Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Open source mapová a navigační aplikace OsmAnd (OpenStreetMap Automated Navigation Directions, Wikipedie, GitHub) oslavila 15 let.
Vývojář Spytihněv, autor počítačové hry Hrot (Wikipedie, ProtonDB), pracuje na nové hře Brno Transit. Jedná se o příběhový psychologický horor o strojvedoucím v zácviku, uvězněném v nejzatuchlejším metru východně od všeho, na čem záleží. Vydání je plánováno na čtvrté čtvrtletí letošního roku.
Tak jsem si hezky pohrál s Google Spreadsheet. Musím říct, že je to moc hezká aplikace a byl jsem opět okouzlen. Ono na webové rozhraní pro mail je každý zvyklý, dokonce i wysiwyg (whizin' wig, hvízdající paruka formátování textu na webu je celkem běžná věc, ale webový tabulkový kalkulátor jsem ještě nezkoušel.
Bohužel to (snad zatím) neumí grafy, ale na tabulkové výpočty je to opravdu použitelné. Samozřejmě omezení daná technologií jsou značná -- nejvíc chybí kontextové menu a klávesové zkratky pro práci se schránkou.
Taky je to dost pomalé, můj Duron těsně po gigahertz dostává pokouřit kvůli neskutečně pomalému renderování písma přes Cairo a samozřejmě těm tunám JavaScriptu, co to pohánějí. Ve Woknech (i ve vmWare) je to lepší.
Uložil jsem si stránku z Gexcelu na disk a jal se zkoumat zdroják. Je to asi 180 KiB obfuskovaného JavaScriptu. Při deseti znacích na řádek to dává nějakých 20 tisíc řádek formátovaného zdrojáku.
Skoro všechny problémy v IT se řeší přidáváním vrstev abstrakce. Stát na ramenech obrů znamená vršit na sebe jednu technologii za druhou. Ale občas je to spíš jakési znásilňování technologií.
Napsal jsem do tabulky pár čísel a poručil softu, ať je sečte. Součet několika čísel se dá v assembleru napsat určitě pod dvacet řádek a výpočet bude trvat maximálně mikrosekundy. V Gexcelu to trvalo desetiny vteřin.
Pochybuju, že návrháři JavaScriptu někdy pomýšleli na to, že v něm někdo bude psát tabulkový kalkulátor. Ale máme ho tu, to je vývoj. Musím si koupit laptop s dvoujádrovým procesorem a budu spokojenější .
Tiskni
Sdílej:
…v životě bych neřekl, že JavaScript k něčemu bude…Já dříve taky ne