Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
Tiskni
Sdílej:
Připravte svou vlastní verzi textu pro dnešní komiks a vyhrajte.Přesněji by bylo "připravte svou verzi a existuje pravděpodobnost, že můžete získat tričko zdarma". Jenže tohle tam napsat nemohou, třeba kdyby sázkařské společnosti říkali pravděpodobnosti, asi by více lidí sázet nezačlo :o)
Tak nějaké lži tu prostě budou asi pořád. Občas je jednodušší v komunikaci s přáteli pravdu ohnout (třeba jen tak, že za jméno svého kamaráda dosadíte to svoje, aby vtip lépe vyzněl).Tak tohle vyloženě nesnáším, když si někdo přivlastňuje cizí zážitky, případně si něco vymyslí a tvrdí že se to skutečně stalo. Mystifikace je jiná věc. Ovšem musí jít o očividnou kravinu. Dodnes dávám k lepšímu jak jsme s kámošem jedné kamarádce nakecali že má doma žárovku, co je v ní zatavena moucha a když se rozsvítí, tak ta moucha lítá..
Jen pockejte az vas ten smich prejde, vsak ona si podnikatelska trida s takovymi, jako jste vy, umi poradit. Kapitalismus si rozvracet nenechame!
Mne se libi, jak system, ktery tu je celkem tak 200 let a ve sve globalni podobe pulstoleti, povazujete za jakousi nemenou soucast chodu vesmiru, ktera tu vzdycky byla a vzdycky bude. Takove otroctvi, tomu rikam lety proverene usporadani.
Vysledky kapitalismu jsou zrovna takove, akorat se zatim tykaji te 80% casti globalni vesnice, do ktere nepatrite a o ktere se na strankach lidove fronty nedoctete.
Nemusite byt tak defetisticky a fasizmus hned zavrhovat jako nefunkcni, IMHO je to budoucnost kapitalismu. Ada udelal tu botu, ze se nejdriv vrhnul na zapad, kdyby sel na vychod, jak puvodne zamyslel, tak by se vam splnil sen a usetrili bychom si 40 let komunismu.
Soukromé vlastnictví fungovalo vždy.Otazka je vlastnictvi ceho. Hrncu treba urcite, ale treba s vlastnictvim pudy to tak nebylo.
Princip je státní vlastnictví a komplexní plánování hospodářství (i výroby toaletního papíru na hlavuAle musite uznat ze je to najefektivnejsie usporiadanie, aj ked v sucasnej dobe je utopicke a nezrealizovatelne. To ze socializmus u nas skoncil tak ako skoncil nebola vina systemu, ale vina ludi ktori sa dostali k moci (myslim ze zvieracia farma to vystihla velmi presne). Co sa tyka komunizmu - zatial sa ho este nikde nepodarilo nasadit ako statne zriadenie (mozno tak princip fungovania oss sa da charakterizovat ako system so zopar prvkami z ideii komunizmu). Bohuzial dnesne media, ako aj skoly ukazuju komunizmus ako nieco zle - preco? vysvetli mi niekdo prosim co je na ideach komunizmu zle (aby sme predisli zbytocnym utokom - mam na mysli povodnu myslienku komunizmu a nie to co bolo prevadzkovane zopar dekad na nasich uzemiach)? Sami ste napisali ze sa v komunizme komplexne planuje hospodarstvo, zatial co v kapitalizme sa vyraba nadbytok, plytva sa zdrojmi, ved sa to nejako preda (to ze na vyrobu zbytocne padli cenne zdroje nikto nevidi). Tak v com su ta vsemocna ruka trhu a kapital lepsie nez spolocne vlastnictvo? P.S. Autor si plne uvedomuje utopickost realizacie komunizmu v dnesnej dobe, nie je volicom lavicovych ani pravicovych stran, len mu nejde do hlavy preco sa tak ako za komunizmu zhadzoval kapitalizmus, tak sa za kapitalizmu zhadzuje komunizmus.)
... radeji se pri zahlednuti hranic zacala hledat dalsi volna cesta a vzdy se nasla ...
Zcela urcite nikolivek. Pohrebiste historie je plne velkych civilizaci sve doby, ktere skoncily v nenavratnu, a nemalo z nich dojelo na vycerpani zdroju. Pokud se bavime o nasi zpadni technicke civilizaci, tak prechody ziva sila => drevo/voda/vitr => uhli => ropa => uran (ackoliv na ten jsme de facto nepresli) vzdy probihaly bez vynuceni a nahrada uspela proto, ze byla vyhodnejsi, nikoliv proto, ze by se stary zdroj energie vycerpal a bylo treba urychlene najit neco jineho.
Ada udelal tu botu, ze se nejdriv vrhnul na zapad, kdyby sel na vychod, jak puvodne zamyslel, tak by se vam splnil sen a usetrili bychom si 40 let komunismu.
Hitler zaútočil na Západ, protože mu Francie a Británie vyhlásily válku, zatímco Stalin byl v té době jeho spojenec - vojenský, politický a ekonomický. Hitlerova fatální chyba je úplně jinde. Po vpádu do SSSR nevyužil nálady tamních obyvatel, kteří Němce vítali jako osvoboditele od komunistického "blahobytu". Kdyby to udělal, SSSR by se zhroutil zevnitř jako domeček z karet.
Pohadka je to hezka, o tom zadna. Bohuzel ryzost umyslu Frantiku a Britu kali fakt, ze vyhlasili Nemcovi valku az po te, co je Stalin precural a misto toho, aby necinne prihlizel, jak se s Hitlerem spoji a ten se pak pusti do SSSR s celym zapadem za prdeli, se s Adou dohodl sam.
Já poskytuji ověřitelná faktaTo je právě ta chyba, které se týká blogpost. Fakta jsou na nic, důležitá je interpretace a výklad. A ten se dá vždy šikovně udělat tak, aby to správně vyšlo a zapadlo do světonázoru. Samozřejmě, musí se to umět. A musí se to umět podat.
Bohužel, Polsko se zhroutilo tak rychle, že reálná pomoc byla téměř nulová.Myslim, ze realna pomoc by byla stejna i kdyby se Polaci udrzeli treba 10 let. Ze se Britove nezmohli na vic nez na letakovou kampan je docela znamo. O valecnickych "schopnostech" Francouzu taky malokdo pochybuje.
Britanie mela s Polskem smlouvu? Ja mel za to, ze Francie.
Ano, měla. Francie taky, ale z pochopitelných důvodů jsem Francouze vynechal
Myslim, ze realna pomoc by byla stejna i kdyby se Polaci udrzeli treba 10 let.
Útokem na Polsko šel Hitler do velkého rizika, protože si téměř úplně odkryl záda na Západě. Kdyby se Polsko udrželo delší dobu a spojenečtí politici a vojáci byli trochu schopnější, tak to mohlo dopadnout úplně jinak. Ofenzíva v Sársku ukazuje, čeho se mohlo dosáhnout.
Jestli si myslite, ze Francie a Britanie byly ve 30. letech slunickovou hrazi proti Hitlerovi a demokraticke mirove plany jim zhatil az Stalin, ktery se zcista jasna objevil a dohodl s Hitlerem, tak... no vlastne radsi nic. Zvlast komicky, vzhledem k tomu, ze se tu bavime o usvitu 2. svetove, je poukaz na dodrzovani mezinarodnich smluv.
Taky pravda, viz ty tři linky na historii Polska. Někdy v roce 1939 se začlo Německo sbližovat se SSSR. Role komunistů (kominterny) ve Francii, stávkách a blokování funkčnosti Francie je snad neoddiskutovatelná.
Tak o tom sbližování se tam snad taky píše ... že někdy od dvacátých let (1922?) díky izolaci komunistického Ruska a Německa se začli sbližovat s Němci s Rusáky, cvičili apod. Němci přestože měli zakázáno vyvíjet nové zbraně, tak tak na Ruské půdě činili.
Mylite se, moje predstava je, ze SSSR bylo hrazi proti fasismu az kdyz mu uz nic jineho nezbylo. Neboli choval se naprosto stejne, jako Britanie, Francie, Polsko a USA.
Na tom krasne vidite, jaka byl Kaja Marxu bedna, kdyz mu ta predpoved tak hezky vychazi. Ekonomicti analytici muzou jen blednout zavisti.A to ještě není nic proti Nostradamovi.
Taky me mrzi, kdyz nekdo rika, ze by se nechal uplatit taky, byt ve vlade.na druhou stranu, takový člověk je mi stále řádově sympatičtější, než ten, který hlásá neúplatnost, a neustále se mu na kontě objevují miliony od strýčků a nakupuje nemovitosti a další za hotovost, na kterou by se svým formálním platem, resp. zdaněným příjmem, vydělával několik staletí, a ještě k tomu beztrestně dělá věci, které v rámci zákona nejsou možné (a případná podaná trestní oznámení se záhadně ztrácí) koneckonců, za správnou cenu bych šel taky
Už slyším, jak takovýto člověk, když se pak do té vlády dostane, oznámí, že bere úplatky a nechá se zavřít. Jestli on by nezatloukal úplně stejně, jako ti, co jsou ti nesympatičtí…Taky me mrzi, kdyz nekdo rika, ze by se nechal uplatit taky, byt ve vlade.na druhou stranu, takový člověk je mi stále řádově sympatičtější, než ten, který hlásá neúplatnost, a neustále se mu na kontě objevují miliony od strýčků
Chtit co nejnizsi cenu je racionalni a neni na tom nic spatneho.
