Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Open source mapová a navigační aplikace OsmAnd (OpenStreetMap Automated Navigation Directions, Wikipedie, GitHub) oslavila 15 let.
Vývojář Spytihněv, autor počítačové hry Hrot (Wikipedie, ProtonDB), pracuje na nové hře Brno Transit. Jedná se o příběhový psychologický horor o strojvedoucím v zácviku, uvězněném v nejzatuchlejším metru východně od všeho, na čem záleží. Vydání je plánováno na čtvrté čtvrtletí letošního roku.
V uplynulých dnech byla v depu Českých drah v Brně-Maloměřicích úspěšně dokončena zástavba speciální antény satelitního internetu Starlink od společnosti SpaceX do jednotky InterPanter 660 004 Českých drah. Zástavbu provedla Škoda Group. Cestující se s InterPanterem, vybaveným vysokorychlostním satelitním internetem, setkají například na linkách Svitava Brno – Česká Třebová – Praha nebo Moravan Brno – Břeclav – Přerov – Olomouc.
Byla vydána nová verze 8.7.0 správce sbírky fotografií digiKam (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v oficiálním oznámení (NEWS). Nejnovější digiKam je ke stažení také jako balíček ve formátu AppImage. Stačí jej stáhnout, nastavit právo ke spuštění a spustit.
Minule jsem psal o upgradu na Ubuntu. Nakonec to prošlo docela hladce, ale stěžoval jsem si, že mi občas zamrzne panel.
Vyklubal se z toho dost nepříjemný problém. Gnome-panel používám vertikálně, protože se tak líp využívá místo na obrazovce, zvláště u širokoúhlých notebooků. Klasická konfigurace dvou horizontálních panelů vede na širokou nudli místo obrazovky - pro brouzdání na webu a psaní textu krajně neergonomické.
Tak tedy poslouchejte: když otevřu víc než 7 oken, gnome-panel zamrzne, zatíží procesor a začne žrát paměť. Myslel jsem, že je to chyba Ubuntu, ale je to regrese v GNOME 2.20 - stejně jsem dopadl v OpenSUSE. Viz bugreport.
Dlouho jsem se rozmýšlel, neb ohlasy na sedm-tečka-desítku byly všelijaké. Ale nevydržel jsem to, a teď se podržte, co pro mě tentokrát byla killer feature: nové profily obarvování kódu v geditu. Gedit je pro mě zásadní aplikace, napsal jsem v tom diplomku a teď v tom vesele pythoním nebo i céčkuju.
Před nějakým časem jsem si do svého ~/bin přidal skript svncdiff
. A používám ho zatraceně často, když pracuji na cizím stroji, chybí mi. A jak ten skript vypadá?
#!/bin/sh svn diff $* | colordiff | less -r
Kam se hrabe subclipse, želva a jiné :-)
Jako uživatelé Linuxu jsme čím dál náročnější. Konstatuji to po prolítnutí dvou dílů výborné kritiky Ubuntu. Ten článek je skvělý v tom, jak je věcný. Autoři obyčejně říkají "jo, funguje to docela dobře" nebo "je to pomalé/rychlé", ale tady je vedle slov "GUI je nekonzistentní" screenshot, který to dokazuje.