Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevili v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
K distribuci Linspire chovám velmi silné antipatie (abych byl přesnější - naprosto se mi svou koncepcí hnusí). Nicméně před nějakou dobou (asi tak 2 měsíce zpátky) jsem viděl screenshoty z nového Linspire Five-0 a zaujal mě KDE styl Linspire Clear.
Jak tento styl vypadá si můžete prohlédnout např. ZDE. Dle mého názoru je opravdu nádherný (už vidím ty případné flejmy... každý máme jiný vkus, pamatujte na to prosím ). Dělal na něm sám Everaldo, autor Crystal icon-setu (který já osobně považuji za nejhezčí icon-set jaký byl kdy stvořen... a to nejen na Linuxu). Jediné co tomuto KDE stylu v dnešní době konkuruje je podle mě nová window dekorace ze SUSE 9.3 (která je také hezky "krystalická" a už jí nějaký čas používám - viz. třeba TENTO můj screenshot).
Nu což, i když Linspire nesnáším, řekl jsem si že ten KDE styl prostě chci, opravdu se mi líbil. Tak jsem se po něm začal všudemožně na netu shánět, ale nic jsem nenašel. Došlo to až tak daleko, že jsem napsal do Linspire zda je možné si ten styl někde stáhnout. Kupodivu mi odpověděli, nicméně negativně - prý se jedná o jejich proprietární styl a není možné ho v jiném OS používat.
Jaké však bylo moje překvapení, když jsem dnes tento styl objevil na KDE-Look.org! A odkaz ke stažení zdrojáků vedl přímo na stránky Linspire (konkrétně SEM). Zdrojáky jsem si tedy stáhl a koukl se pod jakou licencí jsou šířeny - část pod LGPL a část pod GPL. A teď mi vrtá hlavou, zda Linspire tento KDE styl uvolnil dodatečně jako GPL/LGPL až nyní, nebo mi v mailu sprostě lhali. Osobně bych sázel na to druhé, u společnosti jako je Linspire bych se tomu vůbec nedivil...
Tiskni
Sdílej:
Informační asymetire?
No to je sakra slovní spojení!!! Můžu to prosím používat v práci?