Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Trochu jsem postrádal na Linuxu katalog filmů, do kterého bych mohl rychle zadávat nové položky a neotravoval se s nějakými žánry, délkou atd. a taky viděl kdo kdy měl film půjčený. V rámci svého studia Pythonu jsem si řekl, že něco napíšu a pokusím se tím přispět.
O výhodách/nevýhodách příkazové řádky víme všichni. Ale jsou mezi námi tací co je neznají a hodnotí příkazovou řádku podle předsudků. Resp podle "Tohle neznám, to je špatný."
Tak mi o víkendu odešel telefon. Repráček už nedělal co má, a i když by jeho výměna nebyla nákladná, tak jsem se rozhod si koupit nový telefon a nahradit s ním svoji dosavadní M35i.
Tohle je absolutně nezáživný zápis na několikrát omílané téma. Prostě se jen vypisuju.
Vždycky když jsem se učil novej jazyk tak to bylo kvůli něčemu. Táta chtěl databázi revizí tak mi nezbývalo nic jiného, než ho donutit koupit mi C++ za 21 dní a na builder.cz nastudovat winapi.
Po přechodu na linux jsem se setkal s mnoha výhodami UNIX systémů. Ale pak taky s jednou tou nevýhodou a tou je nedostatek zábavy.
Poslední dobou se tu hemžej příspěvky od člověka Plešingra. Někteří se ho zastávaly a někteří zase ne. Vyvolalo to war pod všemi jeho zápisky do blogu a i několik samotných zápisků do blogů. Původně jsem se toho nechtěl zůčastňovat, ale pak jsem jednou při obědě doma narazil na zajímavou věc..
Přechod z jedné věci, kterou znám na věc, kterou neznám je komplikovaný, vydlážděný problémy a předsudky. Já osobně přecházel na linux několik let. Pokusim se tedy popsat jak tento "životní krok" dělal já, náctiletý uživatel PC.