Cena je pouze jeden atribut z mnoha a je potřeba je vyvážit. Postavit cenu jako jediný atribut je iracionální a samotný požadavek na nejnižší cenu je mnohem složitější než si lidé myslí.
zatimco autori ji mozna interpretovali tak, ze televize za 100 Kc bude odpovidat te cene, jini lide to interpretovali tak, ze jde o normalni televizi za nizkou cenu.
V čem je rozdíl?
Ja bych si idealne predstavoval, ze by spotrebitele meli pristup ke vsem informacim o produktu, ktere zna vyrobce, napriklad testum (a vyrobce by je nesmel utajovat). Ale to je zatim utopie (i kdyz realna).
Tak ono to tak je. Vezmi si odborníka z jakéhokoliv oboru a podívej se co používá. Většinou to jsou obecně naprosto neznámé značky / typy výrobků za úplně jiné ceny. Ten kdo ví co potřebuje a vyzná se v tom si už dneska koupí výrobek přesně podle potřeby.
Proc proste neujit ten kus cesty a misto spolehani na to, ze vam to nezavisli odbornici spravne otestuji a vyjevi pravdu, rovnou zakazat, aby prislusna firma lhala?
Tohle je snad upraveno zákonem už dnes. Klamavá reklama, označení výrobku, prohlášení o shodě, bezpečnostní normy atd. To už tu všechno je. Možná se to jen nepoužívá, možná to zákazníci sami neřeší.
Chyba je, že předpokládáte, že zákazníci jsou alespoň průměrně inteligentní. Nejsou, mnhody jsou úplně blbí - viz. kupovaní ojetých vozů. Lépe se prodávají ojetiny oplácané superlativy a se stočenými kilometry (a za mnohem lepší cenu), než auto, u kterého se přizná reálný počet odjetých kilometrů (třeba 200 tisíc), drobná nehoda (auto bylo v minulosti ťuknuto na parkovišti) - byť je dobře udržované a je nabízeno za soudnou cenu.
Mnoho lidí prostě chce, aby se jim lhalo - kolikrát jen proto, že pravdivá informace je pro ně příliš složitá na pochopení.
Kolik jsi jich mel v zivote na starosti?Tak mi z tehle vety pripada, ze buseni do hlavy je jedina znama forma trestu.
Poznamka pod carou c.1: Samozrejme mluvim-li o pohlavku nemam na mysli nic devastujiciho, kde by slo o zraneni milovane hlavy ci milujici ruky.WTF? Na to uz jsou paragrafy jako tyrani sverene osoby nebo ublizeni na zdravi a podobne.
Poznamka pod carou c.2: Mluvim-li o detech, mam na mysli tvory ve veku 8-15 let.Kdyz dite neposloucha, nemam problem kdyz dostane prdelkovou medicinu. Ale o uderu do hlavy jakekoliv intenzity odmitam diskutovat.
Proc jedina? Nedovedu si predstavit myslenkovy pochod, ktery te zavedl az sem...Rekl jsem, ze po hlave se nemlati. Nacez jsi mi opacil kolik deti jsem mel na starost. Implikaci "pece o dite -> pohlavek jako trest" jsi tedy polozil ty. Jednoducha logika.
Ale jinak preferuju telesne autotresty. Kliky, drepy (10,20,30... dle provineni a fyzicke kondice). Jsem ve sve podstate liny tvorZajimave by bylo, nechat ditko samo si urcit trest. Kdyz bude moc mirny, dat najevo, ze tohle ne, pripadne udelit trest sam + nejaky bonus za prilis mirny trest. Je to jenom myslenka. Je otazka, jak by dopadla pri stretu s realitou.
Paragrafy si laskave vetkni za klobouk. Mantinely si vzdy vyrikavam s rodici. Sadista nejsem.Tohle je nedorozumeni. Ty jsi prvni zminil destruktivni uder do hlavy. Ja prohlasil, ze na to uz jsou paragrafy. Tudiz je to irelevantni resit.
Evidentne jsi plny idealu, mas spoustu nacteno. Ale nikdy jsi nemel grupu pubertaku v situaci, kde by jakakoliv nekazen mohla vest k jejich zraneni ci k (nedejpriroda) necemu horsimu.Porad se bavime o mlaceni do hlavy a ja pouze tvrdim, ze po hlave se nemlati. Jakym myslenikovym pochodem jsi ty dosel k tomu, ze neuznavam tresty vubec? Tim spis, kdyz jsem nota bene zminil, ze povazuju za normalni, kdyz dite dostane na prdel.
Jsou proste situace, kdy neni cas a prostor na domluvy a po preslapu musi nasledovat trest,Jestli je tohle obhajoba trestu prasknutim po hlave, tak porad nechapu jak dana situace diskvalifikuje mnou navrhovane placnuti po zadku.
Implikaci "pece o dite -> pohlavek jako trest" jsi tedy polozil ty.Asi jsem natvrdlej, ale tohle opravdu ne. Ptal jsem se proto, ze ty to stavis jako vychovu sveho ditete. Maleho. Mozna dvou. Ja mluvim celou dobu o pripade, kdy mas na krku decka o dost starsi a ve vetsim poctu. Pokud jsi to nezazil, nemuzes srovnavat.
Zajimave by bylo, nechat ditko samo si urcit trest. Kdyz bude moc mirny, dat najevo, ze tohle ne, pripadne udelit trest sam + nejaky bonus za prilis mirny trest.Blbe. Trest je mezni situace, tam zadne vyjednavani nepatri.
Tohle je nedorozumeni. Ty jsi prvni zminil destruktivni uder do hlavy. Ja prohlasil, ze na to uz jsou paragrafy. Tudiz je to irelevantni resit.
Porad se bavime o mlaceni do hlavy a ja pouze tvrdim, ze po hlave se nemlati.Jenze ty mluvis o mlaceni a prasknuti. Proto ta veta o destrukci. Zahlavec je cosi jineho.
Jestli je tohle obhajoba trestu prasknutim po hlave, tak porad nechapu jak dana situace diskvalifikuje mnou navrhovane placnuti po zadkuVim, ze to zni divne, ale pokud bych zacal placat trinactilete "chlapecky" po zadku, tak asi brzo skoncim s nejakym dost osklivym obvinenim
Dobre. Akorat ze jsem nemohl vedet, ze myslis tlupu pubertaku.Implikaci "pece o dite -> pohlavek jako trest" jsi tedy polozil ty.Asi jsem natvrdlej, ale tohle opravdu ne. Ptal jsem se proto, ze ty to stavis jako vychovu sveho ditete. Maleho. Mozna dvou. Ja mluvim celou dobu o pripade, kdy mas na krku decka o dost starsi a ve vetsim poctu. Pokud jsi to nezazil, nemuzes srovnavat.
Hm. Nevyhoda nepouzivani diakritiky je, ze ted nevim, jestli mi nenadavas. Ale hadam jsi to myslel tak, ze by to nedopadlo dobre, pouze jsi zapomnel tu vetu pridat do citace.Zajimave by bylo, nechat ditko samo si urcit trest. Kdyz bude moc mirny, dat najevo, ze tohle ne, pripadne udelit trest sam + nejaky bonus za prilis mirny trest.Blbe. Trest je mezni situace, tam zadne vyjednavani nepatri.
Ne a ne a ne. Ja mluvim o tom, ze _jakekoliv_ mlaceni po hlave je spatne. Extremni pripad, ktery jsi zminil je irelevenatni, protoze jej jednak nepraktikujes a jednak jsou na to paragrafy.Tohle je nedorozumeni. Ty jsi prvni zminil destruktivni uder do hlavy. Ja prohlasil, ze na to uz jsou paragrafy. Tudiz je to irelevantni resit.Porad se bavime o mlaceni do hlavy a ja pouze tvrdim, ze po hlave se nemlati.Jenze ty mluvis o mlaceni a prasknuti. Proto ta veta o destrukci. Zahlavec je cosi jineho.
Ne. To je zcela platny argument. Akorat ze to padlo az v tomhle prispevku. Pak teda uznavam, ze kliky nebo drepy za trest jsou adekvatni trest.Jestli je tohle obhajoba trestu prasknutim po hlave, tak porad nechapu jak dana situace diskvalifikuje mnou navrhovane placnuti po zadkuVim, ze to zni divne, ale pokud bych zacal placat trinactilete "chlapecky" po zadku, tak asi brzo skoncim s nejakym dost osklivym obvinenim
Dobre. Akorat ze jsem nemohl vedet, ze myslis tlupu pubertaku.O par prispevku vys jsem to vyslovne uvedl.
Hm. Nevyhoda nepouzivani diakritiky je, ze ted nevim, jestli mi nenadavas. Ale hadam jsi to myslel tak, ze by to nedopadlo dobre, pouze jsi zapomnel tu vetu pridat do citace.Hadas dobre, to jsem napsal... dejme tomu spatne, promin.
