abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    včera 22:33 | Nová verze

    Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    2.5. 22:22 | Komunita

    Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    2.5. 19:11 | IT novinky

    Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 3
    2.5. 11:22 | Zajímavý projekt

    Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    2.5. 09:11 | Bezpečnostní upozornění

    Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    1.5. 20:00 | Komunita

    V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 3
    1.5. 19:22 | IT novinky

    Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    30.4. 22:33 | Nová verze

    Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    30.4. 17:44 | Zajímavý článek

    Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.

    karkar | Komentářů: 0
    30.4. 12:11 | Humor

    Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 7
    Jaký filesystém primárně používáte?
     (58%)
     (1%)
     (9%)
     (21%)
     (4%)
     (2%)
     (2%)
     (0%)
     (1%)
     (3%)
    Celkem 513 hlasů
     Komentářů: 19, poslední 30.4. 11:32
    Rozcestník

    0.0.1. aneb Číslování verzí

    28.12.2005 06:56 | ajtý | Přečteno: 2859× | Komentářů: 12, poslední 30. 12. 2005 | Hodnocení: 67 % (5 hlasů)

    Programů se píše a vyvíjí spousta. Zvláště v branži OpenSource. A zvláště tam, kde nejde v první řadě o komerční prodej produktů, se číslují verze zajímavým způsobem. Určitě jste si toho už všimli.


    FUD článek o Linuxu na root.cz

    27.12.2005 10:58 | ajtý | Komentářů: 8, poslední 29. 12. 2005 | Hodnocení: 100 % (3 hlasů)

    Když jsem na název článku (Linux očima jeho odpůrců) klikal, představoval jsem si vzhledem k médiu něco jako solidní analýzu předsudků či dojmů, které o Linuxu existují. S tím, že by mohlo být nastíněno, proč takový dojem či předsudek vzniká a jak ho případně vyřešit (např. změnou přístupu).

    Článek ovšem připomíná úrovní používání pojmů a logiky spíše zápis do blogu, a nedosti na tom, leckteré FUDy ještě přiživuje. Celkově by se dal shrnout do věty: "Linux je špatný, protože to není Windows, a dokud to nebude Windows, tak nebude lepší."

    Pod článkem je samozřejmě diskuse, kterou zde nehodlám opakovat, ale pokud by někdo měl zájem zkusit napsat podobný článek v kvalifikovanějším duchu, ozvěte se mi pls, rád s tím pomohu (jakožto ne-odborník na Linux, přesto však dlouholetý uživatel, také i s formální stránkou článku). Třeba ho místní redakce vezme :)


    Linux RULEZZZ!!! aneb Z deníku začínajícího linuxáka

    15.12.2005 03:03 | ajtý | Přečteno: 2923× | Komentářů: 8, poslední 16. 1. 2009 | Hodnocení: 79 % (11 hlasů)

    Profláklý text anonymního autora, převzatý z webové stránky http://magovec.misto.cz/pribeh.html. Protože těžko říct, jestli a jak dlouho tam ta stránka ještě vydrží, tak to (bez svolení, neb nevím, koho se na to zeptat) přebírám i sem. Tak trochu inspirován aktuálními debatami tady všude kolem. Třeba to ještě někdo nečet...


    Kde udělali soudruzi z Norska chybu? :P

    6.12.2005 23:50 | ajtý | Komentářů: 9, poslední 7. 12. 2005 | Hodnocení: 19 % (7 hlasů)

    Please Upgrade Your Web Browser

    Your Web browser does not meet the necessary requirements to access this content.

    AOL recommends upgrading to improve your overall online experience. Download the latest version of Netscape Navigator or Microsoft Internet Explorer.

    Tak tohle už jsem dlouho nepotkal... az tedka, s Operou 8.51 a na webu reference.aol.com (po kliknuti na jakysi link z Google). uáááá ... ze bych sel "upgradovat" na "latest MSIE"? :P


    Inflace hodnocení

    2.12.2005 12:51 | hic et nunc | Přečteno: 1495× | Komentářů: 11, poslední 2. 12. 2005 | Hodnocení: 61 % (29 hlasů)

    Když jsem tak prohlížel hodnocení stupnicí 0-3 pod články a blogy, napadlo mě, že takové číselné stupnice trpí velmi malou až žádnou vypovídací hodnotou - že jsou v podstatě k ničemu.


    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.