálním oznámení (NEWS). Nejnovější digiKam je ke stažení také jako balíček ve formátu AppImage. Stačí jej stáhnout, nastavit právo ke spuštění a spustit.
Před 30 lety, k 1. 7. 1995, byl v ČR liberalizován Internet - tehdejší Eurotel přišel o svou exkluzivitu a mohli začít vznikat první komerční poskytovatelé přístupu k Internetu [𝕏].
Byla vydána (𝕏) nová verze 7.4 open source monitorovacího systému Zabbix (Wikipedie). Přehled novinek v oznámení na webu, v poznámkách k vydání a v aktualizované dokumentaci.
Balíček s příkazem sudo byl vydán ve verzi 1.9.17p1. Řešeny jsou zranitelnosti CVE-2025-32462 (lokální eskalace práv prostřednictvím volby host) a CVE-2025-32463 (lokální eskalace práv prostřednictvím volby chroot).
Do služeb Seznam.cz se lze nově přihlásit pomocí služby MojeID [𝕏].
Bezpečnostní výzkumníci zveřejnili informace o osmi zranitelnostech, které postihují více než 700 modelů tiskáren, skenerů a štítkovačů značky Brother. Bezpečnostní upozornění vydali také další výrobci jako Fujifilm, Ricoh, Konica Minolta a Toshiba. Nejzávažnější zranitelnost CVE-2024-51978 umožňuje útočníkovi vzdáleně a bez přihlášení získat administrátorská oprávnění prostřednictvím výchozího hesla, které lze odvodit ze
… více »Pravděpodobně neumíte číst: ...Naprosto směšné je, že vám vlastně s ničím nepomůžou.... Nevidím zde žádné "počty vývojářů" nebo tak něco....Pak jste ten rozhovor patrně vůbec nečetl. O počtech vývojářů se tam mluví hned vzápětí.
Nepomůžou neznamená jen: "nenapsali X řádků kodu" ale třeba i "feedback"...A to jako musí?
Shuttleworth je ovšem tak posedly averzi na Novell, což nám ostatně sám předvedl svým otevřeným dopisem, že se od něj nějaká spolupráce ani čekat nedá...No a? Linux se přece můžu podporovat tisíci různými způsoby, aniž bych se přitom musel kamarádit s Novellem a přispívat (byť jenom feedbakem) do OOo. Linux se nerovná Novell ani OOo.
To samozrejme NE. Máte naprostou pravdu. Ale tezko muzete ocekavat, ze vyvojar OO tady bude mluvit o situaci ve vyvoji SAMBY nebo JADRA. Vyvojar OO muze mluvit o tom, jakfunguje spoluprace s lidimi kteri jeji OO pouzivaji.Jenže ten vývojář OOo právě mluvil od podpoře Linuxu. Kdyby napsal, že Ubuntu nepodporuje OOo a má obecně špatné vztahy s Novellem, tak by to bylo naprosto v pořádku a nikdo by se nad tím nepozastavil. Jenže on to neřekl.
A jestlize Shuttleworth dela z Novellu to co z nej dela, a kritizuje jej za dohodu s MS (at uz si o ni myslime cokoli), NEMUZE pak jit a vzit si OO Novell edition (coz je jedna z klicovych veci pro kterou se dohoda uzavirala) a pouzivat ji ve svem distru!Proč nemůže? Porušuje tím nějakou licenci?
A jestlize Shuttleworth dela z Novellu to co z nej dela, a kritizuje jej za dohodu s MS (at uz si o ni myslime cokoli), NEMUZE pak jit a vzit si OO Novell edition (coz je jedna z klicovych veci pro kterou se dohoda uzavirala) a pouzivat ji ve svem distru!
Řekl bych že může. Můžeme si o něm kvůli tomu myslet ledacos, Mirek Dušín by se asi červenal, ale udělat to určitě může…
Já to chápu jinak. Mluví obecně o tom, jak jednotlivé distribuce lidsky/fifnančně podporují Linux. Jestliže někdo používá openoffice Novell edition, ale zaroveň je pro něj Novell Satan č.1, tak podle mě trpí schizofreníí....To možná trpí, ale nijak z toho neplyne, že by nepodporoval Linux (to takový ten operační systém mimochodem).
pokud bydem slovičkařit tak to takové to jadroA to jádro je operační systém ;)
OO je určitě kličová věc v user-friendly distrech (ja sám preferuji vice Koffice... to jen na okraj). Je podezřelé, pokud někdo dělá "user friendly" distro, ale zároveň se zcela vyhýbá spolupráci... tam něco smrdí...Já vím o pohnutkách toho pána od Ubuntu houby a to distro taky nepoužívám, ale podle mě je primárním úkolem autorů jakékoliv distribuce věnovat se základním věcem jako správně přeložené jádro, v něm obsažené ovladače, funkční instalátor a balíčkovací systém, nějaká nastavovátka a hlavně co nejširší repozitář plný řádně otestovaného software. Věnovat se vývoji nějaké konkrétní aplikace už je IMHO nad rámec toho, co mají dělat autoři distribuce. A co se týče podpory linuxu, tak právě kvalitně udělaná a odladěná distribuce je to, co má na rozšíření linuxu ten nejdpodstatnější vliv. Rozhodně mnohem větší než nějaká kancelářská aplikace, kterou můžu notabene stejně dobře provozovat pod desítkou jiných operačních systémů.
cat /dev/urandom > code.c
, aby vyprodukovali aspon ten kod, ktory bezi prave teraz u mna na desktope "Ubuntu stále tvrdí, jak podporuje Linux, ale je to jen žvást. Naprosto směšné je, že vám vlastně s ničím nepomůžou."Nechci hluboce analyzovat ten text, ale tohle mi přijde jako "shazování" ve své nejčistší podobě - ani nepíše "je to můj názor" nebo jinou formulku, která by byla subjektivní. Mark měl své pochybnosti a bylo to jeho právo. Jeho způsob psaní zdál se mi taky poněkud nešťastným, ale to rozhodně nezmenšuje jeho finanční investici do KDE či GNOME. Takže "Ubuntu nepodporuje Linux" zas taková pravda není.
dpkg-reconfigure
, IP na desktopu řeší network manager (pravda, z dílny Novellu).
IP na desktopu řeší network manager (pravda, z dílny Novellu).Wikipedia o něm tvrdí něco jiného: The project was initiated in 2004 by Red Hat.
Tiskni
Sdílej: