Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Víte že můžete odebírat mé blogy pomocí RSS? (Co je to RSS?)
Od určité doby jsou všechny texty které zde publikuji verzované na Githubu.
Jestliže najdete chybu, nepište mi do diskuze a rovnou jí opravte. Github má online editor, není to skoro žádná práce a podstatně mi tím usnadníte život. Taky vás čeká věčná sláva v commit logu :)
Jak jsem uvedl v mém posledním blogu 3D tiskárna Průša MK3S+; sestavení a první tisk, udělal jsem si před nákupem tiskárny si seznam deseti věcí k vytištění. Tady je první z nich.
K počítači používám sluchátka, a je opravdu otravné, když se povalují na stole a obecně se pletou do cesty a zabírají místo. Dřív jsem nějaký čas používal šroubek, našroubovaný do strany stolu, na který jsem sluchátka věšel. Používat jsem ho přestal, když jsem se na něj při manipulaci s věcmi na stole nabodl. Opticky je velmi malý a je jednoduché zapomenout, že tam je. Když jsem si nedával bacha, tak bylo opravdu jednoduché se na něj nabodnout.
Přirozeně tedy jedna z prvních věcí, co jsem si chtěl vytisknout byl držák na sluchátka, protože to je věc, která mi okamžitě přinese jasný benefit a vyřeší jednu z mých potřeb. Změřil jsem si tedy stůl a sluchátka a přišel s následujícím nákresem, jak by to asi mohlo fungovat:
Jediný rozdíl mezi nákresy je, jak má držák držet na stole. První používá jakési pérko, druhý nějaký druh šroubu.
Modelování bylo triviální; vytvořil jsem velkou kostku, která reprezentovala stůl a dtruhou menší kostku, která reprezentovala držák. Potom jsem od kostky držáku odečetl boolean modifikací stůl.
Z konce držáku jsem potom extrudoval (blendeří terminus technicus) konec držáku a přidal jsem další booleanovskou kostku, která vytvořila držák na sluchátka. Rozměry téhle kostky jsem nastavil na rozměry sluchátek.
(Stůl a booleanovské kostky jsou nastaveny na wireframe, aby nepřekážely ve výhledu.)
Přidal jsem pár bevelů (zaoblených hran) a jakousi pružinu, která by měla držák přidržovat na stole. Takhle vypadala finální verze:
Původně jsem chtěl přidat přítlačnou pružinu nahoru, ale pak jsem si řekl, že bude lepší dole, aby se do ní nezachytával prach a bordel.
Bylo mi jasné, že tohle je jen první prototyp, a že budu muset nejspíš vytisknout ještě jeden, protože tolerance tisku nejsou úplně ideální a určitě budu chtít nějaké změny, až uvidím jak se to chová.
Původně jsem chtěl vytisknout držák ze strany, abych odstranil nutnost podpor, ale PrusaSlicer udělal divnou věc a pružinu úplně vyhodil, když jsem model (ve Sliceru) otočil do strany:
Přitom tam to pérko bylo, dokud jsem model neotočil. Divné.
Nakonec jsem vytiskl model s kopou podporu, což je něco čemu jsem se chtěl vyhnout. Ale pérko tam je, tak co.
Tady je vytištěný předmět:
Jakmile jsem model viděl v praxi fungovat, bylo mi jasné, že tohle není úplně ideální tvar. Tělo modelu je moc tenké, a taky se mi nelíbí jak málo to přilnává k desce stolu. A obecně jak to trčí do strany, to bylo inspirované původním šroubkem a bylo na čase vymyslet něco lepšího.
Pružina zespodu se taky ukázala jako moc malá a neužitečná.
Díky praktickým zkušenostem z Mk1 verze modelu jsem se rozhodl zkusit jiný přístup k držáku, a upravit jeho tvar na tohle:
Trvalo mi to několik iterací, ale nakonec fungoval podle očekávání a navíc se tiskl dost rychle, protože model jde tisknout na z boku a není třeba podpor.
