Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
K distribuci Linspire chovám velmi silné antipatie (abych byl přesnější - naprosto se mi svou koncepcí hnusí). Nicméně před nějakou dobou (asi tak 2 měsíce zpátky) jsem viděl screenshoty z nového Linspire Five-0 a zaujal mě KDE styl Linspire Clear.
Jak tento styl vypadá si můžete prohlédnout např. ZDE. Dle mého názoru je opravdu nádherný (už vidím ty případné flejmy... každý máme jiný vkus, pamatujte na to prosím ). Dělal na něm sám Everaldo, autor Crystal icon-setu (který já osobně považuji za nejhezčí icon-set jaký byl kdy stvořen... a to nejen na Linuxu). Jediné co tomuto KDE stylu v dnešní době konkuruje je podle mě nová window dekorace ze SUSE 9.3 (která je také hezky "krystalická" a už jí nějaký čas používám - viz. třeba TENTO můj screenshot).
Nu což, i když Linspire nesnáším, řekl jsem si že ten KDE styl prostě chci, opravdu se mi líbil. Tak jsem se po něm začal všudemožně na netu shánět, ale nic jsem nenašel. Došlo to až tak daleko, že jsem napsal do Linspire zda je možné si ten styl někde stáhnout. Kupodivu mi odpověděli, nicméně negativně - prý se jedná o jejich proprietární styl a není možné ho v jiném OS používat.
Jaké však bylo moje překvapení, když jsem dnes tento styl objevil na KDE-Look.org! A odkaz ke stažení zdrojáků vedl přímo na stránky Linspire (konkrétně SEM). Zdrojáky jsem si tedy stáhl a koukl se pod jakou licencí jsou šířeny - část pod LGPL a část pod GPL. A teď mi vrtá hlavou, zda Linspire tento KDE styl uvolnil dodatečně jako GPL/LGPL až nyní, nebo mi v mailu sprostě lhali. Osobně bych sázel na to druhé, u společnosti jako je Linspire bych se tomu vůbec nedivil...
Tiskni
Sdílej:
Informační asymetire?
No to je sakra slovní spojení!!! Můžu to prosím používat v práci?