Ja mluvim o tom, ze _jakekoliv_ mlaceni po hlave je spatne.Proste se neshodnem
Kde? Tady? To moc vyslovne neni. Pouze jsi rekl, jaky vek mas na mysli.Dobre. Akorat ze jsem nemohl vedet, ze myslis tlupu pubertaku.O par prispevku vys jsem to vyslovne uvedl.
ehm, akorát ti z toho vysvětlení nějak vypadlo to "jediná" (forma trestu), což je právě to, proti čemu se kolega v předchozím příspěvku ohrazovalProc jedina? Nedovedu si predstavit myslenkovy pochod, ktery te zavedl az sem...Rekl jsem, ze po hlave se nemlati. Nacez jsi mi opacil kolik deti jsem mel na starost. Implikaci "pece o dite -> pohlavek jako trest" jsi tedy polozil ty. Jednoducha logika.
Zajimave by bylo, nechat ditko samo si urcit trest. Kdyz bude moc mirny, dat najevo, ze tohle ne, pripadne udelit trest sam + nejaky bonus za prilis mirny trest. Je to jenom myslenka. Je otazka, jak by dopadla pri stretu s realitou.než budeš svoje myšlenky zkoušet uvádět do praxe, tak mi prosím aspoň teoreticky vysvětli, jak se vypořádáš se situací, kdy dítě odmítne trest si vůbec stanovit, natož jej na sobě provést?
Tohle je nedorozumeni. Ty jsi prvni zminil destruktivni uder do hlavy.ne, to není nedorozumění, to je holá demagogie z tvojí strany, kdy naprosto ignoruješ, co bylo napsáno - cituju: "nemam na mysli nic devastujiciho, kde by slo o zraneni" na což reaguješ slovy o "ublizeni na zdravi" - jak by byla naplněna skutková podstata ublížení na zdraví, pokud nedojde ke zranění?
Jestli je tohle obhajoba trestu prasknutim po hlave, tak porad nechapu jak dana situace diskvalifikuje mnou navrhovane placnuti po zadku.pomineme-li úvahy o sexuálním obtěžování, pak ještě zbývá otázka, nakolik je ta prdel dostupná (např. když si na ní trestaný zrovna sedí v lodi ...)
Ale nevypadlo.ehm, akorát ti z toho vysvětlení nějak vypadlo to "jediná" (forma trestu), což je právě to, proti čemu se kolega v předchozím příspěvku ohrazovalProc jedina? Nedovedu si predstavit myslenkovy pochod, ktery te zavedl az sem...Rekl jsem, ze po hlave se nemlati. Nacez jsi mi opacil kolik deti jsem mel na starost. Implikaci "pece o dite -> pohlavek jako trest" jsi tedy polozil ty. Jednoducha logika.
Jednoduse. Pokud to bude muj potomek, muzu nasadit represe jako zakaz pouziti pocitace, udepreni kapesneho anebo rovnou vyprask. Klasika, ne?Zajimave by bylo, nechat ditko samo si urcit trest. Kdyz bude moc mirny, dat najevo, ze tohle ne, pripadne udelit trest sam + nejaky bonus za prilis mirny trest. Je to jenom myslenka. Je otazka, jak by dopadla pri stretu s realitou.než budeš svoje myšlenky zkoušet uvádět do praxe, tak mi prosím aspoň teoreticky vysvětli, jak se vypořádáš se situací, kdy dítě odmítne trest si vůbec stanovit, natož jej na sobě provést?
Ale prave ze to je nedorozumeni. Napsal, ze nemlati do hlavy s trvalymi nasledky. Moje reakce byla prekvapeni, ze to vubec zminuje, kdyz jsou na to paragrafy.Tohle je nedorozumeni. Ty jsi prvni zminil destruktivni uder do hlavy.ne, to není nedorozumění, to je holá demagogie z tvojí strany, kdy naprosto ignoruješ, co bylo napsáno - cituju: "nemam na mysli nic devastujiciho, kde by slo o zraneni" na což reaguješ slovy o "ublizeni na zdravi" - jak by byla naplněna skutková podstata ublížení na zdraví, pokud nedojde ke zranění?
Precetl jsem si jozkovy prispevky v tomhle vlakne a prvni naznak, ze vede nejaky krouzek nebo neco je az tady. To mam precist vsechny zapisky a prispevky, ktere kdy napsal abych tohle vedel a vedel tedy o cem mluvi?Jestli je tohle obhajoba trestu prasknutim po hlave, tak porad nechapu jak dana situace diskvalifikuje mnou navrhovane placnuti po zadku.pomineme-li úvahy o sexuálním obtěžování, pak ještě zbývá otázka, nakolik je ta prdel dostupná (např. když si na ní trestaný zrovna sedí v lodi ...)
Precetl jsem si jozkovy prispevky v tomhle vlakne a prvni naznak, ze vede nejaky krouzek nebo neco je az tady. To mam precist vsechny zapisky a prispevky, ktere kdy napsal abych tohle vedel a vedel tedy o cem mluvi?ne, stačí, když nebudeš předpokládat, že musí mluvit zrovna jen o tom, co si jako první asociaci představíš ty ... kvůli tomu mojemu příkladu, zadek usazený v lodi, přeci nemusí vést žádný kroužek apod.
mezi dobře vykreslený charakterový vlastnosti prakticky každýho hrdiny patřila čestnost a pravdomluvnostKaždý správný dobře charakterově vykreslený hrdina je taky postava z utopické pohádky, legendy či utopického mýtu. Je úplně jedno, jestli je to hrdina antického dramatu či socialistické práce
Hezky to dokumentují pohádky o tom, jak někdo ztratil schopnost lhát a tím pádem šel z průseru do průseru, ať etického tak z hlediska přežitíTo jenom proto ze byl notorickej lhar a vsechno predtim posral.
Ja si treba u tebe povsimnul jiste neuprimnosti k sobe samemu. To je pak tezke chtit uprimnost od jinych.Tím že lže sám sobě vyjebává jen sám se sebou :)
Musím jíst mnohem víc, než na kolik mám chuť a hlad, abych nebyl chcíplina.
Tuků moc nepojím, ale pokud bych vyloučil mléčné výrobky, tak budu do měsíce vážit 60 kilo
Nevim, jak moc je účinná, ale houba "Shi-take" mi přinášela klid na klouby. Předpokládam, že čistila chrupavky apod. V létě/teple rád jezdim na inlajnech, takový rotační pohyb má taky dělat kloubům dobře.
a hodně mne teď trápí zrovna ty blbé kloubyTo bude určitě opotřebováním z toho sportování. Já to říkám pořád - sportem k trvalé invaliditě
Mam s jednim ústavem dost dobrou zkušenost, jedná se o dnes Hamzovu léčebnu, z perthese jsem se tam jako malej dostal. Každopádně bys měl znát stav svých kloubů a podle toho jednat nebo nechat jednat.
Mam s jednim ústavem dost dobrou zkušenostJéžiši… Já zatím pobyt v ústavu neplánuji :) Místo toho raději začínám už zase vytahovat kolo a v květnu plánuji opět zlézání Jeseníků
Fajn, já měl to štěstí, že jsem tam byl jako malej. Dneska nevim, jak bych dopad. Tohle fakt neni žádná prdel, jestli půjdeš na výměnu kloubu. Držim palce.
No dobre. Lepsi nez bezvedomi.Myslel jsem to trochu jinak - někteří lidé, když vědí, že jsou k ničemu (nebo si jen myslí, že jsou k ničemu) mohou pak mít různé sebevražedné a podobně divné nápady. Nebo se uzavřou do sebe a nikdy se z toho nemají šanci vyhrabat
Myslel jsem to tak, ze...Já jsem to pochopil
Nebo se z toho vyhrabou a díky tomu, že na sobě zamakali mají reálný odhad situace. Třeba toho na co stačí. A nemají potřebu si lhát. Nemají potřebu lhát jiným, protože jsou srovnaní sami se sebou.
Myslím, že zrovna lhát sám sobě je to nejhorší. Bohužel to dělá většina lidí, které znám. V obou polohách. Znám machry, ale i ty, kteří ač jsou v nečem nesmírně nadaní, likvidují se přesvědčením, že jsou k ničemu.
Lhát si v těch zdravotních věcech taky nevidím jako dobré řešení. Když víš, že máš artritidu, tak to řeš, pokud to není ve stadiu degenerativní choroby, se kterou se nedá dělat nic jiného než brát analgetika a cvičit. Většina pacientů, kteří dojdou s rakovinou čehokoliv pozdě si nějak lže. Což sice chápu - sama se děsně bojím zubaře, ale v některých případech, kdy už má žena rozpadlý prs a pořád si říká, že je to "asi zánět", už nechápu. Zvlášť, když je zdrav. péče dostupná.
S tou váhou můžeš mít fakt potíže se štítnicí, ale taky to může být potravinová alergie nebo m. Crohn. O jídle asi něco víš, zkoušels třeba spočítat příjem a výdej?