Mk2 skončil tak, že jsem udělal finální nízko-kvalitní verzi tisku s několika úpravami (velikost hrbolů uvnitř svorky), se kterou jsem byl velmi spokojený a která fungovala jak měla, takže jsem jí používal. Po několika dnech jsem si ale všiml, že držák nedrží jak bych čekal. Tady je důvod:
Ukázalo se, že PLA se časem prohnul a ztratil flexibilitu, takže svorka zůstala jakoby otevřená. Tak tedy zpět ke kreslícímu prknu Blenderu. Tady je návrh verze Mk3. Rozhodl jsem se přestat uvažovat o držáku jako o něčem dočasném a sundavacím, a přišroubovat ho ke stolu.
Výsledek více/méně fungoval, dokud jsem se neotočil na židli a omylem ho neukopl:
Řešení tohohle problému bylo fakt jednoduché; prostě přidat trojúhelníkovou podporu, která ho učinila víc neukopnutelným:
Výsledek funguje skvěle. Zkoušel jsem ho zlomit rukama, ale ať jsem se snažil jak chtěl, tak se mi to nepovedlo. Myslím že tahle verze přežije pár náhodných kopnutí.
Ačkoliv se může zdát, že můj přístup byl poněkud plýtvajícím, opravdu si velmi užívám schopnost dělat rychlé iterace, což mi umožnilo rychle se naučit něco nového a taky získat skill a pocit pro to jak optimálněji designovat věci k 3D tisku. Vidět co je možné a co je nepraktické a bude se třeba tisknout dlouho, nebo blbě.
Taky mi to umožnilo vidět jaká verze je praktická a jak celý koncept rychle vylepšit do použitelnosti.
Hodně se mi líbí, jak se člověk může zamyslet, vymyslet něco ve své hlavě a pak to během chvilky převést na hmotu.
Tiskni
Sdílej:
taky ňáký lepšejší věšení na router si jako budeš moct vyrobit ;D ;D
nedokázal jsem to teď najít v žádném obchodě.
to vubec neznamená žebyto jako nešlo hele :D ;D
U první verze, když jsi držák položil na hranu, to pérko se zmizelo proto, že je tenčí než tloušťka čáry. V na břiše je rozhodující tloušťka vrstvy, která je menší (typicky máš čáru 0,4 mm a vrstvu 0,2 mm, ale záleží na nastavení tisku).Aha, díky za vysvětlení! Je pravda že ta první verze byla zbytečně tenká v mnoha ohledech.
Ani poslední verze není ideální: typické namáhání (zavěšená sluchátka) trhá vrstvy od sebe, a v tom směru jsou 3d tištěné modely nejslabší. Očekávám, že se ti časem ulomí ta svislá část háku (ta na straně vzdálené od stolu), když do věšáku nešikovně strčíš nebo za něj omylem zatáhneš (zachytí se ti v něm rukáv,...).Uvidíme, má to 30% infill, tak snad to něco vydrží.
Trojúhelníková výztuž vypadá masivně, ta asi nepovolí, ale jen proto, že je předimenzovanáJen proto že bylo velmi snadné jí tam v Blenderu přidat :) Na odkazy mrknu, díky.![]()
Nakonec mi to nedalo, a zkusil jsem si cvičně nakreslit jak bych to řešil já. Samozřejmě totálně zneužívám toho, že jsi za mě prošlapal cestičku :)Určitě sdílej! Já si to rád přečtu.
Aha, díky za vysvětlení!No a jinak obecně bys na limit tloušťky čáry neměl nikdy narazit, protože stěna co má jednu čáru stejně nebude držet.
Navíc, ukopnutí a pod. je přesně ten typ namáhání, na který je PLA špatná. PLA je tvrdá a pevná, ale křehká - když překročíš její pevnost, pukne.Asi by to chtělo vysokou pevnost v tahu a možná trochu pružnost, že? Mně přijde, že pokud to nebude opravdu velmi pevný plast (z jakého se dělají např. držáky na lahve na kolo), tak to prostě časem musí začít povolovat, jak bude namáhaný ten spoj. Ta výztuž určitě pomůže, ale představuju si, že ani tam to nebude úplně dokonalé. Hele, tak mě napadá, nedal by se u 3D tisku udělat nějaký „železoplast“? :) Natiskne se pár vrstev, položí se na to nějaká kovová výztuž (v tomhle případě by asi stačil prostě trochu silnější drát) a pak se dotisknou další vrstvy. Nemám s 3D tiskem žádné zkušenosti a v těch materiálech se nevyznám, ale přijde mi, že by to mohla být cesta.
Asi by to chtělo vysokou pevnost v tahu a možná trochu pružnost, že? Mně přijde, že pokud to nebude opravdu velmi pevný plast (z jakého se dělají např. držáky na lahve na kolo), tak to prostě časem musí začít povolovat, jak bude namáhaný ten spoj. Ta výztuž určitě pomůže, ale představuju si, že ani tam to nebude úplně dokonalé.Já jsem zkoušel některé ty držáky rozthat rukama. U jednoho to prasklo ve spoji, i když síla vynaložená nebyla zas tak malá. Nějak nevím k čemu to připodobnit, ale typoval bych si že desítky kg. Druhý držel tak, že se mi to prostě nepovedlo odtrhnout i s použitím veškeré síly (i když zlomit to šlo). Asi bude taky záležet na infillu, ten co praskl měl honeycomb, ten druhý nevím (asi default grid). Každopádně ty sluchátka mají pár set gramů, tohle podle mého problém jen tak nebude.
imho nejvíc nejvěčí problem plastů je teplo a světlo ale pod tim stolem nevidim ani radiátor takže když dotoho bystroušák zase jako nebude kopat tak to bude celkem jakože dost trvanlivý si myslim :D ;D
Hele, tak mě napadá, nedal by se u 3D tisku udělat nějaký „železoplast“
proč se jako vomezovat jenom na plasty hele :D :D ;D ;D
elektrochemický 3d tisknutí hele :O :O
by to taky jakoby mohlo umět najednou celej povrch/celou stranu když to jakože strčíš do roztoku a uděláš elektrolýzu hele koment?? :O :O
byto takle šlo vo dost zrychlit možná :O :O
boli krehke a porovite
a kdyby se to pak jakoby vosmahlo něčim třeba laserem jak dělaj u tamtoho tištění z kovovýho pudru nebo vobrovským eletrickým proudem rožavilo třeba aby se to jakože slilo dohromady????? :O :O
tam toje vomezený tim jak muže jezdit ten efektor co dělá že řeže/vrtá/brousí z velikánskýho kusu železa. todleto by jako mohlo umět vo moc složitější tvary :O ;D
plast na kovu nebude držet (rozhodně ne každý na každém kovu)
musel by mit teplotu extrudovanýho plastu + by bylo dobrý aby byl hrubej/porézní/mělo seto jakoby za co chytnout si myslim :O :O doma todle asi jako bude věčí problém než se vod voka zdá :O :/
určit předem nějakej pracovní teplotní rosah a podle toho tam nechat mezery předem spočítaný :O :O neni to zase jako tak dramatický deseticentimetrová kovová věc z hliníku se při dt 20 celziusů scvrkne/zvěčí o 0.04 mm z vocely 0.026. plastová z abs vo 0.1476 mm z pet vo 0.1188 mm hele. věčí problem toje při chladnutí po tisku kde ta delta mužou bejt by voko až 2mm :O :/ prostě to asi jako navrhnout tak abyse plast svrk kolem kovovejch součástek :O :O
věčí problém ale sou furt vobyč mechanický vlastnosti jako při vohejbání nebo když dotoho zase jako někdo pod stolem kopne :D ;D
ty poznámky sou eště celkem čitelný když se víc vylepší kontrast a zvýrazněj hrany ;D ;D
Jak moc plasty stárnou nebo mění své vlastnosti v čase?
