Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Kdysi dávno (před více než pěti lety) jsem hledal způsob, jak spustit nějaký příkaz po restartu systému jako běžný uživatel - ne root. Nic čistého jsem nenašel a tak jsem dal do cronu "každých 10 minut kontroluj, jestli běží proces a kdyžtak ho nahoď". Pak jsem se stal rootem a naučil se psát rc scripty, ale teď se dívám do manuálu od cronu a co nevidím:
Říkejte si co chcete o velkém americkém bratrovi, ale Google mi přijde dnes, v době všech .NETů, XGL, Maců mini a podobných "vymožeností", jako jedna z mála firem, u kterých jde vidět nějaká filosofická inovace. Už mě s tím pěkně štvou, člověk se na to vždycky podívá a řekne si, že je to milá kravinka, ale za 14 dnů zjistí, že bez toho nemůže prakticky existovat. Takže napíšu, co mě zaujalo na Gmailu, v Google maps a v Google talku. Jo a nejsou to žádné horké novinky, píšu dojmy až s odstupem času.