Byla vydána verze 4.2 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Anton Carniaux, právní zástupce Microsoft France, pod přísahou: Microsoft nemůže garantovat, že data z EU nepředá do USA bez EU souhlasu, musí dodržovat americké zákony.
Byl vydán Mozilla Firefox 141.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Lokální AI umí uspořádat podobné panely do skupin. Firefox na Linuxu využívá méně paměti. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 141 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
NÚKIB upozorňuje na kritickou zranitelnost v SharePointu. Jedná se o kritickou zranitelnost typu RCE (remote code execution) – CVE-2025-53770, která umožňuje neautentizovaný vzdálený přístup a spuštění kódu, což může vést k úplnému převzetí kontroly nad serverem. Zranitelné verze jsou pouze on-premise verze a to konkrétně SharePoint Server 2016, 2019 a Subscription Edition. SharePoint Online (Microsoft 365) není touto zranitelností ohrožen.
Společnost Valve zpřísnila pravidla pro obsah, který je možné distribuovat ve službě Steam. Současně řadu her ze Steamu odstranila. V zásadách a pravidlech přibylo omezení 15: Obsah, který by mohl porušovat pravidla a normy stanovené zpracovateli plateb a souvisejícími sítěmi platebních karet a bankami nebo poskytovateli připojení k internetu. Sem spadají zejména určité druhy obsahu pouze pro dospělé.
Dle analytics.usa.gov je za posledních 90 dnů 6,2 % přístupů k webových stránkám a aplikacím federální vlády Spojených států z Linuxu.
Jak si zobrazit pomocí Chrome a na Chromiu založených webových prohlížečích stránky s neplatným certifikátem? Stačí napsat thisisunsafe.
V repozitáři AUR (Arch User Repository) linuxové distribuce Arch Linux byly nalezeny a odstraněny tři balíčky s malwarem. Jedná se o librewolf-fix-bin, firefox-patch-bin a zen-browser-patched-bin.
Dle plánu by Debian 13 s kódovým názvem Trixie měl vyjít v sobotu 9. srpna.
Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Vyšel rozhovor s Michaelem Meeksem z týmu openoffice u firmy Novell. Je to zajímavé čtení. Cituji:
....Ano, ale Novell edition je v tuto chvíli používán například Debianem, Ubuntu a Mandrivou. Je to proto, že ti lidé doopravdy na OpenOffice nedělají, takže používají naši verzi. Problém je, že všichni tvrdí, že podporují Linux, ale nic pro to nedělají. Když se podíváte na to, kdo dělá OpenOffice, je to šedesát lidí od Sunu, dvacet lidí od Novellu a jeden z Red Hatu. Nikdo další už není. Ubuntu stále tvrdí, jak podporuje Linux, ale je to jen žvást. Naprosto směšné je, že vám vlastně s ničím nepomůžou. Zajímavé také je, že celý Red Hat desktop tým je menší než můj OpenOffice tým, který dělá jen část našeho desktopu. Takže Novell investuje mnoho úsilí do desktopu jako celku – výměnná zařízení, notebooky, Compiz, Beagle, OpenOffice a podobně. Novell je v tomto ohledu velmi aktivní.Tento pocit mám už delší dobu. Že jsou skupiny / firmy / komunity, které podporují Linux a pak jsou skupiny, které "podporují" Linux...
.
PS.: Prosil bych všechny "Ubuntu uřvance" aby se raději nevyjadřovali a nekazili diskuzi. Slušné Ubuntu uživatele vítám..
ZDROJ:http://www.root.cz/clanky/michael-meeks-vsichni-jen-mluvi-nikdo-nepomaha/
Tiskni
Sdílej:
Pravděpodobně neumíte číst: ...Naprosto směšné je, že vám vlastně s ničím nepomůžou.... Nevidím zde žádné "počty vývojářů" nebo tak něco....Pak jste ten rozhovor patrně vůbec nečetl. O počtech vývojářů se tam mluví hned vzápětí.
Nepomůžou neznamená jen: "nenapsali X řádků kodu" ale třeba i "feedback"...A to jako musí?
