Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Tak jsem byl vcera na pivu s kamaradem. Pokecalo se o zivota, zenskejch, autech a samozrejme take o kompech, linuxu atd. Uz parkrat predtim mi kamos vzdycky nadhodil nejakou perlicku o ktere se psalo nekde na netu. Ackoli na takoveto portaly nechodim, ma zvedavost byla vetsi a dnes ke konci prac. doby, kdy stroje pracuji za nas jsem zabrousil na www.zive.cz
Po cca. 10 minutach jsem se smal az jsem se za bricho popadal. Zvlaste pak nasledujici dotazy v diskuzi: Zde... zde... a jeste zde (pokud to jiz nesmazali). Vrcholem vseho pak bylo par "serioznich" clanku napr. zde Uz jsem zazil i videl leccos, ale tohle opravdu ne
Tiskni
Sdílej:
Dyť je to pěkný. Zasmáli jsme se a jdem něco dělat
Inu coz zasmat se clovek aspon obcas musi o tom zadna.
Clanky na ktere jste uvedl odkazy si lide budou preposilat aby se zasmali i kamaradi a zive.cz bude kynout z reloadu stranek a mohou argumentovat u zadavatele reklam se zdrazenim.
Prave jste pomohl tomu neobjektivnimu IT bulvaru v podani zive.cz.
Provozovateli je upne fuk co se v diskuzich resi vyjma nemoralnich, vulgarnich rasistickych vyroku - no i kdyz s tema vulgarismama na cenzuru asi taky s***u.
Jen si spomente na toho o kom se tu nesmi psat - jakou ma navstevnost - staci delat ze sebe magora (i kdyz on mozna nemusi - neznam ho) a lidi prijdou sami podivat se co ze je to za magora.
Jj.... RH a my.....cz
britské jaderné ponorky, které řídí Windows XP...
Hmm, taková "modrá smrt" pod vodou, kdesi hluboko, to by mohlo být vzrůšující
ledaže by si člověk dával kartu do kovového pouzdra.Což přesně dělám...
Kovový pouzdro na cigarety by se nehodilo? OpenCard nevedu a cigarety nekouřim, tak odhaduju
Kovový pouzdro na cigarety by se nehodilo?Takové to, co v (tuším) "Zítra vstanu a opařím se čajem" zastavilo kulku? Tedy já tato pouzdra neznám, nekouřím. Asi by bylo dostatečné, ale opravdu nevím.
Nemusí páchat žádnou trestnou činnost. Prostě někteří lidé mají rádi soukromí. A nebo třeba páchá nekalosti, které trestné nejsou (třeba jezdí za milenkou).
BTW: To, že vy paranoidní nejste, ještě neznamená, že po vás nejdou
Zapomel jste dodat, ze ono dele nez OpenCard jsou v metru kamerove systemy.Ano, kamerové systémy jsou v metru od začátku jeho provozu v roce 1974. Což neznamená, že z nich jsem nadšený.
Dokonce i v tramvajich.Však ano, o tom jsem tu dokonce psal už před několika lety.
Takze nejenom obal na kartu, ale zahalit oblicej jako muslimove. Rozpoznavani obliceju funguje dlouho.Ano, postupem času nic jiného nezbude (i když bych spíše volil vhodně tvarované brýle a čepici s dlouhým kšiltem jako bankovní lupiči)
Kdyz uz mluvite o tom, jak se porusuje soukromi, tak Vy mate asi spatne svedomi nebo pachate nejakou trestnou cinnost, kdyz se potrebujete schovavat ?Klasická věta bojovníků za sledování všech a všude. Zrovna já jsem člověk, který se zrovna moc neschovává, na pár kliknutí na webu si o mně může každý zjistit spoustu věcí, z nichž je sice část ve veřejných státních registrech, ale většinu jsem zveřejnil já osobně. Do okna je mi vidět přímo z obvodního oddělení Policie ČR, která je vzdáleno jen pár metrů. Takže s tím schováváním je to opravdu legrační.
No a konec legrace - z toho jaký svět tady připravují našim dětem je mně silně nevolno kdykoliv se nad tím zamyslím. A představte si, že i tito lidé mají volební právo...No co, jim je zase nevolno z toho, že máme volební právo my, odpůrci šmírování. A že si dovolujeme ohrožovat životy jejich dětí. Protože přece i kdyby mělo šmírování zachránit jen jediný život, má smysl!
Co by se spise melo trestat je, ze nekdo zneuzije data, nez ze by je mohl __nekdy__ zneuzit.a) Ono je někdy dost složité vypátrat, kdo ta data zneužil. Třeba se objeví nějaká kompromitující fotka z kamerového systému v bulváru a pátrejte pak. A i když vypátráte, tak to veřejně ztrapněné oběti nepomůže. b) Takže můžeme nechat veškeré kamerové systémy, Opencard, datové schránky, různé servery na ministerstvech... děravé a až pak stíhat toho, kdo se tam nabourá?
