Před 40 lety, 23. července 1985, společnost Commodore představila první počítač Amiga. Jednalo se o počítač "Amiga od Commodore", jenž byl později pojmenován Amiga 1000. Mělo se jednat o přímou konkurenci počítače Apple Macintosh uvedeného na trh v lednu 1984.
T‑Mobile USA ve spolupráci se Starlinkem spustil službu T-Satellite. Uživatelé služby mohou v odlehlých oblastech bez mobilního signálu aktuálně využívat satelitní síť s více než 650 satelity pro posílání a příjem zpráv, sdílení polohy, posílání zpráv na 911 a příjem upozornění, posílání obrázků a krátkých hlasových zpráv pomocí aplikace Zprávy Google. V plánu jsou také satelitní data.
Společnost Proxmox Server Solutions stojící za virtualizační platformou Proxmox Virtual Environment věnovala 10 000 eur nadaci The Perl and Raku Foundation (TPRF).
Byla vydána nová verze 2.4.65 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešena je bezpečnostní chyba CVE-2025-54090.
Společnost Proton AG stojící za Proton Mailem a dalšími službami přidala do svého portfolia AI asistenta Lumo.
Amazon koupil společnost Bee zaměřenou na nositelnou osobní AI aktuálně nabízející náramek Pioneer (YouTube) s mikrofony zaznamenávající vše kolem [𝕏, LinkedIn].
Společnost Teufel nedávno představila svůj první open source Bluetooth reproduktor MYND.
Byla vydána verze 4.2 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Anton Carniaux, právní zástupce Microsoft France, pod přísahou: Microsoft nemůže garantovat, že data z EU nepředá do USA bez EU souhlasu, musí dodržovat americké zákony.
Byl vydán Mozilla Firefox 141.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Lokální AI umí uspořádat podobné panely do skupin. Firefox na Linuxu využívá méně paměti. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 141 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Tak jsem si hezky pohrál s Google Spreadsheet. Musím říct, že je to moc hezká aplikace a byl jsem opět okouzlen. Ono na webové rozhraní pro mail je každý zvyklý, dokonce i wysiwyg (whizin' wig, hvízdající paruka formátování textu na webu je celkem běžná věc, ale webový tabulkový kalkulátor jsem ještě nezkoušel.
Bohužel to (snad zatím) neumí grafy, ale na tabulkové výpočty je to opravdu použitelné. Samozřejmě omezení daná technologií jsou značná -- nejvíc chybí kontextové menu a klávesové zkratky pro práci se schránkou.
Taky je to dost pomalé, můj Duron těsně po gigahertz dostává pokouřit kvůli neskutečně pomalému renderování písma přes Cairo a samozřejmě těm tunám JavaScriptu, co to pohánějí. Ve Woknech (i ve vmWare) je to lepší.
Uložil jsem si stránku z Gexcelu na disk a jal se zkoumat zdroják. Je to asi 180 KiB obfuskovaného JavaScriptu. Při deseti znacích na řádek to dává nějakých 20 tisíc řádek formátovaného zdrojáku.
Skoro všechny problémy v IT se řeší přidáváním vrstev abstrakce. Stát na ramenech obrů znamená vršit na sebe jednu technologii za druhou. Ale občas je to spíš jakési znásilňování technologií.
Napsal jsem do tabulky pár čísel a poručil softu, ať je sečte. Součet několika čísel se dá v assembleru napsat určitě pod dvacet řádek a výpočet bude trvat maximálně mikrosekundy. V Gexcelu to trvalo desetiny vteřin.
Pochybuju, že návrháři JavaScriptu někdy pomýšleli na to, že v něm někdo bude psát tabulkový kalkulátor. Ale máme ho tu, to je vývoj. Musím si koupit laptop s dvoujádrovým procesorem a budu spokojenější .
Tiskni
Sdílej:
…v životě bych neřekl, že JavaScript k něčemu bude…Já dříve taky ne