Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Ve zprávičce o Tango ikonkách do GIMPu se o ně někdo otřel, že prý jsou ošklivé.
Ošklivost a neošklivost je věc osobního názoru. Já nedám dopustit na strohé ikony z GNOME, jsou vkusné, jasné, nerozptylují. Ala řada lidí má ráda ty nablýskané přeslazené z KDE, proč ne.
Tango ikonky zkousnu. Neurazí, ale k orgasmu asi taky nepřivedou. Ale velmi se mi zamlouvá myšlenka projektu Tango - vytvořit baterii ikonek použitelných ve všech prostředích (KDE, GNOME, Windows), tak aby žádná aplikace nevypadala jako vetřelec. To je opravdový přínos pro uživatele. Třeba teď jsem si stáhl tangoidní motiv do Opery a mám radost, jak zapadla.
Tak jsem si hezky pohrál s Google Spreadsheet. Musím říct, že je to moc hezká aplikace a byl jsem opět okouzlen. Ono na webové rozhraní pro mail je každý zvyklý, dokonce i wysiwyg (whizin' wig, hvízdající paruka formátování textu na webu je celkem běžná věc, ale webový tabulkový kalkulátor jsem ještě nezkoušel.
Nemám zcela vyhraněný názor na DRM (Digital Restriction Management). Na jednu stranu cítím, že je potřeba model financování producentů obsahu, který je aplikovatelný v dnešním techologickém prostředí. Na druhou stranu vidím, že cena za DRM je pravděpodobně neúnosná (drastické omezení různých svobod).
Pokud si taky chcete ujasnit pohled, doporučuji výbornou přednášku Cory Doctorowa z Red Hat Summitu. Má to asi 30 minut, jde to k jádru věci a místy je to velmi vtipné.
Vždycky jsem nechápal lidi, co třeba psali HTML stránky v Notepadu. Taky jsem slýchával jak lidi píší knížky ve Vimu a operační systémy v Emacsu.
Během práce na diplomce jsem vzdal updatování svého Debiana (unstable). Když napíšu apt-get update; apt-get dist-upgrade
, vypadá to následovně.
955 upgraded, 153 newly installed, 23 to remove and 19 not upgraded. Need to get 883MB of archives. After unpacking 97.2MB of additional disk space will be used. Do you want to continue [Y/n]?
Přes Miguelův blog jsem se dozvěděl o jednom zajímavém projektu - Second Life [wiki]. Nehraju počítačové hry, ale občas se rád dívám, jak je hrají jiní. Zají má mě ten vývoj, technologická a psychologická stránka věci.