Meta představila prototyp náramku, který snímá elektrickou aktivity svalů (povrchová elektromyografie, EMG) a umožňuje jemnými gesty ruky a prstů ovládat počítač nebo různá zařízení. Získané datové sady emg2qwerty a emg2pose jsou open source.
Byla vydána (𝕏) nová verze 25.7 open source firewallové a routovací platformy OPNsense (Wikipedie). Jedná se o fork pfSense postavený na FreeBSD. Kódový název OPNsense 25.7 je Visionary Viper. Přehled novinek v příspěvku na fóru.
Před 40 lety, 23. července 1985, společnost Commodore představila první počítač Amiga. Jednalo se o počítač "Amiga od Commodore", jenž byl později pojmenován Amiga 1000. Mělo se jednat o přímou konkurenci počítače Apple Macintosh uvedeného na trh v lednu 1984.
T‑Mobile USA ve spolupráci se Starlinkem spustil službu T-Satellite. Uživatelé služby mohou v odlehlých oblastech bez mobilního signálu aktuálně využívat satelitní síť s více než 650 satelity pro posílání a příjem zpráv, sdílení polohy, posílání zpráv na 911 a příjem upozornění, posílání obrázků a krátkých hlasových zpráv pomocí aplikace Zprávy Google. V plánu jsou také satelitní data.
Společnost Proxmox Server Solutions stojící za virtualizační platformou Proxmox Virtual Environment věnovala 10 000 eur nadaci The Perl and Raku Foundation (TPRF).
Byla vydána nová verze 2.4.65 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešena je bezpečnostní chyba CVE-2025-54090.
Společnost Proton AG stojící za Proton Mailem a dalšími službami přidala do svého portfolia AI asistenta Lumo.
Amazon koupil společnost Bee zaměřenou na nositelnou osobní AI aktuálně nabízející náramek Pioneer (YouTube) s mikrofony zaznamenávající vše kolem [𝕏, LinkedIn].
Společnost Teufel nedávno představila svůj první open source Bluetooth reproduktor MYND.
Byla vydána verze 4.2 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Ve zprávičce o Tango ikonkách do GIMPu se o ně někdo otřel, že prý jsou ošklivé.
Ošklivost a neošklivost je věc osobního názoru. Já nedám dopustit na strohé ikony z GNOME, jsou vkusné, jasné, nerozptylují. Ala řada lidí má ráda ty nablýskané přeslazené z KDE, proč ne.
Tango ikonky zkousnu. Neurazí, ale k orgasmu asi taky nepřivedou. Ale velmi se mi zamlouvá myšlenka projektu Tango - vytvořit baterii ikonek použitelných ve všech prostředích (KDE, GNOME, Windows), tak aby žádná aplikace nevypadala jako vetřelec. To je opravdový přínos pro uživatele. Třeba teď jsem si stáhl tangoidní motiv do Opery a mám radost, jak zapadla.
Tak jsem si hezky pohrál s Google Spreadsheet. Musím říct, že je to moc hezká aplikace a byl jsem opět okouzlen. Ono na webové rozhraní pro mail je každý zvyklý, dokonce i wysiwyg (whizin' wig, hvízdající paruka formátování textu na webu je celkem běžná věc, ale webový tabulkový kalkulátor jsem ještě nezkoušel.
Nemám zcela vyhraněný názor na DRM (Digital Restriction Management). Na jednu stranu cítím, že je potřeba model financování producentů obsahu, který je aplikovatelný v dnešním techologickém prostředí. Na druhou stranu vidím, že cena za DRM je pravděpodobně neúnosná (drastické omezení různých svobod).
Pokud si taky chcete ujasnit pohled, doporučuji výbornou přednášku Cory Doctorowa z Red Hat Summitu. Má to asi 30 minut, jde to k jádru věci a místy je to velmi vtipné.
Vždycky jsem nechápal lidi, co třeba psali HTML stránky v Notepadu. Taky jsem slýchával jak lidi píší knížky ve Vimu a operační systémy v Emacsu.
Během práce na diplomce jsem vzdal updatování svého Debiana (unstable). Když napíšu apt-get update; apt-get dist-upgrade
, vypadá to následovně.
955 upgraded, 153 newly installed, 23 to remove and 19 not upgraded. Need to get 883MB of archives. After unpacking 97.2MB of additional disk space will be used. Do you want to continue [Y/n]?
Přes Miguelův blog jsem se dozvěděl o jednom zajímavém projektu - Second Life [wiki]. Nehraju počítačové hry, ale občas se rád dívám, jak je hrají jiní. Zají má mě ten vývoj, technologická a psychologická stránka věci.