Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Dnes jsem se rozhodl, vyzkoušet některé aplikace, které jsem doposud nepoužíval. Bohužel, dopadlo to ve výsledku tak jsem jsem tušil. Do systému se mě nacpalo celé GNOME - teda téměř celé, protože při výběru sesion v KDM tem není gnome, ale jenom "metacity" a spustit to logicky nejde. Balíků gnome-něco mám ovšem v systému jak nasráno, aplikace se mi až tak nezamlouvají, ale co s tím.
Pohledem do KDE menu zjišťuju, že těch nechtěných příživníků v mém systému bude přeci jenom víc. Například takový Thunar je správce souborů v Xfce a vůbec jsem si nevšiml, že bych byl na xfce-?? balíky nějak upozorněn. No nic. Prolezeme to a vyházím to ručně.
Xfce letělo snadno. GNOME ten neřád, ten se nedá. Smažu 64bit verzi, nacpe mi místo ní 32 bit, místo aby vyházel všechno, přehazuje 32bit na 64bit a zpět jak divý. Kde mám "aptitude remove" Aha, já nemám debian, tak to jsem asi v prdeli že? Zatímco si tady píšu, Yast mi zmrznul. Po 5 minutách zjišťuji že nezmrznul, ale nabídl jen výměnu gnome-cosi 32bit na 64bit . Génius. OK, a zase 5 minut řeší. Nebo že by už skutečně zmrznul? Tak né. Teď chce vyhodit GIMP tohle ale už nechci. Zrušit a znova.
Půjdem na to od lesa. Protože na gnome-cosi nepochopitelně závisí kdejaká blbost, zkusíme vyhodit nautilus. Ten skutečně nepotřebuji, a když sebou vezmě nějakou GTK+ aplikaci, nebude to vadit. Nautilus letěl pryč, bohužel gnome-cosi se z 64bit změnilo za 32 bit. Tak co včil. Vyhodit všechny 32bit gnome-cosi? uvidíme. Yast právě chroupá. Jak to tak sleduju, není v době dnešních Terabytových disků jednoduší mít v systému klidně každou knihovnu v 15 verzích? Balíčkovací systém by se zjednodušil.
A (censored). Tak Gnome-keyring neboli gnome password manager asi nebude správný. Sice mě jako uživateli KDE není jasné, na co mám gnome-keyring, ale chce to změnit 68 balíků z 64bit na 32bit a to už je krajně podezřelé. Dobrá, budeme drsňáci, vyhodíme i gnome-keyring 32bit. Yast chroupá, tak si počkáme. Nebo že by už konečně zmrznul?
V mezičase mě napadá, že bych měl blogpost zálohovat do kate, kdyby zmrznul i nejlepší prohlížeč na světě. Yast je fakt asi KO. Hodiny se točí a točí. no nic. Asi jsem borec, protože jsem právě zavařil celý libzypp i s tím jejich úžasným novým SAT solverem
. kdesu ksysguard - a zabít Yast. Hoops. tak ne. Ten zmetek vida přicházet smrt vyhodil řešení. A že to panečku stojí za to (viz obrázek)
Tak fakt nevím, mám být drsňák a přijmout to? Ještě že tam je tlačítko zrušit, a né "OK" a "OK"
No nic, necháme ho prosvést aspoň něco, co jsme uspěšně odklikali před posledním odstraňováním balíčku gnome-keyring. Yast už je zase KO. Ksysguard ještě běží. No tak to bude rychlovka. KILL KILL KILL. Yast proces is owned by root. Hele vole, já jsem root, čau. Budeme drsňáci a spustíme Yast znovu.
Uspěšně jsem vyhodil další 4 balíky, sice se mi snažil namluvit, že když vyhodím 64bit, mohl bych mít aspoň 32bit, jenže když jsem vyhodil i 32bit, tak vůbec nic nenamítal. Ale né. Asi jsem měl dát OK-provést, protože Yast u 5 balíku zase zrmznul. to bude porod.počkám až to dořeší, a vyhodím aspoň ty 4 předchozí. Vidím, že mám zábavu na celé dopoledne.
Ohohoooooo. Tak tohle to překonává vše. X-tý pokus o odstranění gnome-keyring ústí v pokus o odstranění digiKamu (+ asi 80 balíků). Ano vidíte správně nedělám si prdel.
Co mám sakra na tohle říct?
Tiskni
Sdílej:
Co vsechno zypp umi nebo neumi skutecne nevim, ale tyhle podle me zakladni veci tam chybi.
Dovedu predstavit, ze dostat se do podobny situace neni pro jen trochu zvidavejsi uzivatele problem :)
Ona by taky možná neškodila trošku lepší dokumentace SW managementu. ;/ Od RPM přes zypp/zypper/YaST až třeba po KIWI.
Nicméně koukám, že něco opravdu je asi shnilého: Když dám zypper if -t pattern gnome
, napíše mi to Nainstalováno: Ano
, ale když dám zypper rm -t pattern gnome
, tak dostanu jen Závislost 'gnome' není nainstalována
. WTF?
marekstopka@gmail.com - 13:22:25 myslíš, že v 11.1 bude možnost odstranit nepotřebné závislosti? mám dát enhancement report do bugzilly? Jano Kupec - 13:23:49 nemusis, uz to mame vo fate, ale ci to bude v 11.1, to este nevieme povedat ja o chvilu zacnem robit na historii instalacie, to je prvy krok k cisteniu nepotrebnych balickov :O)
/usr/bin/build
. Taky si to můžeš zkompilovat bez různých feature.
Balíků gnome-něco mám ovšem v systému jak nasráno, aplikace se mi až tak nezamlouvají, ale co s tím.A ono je něco na gnome-common + závislostech něco špatného?(Snad zas za to nemůže GTK dialog)
Ohohoooooo. Tak tohle to překonává vše. X-tý pokus o odstranění gnome-keyring ústí v pokus o odstranění digiKamu (+ asi 80 balíků). Ano vidíte správně nedělám si prdel.Že je lepší mít v systému 150 nepoužívaných balíčků.Co mám sakra na tohle říct?
emerge --tree --emptytree -vp gimp
tuhle knihovnu nezmiňuje, ldd taky ne a qdepends -Q libgnomeui
taky ukazuje věci mimo působnost GIMPu.
Ostatně dependency hell je většinou chyba distributora, který nedokáže rozdělit funkcionalitu balíku tak, aby se neinstalovaly nepotřebné části.Mno tyhle věci u SUSE zrovna nebývají moc zvykem, koneckonců spousta balíků se tam seká na části a ke spoustě z nich se ještě samostatně dělá -doc, -devel, -debuginfo a -debugsource. Ale stát se to občas asi může. Do detailů nevidím, tyhle věci musí nahlásit do bugzilly někdo, komu to hodně vadí a nemůže bez odinstalace gnome-keyring žít.