Nebo se z toho vyhrabou a díky tomu, že na sobě zamakali mají reálný odhad situace. Třeba toho na co stačí. A nemají potřebu si lhát.Ano, to nepopírám. Takhle by to i mělo být. Psal jsem to s tím, že každý člověk je jiný, každému pomůže něco jiného. A pokud je pro někoho lepší, když si něco nalže a třeba tím překoná nějaké kritické období, tak je to lepší, než kdyby šel skočit z mostu. Tím ale nechci tvrdit, že je obecně správné něco si nalhávat.
Lhát si v těch zdravotních věcech taky nevidím jako dobré řešení.Já si nic nenalhávám. Vím, že to bude pouze horší a někdy se toho fakt děsím. Začalo to před 24 lety, vegetariánství mi hodně pomohlo, ale nezastavilo to.
O jídle asi něco víš, zkoušels třeba spočítat příjem a výdej?Příjem nepočítám, výdej nespočítám. Sním toho každý den jinak a hlavně nedržím pravidelný stravovací režim. jím průběžně celý den, nejím žádné "hlavní chody". Může to být tak 100 - 300 gramů obilovin, 1,5 - 2 litry mléčných výrobků, 0,5 - 3 kila ovoce a jinak záleží, co je navařeno, nebo se mi chce uvařit. Jaký mám energetický výdej, nemám páru. Alergii mám jen na ostré koření a vyhýbám se slaným věcem. Uvidím, co se dozvím z vyšetření :)
Nejsem svatý. I já jsem použil lež, když jsem věděl nebo tušil, že říct pravdu by mně (nebo někomu jinému, na kom mi záleží) způsobilo výraznou a jednoznačnou újmu.Ze jsi ohleduplny vuci nekomu je OK. Ale vysvetli mi, jak muzes sam sobe nerikat pravdu aby sis neublizil?
Pud sebezáchovy je strašně silná věc. Ale bylo mi to hrubě nepříjemné a byl bych mnohem raději, kdybych lhát nikdy nemusel.Tohle je jiny druh neuprimnosti vuci sobe samemu nez jsem mel na mysli.
Pokud jde o sebeklam, tak myslím (čti: rád bych věřil), že sám sobě lžu méně než většina lidí.Sebeklam je nebezpecny a brani ti uvedomit si skutecnou situaci. Ze nechces obcas priznat pravdu a lzes jinym, je pochopitelne a obcas je to uzitecny obranny mechanismus. Nicmene, lhat sam sobe? Jaky to ma smysl? Pomneme tedy snahu zklidnit se pokud se clovek dozvi neco nepovzbudiveho ohledne sveho zdravi (u tebe bych mel za to, ze si spis nalhavas ty nejhorsi varianty).
Pokud jsi nekomu jinemu lhal abys neublizil sobe, tak to je proste normalni lez. Pak se ale nediv ulhanosti ostatnich. Politik, ktery provedl nejakou smelinu by priznani pravdy rovnez velmi silne uskodil sam sobe. To nerikam proto, abych prirovnaval skutkovou podstatu tveho lhani k tomu jeho, ale proto abych poukazal na ten princip. Tou neuprimnosti vuci sobe samemu jsem myslel to, ze sam sobe lzes, aby sis mohl dal huntovat zdravi a pak stonat jak se kdo vi ceho nedozijes. Jaky div, kdyz mas v kelu zivotospravu (veceret v 8 vecer? WTF?) a namisto toho abys s tim neco delal se jenom vymlouvas abys nemusel priznat pravdu. Reci reci a vysledek znas sam. Nemam pravdu?Ale vysvetli mi, jak muzes sam sobe nerikat pravdu aby sis neublizil?Tady jsme se asi navzájem nepochopili. Chtěl jsem říci, že už jsem v životě mockrát lhal někomu jinému, když jsem měl jistotu nebo silný dojem, že kdybych řekl pravdu, uškodil bych velmi výrazně sám sobě nebo někomu, na kom mi záleží.
Ale nikdy mi to nebylo příjemné a vždycky jsem si v duchu říkal "ty jseš ale hovado, takhle lhát".No, ja nabyl dojmu, ze jsi v tom pripade, ktery zminuju vyse sam sebe osalil natolik dokonale, ze jsi tomu mozna i uveril. Navzdory evidentni skutecnosti.
Sám sobě se snažím nelhat, protože vím, že to není nic platné; chci vždycky vidět skutečnost takovou, jaká je.Nevim. Ja nabyl trochu jineho dojmu, ale zase mam k dispozici maly vzorek pozorovani, takze je muj nazor na toto irelevantni. Ale jinak je to pochopitelne IMHO nejlepsi pristup.
Ale bohužel, stejně jako jiní lidé mám jenom mozek zdokonalené opice (nebo možná medvěda, princip je ovšem tentýž) a ten není právě nejlepší na logické a nestranné vnímání.No, me hlavne zarazilo, jak drsne dovedes zkritizovat vlastni intelekt, navzdory faktu, ze v tomto s tebou snad nikdo nesouhlasi, a pritom jsi k sobe tak malo uprimny ohledne sve zodpovednosti za stav vlastni telesne schranky. Doufam, ze jsem se te nedotknul. Jenom jsem mel pocit, ze ti to musim sdelit bez rizika hodinove diskuze, ktera se zase zvrhne v neco jineho zamotaneho
Jaky div, kdyz mas v kelu zivotospravu (veceret v 8 vecer? WTF?)Na večeření v 8 večer není nic špatného, pokud chodí člověk spát o půlnoci. (Mýty o tom, že se nemá jíst po šesté večer, vyvházely z dávno neplatného předpokladu, že každý člověk chodí spát v 10 večer. Moderní výživová doporučení se shodují na posledním jídle 3 hodiny před spaním.)
Jo tak. Tak to pak jo. Sice si nejak nemuzu predstavit situaci, ktera by na to pasovala, ale jinak jsem pochopil podstatu. Omlouvam se za to neodpovidajici prirovnani.Politik, ktery provedl nejakou smelinu by priznani pravdy rovnez velmi silne uskodil sam sobe. To nerikam proto, abych prirovnaval skutkovou podstatu tveho lhani k tomu jeho, ale proto abych poukazal na ten princip.Jenomže politik, který provedl šmelinu a pak zapírá, se může dost těžko hájit tím, že chránil sám sebe, protože první problém byl ten, že spáchal tu šmelinu. Lhaní je v tomto případě sekundární problém.
Ja? Nic. Tve zdravi je tva zalezitost. Tedy nic do ceho bych mel strkat nos. Ja se nad tim pouze pozastavil, protoze to co jsi vyjmenoval je sakra malo. Mozna ze ve tvem zajmu bych chtel, abys prestal byt tak pasivni, ale to musis chtit predevsim ty. Navic, ja te tu nemam co poucivat, protoze na sve zdravi dlabu zrovna takTou neuprimnosti vuci sobe samemu jsem myslel to, ze sam sobe lzes, aby sis mohl dal huntovat zdravi a pak stonat jak se kdo vi ceho nedozijes.Hele: nekouřím (ani tu marušku, přestože to tak leckdy vypadá), nepiju, za děvkama nechodím. Antidepresiva žeru, protože bez nich lezu po zdi. Co bys vlastně chtěl?
(Mimochodem, ačkoli se všeobecně tvrdí opak, tak podle mého názoru zhruba polovina chorob, které člověka zabijou, je daná geneticky nebo nešťastnou náhodou a životní styl s nimi ani nehne.)Zase si nalhavas ze za za svuj zdravotni stav ani trochu nemuzes. Hovno hovno, zlata rybko. Lenost to je. Tak jako u me. A i kdyby platila tva hypoteza (malo pravdepodobne), tak porad je tech 50%, ktere ovlivnit muzes sakra dost. Ted je to jeste sranda. Mluvit o tom, ze nekdy v budoucnosti udpadnes jde pomerne snadno. Jsi mlady, je to daleko. Ale az na tebe prijde vyssi vek, budes sakra skrabat prstikem, ze jeste nenastal cas. BTW: Samotny vyskyt napr. infarktu je sice ovlivnen genetickymi dispozicemi, ale zivotni styl IMHO hraje podstatne vetsi roli. Navic, to ze ma nekdo dispozice k vyskytu nejake choroby neznamena, ze k ni opravdu dojde. A to je sakra rozdil.
Ty se mi snad zdáš ... Jestli chceš být taky takový uzlíček nervů jako já ... Přečti si to a už nikdy nebudeš mít klid.
Chlape, jsi inteligentntí? Ty o tom pochybuješ, že je život křehkej? Pak to, že Ti někdo něco řekne, ještě nemusí nic znamenat. Něčemu neutečeš. Ale to, co můžeš do té doby udělat je jen na Tobě. Můžeš se tu vrtět a otáčet, kde všude číhá nebezpečí. Auta bouraj, letadla padaj, chřipky se objevujou. Apod. Tohle vše se děje více méně nezávisle na Tobě. Co Ty děláš? Šílíš. A čekáš, kdy na Tebe vyjde pravděpodobnost ...
Asi Tě to baví ... šílet.
Dobře, Belisarie, začal sis; budeme k sobě až nepatřičně lidští a upřímní.Ted jsem se zdesil, ale nastesti jsem nezaznamenal, ze by k tomu doslo.
Houby s octem. Clovek je na vrcholu kolem 30. Jak te tak znam, tak tech 30 let jsi prosral badanim nad nesmrtelnosti chrousta tak jako tak. Nehlede na fakt, ze pro cloveka je existence starych lidi, coby nositelu vedomosti vyhodna (nebo tak tomu minimalne bylo, ale i ted si rad pokecam s clovekem zijicim "mimo specifikace", protoze se dost dozvim). Proto je kardinalni blabol tvrdit, ze po zenitu zijeme mimo plan. Takovou hovadinu bych si tak akorat nekde vyvesil abych se tomu mohl kazde rano zasmat a zakroutit nad tim hlavou zaroven.Ted je to jeste sranda.Ne, to vůbec není sranda. Lidské tělo má záruku zhruba do dvaceti let. Do tohoto věku bys měl, podle plánu evoluce, vyrůst, vydobýt si své místo v tlupě neadrtálců, rozmnožit se a případně posloužit něčemu šavlozubému jako večeře. Co bude dál, to už není zajímavé. Od dvacátých narozenin žijeme mimo specifikace.
Můžeme se rozhodnout vést nějaký životní styl, stát se vegetariány, jíst jen kvalitní maso, orientovat se na BIO kvalitu, cvičit a posilovat, ale vůbec nic to nezmění na faktu, že program nám už došel a to, co děláme, je pouhé přežívání, více či méně úspěšný útěk před smrtkou.A kdyz uz jsme u toho, i uspesnost uteku pred smrtkou muzes znatelne ovlivnit. _Je_ zasadni rozdil jestli clovek umre ve 30 nebo v 60 o faktu, ze se da dozit i 120 nemluve.
Můžeme se dohadovat, který způsob je asi tak nejefektivnější, ale proboha, neříkej mi, že délku svého života mám ve svých rukou. Nemám; je to jenom zoufalý boj.Blabol. Delku zivota _mas_ ve svych rukou. Tvuj problem je, ze zatim co meles ty svoje ptakoviny, ktere nikdo soudny nebere vazne (zkus si udelat mezi kolegackama pruzkum
Doktori jsou nejvetsi srabi, protoze vi do ceho jdou. Stara znama vec. A kdyz uz jsme u toho, hledas nejake reseni?Mluvit o tom, ze nekdy v budoucnosti udpadnes jde pomerne snadno. Jsi mlady, je to daleko.Ne, není. Smrt není nikdy příliš daleko a nemoc je tu pro každého, a já to vím kurva dobře, protože jsem z doktorské rodiny a navíc je to téma, o které jsem se vždycky zajímal, protože podvědomě mám pocit, že když budu vědět dost, že se mi třeba podaří se něčemu vyhnout, najít řešení, až ho budu nejvíc potřebovat. (Ano, já vím, že je to blbost; ale hovořím o podvědomí, ne o logice.)
Jestli chceš být taky takový uzlíček nervů jako já, tak mám dobrou radu: přečti si nějaké knihy o medicíně. Choroby, které neumíme léčit ani zpomalit; choroby, o kterých vůbec nemáme ponětí, co je způsobuje; choroby, o kterých víme skoro všechno kromě léku. Přečti si to a už nikdy nebudeš mít klid. Při každém rutinním vyšetření se budeš třást strachy, protože budeš vědět, co všechno můžou najít. A že pokud ti špatně padnou kostky, že umřeš, možná pomalu a strašně ošklivě, a žádný životní styl, žádné cvičení, žádná zdravá strava tě nezachrání.Sance, ze mi padnou kostky takhle blbe je v porovnani s tim, ze si podelam zdravi a zabije me infarkt hodne mala. Orezu to Occamem.
Proc bys to delal, kdyz je to, podle tebe, zbytecne? Anebo, proc se teda nepripravit, az ten cas nastane? Neni lepsi byt v 60 fit a ve forme nez mit zhuntovane zdravi a pocitat kazdy dalsi den jako male vitezstvi? Tva varianta, cili delat kulove a pak marne zkouset kde co, je nejhorsi mozna.Ale az na tebe prijde vyssi vek, budes sakra skrabat prstikem, ze jeste nenastal cas.Samozřejmě, že až ten čas nastane, ať už bude brzy nebo daleko v budoucnu, můžeš se spolehnout, že budu škrábat prstíkem a plazit se, hledat každou uličku, utíkat před Zubatou, jak to jen půjde. Jako každý živý tvor.
Houby s octem. Clovek je na vrcholu kolem 30.Ale prdlajs hoši.. Vrchol má každý někde jinde. Někdo ho má ve dvaceti, jiný v padesáti. S jedním kamarádem jsem se seznámil v jeho 72 letech - zemřel před třemi lety ve věku 83 let. Během té doby co jsme se setkávali, stačil se svou ženou přeložit a vlastním nákladem vydat třináct knih.
Co jeden asi extrém ... Stanley Matthews hrál ještě v 50 anglickou I. ligu.
vysoka duvera mezi lidmi. Ale neni postavena jen na nejakych oblaccich dymu, ale na sofistikovanych zakonech a policejnim/soudnim systemu, ktery lze v pripade potreby velice rychle zangazovat.Odjakživa se ztráta důvěry řešila vyobcováním. Jiné řešení ani není. Dnes nemůžeme nikoho jen tak odsunout za hranice vesnice, rodu, klanu, protože máme všudypřítomný stát. Musíme proto odsunouvat za mříže. Problém může nastat, pokud jsou kritéria kriminálnictví tak špatně nastavena, že se kriminálník může stát namísto vyvrhele hrdinou lidu, jakýmsi záslužným bojovníkem proti zlému státu. Na tom poznáte, že stát není demokratické zřízení.
Vzájemná důvěra mezi lidmi se řídí asi jinými pravidly. Kromě rodiny a přátel (opravdových, ne obchodních) je největší důvěra mezi prostými lidmi na vesnicích, kde se žije jiným způsobem života a chybí anonymita (velko)měst. Nechci generalizovat, ale toliko mé zkušenosti s pobyty ve velkoměstech (Londýn, Praha) a vesničkami na Moravě nebo v Albánii.
Mimochodem, to je IMHO hlavni delici cara mezi pravici a levici. Levice pozaduje mocenskou rovnost (protoze ji povazuje za moralni a prospesnou), pravice ten nazor nesdili, a v silnejsi forme mocenskou rovnost primo odmita.Ve 20. století té mocenské rovnosti ale mnoho nepředvedli. Zdejší věčné boje mezi pravicí a levicí se trochu podobají sporům, zda je vyhraje Sparta nebo Slávie -- moc se neargumentuje, ale každý předem ví, na čí straně je. Nejsem ani tak unaven lžemi, jako podprahovou manipulací. Mezi tu ale musím řadit také neodargumentované, ale soustavné vnášení svých přesvědčení i do diskusí, které s nimi nesouvisejí.
Problem je, ze ten spor je objektivni a realnyNo, o pár postu dál píšete že mezi politiky není reálný. Ve zdejších diskusích také není reálný, zde jde jen o to jak někomu něco podsunout a udělat z něj pitomce nebo morálně pochybné individuum (stačí se podívat na pár jedinců kteří to dělají programově, ale čas od času to udělá každý). Takže, kde je ten objektivní a reálný spor?
Ten spor realny je, protoze na to lide maji ruzne nazory. Myslim ostatni lide, nejen politici. Politici tyto pojmy vesmes zneuzivaji. Ale to neznamena, ze ty pojmy nemaji vyznam, nevim jak to uz lepe vysvetlit.A ostatní lidé ty pojmy nezneužívají a používají vždy pravý význam? Pak to chápu, ale je to v naprostém rozporu s mým pozorováním.
prestoze podle me definice je pravicovejsi nez soucasny system (a to neni jen muj nazor).Coz samo o sobe muze byt nesmysl, protoze tva definice (byt treba i nekym sdilena) muze byt uplne spatna. Taky si muzu vymyslet nejakou pochybnou definici, podle ktere hodim komunisty, nacky a treba zrovna tebe do jednoho pytle. A budu mit stejnou pravdu. Jinak, nemuzete se panove nekde sejit a podiskutovat o tom jak to teda je? Jestli je nacismus a komunismus vlevo nebo vpravo? Uz me vazne unavuje debatovat s nekym, kdo me presvedcuje, ze oboji je vlevo abych hned po tom debatoval s nekym, kdo me presvedcuje ze je oboji vpravo. Vsimnete si, ze obvykle jsou oboji pokladany na stejnou stranu. Zpravidla opacnou nez na jakou se radi dotycny demagog. Dekuju pekne.
Nezneuzivaji, akorat se dopousteji mnou popisovane logicke chyby. Napriklad povazuji komunisticky rezim za levicovy (protoze se tak oznacoval), prestoze podle me definice je pravicovejsi nez soucasny system (a to neni jen muj nazor).Chápu, ale názor menšinový - naprostá většina lidí (z celého názorového spektra) akceptuje to, že se bolševici (záměrně neříkám komunisté) prohlásili etalonem levicovosti. Proč, to je otázka, důvody jsou různé. Ani to by tolik nevadilo, pokud se na pojmech a definicích dohodneme. Jenomže v realitě to zde vypadá tak, že (jak již napsal belisarivs) se do diskuse najednou pustí několik lidí s takto diametrálně odlišným chápáním pojmů. Jakákoliv diskuse se pak stane nemožnou. Samozřejmě, u mnohých je to účel. A nejhorší je efekt "levicové fronty": na jednu stranu tvrdíte takovéto věci (že komunistický režim není levicový, naopak je pravicovější než ten současný) a docela klidně si vyjadřujete naprostý souhlas s lidmi kteří hlásají opačný názor. Tak co si mám vybrat?
Mocenska rovnost neznamena absenci zakonu. Znamena to, de fakto, rozhodovani vetsiny (coz neni totez jako diktatura vetsiny!).Ale o tom ja mluvim. Proto rikam, ze demokracie omezuje vychylky, ale i ty nahoru.
Vam se to muze zdat neprijemne, ale uvedomte si, ze vy se o sebe nedokazete sam postarat - vase postarani se zavisi silne na spolecnosti, v ktere zijete.Nikoliv. Ja jsem zminil, ze tuhle vec beru v potaz.
Tim, ze se zavede mocenska rovnost, se eliminuje snaha mnoha lidi udrzet sve mocenske pozice a to povede k vetsi duvere a efektivite. To je take duvod, proc jsou demokraticke staty efektivnejsi nez staty nedemokraticke (ja totiz svou pozici nezakladam na dojmech, ale na empirickem pozorovani).A kdo tu rovnost bude zajistovat?
System, ktery vazi lidem hlasy, by k diktature zkonvergoval snaze - takovy system totiz dovoluje, aby nekdo, kdo podvadi, ziskal vice hlasu, a pozdeji snaze zmenil pravidla ve svuj prospech (to se prave ted deje v USA, ktera smeruje k financni oligarchii). System s explicitne vynucenou mocenskou rovnosti temto problemum zamezuje.Explicitne vynucenou cim? Nebo kym?
Taky nechapu, z jake logiky si myslite, ze system, kde jsou si lide mocensky rovni, zkonverguje k totalite (coz je vlastne extremni forma mocenske nerovnosti) snaze, nez system, kde si mocensky rovni nejsou._Kdo_ ten system udrzuje v roznovaze? Sam od sebe se udrzovat nebude, protoze je proste nestabilni. Vzdycky jsou nekteri lide schopnejsi nez jini. Viz ten tvuj priklad s USA. Taky ma rovnost hlasu a uz konverguje k nerovnosti.
Zkratka, to co chcete je kulaty ctverec. Chcete vic svobody, ale touzite si ji zarucit tim, ze nekomu date vic moci nez nekomu jinemu, v prumeru tedy te svobody v takovem systemu dostanete mene.Nikoliv. Tohle totiz chces ty. Mas na vyber. Budto bude nekdo udrzovat rovnost, ale pak bude mit velkou moc, ktera z nej dost pravdepodobne udela diktatora (viz komunisti, taky to byli jednotlivci z lidu a taky lidu zajistili rovnost hlasu, bohuzel, pouze pro jednu stranu) nebo nestabilni stav, ktery se ti drive nebo pozdeji preklopi jinam. Ja bych osobne vazeny hlas neprosazoval. To je nesmysl aby mel clovek, ktery po otci zdedil bohatstvi vetsi vahu hlasu nez treba vysokoskolsky profesor. Nicmene nemam problem aby lidem, kteri maji se statem negativni financni bilanci bylo podle okolnosti odepreno pravo volit (treba jenom docasne). Proc ma clovek, ktery neumi vest vlastni finance, ovlivnovat finance statu? Ale to jsou jenom takove uvahy. Ja osobne jsem pro provedeni reformy fungovani statu. Kazdy obcan by mel mit podstatne vetsi moznost ovlivnovat chod statu (nemam problem, aby bylo referendum treba kazdych 14 dnu, internet ma dneska kazdy a kdo ne, zajde k sousedovi/na urad) cimz by se podstatne zvedla zodpovednost obcanu za vlastni zemi a nemohli by blbe kafrat jako ted. Taky bych dost zprisnil system davek. Jak rikal Sir Humphrey: "Kazda zeme ma tolik nezamestnanych, kolik si muze dovolit. Snizte jim davky a budou zamestnani driv nez reknete "Parazit"." (jenom volna interpretace, mozna to bylo o chlup jine)
(Samozrejme, muzete troufale predpokladat, ze se stanete soucasti te nove oligarchie. Problem je, ze pak budete zit v systemu, ktery je mene efektivni, protoze ti nad vami a ti pod vami se vas budou bat a nenavidet vas.)Ne, to nepredpokladam.
Nicmene nemam problem aby lidem, kteri maji se statem negativni financni bilanci bylo podle okolnosti odepreno pravo volit (treba jenom docasne). Proc ma clovek, ktery neumi vest vlastni finance, ovlivnovat finance statu? Ale to jsou jenom takove uvahy.S tím musím nesouhlasit. Hlavne proto, protože politika přeci nejsou jen finance! Takový postoj pak vede k (velmi rozšířenému) názoru, že vlastně nepotřebujeme politiku a stačí jen vést účetnictví. No a to pak vede k tomu, že pak vlastně nepotřebujeme ani volit, protože kvalita účetních se dá měřit.
Ja osobne jsem pro provedeni reformy fungovani statu. Kazdy obcan by mel mit podstatne vetsi moznost ovlivnovat chod statu (nemam problem, aby bylo referendum treba kazdych 14 dnu, internet ma dneska kazdy a kdo ne, zajde k sousedovi/na urad) cimz by se podstatne zvedla zodpovednost obcanu za vlastni zemi a nemohli by blbe kafrat jako ted.Jo, přímá demokracie by stála za pokus. Docela bych rád viděl, zda by se v praxi projevily mé předpoklady:
No, rekneme to takhle - u nekoho, kdo je levicak, zkratka nepredpokladam, ze pozaduje mocenskou nerovnost. Kdezto pravicaky takove znam. Obecne ta dezinterpretace o ktere mluvim je castejsi u pravicaku nez u levicaku.Významná část levičáků má negativní vztah k demokracii a pozitivní k různým formám diktatury, takže z empirických pozorování musím toto považovat za nesmysl. Mluvím o internetových diskusích, včetně zde na abclinuxu. V reálném světě je ten vzorek trochu jiný, a hlavně menší.
Navic, ja jsem nerekl, ze pravicaci nutne chteji mocenskou nerovnost. To je ta silnejsi podoba pravice (treba nazor, ze osvicenska diktatura je lepsi nez demokracie). Ta slabsi podoba je, ze mu na mocenske rovnosti nezalezi.No a co ta nejdůležitější varianta: že nepovažuji za možné aby se dalo opravdové mocenské rovnosti dosáhnout a náš (řekněme "evropský") model pluralitní demokracie považuji za dostatečně dobrý? A že dle mého názoru veškeré pokusy o "svržení kapitalismu" povedou ke zmenšení mocenské rovnosti, jelikož zatím tomu tak vždy bylo?
Ja nemohu za to, ze se divate spatne. Pokud se divate na politiky, tak vam to samozrejme muze pripadat vselijake, protoze ti se snazi zneuzit ruznych hnuti (a pojmu s nimi spjatych) pro sve cile.Co je špatného na tom, dívat se na politiky? Já bych řekl že je to naopak velice praktické. Sledovat a analyzovat myslitele, filosofy a intelektuály je sice hezké, ale zrovna v době kdy už i ideologie je příliš složitá a nahradila se pouhými frázemi...
Mám dojem, že vyspělost člověka s epozná i podle toho komu a čemu věří, jak moc a jak se s tim srovnává. Jaké má pochyby.
Čili i podle toho, zdá má/zná nějaké lidi, kterým může věřit.
Jestli tu bude večer 300+ příspěvků, tak už asi těžko něco dopíšu/dodam ...
(Aneb tv nesleduju, kydy se snažim nevnímat. Že se v bulváru najde něco, co jinde ne, to bych bral, viz třeba MIB)
Proč vůbec mluvit, když tomu druhá strana stejně nemůže věřit? K čemu nám je dar druhé signální soustavy, práce s abstraktními pojmy, když stejně plácáme blbosti a navzájem je ignorujeme? Nebylo by lepší a poctivější kníkat, vrčet,Zkuste to vzít opačně. Myslíte si, že mluvíme proto, abychom mohli sdělovat to, co je evidentní (co si tedy může komunikační partner sám ověřit)? Právě naopak. Mluvíme proto, abychom v řeči mohli stvořit takový svět, jaký právě potřebujeme. Protože primitivní myšlení těžko rozlišuje myšlení od bytí (virtualitu od reality), on je to taky netriviální intelektuální výkon, primitivové si budou vždycky myslet, že to, co slyší (vidí v televizi), je ve shodě s tím, jak si oni představují realitu, tedy že je to pravda. Třeba takové slovo "fakt" - jsme náchylní považovat "fakta" za neotřesitelné "bytí samo o sobě pravdivé", a přitom tohle slovo původně znamená cosi "udělaného, vyrobeného". Fakta jsou to, co si vyrobíme, abychom podle toho mohli manipulovat realitu. Proto si také fakta sdělujeme slovy. Takže naopak: Kdybychom nepotřebovali lhát (vytvářet si v řeči novou realitu), nepotřebovali bychom mluvit. Stačilo by vrčet, štěkat atd. ... tj. projevovat emoce. Když si přečtete Platónovy dialogy, tak Sókratés se se dost marně o soulad "myšlení a bytí" tj. o pravdu snažil. Tedy marně ve smyslu praktického využití v lidském životě. Protože tato snaha vedla zákonitě k tomu, že svůj lidský život ("ve lži") ukončil. Tehdy dosáhl "pravdy".
Ne. Podle mého názoru mluvíme (vyvinuli jsme si řeč) proto, abychom mohli předat partnerovi informaci, která je důležitá a není evidentníJistě, ale důležitá pro koho a pro co?
zkrátka proto, aby všichni mohli znát to, co zjistil jeden.Nikoliv - aby všichni znali to, co jeden chce, aby znali.
Je klíčové, aby se ostatní dozvěděli tuto informaci ihned a není možné čekat, že si ji všichni ověří, protože to už můžou být někteří mrtví.Podstatou řeči není sdělení informace, to můžete i divným vrtěním nebo skřeky. Podstatou řeči je formovat skutečnost.
Vyslovením faktu se realita nezmění ani o chlup.Přesto na "vyslovených faktech" stojí celá moderní civilizace.
Nevím tedy jak jste přišel na to, že podstatou řeči není sdělení informace. Že by dojmologie ? Nebo trollování ?
Nevím tedy jak jste přišel na to, že podstatou řeči není sdělení informace.Vemte si tenhle blogpost a celou diskusi k němu. A najděte mi tam, kde jde o sdělení informace nebo dokonce o vzájemné porozumění. Dejte mi příklady, kdy jde v lidské komunikaci o sdělování informací. Dejte si tyto příklady do kvantitativního poměru s příklady, kdy o primárně o sdělování informací nejde a přesto se mluví a píše. (A to se vyhněme diskusi o tom, že stejně jako "fakt" = cosi udělaného, vyrobeného, má "informare" = původní význam dávat do formy, formovat. Už jen to prozrazuje, o co v případě "faktů" a "informací" ve skutečnosti jde. To, že považujete "informaci" za pouhé sdělení evidentní skutečnosti nebo "fakt" za skutečnost, je jen důkazem manipulativního úspěchu řeči.)
Účelem tohoto blogpostu je sdělit, že jsem znechucen a unaven tím, jak se všude kolem mne lže, že považuju programové lhaní za špatné a (mezi řádky) že bych chtěl, aby se s tím něco dělalo a ten, kdo se pokusí to změnit, může počítat s mou podporou. To je především o vzájemném porozumění.Tzn. že se pokoušíte na základě svého pocitu zmanipulovat slovy skutečnost tak, abyste se toho pocitu pokud možno zbavil. Teď bychom se mohli bavit o tom, nakolik by se ten váš pocit dal označit za tolik subjektivní, že hraničí se lží. A nakolik je výlev tohoto vašeho pocitu pouze uklidněním vlastního svědomí... ("mám chuť dát nějakému lháři přes hubu, tak to aspoň napíšu a tím způsobím, že se bude míň lhát...") "Vzájemné porozumění" je psychologická kategorie, kde nejde o pravdu a lež, ale o emoční pohodu. Ano, to je to, k čemu se komunikace používá především. To je také to, proč fungující reklama není ta, která by nejprve osvětlila metodu měření a pak prezentovala tabulku naměřených hodnot (chcete-li, fakta), ale ta, která vám bude slibovat, že zakoupením XY získáte to, o co vám skutečně jde, tedy pocit štěstí (chcete-li, vzájemného porozumění - hehe, mezi prodejcem a zákazníkem, mezi výrobcem a spotřebitelem: my rozumíme tomu, po čem toužíte a my vám to dáváme a chceme za to jen maličkost jako vaše peníze, a splnění vaší životní touhy za to přece stojí).
tam najdeš celé gigabyty slov, které mají účel někomu poradit, jak řešit ten či onen problém, jak postavit to nebo ono, a informovat ostatní, že "zkusil jsem tohle a ono to udělalo tenhle zajímavý efekt, třeba se vám to bude hodit". K tomu jsou primárně slova určena. K předávání znalostí.To je právě až sekundární efekt jazykové komunikace. Ta slouží primárně k tomu, co jste pojmenoval v předchozím odstavci, jako "vzájemné porozumění". To ale není předávání znalostí. Všimněte si, že předávání znalostí (tradice) je obvykle spojeno s demonstrací moci ("JÁ, mocný, to vím"), ať už je to jen moc psychologická (pocit převahy).
Tedy elektronická pošta je určena k šíření spamu, internet byl vytvořen pro stahování pornografie a pohlavní orgány člověka jsou určeny k masturbaci.Nesměšujte tak jednoduše kulturní výtvory člověka s jeho přirozenými tělesnými orgány - bavme se ale o tom, k čemu jsou pohlavní orgány člověka určeny v rámci lidské kultury. Pak platí přesně ta věta, kterou jste napsal. E-pošta je svým principem předurčena k rozesílání spamu (nevyžádaných sdělení na více adres najednou), Internet k výměně pro člověka nejžádanějších informací, a pohlavní orgány (viz ty nejžádanější informace z Internetu;) jsou celou naší kulturou považovány primárně nikoliv za rozmnožovací, ale za orgány poskytující potěšení. Je to zvláštní, jak moderní technologie (včetně marketingového průmyslu) svým vyvázáním z tíže a omezení fyzičnosti doslova nastavují lidské skutečnosti (= přirozenosti) zrcadlo. Zkuste někdy nahlížet na fakta (výtvory) a skutečnost (skutky) mimo brýle intelektuální iluze (jakéhosi dětského "pohádkového" pohledu). Tip na četbu: Komenského Labyrint světa. Otázka je, jestli moderní člověk nalezne ten svůj "ráj srdce" v pohádce náboženskosti.
Většina slov s realitou skutečně nehne (vím to - co já už jsem se v životě nakecal, a pendrek se stalo).I když to víte, tak stejně se toho ještě v životě nakecáte, a to za tím účelem, abyste nějak skutečnost ovlivnil = zformoval. Leda byste svůj řečový projev omezil na nadávky či jiné emocionální výlevy, i když ani tam se nedá vyloučit pokus o magické zaříkávání skutečnosti: když budu opakovat "práce zasraná práce zasraná práce zasraná", tak třeba ta nepříjemná skutečnost zmizí... Ostatně ale většina slov se skutečností hýbe. Samozřejmě zprostředkovaně. Například tak, že vyjádříte své přání a ostatní vám ho ve skutečnosti splní (ať je to třeba obdržet za pár papírků kilo jablek, které jste sám ani nevypěstoval ani nenasbíral a přece ve skutečnosti přistanou před vámi aniž jste udělal cokoliv jiného než vyslovil pár slov, anebo pár facek, které taky budou zatraceně skutečné - a taky jen jako reakce na pár formovaných zvukových vln).
Když se přirovnají slova k písku nebo vodě, tak snad více vynikne, že množství slov (co do kvantity i času) pozmění to zdánlivě nehybné a soudržné v něco jiného.
Tvé uvažování nápadně připomíná cargo kult - nechápeš, že obal (ta slova) není důležitý pro podstatu (činy, které se dějí po těch slovech).Nepřipomíná - to co popisuje je podstata cargo cultu. V podstatě se snaží říci, že celá naše společnost je takový cargo cult.
Že naše společnost má silné rysy cargo cultu, je bohužel asi pravda a mě to děsí, protože čím dál víc lidí se věnuje hraní se slovy a čím dál méně něčemu opravdovému;Hm, a poslyšte Kefalín, čo vy si predstavujete pod tým hentým "něčemu opravdovému"? Něco, na co si můžete sáhnout nebo co můžete sníst? Právě díky schopnosti pomocí lidské řeči ovlivňovat skutečnost (skutky lidí) získáte ve společnosti díky šikovnému "hraní se slovy" víc "opravdového" než fyzickou námahou. Jinými slovy, proč bych se měl fyzicky dřít, když mi "hraní se slovy" přinese daleko větší prospěch? Daleko víc toho, na co si mohu sáhnout a co můžu sníst?
Jenže tohle se jednou zlomí, a až počet skutečně pracujících lidí dosáhne nuly, tak zjistíme, že nemáme co jíst.Hm, a pak zase na tom budou líp ti, kterým se podaří přesvědčit "hraním se slovy" ten zbytek skutečně pracujících, aby předali jídlo "těm schopnějším". Vsadil bych se, že ani vy nejste ochoten platit za "skutečnou práci" lidí a její výsledky lidí, jako jste ochoten platit za "hraní se slovy" a jeho výsledky. Kdyby to tak bylo, tak ti nejbohatší a nejvlivnější vrstvy společnosti budou zemědělci a řemeslníci.
Se skutečným stavem věcí nepohnula ta slova (ani ty papírky), ale lidi, kteří na ta slova zareagovali. A ne, skutečně to není to samé; primární hybatel je ten člověk a ne to slovo. Kdyby nebylo těch lidí, mohl bych kecat do omrzení a nestalo by se vůbec nic.Kdyby nebylo těch lidí, nikdy bych nepoznal, jakou mají slova schopnost ovládat skutečnost (od slova "skutek").
