Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
Koukni se sem: http://functions.wolfram.com/Constants/Pi/06/ShowAll.html
Na pocitani je vhodny treba tenhle vzorec: http://functions.wolfram.com/Constants/Pi/06/01/01/0003/
Vtip je v tom, ze iterujes k, dokud "pi pro k-1" / "pi pro k" presahuje zadanou deltu (presnost jake chces docilit).
Jeste dodatek - nastrel predstavy paralelizace - mas X masin, tak prvni pocita pro "k % X = 0", druha "k % X = 1" etc.
Jako transcendentni cislo se da vypocitat/zmerit vzdy pouze na urcitou presnost.
Sranda. Ja zas poznám matematika, ktorý si myslel, že Planckova konštanta je transcendentné číslo
I tak sa ti pocitac sekne na 216. mieste ...
Stovky vláken jsou pro sraby, kdybys byl co k čemu, rozchodíš hadoopový cluster na pár tisících strojích, jako to mají v Yahoo, a pustíš tam tohlehadoop me prisel hodne pomaly, az jsem se divil, jak to v tam yahoo jsou schopni provozovat. pravda, muj nejvetsi cluster mel 20 nodu, takze to se s nima neda srovnat... ale ta rezie na presuny dat mezi map-reduce, pripadne ukladani na HDFS v replikovanem rezimu byla opravdu sila...
ale ta rezie na presuny dat mezi map-reduce, pripadne ukladani na HDFS v replikovanem rezimu byla opravdu sila...
nejake cisla? (MB/s,GB/s)
Vývoj je dost rychlý, řeší se lepší plánovače a já nevím co všechnovyvoj jde rychle kupredu a pribyvaji zajimave vlastnosti. ale myslim, ze je tam par designovych problemu. napr. snaha cpat skoro vsechno na disk a to i mezivypocty.
hodně záleží na správné konfiguracito jo. slusne to nakonfigurovat je docela dobra magie. navic jsem zjistil, ze vetsina oficialnich doporuceni na mojem clusteru proste nefunguje, tak jsem jednotlive konfiguracni hodnoty hledal metodou pokus-omyl.
Blog Cloudery je vysoce zajímavé čtenínechytam se... muzes mi dat link?
Zkus se podívat na GMP, používá to například System Stability Tester.
Obávám se, že autorovi jde spíš o hraní si s počítáním na grafice, protože pár milionů desetinejch míst se dá vypočítat během pár minut i na CPU...
PERL je krásný:
$|=3,141592;sub _ {print@_}sub o{_++$O[0 ];_ 0for 1..$#O}sub O{$;=int $=/10,'0/^ ^';if($;<9) {_$_ for @O;;@O=() ;0}push @O,$;;0 ,;push@ O,'.'if $^==1; 0;if($; ==10){ print ,o,@O=( )}}$~= 1000000 ;$-=10* (q/@O= digits of pi =10/,1) *int($~ /3)+1;$ _=2for@ ,[0..$-] ,;for$^ (1..$~){ $:=$-;$O =0;until ($:<0){$/= 2*$:+1;$/= 10if$/==1;$==10*$,[$:]+$O;$, [$:]=$=%$/;$O=int($=/$/ )*$:--,10}O}o
a co tak vypocitat 22/7
$ ./divide 22 7 3.142857...
No a? :) my sme v skole pouzivali konstantu 3.14 takto (22/7) som si to lahko zapamatal... ake presne boli potom tie vypocty?
Pro běžnou technickou praxi samozřejmě stačí. Možná v NASA to počítají přesněji, než na +-5 platných číslic.
Pocitanie PI = pocitanie molekul vody v moriach celeho sveta...
tych molekul bude podla mna viac ako 3.14..
Nebo budou použity takové jednotky, že to tak jako tak vyjde
#!/usr/bin/bc -lq n=read() scale=n 4*a(1) quit
Akorát ještě výsledek oříznout o jedno desetinné místo - poslední zprava je blbě:
scale=3 4*a(1) 3.140 scale=4 4*a(1) 3.1412 scale=5 4*a(1) 3.14156 scale=6 4*a(1) 3.141592 scale=7 4*a(1) 3.1415924
Invalid MIT-MAGIC-COOKIE-1 key
?
Tiskni
Sdílej: