Open source webový aplikační framework Django slaví 20. narozeniny.
V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.
Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
Výroba 8bitových domácích počítačů Commodore 64 byla ukončena v dubnu 1994. Po více než 30 letech byl představen nový oficiální Commodore 64 Ultimate (YouTube). S deskou postavenou na FPGA. Ve 3 edicích v ceně od 299 dolarů a plánovaným dodáním v říjnu a listopadu letošního roku.
Společnost Hugging Face ve spolupráci se společností Pollen Robotics představila open source robota Reachy Mini (YouTube). Předobjednat lze lite verzi za 299 dolarů a wireless verzi s Raspberry Pi 5 za 449 dolarů.
Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
Byla vydána (𝕏) červnová aktualizace aneb nová verze 1.102 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.102 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Byla vydána nová verze 2.4.64 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešeno je mimo jiné 8 bezpečnostních chyb.
Společnost xAI na síti 𝕏 představila Grok 4, tj. novou verzi svého AI LLM modelu Grok.
Trochu jsem postrádal na Linuxu katalog filmů, do kterého bych mohl rychle zadávat nové položky a neotravoval se s nějakými žánry, délkou atd. a taky viděl kdo kdy měl film půjčený. V rámci svého studia Pythonu jsem si řekl, že něco napíšu a pokusím se tím přispět.
O výhodách/nevýhodách příkazové řádky víme všichni. Ale jsou mezi námi tací co je neznají a hodnotí příkazovou řádku podle předsudků. Resp podle "Tohle neznám, to je špatný."
Tak mi o víkendu odešel telefon. Repráček už nedělal co má, a i když by jeho výměna nebyla nákladná, tak jsem se rozhod si koupit nový telefon a nahradit s ním svoji dosavadní M35i.
Tohle je absolutně nezáživný zápis na několikrát omílané téma. Prostě se jen vypisuju.
Vždycky když jsem se učil novej jazyk tak to bylo kvůli něčemu. Táta chtěl databázi revizí tak mi nezbývalo nic jiného, než ho donutit koupit mi C++ za 21 dní a na builder.cz nastudovat winapi.
Po přechodu na linux jsem se setkal s mnoha výhodami UNIX systémů. Ale pak taky s jednou tou nevýhodou a tou je nedostatek zábavy.
Poslední dobou se tu hemžej příspěvky od člověka Plešingra. Někteří se ho zastávaly a někteří zase ne. Vyvolalo to war pod všemi jeho zápisky do blogu a i několik samotných zápisků do blogů. Původně jsem se toho nechtěl zůčastňovat, ale pak jsem jednou při obědě doma narazil na zajímavou věc..
Přechod z jedné věci, kterou znám na věc, kterou neznám je komplikovaný, vydlážděný problémy a předsudky. Já osobně přecházel na linux několik let. Pokusim se tedy popsat jak tento "životní krok" dělal já, náctiletý uživatel PC.