Podobně bych mohl přesvědčit člověka, aby mi za peníze (nebo za něco jiného) prodal jablko, aniž bych řekl jediné slovo, například pouze gesty.Konkrétní forma řeči přece není rozhodující. Sám hezky píšete: "přesvědčit", tedy ovlivnit. To je to, k čemu podle mě řeč primárně slouží, nikoliv ke sdělování evidentních skutečností.
nechápeš, že obal (ta slova) není důležitý pro podstatu (činy, které se dějí po těch slovech).Vy nechápete, že historická kultura, kam jsme schopni dohlédnout, je na tomto principu postavena.
Na lži je bohužel založeno fungování celé společnosti. A je jedno jestli se k tomu uchylují firmy k propagaci prodeje svých výrobků a služeb nebo politické nebo náboženské skupiny k získání moci a tím i přístupu ke "zdrojům". Důležité je, aby se lež vnímala v tomto kontextu vždycky za manipulativní, tzn. že nositel sdělení vědomě říká buď nepravdu nebo vědomě zatají významnou informaci (polopravda) a to vše za účelem ovlivnění příjemce sdělení(oklamání) k dosažení vlastního cíle a potřeby. Dokonce se nemusí ani dopustit polopravdy, "jenom" použije tak šikovné formulace s využitím prostředků daného jazyka tak, aby potlačil nežádoucí a naopak zvýraznil požadované části sdělení. Dokonce na to existují kursy komunikace a rétoriky.
Nechci hodnotit, jestli je to teď horší než třeba před 20 lety, ale efektivita a především rozšířenost masových sdělovacích prostředků a nekonečná naivita a důvěřivost nezanedbatelné části populace tomu jenom nahrává. Dopady hospodářské krize a tím zesílený tlak na sociální přežití jednotlivce tento stav jenom vyostřují.
Inu na to je jednoducha rada: nesledovat TV, rozhlas, tisk, blokovat reklamy na webu, zajimat se o veci co cloveka skutecne zajimaji.
Sama vědomě nelžu už od dětství, kdy jsem zjistila, že si nepamatuju co jsem komu řekla. Lež je energeticky strašně namáhavá Snažím se nelhat sama sobě, páč to vnímám jako hodně zavádějící. Si třeba můžu říkat, že syn nemá problém s mluvením, nemůže mít, když je tak dokonalý - o srovnávání dětí matkami na písku bych mohla vyprávět
, ale budu-li na to koukat reálně, tak zajdu za logopedem, ať mi řekne, jestli má syn jen vývojové zpoždění nebo je třeba něco cvičit.
Nemám zapotřebí si namlouvat, jak mám geniální dítě. Tím ho mohu akorát poškodit.
Lhaní mi vadí, ale nějak nevidím možnost, jak třeba ovlivnit chod komunální politiky, kde se lže, jako o život.Mohu vyjadřovat svůj nesouhlas s tvrzeními představitelů naší obce, ale víc neudělám. Někdy už mne jejich lži ani nepřekvapí.Unaví to člověk časem otupí.Obdivuju lidi, kteří do těch politiků perou a připomínají jim jejich lži, ale na tohle já čas prostě nemám.
Tak jasně, ale to jdeš do extrému. Když budu přepečlivá matka, projdu ty logopedy klidně 3, abych na to měla svůj názor. Ale to je fakt extrém. Mně stačí zdravý selský rozum a cit, abych pochopila, jak to s tím mluvením je. Tady totiž je velká část práce na rodičích.
S těmi nemocemi tě chápu, ale takhle se žít fakt nedá. Jednou jsem četla příručku o roztočích a půl roku jsem je viděla všude Pak jsem četla studii o rotavirech a to samé. Tak jsem si řekla, že když mám takovéhle sklony, nebudu číst tyhle věci, páč mi to nedělá dobře. Když jsme se učili na Zdrávce patologii, jela jsem v tom těžce. Vím, že ne sama. Jakjsme probírali steatozu jater bylo mi jasný, že tím trpím
)).
Zdravej selskej rozum, to je věc.
Sama vědomě nelžu už od dětství, kdy jsem zjistila, že si nepamatuju co jsem komu řekla. Lež je energeticky strašně namáhavá+1
Co mne přimělo reagovat: já prostě nedokážu uvěřit, že slušný člověk může získat tolik peněz ...
Nevěříš, že někdo má větší schopnosti, lepší nápad, víc štěstí, je ve vhodnější lokalitě, má štěstí i na lidi a na nějaký vhodný okamžit, že se to může stát? Tedy že se nesejde vše z toho jmenovaného, ale aspoň něco a i díky tomu může někdo uspět?
Či ještě jinak: nevěříš, že je možné najít nějaké partnery, se kterými lze spolupracovat a pracovat víc na budoucnosti než současnosti, tedy investovat do sebe i okolí a dočkat se úspěchu?
Díváš se očima, srdcem nebo čim po světě? Pokud jsi ještě nenašel Tvému srdci blízké lidi, jsi v takovéhle bryndě ... kéž by ses jen špatně díval a byli s Tebou ... Tví přátelé.
Jenže... já prostě nedokážu uvěřit, že slušný člověk může získat tolik peněz; to je proti fyzice.Jojo, znal jsem i lidi, kteří tohle dovedli do takové dokonalosti, že věděli i že slušným člověkem nemůže být podnikatel (do češtiny přeloženo, že nemůže mít ani živnosťák, že). Tyhle teorie mi přijdou závistné a nebezpečné... tím myslím i tu tvoji, samozřejmě. To pak můžou lidi jít do vězení ne za zločin, ale za to že přesáhli určitý limit majetku (samozřejmě ten majetek někdo ochotně převezme, že).
Jenže... já prostě nedokážu uvěřit, že slušný člověk může získat tolik peněz; to je proti fyzice.Ktery ze to fyzikalni zakon je porusen?
Patrně se mi do hodnocení podvědomě promítly špatné zkušenosti s dnešní firmou nesoucí toto jméno a odpor k jistým reklamním praktikám.Musim potvrdit tvou zkusenost. Mama mi u Bati koupila body, objevil se na nich kaz. Uz si nepamatuju presne, jestli se nekde zacaly rozlepovat nebo tak neco. Sla to reklamovat, ja stel venku takze jsem ji videl jenom pres sklo. Sesypalo s k ni nekolik pohunku. Kdyz vysla s neporizenou ven, tvarila se hodne nestastne. Od te doby jsme u Bati nekoupili nic a ja na tom nehodlam nic menit.
Přestože i nadále tvrdím, že není možné poctivě získat opravdu velkou sumu peněz,Skoda ze jsi tu svou domenku nepodporil nejakym argumentem. Pokud je nekdo schopny, tak at ma penez kolik chce.
v tomto konkrétním případě musím připustit, že T. Baťa je výjimka z tohoto pravidla.Pravidla ceho? Kolik bohatych lidi znas natolik dobre abys vedel zda k penezum opravdu dosli nebo nedosli poctive? Ze je televize plna gauneru nic neznamena. Tech poctivych muze byt porad radove vice.
Podle dat, která mám, to byl opravdu slušný člověk, který dával přednost budování něčeho užitečného před slepým hrabáním prachů. Asi bychom potřebovali takových ještě pár.O tom zadna. takovych neni nikdy dost.
Podle me je to spise dano tim, ze ten maly svec ty boty vyrabi s davkou idealismu, takze je dela kvalitni. Kdezto velky podnik ridi nejaky MBA, ktery ani poradne nevi, co vlastne vyrabeji a jak, a jedine, co ho zajima, jsou vyrobni naklady. Pak se nejde divit, ze jde s kvalitou dolu. Ale neni to tim, ze by to jejich inzenyri kvalitne nedokazali
Myslím, že je to trochu jinak. Sériová výroba je levnější, protože se vyrábí ve velkém. Náklady na stroje, formy, přípravky atd. se v těchto sériích lépe rozpustí. Je možné výrobní činnosti zautomatizovat, zjednodušit a rozdělit, takže je možné najmout méně kvalifikované a méně šikovné zaměstnance, kteří jsou levnější. Samozřejmě zde není moc prostoru na "doladění" výrobku, customizaci atd. To je možné jen u ruční výroby, kdy výrobce musí kvalifikovaný, šikovný a může si s výrobkem "pohrát". Ovšem cena je úplně jinde.
Internet jako snad jediné zatím relativně svobodné medium s obrovským pokrytím, kde nepotřebujete k prezentování svých názorů obrovské finanční investice na nakladatelství nebo celoplošné televizní nebo radiové vysílání, je pod tuhým nátlakem na regulaci jeho obsahu (cenzuru). Kde pak půjde srovnávat informace šířených masmédii, která budou(jsou) v rukách relativně malého počtu lidí ?
Trochu OT: neví někdo jak se odborně nazývá metoda, při které se využívá otupění a unavení názorové protistrany opakovaným vznášením svého požadavku ? To co se např. děje v Evropském parlamentu nebo i u nás, kdy odmítnutí návrhu (novely) zákona je následováno opakovaným předkládáním lehce modifikovaných verzí a to tak dlouho, dokud návrh neprojde ?