Shuttleworth je ovšem tak posedly averzi na Novell, což nám ostatně sám předvedl svým otevřeným dopisem, že se od něj nějaká spolupráce ani čekat nedá...No a? Linux se přece můžu podporovat tisíci různými způsoby, aniž bych se přitom musel kamarádit s Novellem a přispívat (byť jenom feedbakem) do OOo. Linux se nerovná Novell ani OOo.
To samozrejme NE. Máte naprostou pravdu. Ale tezko muzete ocekavat, ze vyvojar OO tady bude mluvit o situaci ve vyvoji SAMBY nebo JADRA. Vyvojar OO muze mluvit o tom, jakfunguje spoluprace s lidimi kteri jeji OO pouzivaji.Jenže ten vývojář OOo právě mluvil od podpoře Linuxu. Kdyby napsal, že Ubuntu nepodporuje OOo a má obecně špatné vztahy s Novellem, tak by to bylo naprosto v pořádku a nikdo by se nad tím nepozastavil. Jenže on to neřekl.
A jestlize Shuttleworth dela z Novellu to co z nej dela, a kritizuje jej za dohodu s MS (at uz si o ni myslime cokoli), NEMUZE pak jit a vzit si OO Novell edition (coz je jedna z klicovych veci pro kterou se dohoda uzavirala) a pouzivat ji ve svem distru!Proč nemůže? Porušuje tím nějakou licenci?
A jestlize Shuttleworth dela z Novellu to co z nej dela, a kritizuje jej za dohodu s MS (at uz si o ni myslime cokoli), NEMUZE pak jit a vzit si OO Novell edition (coz je jedna z klicovych veci pro kterou se dohoda uzavirala) a pouzivat ji ve svem distru!
Řekl bych že může. Můžeme si o něm kvůli tomu myslet ledacos, Mirek Dušín by se asi červenal, ale udělat to určitě může…
Já to chápu jinak. Mluví obecně o tom, jak jednotlivé distribuce lidsky/fifnančně podporují Linux. Jestliže někdo používá openoffice Novell edition, ale zaroveň je pro něj Novell Satan č.1, tak podle mě trpí schizofreníí....To možná trpí, ale nijak z toho neplyne, že by nepodporoval Linux (to takový ten operační systém mimochodem).
pokud bydem slovičkařit tak to takové to jadroA to jádro je operační systém ;)
OO je určitě kličová věc v user-friendly distrech (ja sám preferuji vice Koffice... to jen na okraj). Je podezřelé, pokud někdo dělá "user friendly" distro, ale zároveň se zcela vyhýbá spolupráci... tam něco smrdí...Já vím o pohnutkách toho pána od Ubuntu houby a to distro taky nepoužívám, ale podle mě je primárním úkolem autorů jakékoliv distribuce věnovat se základním věcem jako správně přeložené jádro, v něm obsažené ovladače, funkční instalátor a balíčkovací systém, nějaká nastavovátka a hlavně co nejširší repozitář plný řádně otestovaného software. Věnovat se vývoji nějaké konkrétní aplikace už je IMHO nad rámec toho, co mají dělat autoři distribuce. A co se týče podpory linuxu, tak právě kvalitně udělaná a odladěná distribuce je to, co má na rozšíření linuxu ten nejdpodstatnější vliv. Rozhodně mnohem větší než nějaká kancelářská aplikace, kterou můžu notabene stejně dobře provozovat pod desítkou jiných operačních systémů.
cat /dev/urandom > code.c
, aby vyprodukovali aspon ten kod, ktory bezi prave teraz u mna na desktope "Ubuntu stále tvrdí, jak podporuje Linux, ale je to jen žvást. Naprosto směšné je, že vám vlastně s ničím nepomůžou."Nechci hluboce analyzovat ten text, ale tohle mi přijde jako "shazování" ve své nejčistší podobě - ani nepíše "je to můj názor" nebo jinou formulku, která by byla subjektivní. Mark měl své pochybnosti a bylo to jeho právo. Jeho způsob psaní zdál se mi taky poněkud nešťastným, ale to rozhodně nezmenšuje jeho finanční investici do KDE či GNOME. Takže "Ubuntu nepodporuje Linux" zas taková pravda není.
dpkg-reconfigure
, IP na desktopu řeší network manager (pravda, z dílny Novellu).
IP na desktopu řeší network manager (pravda, z dílny Novellu).Wikipedia o něm tvrdí něco jiného: The project was initiated in 2004 by Red Hat.