Problem jsou dneska ruzni aktiviste. At uz, ze delaji neco dobrovolne nebo i placene. Bohuzel nemaji casto znalosti a hodne komplikuji praci tem, co do dane problematiky vidi. Reknu obecne, ze obcas funguji podobne jako aktivni blbci. Chapu, ze to mysli dobre, ale spise skodi. O manipulacich s davem nemluve. Proti tomu je dnesni demokracie casto kratka.Narážíte tím (i) na mě? Jak škodím společnosti, když upozorňuji na zcela zjevné a brutální nedostatky ISDS?
Klid. Taky mi bylo 16 let jako Vam ted a hned jsem na vsechno "startoval".Nebylo to myšleno nějak agresivně (to by na konci nebyl ?, ale ?!)
ze dovedete dany problem lepe vyresit nez dana firma, co implementuje dane reseni, u nehoz upozornujete na dane nedostatky.Troufám si tvrdit, že bych byl schopen zařídit, aby byla stránka s certifikáty PostSigna zabezpečena certifikátem nějaké respektované CA. Myslím si, že to, k čemu se na klientovi používá 602XML Filler (téměř k ničemu) bych dokázal zařídit pomocí HTML+JS. Maily odesílané z aplikace na serveru snad dokážu před odesláním podepsat.
zabezpečena certifikátem nějaké respektované CAzabezpečena certifikátem podepsaným nějakou respektovanou CA
ok, v tom pripade je idealni se obrati na danou firmu a resit to s ni.
Vzor jak na neco upozornit a resit je zde: http://www.nethemba.com/SMS-ticket-hack4.pdf
Pravda, puvodni odkaz nevyzniva uplne pozitivne.
http://blackhole.sk/newsbratislavsky-dopravny-podnik-sa-vyhraza-trestnym-stihanim
ok, v tom pripade je idealni se obrati na danou firmu a resit to s ni.Stačí ten otevřený dopis? Jinak nevěřím tomu, že by si prostě zveřejněných problémů (certifikát, vyblokování a Filler, věřím, že na podpis mailu prostě omylem zapomněli) nebyli vědomi. <konspirace>Filler do toho zainteresovali určitě kvůli tomu, aby na nich [S602] bylo další rozšiřování systému závislé.</konspirace>
Vzor jak na neco upozornit a resit je zde: http://www.nethemba.com/SMS-ticket-hack4.pdf Pravda, puvodni odkaz nevyzniva uplne pozitivne. http://blackhole.sk/newsbratislavsky-dopravny-podnik-sa-vyhraza-trestnym-stihanimS myšlenkou stavby serveru, který bude lístky "obhospodařovávat", si pohrávám od doby, co to v Praze zavedli
Podávat trestní oznámení za to, že někdo vyrobil půlmegabajtové PDFko, ve kterém se honosně píše "pošleme jeden lístek dalším dvaceti lidem"... no, to radši ani nebudu komentovat...Komerční banka kdysi podala trestní oznámení na člověka, který jim oskenoval servery a ohlásil jim nějaké bezpečnostní nedostatky.
ok, v tom pripade je idealni se obrati na danou firmu a resit to s ni.Čili co - dělat práci za dodavatelskou firmu, která dostala zaplaceno za něco, co neudělala (pokud to udělat měla). Anebo dělat s firmou partyzánskou práci, kterou si zadavatel neobjednal a která tak může způsobit komplikace, protože bude v rozporu se zadávací dokumentací. V obou případech to nepovažuji za správné. Za správné považuji především tlačit na ty orgány, které to zadaly (u ISDS je to MVČR) a na ten subjekt, se kterým se člověk dostává do právního vztahu. Uvedu jiný příklad, kde je to podobné. Už nějaké roky platí nový zákon o odpadech, který určuje obec jako původce odpadu občanů. Čili veškerá starost o odpady je na obci, za což občané platí daň z odpadů (označovanou jako poplatek, ale je to daň, protože se platí automaticky per capita). Často se stává (aspoň u nás), že "popelářská" firma nefunguje, jak má - tedy že nevyveze popelnice, že je nevrací na původní místo atd. Obce se to často snaží ze sebe shodit, "ať si to lidé vyřídí s onou firmou". Jenže firma se jim může tak akorát vysmát - nejsou s ní v žádném právním vztahu. Lidé proto zcela správně prudí na obci, protože představitelé obce mají vůči nim odpovědnost (zejména politickou) - a ti ať už si to s firmou vyřídí, jak chtějí. U těch IT věcí je to naprosto totéž. (Doplněk: U nás je to s odpadem o to pikantnější, že město vybralo jako dodavatele firmu, kterou částečně vlastní - s tím, že jen tak mohou garantovat kvalitu a cenu služeb. Konkurenční, velmi spolehlivá firma, nebyla připuštěna do soutěže, protože v jejích podmínkách - odsouhlasených ÚOHS - byla účast města ve firmě. Zpočátku při problémech - a že jich bylo - to tehdejší starosta a místostarosta brali na sebe, po volbách už se k tomu ale nikdo nehlásil a lidi brzy ztratili trpělivost to pořád dokola řešit. Tak se holt často válí odpad po ulicích a ve vozovce překážejí popelnice, které tam popelářům odpadly od pazour...)
