Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Tiskni
Sdílej:
Notebook cca 150-160h, ale velkou část práce dělám na serverech, které samozřejmě běží nonostop
Ten běh nonstop není tak samozřejmý. Již několikrát jsem narazil na stránky s "úředními hodinami"...
nonstop = server běží vždy když není odstaven kvůli údržbě. Do údržby se schová vše od havárie HW až po reboot kvůli uklizečce, která ho vytáhla ze zdi aby si zapojila rádio.
Teď jsme u jednoho zákazníka řešili výpadek serverovny, protože na stejný okruh, jako byla připojena většina serverů - přes UPS, připojili pracovníci, kteří dláždili chodbu, elektrickou svářečku.
Děsně se divili, že to vyhodilo fázi na VN - "Na jiných patrech to nic neudělalo." :D
No právě. Když jsou tedy nějaké stránky přístupné ve všední dny mezi 8. a 18. hodinou, vypadá to buď na hodně pečlivou údržbu nebo na hodně hudbymilnou uklízečku...
Kdo pracuje z domova u PC, ať nehlasuje.
Takže když používám v práci soukromý notebook, tak také nemám hlasovat?
... to záleží na rozvodných závodech...
Tohle je diskriminace! Jak mám hlasovat, když nemám PC? Krom toho fakt nechápu, proč bych měl počítač vůbec vypínat. K čemu je to dobré? Jediné co mě tak napadá je, když bych jel někam na delší dobu, tak abych nemusel nechávat notes na nabíječce. Tak ho vypnu a strčím do skříně. Ale jiný důvod... Fakt nevím.
Čítam čítam - "0-10 hodín denne, 11-20 hodín denne, 21-30 hodín denne, WTF, 30 hodín denne?" ;)
Osobne i kdyz mam notebook tak me bezi takrka porad posledni uptime byl 21dni mam pocit a ted mi bezi uz 2dny. Hodne taky delam na serverech typu Debian tak ty samozrejmne maj uptime jako krava
takze uz mi bezi moj maly fileserver cez 4 dni a 4 noci ale neviem ci sa mozem pripocitat k ankete kedze mam na nom windows Xp.
Fileserver na XP? No radsej sa ani nepytam :D
Ja svoj storage server restartujem len ked volaco dlho skusam a nieco mi tam zatuhne... a vypinam... no vlastne ho nevypinam... ak zrovna nieje rozobraty na kusky :D
no ostru ipcku nemam a v sieti mam 4 pocitace.. ktore su prilezitostne kedy jak zapnute.. moj home fileserver mam na tahanie dat a zdielanie. a ostatne pc maju windowsy len ja mam aj aj linux. siet nema ostru ipcku taze nemam problem s bezpecnostou
PC - Personal Computer, laptop do tejto skupiny teda ratam tiez :P Nonstop na adapteri a nonstop zapnuty. Vypinam (kedze ako vypnutie sa rata aj suspend) iba ked ho berem niekam so sebou prec.
Najdlhsi uptime na laptope som mal 16dni, restart bol kvoli upgrade kernelu :P