V uplynulých dnech byla v depu Českých drah v Brně-Maloměřicích úspěšně dokončena zástavba speciální antény satelitního internetu Starlink od společnosti SpaceX do jednotky InterPanter 660 004 Českých drah. Zástavbu provedla Škoda Group. Cestující se s InterPanterem, vybaveným vysokorychlostním satelitním internetem, setkají například na linkách Svitava Brno – Česká Třebová – Praha nebo Moravan Brno – Břeclav – Přerov – Olomouc.
Byla vydána nová verze 8.7.0 správce sbírky fotografií digiKam (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v oficiálním oznámení (NEWS). Nejnovější digiKam je ke stažení také jako balíček ve formátu AppImage. Stačí jej stáhnout, nastavit právo ke spuštění a spustit.
Před 30 lety, k 1. 7. 1995, byl v ČR liberalizován Internet - tehdejší Eurotel přišel o svou exkluzivitu a mohli začít vznikat první komerční poskytovatelé přístupu k Internetu [𝕏].
Byla vydána (𝕏) nová verze 7.4 open source monitorovacího systému Zabbix (Wikipedie). Přehled novinek v oznámení na webu, v poznámkách k vydání a v aktualizované dokumentaci.
Balíček s příkazem sudo byl vydán ve verzi 1.9.17p1. Řešeny jsou zranitelnosti CVE-2025-32462 (lokální eskalace práv prostřednictvím volby host) a CVE-2025-32463 (lokální eskalace práv prostřednictvím volby chroot).
Do služeb Seznam.cz se lze nově přihlásit pomocí služby MojeID [𝕏].
Bezpečnostní výzkumníci zveřejnili informace o osmi zranitelnostech, které postihují více než 700 modelů tiskáren, skenerů a štítkovačů značky Brother. Bezpečnostní upozornění vydali také další výrobci jako Fujifilm, Ricoh, Konica Minolta a Toshiba. Nejzávažnější zranitelnost CVE-2024-51978 umožňuje útočníkovi vzdáleně a bez přihlášení získat administrátorská oprávnění prostřednictvím výchozího hesla, které lze odvodit ze
… více »Společnost Oracle vlastní ochrannou známku JAVASCRIPT. Komunita kolem programovacího jazyka JavaScript zastoupena společností Deno Land vede právní bitvu za její osvobození, viz petice a otevřený dopis na javascript.tm. Do 7. srpna se k nim má vyjádřit Oracle (USPTO TTAB).
Byl představen samostatný rádiový modul Raspberry Pi Radio Module 2 s Wi-Fi a Bluetooth.
Certifikační autorita Let’s Encrypt ukončila k 4. červnu zasílání e-mailových oznámení o vypršení platnosti certifikátů. Pokud e-maily potřebujete, Let’s Encrypt doporučuje některou z monitorovacích služeb.
Tiskni
Sdílej:
1. sehnat telefon ktery jde prepnou do offline stavu (existuje neco takovyho?)Airplane mode. To má skoro každý. Asi by nebol problém to naozaj overiť cez merač signálu apod. Alebo používaj nejaký starši "dumb" telefón, tie nabootujú za pár (desiatok) sekúnd. S vybratou baterkou sa asi na sieť ľahko nepripojí
3. telefon nechat doma a sebou nosit nejakej jinej bez sim, nebo nejaky jiny zarizeni s podobnyma funkcema, ktery ale neni pripojeny v siti.Ja som takto pred dávnymi rokmi nosil (dumb, iné neboli) mobil a PDA. Ešte v časoch Palm OS. Neskôr som sa aj z (nového) PDA občas pripojil cez bluetooth na mobile internet. Potom som to ale skombinoval, lebo nosiť 2 veci je otrava.
4. sehnat (vyrobit) nejaky pouzdro ktery by odstinilo signal (Faradayova klec). Predpokladam ale ze kdyz bych to vytahl z pouzdra treba abych se podival na hodiny tak by se telefon hned pripojil...Stačí jemná kovová sieťka, cez ktorú by bolo vidieť display.
To abych ten meric signalu nosil sebou...Takové ty blikací nálepky, případně přebastli LEDku na sirénku. Faradayovu klec bych nepoužíval, při network search se šťaví baterka.
1. sehnat telefon ktery jde prepnou do offline stavu (existuje neco takovyho?)jj, celkem dost telefonů má režim pro použití v letadle – vypnou se rádiové části.
vyndavat sim, problem je ze sim v mym telefonu je az pod baterkou a vyndavat ju a davat zpatky je otrava... (a pomuze to vubec ?)Na to právě pozor – když tě budou sledovat, tak můžou jít (a dost možná půjdou) i po IMEI tzn. identifikují tvůj přístroj – že tam máš jinou SIMku je už pak jedno.
telefon nechat doma a sebou nosit nejakej jinej bez simAle i ten bez SIM by musel být offline, protože jinak se připojí pro možnost nouzového volání (112) a podle toho, kde se s ním pohybuješ by si ho s tebou mohli spojit (typicky místa: domov – práce – škola – přítelkyně…)
Nevyhoda je ze v pripade nejakyho necekanyho problemu (treba rozbity auto) bych nemohl zavolat pomoc.Na to je potřeba mít jeden přístroj vyhrazený pro tyhle případy – zapneš ho, jen když je potřeba. Ale je to dost nepohodlné… záleží, jak moc jsi paranoidní. Taky by se dalo použít nějaké staré dobré PDA – nějaké, co jde upgradovat na GNU/Linux, ty kapesní Windows jsou na palici. Případně nějaký Palm, Psion… Nebo Openmoko, tablet bez GSM modulu, malý netbook atd.
zavřít do plechové schránkyTo není zas tak jednoduché, jak to vypadá. GSM projde lecčím.
Kovom nie. Ale musi byt dosledne uzavrety - napr. taka plechova doza od caju je vyborna.zavřít do plechové schránkyTo není zas tak jednoduché, jak to vypadá. GSM projde lecčím.
A propo by jiste stacila nejaka kovova sitkaSprávne treba naňho hodiť sieť, studenú, teplú a do klece
*něconěco...#
), včetně hlasových. Některé karty jen pro datový provoz to mají už od operátora, pokud si jí dáte do telefonu, tak z ní nejde volat ani se na ní nejde dovolat (jak je to s 112 jsem tenkrát nezkoušel). To, jestli to jde i doopravdy, záleží už ale na operátorovi, respektive na tarifu.
InspiraceA to by mě zajímalo kolik těch historek je pravdivých...