Čili co - dělat práci za dodavatelskou firmu, která dostala zaplaceno za něco, co neudělala (pokud to udělat měla).Představ si, že už zařadili můj patch. Je zajímavé, že můj první patch v životě nebyl do OSS projektu. Jsem z toho duševně pošramocen
Nemáte přehled, zda budou čtvrtletní ne Open Cardové v prodeji? Nedokážu si představit, jak bych s papírovou lítačkou procházel turniketem ... na čárovej kód?
Je prece spravne mit strach o ostatni v Praze, kdyz bydlite v Kutne Hore....... a OpenCard si nekoupite.V Praze jsem strávil celkem 8 let svého života (když připočtu i krátké pobyty tak ještě déle) a nelze vyloučit, že se tam zase budu více či méně vyskytovat.
skutecne perla..... Poslete mi nejaky link, ze se to skutecne nekomu povedlo.Toto už přece funguje v rámci pilotního projektu na letišti v Debrecíně. Tam se kombinuje RFID identifikace v prostoru letiště s rozpoznáváním obličejů. Pokud se o osvědčí, bude to zavedeno i na dalších letištích.
je to pomalý...Ano, rychlejší je sjíždět 3-4 minuty pod zem tím úžasným novým bezpečným eskalátorem co netrhá nohy, pak čekat 4-10 minut na úžasnou novou soupravu M1 od Mistra "Nepřekonatelného" Kotase, tou se ďábelskou rychlostí přesunout na další stanici a tam se opět 3-4 minuty sunout na zem. To je rychlost přímo kosmická!
Doporučuju si někdy zkusit periferie-centrum metrem a tramvají.Na velké vzdálenosti má metro samozřejmě navrch (i přes zdlouhavé přestupy, které jsou někdy potřeba), ale pro kratší vzdálenosti je to naopak. Přesná "dělicí čára" závisí na řadě faktorů, ale pro většinu cest uvnitř centra Prahy (například mé někdejší časté cesty Karlovo náměstí - hlavní nádraží, Karlovo náměstí - Masarykovo nádraží, Karlovo náměstí - Nové Strašnice, Karlovo náměstí - Náměstí Míru a mnohé další trasy) je tramvaj jednoznačně rychlejší.
do mhd lezu jen v tý nejkrajnější nouziJá taky. Po centru Prahy je to lepší pěšky.
tramvaj co se rychlosti transportu prostě nemá šanciMá, protože je na povrchu země. Do metra musí člověk sestoupit (mnohdy dost hluboko) a pak z něj zase vystoupat. Také přestupy jsou zdlouhavé. Nehledě na to, že zastávky tramvaje jsou častější a že většinou jezdí více linek, takže člověk může případně využít více možností přepravy.
nehledě na jízdní komfortVětšinou to jde, akorát nesmí být moc horko (BTW nechápu, jak mohou mít Londýňané v metru vedro, když v pražském je takový nádherný chládek)
Smíchovské nádraží - Anděl, metro třeba zas jednoznačně vede.Tam jsou mělce uložené stanice, to se dá zvládnout rychle. Ale v "dopravním sedle" (intervaly cca 10 minut) je to leckdy rychlejší pěšky (cca 950 m ~ 9-10 minut).
Pěkné, ale myslím si, že tazatel byl buď úplné pako, nebo si dělal srandu. Pamatuji se na jednu diskusi, kde se tazatel ptal, jak rychle jede (jde?) jeden Byte, jak to měřit apod. V diskusi mu radili, dát tam starý tachometr ze 120, převodovku z téhož (lepší pětikvalt než čtyřkvakt) a mnohé další. Opět tazatel si buď dělal srandu nebo to všechno žral i s navijákem.
Já si zase vzpomínám na jednu diskusi o zvětšení HDD, mluvilo se tam o jemném povolení šroubků, aby bylo vevnitř více prostoru
Zapomněl jsi samozřejmě naformátovat na NTFS! :-)))
+1 taky si myslim ze na tom foru jde o provokaci, i kdyz znal jsem lidi co podobne veci mysleli smrtelne vazne a meli potrebu to sdelovat okolnimu svetu :D
Oprotitomu v takových oborech jako elektronika, dřevo/kovovýroba, stavebnictví, zahrádkářsví nebo motorismus (obzvlášť "tuzing"), tam už to může skončit o dost hůře.Jo, tuzing...
