Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevili v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Ano. To jsou. Myslím, že na této urovni se nemá moc smysl bavit.
Moji rodiče nejsou krkavčí, právě naopak. Ale mám prostě takovou povahu. Prostě nebudu chtít po mamce 15000 na nový komp, to ať si je raději nechá na dovolenou. Já už si je nějak vydělám. Ale můžu se na ně spolehnout, že když vážně půjde do tuhého, tak mi pomohou. Totéž bych rád slíbíl jim.
Z tohoto tvého příspěvku mám takový pocit, že by bylo vůbec nejlepší spáchat sebevraždu, abych náhodou někdy někomu nesebral místo, nebo nedej bože firmě jednu zakázku.
Ano pracuju za zvýhodněných podmínek. Asi se to nebude opakovat. Znám (dobře) spoustu dospělých, od nezaměstnaných, přes zaměstnance a podnikatele po rektora naší VŠ. Vím jak tvrdě si vydělávají (nebo taky ne). Vím jak žijí. Takže vím, co je to realita.
Přesně tak. Prostě jsem chtěl upozornit, že se to nedá zevšeobecňovat. Nelze automaticky předpokládat, že web, na kterém pracovalo deset profesionálů* bude lepší než web, který vytvořil jeden student. A samozřejmě ani naopak, ale to samozřejmě dojde každému. Mimochodem, co že to dělal Linux Torvalds v době, kdy stvořil první verzi Linuxu? :-)
S oblibou říkám, že termín profesionál vyjadřuje pouze skutečnost, že dotyčný tu práci dělá pro svou obživu, o kvalitě odvedené práce neříká zhola nic.
Něco jako statistika mne ve škole minulo, ale uznávám, že 96 zdejších nezaměstnaných asi nebude mít ideální vypovídající hodnotu. Ostatně asi jako velká část dat, kterou by si chtěl někdo se sesbíraného vzorku vyčlenit a dál se jimi zabývat.
Prostě mne to zaujalo a tak jsem se na to podíval a když usem se na to díval, tak jsem to i zveřejnil, kdyby to někoho zajímalo také. Nikomu nic nenutím a pivo kvůli tomu taky snad nezdraží.
Tiskni
Sdílej: