Java má dnes 30. narozeniny. Veřejnosti byla představena 23. května 1995.
1. července Mozilla vypne službu Fakespot pro detekci podvodných recenzí v internetových obchodech. Mozilla koupila Fakespot v květnu 2023.
8. července Mozilla vypne službu Pocket (Wikipedie) pro ukládání článků z webu na později. Do 8. října si uživatelé mohou vyexportovat data. Mozilla koupila Pocket v únoru 2017. Několik měsíců byl Pocket integrovanou součástí Firefoxu.
Turris OS má aktuálně problém s aktualizací související s ukončením podpory protokolu OCSP u certifikační autority Let's Encrypt.
Nevidomý uživatel Linuxu v blogu upozornil na tristní stav přístupnosti na linuxovém desktopu (část první, druhá, závěr), přičemž stížnosti jsou podobné jako v roce 2022. Vyvolal bouřlivou odezvu. Následně např. Georges Stavracas shrnul situaci v GNOME. Debata o jiném aspektu přístupnosti, emulaci vstupu pod Waylandem, také proběhla na Redditu.
DevConf.CZ 2025, tj. open source komunitní konference sponzorovaná společností Red Hat, proběhne od 12. do 14. června v Brně na FIT VUT. Publikován byl program a spuštěna byla registrace.
Byla vydána nová major verze 28.0 programovacího jazyka Erlang (Wikipedie) a související platformy OTP (Open Telecom Platform, Wikipedie). Přehled novinek v příspěvku na blogu.
Český telekomunikační úřad zveřejnil Výroční zprávu za rok 2024 (pdf), kde shrnuje své aktivity v loňském roce a přináší i základní popis situace na trhu. Celkový objem přenesených mobilních dat za rok 2024 dosáhl dle odhadu hodnoty přibližně 1,73 tis. PB a jeho meziroční nárůst činí zhruba 30 %. Průměrná měsíční spotřeba dat na datovou SIM kartu odhadem dosáhla 12,5 GB – v předchozím roce šlo o 9,8 GB.
Z novinek představených na Google I/O 2025: Přehledy od AI (AI Overviews) se rozšiřují do dalších zemí. Užitečné, syntetizované přehledy od generativní AI jsou nově k dispozici i českým uživatelům Vyhledávače.
Šestice firem označovaných jako „MAMAAN“ – tedy Meta (Facebook, Instagram), Alphabet (Google), Microsoft, Apple, Amazon a Netflix – je zodpovědná za více než padesát procent světového internetového provozu. Dalšími velkými hráči jsou TikTok a Disney+. Společně tak zásadně určují podobu digitálního prostředí, spotřebitelského chování i budoucích trendů v oblasti technologií. I přesto, že se podíl těchto gigantů od roku 2023 o něco snížil, jejich dominantní postavení zvyšuje volání po regulaci.
Tak jsem si hezky pohrál s Google Spreadsheet. Musím říct, že je to moc hezká aplikace a byl jsem opět okouzlen. Ono na webové rozhraní pro mail je každý zvyklý, dokonce i wysiwyg (whizin' wig, hvízdající paruka formátování textu na webu je celkem běžná věc, ale webový tabulkový kalkulátor jsem ještě nezkoušel.
Bohužel to (snad zatím) neumí grafy, ale na tabulkové výpočty je to opravdu použitelné. Samozřejmě omezení daná technologií jsou značná -- nejvíc chybí kontextové menu a klávesové zkratky pro práci se schránkou.
Taky je to dost pomalé, můj Duron těsně po gigahertz dostává pokouřit kvůli neskutečně pomalému renderování písma přes Cairo a samozřejmě těm tunám JavaScriptu, co to pohánějí. Ve Woknech (i ve vmWare) je to lepší.
Uložil jsem si stránku z Gexcelu na disk a jal se zkoumat zdroják. Je to asi 180 KiB obfuskovaného JavaScriptu. Při deseti znacích na řádek to dává nějakých 20 tisíc řádek formátovaného zdrojáku.
Skoro všechny problémy v IT se řeší přidáváním vrstev abstrakce. Stát na ramenech obrů znamená vršit na sebe jednu technologii za druhou. Ale občas je to spíš jakési znásilňování technologií.
Napsal jsem do tabulky pár čísel a poručil softu, ať je sečte. Součet několika čísel se dá v assembleru napsat určitě pod dvacet řádek a výpočet bude trvat maximálně mikrosekundy. V Gexcelu to trvalo desetiny vteřin.
Pochybuju, že návrháři JavaScriptu někdy pomýšleli na to, že v něm někdo bude psát tabulkový kalkulátor. Ale máme ho tu, to je vývoj. Musím si koupit laptop s dvoujádrovým procesorem a budu spokojenější .
Tiskni
Sdílej:
…v životě bych neřekl, že JavaScript k něčemu bude…Já dříve taky ne