Takoví lidé se pak často stávají potenciálními kandidáty na Darwinovy cenyNejlepší jsou ti, co se pouštějí do úpravy plynových instalací a spotřebičů (v extrémních případech typu "náhrada plynoměru duší z kola" apod.). Na druhou stranu, většina výbuchů plynu je kupodivu z obyčejných technických závad (případně z neopatrné práce bagristů) než z výplodů takových umělců.
nojo to uz tak byva, jakmile se necemu venuje uz moc lidi, tak se do toho promitne ruznorodost lidskych povah, intelektu a zkusenosti, nekdo proste chce vydelavat penizky ale nema na to aby se zabyval (nebo spis nechce se zabyvat) necim smysluplnym tak pise IT bulvar, cte bulvar na netu a produkuje dalsi prechroustany bulvar, pak vznikaji ony velice prinosne clanky
Súhlasm. Tí čo píšu do zive.cz sa vobec nerzumeju do Linuxu a ako mi kamarát používatel Macu povedal tak ani do macu. Najlepšie ako ked tvrdili želinuxové repozitáre su zé pre užívatela, pretolebo Windows nemá repoztáre pre užívatela je to nezvykm, a pod
Např. na otázku proč do srovnání prostředí podle vzhledu nezahrnuli i KDE 4 (porovnávali jen Gnome*, Mac OS a Visty) odpověděl „pan redaktor“ takto:
Vybral jsem GNOME čistě z toho důvodu, že jsem měl zrovna nainstalovanou Fedoru. To jen aby mě tu někdo nevinil z nějakého kalkulu.
Velmi seríórní přístup, že?
Ty dotazy „mladého hackera“ jsou jen obyčená provokace, ale tamní osazenstvo se pod nimi skvěle baví. Ovšem na vážně míněné dotazy nikdo neodpovídá.
*) nechci se Gnomařů nijak dotknout, sám tohle prostředí taky na jednom počítači používám, ale pokud se soutěží ve vzhledu, bylo by asi lepší, kdyby Linux zastupovalo KDE 4.
sorry, Windows 7, ne Visty.
P.S. Linuxový desktop v roce 2009.Do kamene tesat! (ne, moment, tam by byly špatně vidět ty screenshoty...) Ale prostě odkazovat ze všech stran! Mimochodem, naposledy byla výhrada proti Linuxu, když chtěl dotyčný windowsák zavřít okno (Alt+F4), přepl se na 4. plochu a nevěděl, co s tím "To v tom Linuxu nefungují ani tak základní zkratky?!"
Už na to narážím poněkolikáté, takže mi to konečně nedá: to se fakt někomu líbí? S tím ohavným Oxygenem? I Windows 2000 se mi líbily víc! Ať žije QtCurve.P.S. Linuxový desktop v roce 2009.Do kamene tesat! (ne, moment, tam by byly špatně vidět ty screenshoty...) Ale prostě odkazovat ze všech stran!
Spousta BFU si myslí, že Linux je příkazová řádka
o tom to je. A bohužel nejen BFU – znám i „unixové adminy“, kteří jako poslední unixový desktop znají CDE a celou dobu mají na pracovní stanici widle a dnešní unix/linux znají jen přes SSH připojené pomocí PuTTY. On dneska i takový Solaris (OpenSolaris) vypadá velmi přívětivě (Gnome, ale s lepším výchozím vzhledem než Ubuntu).
Jo, oxygen se mi líbí. QtCurve se mi líbil v dobách KDE 3, dnes je jeho výhoda hlavně v tom, že KDE3/4/GNOME aplikace mohou vypadat stejně (a je hodně přizpůsobitelný). Když vyrobíš sadu obrázků s QtCurve, tak je tam rád přidám, nebo tam hodím odkaz na tvoji stránku
Zrovna ty posuvníky (vertikální a u lupy +/-) mi přijdou dost ohavné, moc hranaté. Jinak to vypadá fajn.
Vybral jsem GNOME čistě z toho důvodu, že jsem měl zrovna nainstalovanou Fedoru. To jen aby mě tu někdo nevinil z nějakého kalkulu.
Taky mohl mít místo Windows Vista zrovna nainstalované Windows 3.1 nebo 95 a srovnávat Čistě z důvodu..
A kdybych měl KDE, tak se stane co? Zase by tu někdo stvořil vlákno, protože bych nepoužil GNOME, případně jeho oblíbený skin, tapetu na plochu, rozložení ikonek...
Toto bylo srovnání Fedora, Win7, Mac OS, tak už se s tím pánové smiřte .