Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
Rozhodoval jsem se, jaký systém pro kontrolu verzí začít používat. Předem jsem zavrhl centralizované systémy (CVS, Subversion, atp.), jelikož oproti těm decentralizovaným mají celou řadu nevýhod a z mého pohledu se mi jeví jako zastaralé (i když samozřejmě spoustě lidem mohou stačit, to nepopíram). Jenže který decentralizovaný SCM začít používat?
Mezi nejznámější decentralizované SCM patří:
GNU Arch 1.x (tedy tla nebo starý bazaar) má hodně nevýhod a zdá se mi již překonaný (i když možná ho zachrání připravovaný Arch 2.0), na Monotone se mi nelíbí P2P systém (klient funguje pokud vím zároveň i jako server, ale je zde prostě nutnost na počítači onen monotone klient/server mít) a ještě pár drobností, svk je postavené nad Subversion a celý ten projekt mi připadá tak trochu jako bastl (navíc jestli se nepletu v Perlu, fuj ), ArX je původně také klon Archu (ale není s ním kompatibilní a má oproti němu zřejmě některé výhody), nicméně nezdá se mi moc rozšířený a má navíc hromadu zbytečných závislostí a Codeville vypadá na mrtvý projekt. Pak je tu ještě Mercurial, o tom toho bohužel moc nevím, ale podle wiki vypadá, že by to potenciálně mohl být docela kvalitní SCM.
Bazaar-NG, Darcs a Cogito jsou z toho co jsem tak zjistil na netu nejznámější a zřejmě i nejlepší distribuované SCM. Nejvíc se mi zalíbil Darcs, ale později jsem objevil Bazaar-NG a ten se zdá být na podobně dobré úrovni jako Darcs a přitom je narozdíl od něj napsaný v Pythonu. Darcs je napsaný v Haskellu a vzhledem k tomu, že Python mam rád a Haskell je pro mě obskurní jazyk kterému nerozumím, rozhodl jsem se dát přednost Bazaar-NG Bazaar-NG má taky trochu výhodu v tom, že za ním stojí Canonical Ltd. Pak je tu ještě zmiňované Cogito, ale po přečtení README na mě moc extra dobrý dojem neudělalo. Je to zcela jistě skvělý SCM, ale Darcs a Bazaar-NG se mi prostě zdají takto "na první pohled" lepší. I když git/cogito zas má výhodu v tom, že je používáno k vývoji linuxového kernelu a klidně bych se vsadil, že se do budoucna hodně rozšíří.
Jaké jsou vaše zkušenosti s výše zmiňovanými SCM? A co byste mi doporučili? Podělte se o své poznatky
UPDATE:
Další výhoda Bazaaru-NG oproti Darcsu (a zřejmě i oproti Cogito?), kterou jsem objevil, je jeho přímá podpora pro publikování (push) přes FTP. Lze ho tedy pohodlně využít i na serverech, kam má člověk pouze HTTP a FTP přístup.
Tiskni
Sdílej:
$ time bzr status unknown: src/test2.db real 0m0.994s user 0m0.688s sys 0m0.140sPo ,zahřátí`
$ time svn status ... real 0m0.191s user 0m0.068s sys 0m0.044sA to jde o větší projekt a repozitář je na jiném počítači (přes LAN, pravda).
[mikos@tauri bzr]$ time bzr status real 0m0.232s user 0m0.188s sys 0m0.032sA to muj počítač není žádné "dělo"