todleto je asi jako celej vědní vobor nějakej :D ;D vobecně asi jako škodí uv a teplota/změny teploty a proto se jako do plastů strkaj různý ty stabilizátory aby jakože něco vydržely nebo se třeba taky skovávaj pod vochranou vrstvičku s uv filtrem. todleto ty normální filamenty vsobě asi jako nemaj pla se dokonce chlubí žeje ezoekobio z kukuřice a různejch jinejch čistě 'přírodních' sajrajtů aže ho de zahrabat dokompostu kde se během tejdnů rozloží :O :/ to jako nejsou dobrý vlastnosti pro dlouhou životnost :D
abs vydrží vo hodně víc tiskne se při věčí teplotě takže jako hádám žeje při běžnejch vobyčejnejch teplotách stabilnější (ale asi jako malilinko jeduje hele :O :O) zase jako žloutne víc vod uv/sluníčka takže jako uplně nesmrtelný taky nebude :D ;D
sou i jiný materiály vodolnější třeba asa hele ale neznám :D
nevim jestli toje jako dobrej nápad nutný to rozhodně neni ale já třeba jako všecko balim do kuchyňský hliníkový folie když to chci strkat někam ven nebo blízko topení a chci abyto jakože fakt něco vydrželo :D jestli to k něčemu je nevim se ukáže teprve :D ;D
A "plasty" jsou snad to samé nebo skoro to samé jako kompozity?
asi jak to jako kdo bere :D podle wiki je kompozit
Kompozitní materiál, nebo zkráceně kompozit, je obecně vzato materiál ze dvou nebo více substancí s rozdílnými vlastnostmi, které dohromady dávají výslednému výrobku nové vlastnosti, které nemá sama o sobě žádná z jeho součástí
takže imho míchání stabilizátorů do plastu z plastu kompozit nedělá ale toje spíš problém pro fylosofy :D ;D
A proto musim při návrhu výrobku nějak přizpůsobit masivnost materiálu.
tim rozhodně jako nejde uškodit si myslim ;D
nějakou veřejnou databázi
už jakoby existuje hele :D ;D
akorát by to chtělo nějakou veřejnou databáziJá zatím netisknu věci co vyrobili ostatní, koupil jsem si to jako hračku právě jako hobby že si můžu dělat věci vlastní :)
Je překvapující, že to výrobci sluchátek neřeší
sluchátka válim postole aje mi to uplně jedno :D si myslim že nás asi jakoby je věčina :D ;D
Výrobci to řeší tak, že prodávají držáky na sluchátka. Ceny jsou cca od 200 Kč za kus ohnutého plechu, přes nějakých 300-600 Kč za sofistikovanější stojánky/držáky až po 1 500+ Kč za designové kousky ze dřeva atd.
Ty vodorovné části by neměly být rovnoběžné. A ty hrboly jsou tam podle mého akorát naškodu. Pro inspiraci: kovové spony na ubrus – taky to není ve tvaru U s rovnoběžnými částmi, ale ta spodní je prohnutá dovnitř. Pak to dobře drží a neodstává. Tím, že na tu sponu ale zavěsíš sluchátka, která to budou páčit směrem dolů, to ale nebude optimální – navíc na spona narušuje plochu stolu. Ta montáž ke spodku stolu bude lepší, ale i tu by šlo řešit bez šroubů – např. se prodává lepící suchý zip, ten se používá někdy i na nářadí a sluchátka by to mělo hravě udržet. Navíc si můžeš udělat několik pozic a držák mezi nimi přendavat.
Přijde mi, že hodně 3D tiskařů se snaží udělat celý výrobek na tiskárně, jednou metodou. Myšlenka je to hezká (člověk potřebuje jen tiskárnu a materiál a dokáže cokoli), ale většinou to vede na dost špatné výsledky. Užitečnější bývá tím 3D tiskem řešit jen část problému a kombinovat ho s jinými technikami a materiály.
Já mám stock držák na sluchátka zezadu monitoru. Podívej se, jestli jej tam náhodou taky nemáš.