Americký výrobce čipů Intel propustí 15 procent zaměstnanců (en), do konce roku by jich v podniku mělo pracovat zhruba 75.000. Firma se potýká s výrobními problémy a opouští také miliardový plán na výstavbu továrny v Německu a Polsku.
MDN (Wikipedie), dnes MDN Web Docs, původně Mozilla Developer Network, slaví 20 let. V říjnu 2004 byl ukončen provoz serveru Netscape DevEdge, který byl hlavním zdrojem dokumentace k webovým prohlížečům Netscape a k webovým technologiím obecně. Mozille se po jednáních s AOL povedlo dokumenty z Netscape DevEdge zachránit a 23. července 2005 byl spuštěn MDC (Mozilla Developer Center). Ten byl v roce 2010 přejmenován na MDN.
Wayback byl vydán ve verzi 0.1. Wayback je "tak akorát Waylandu, aby fungoval Xwayland". Jedná se o kompatibilní vrstvu umožňující běh plnohodnotných X11 desktopových prostředí s využitím komponent z Waylandu. Cílem je nakonec nahradit klasický server X.Org, a tím snížit zátěž údržby aplikací X11.
Byla vydána nová verze 6.18 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Nově se lze k síti Tor připojit pomocí mostu WebTunnel. Tor Browser byl povýšen na verzi 14.5.5. Thunderbird na verzi 128.12.0. Další změny v příslušném seznamu.
Meta představila prototyp náramku, který snímá elektrickou aktivity svalů (povrchová elektromyografie, EMG) a umožňuje jemnými gesty ruky a prstů ovládat počítač nebo různá zařízení. Získané datové sady emg2qwerty a emg2pose jsou open source.
Byla vydána (𝕏) nová verze 25.7 open source firewallové a routovací platformy OPNsense (Wikipedie). Jedná se o fork pfSense postavený na FreeBSD. Kódový název OPNsense 25.7 je Visionary Viper. Přehled novinek v příspěvku na fóru.
Před 40 lety, 23. července 1985, společnost Commodore představila první počítač Amiga. Jednalo se o počítač "Amiga od Commodore", jenž byl později pojmenován Amiga 1000. Mělo se jednat o přímou konkurenci počítače Apple Macintosh uvedeného na trh v lednu 1984.
T‑Mobile USA ve spolupráci se Starlinkem spustil službu T-Satellite. Uživatelé služby mohou v odlehlých oblastech bez mobilního signálu aktuálně využívat satelitní síť s více než 650 satelity pro posílání a příjem zpráv, sdílení polohy, posílání zpráv na 911 a příjem upozornění, posílání obrázků a krátkých hlasových zpráv pomocí aplikace Zprávy Google. V plánu jsou také satelitní data.
Společnost Proxmox Server Solutions stojící za virtualizační platformou Proxmox Virtual Environment věnovala 10 000 eur nadaci The Perl and Raku Foundation (TPRF).
Byla vydána nová verze 2.4.65 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešena je bezpečnostní chyba CVE-2025-54090.
wipe
ti nestačí?
wipe
ti nestačí?
Hm, to jsem vůbec neznal. A ačkoliv již pěkných pár let není vyvíjen, zkompiloval jsem ho zcela bez problémů.
/dev/urandom
- je to ale zatraceně pomalé :-/
To přeformátovávání asi moc účinné nebude.Když už jsme u toho, kterým programem můžu přečíst už jednou přepsaná data? Já když něco přepíšu, tak už se dostanu jen k tomu přepsanému.
(za bezpečné se považují cca více než 30násobné přepisy).Za bezpečně smazaná data se považují data smazána podle postupu, který je popsán v odkazovaném dokumentu DOD (Department of Defense) zde.
Také by mne zajímalo, jak to dělají.IMHO se vychází z toho, že hlavičky nejsou vždy na úplně stejném místě a z toho, že měkká magnetická vrstva není zase tak měkká jak by mohla být a proto se i po několika přepsáních stejnou hodnotou dá zjistit, že než do toho začal někdo babrat, že tam původně byla jiná hodnota.
Kdyby ne, tak zajeď do zahraničí - Malacky to jistíV Malackém je nějaký velkosklad elektrotechniky? A můžu se zeptat kde?
Když už jsme u toho, kterým programem můžu přečíst už jednou přepsaná data? Já když něco přepíšu, tak už se dostanu jen k tomu přepsanému.Softwarově nijak. Zjišťuje se to přímo z magnetických vlastností plotny disku, zřejmě se disk musí „přečíst“ nějakým citlivějším zařízením, než je běžná hlavička v disku. Tak se třeba zjistí, že ve stopě hlavičky je magnetická 0, ale „po okrajích prosvítá“ 1.
dd if=/dev/zero of=/dev/[hs]d[a-z]
badblocks -w /dev/[s|h]d.Vyčistí a zároveň otestuje disk.
Můj systémový HDD začal po 3/4 roce používání vykazovat podivné akustické vlastnosti. Slovy se to charakterizovat nedá, takže se o to ani nebudu snažit.A nebylo to třeba jen přehřátím?
Pokud s diskem zamávám v ruce, tak v něm cosi šterká.Hlavička?I když disky by měly být po zaparkování zajištěné, tak bůh ví na čem všem ti výrobci šmelí.
Zatím se kloním k tomu, že disk přeformátuju třeba na ReiserFS, a zaplním ho nějakým velkým cyklicky se opakujícím souborem. Pak jej přeformátuju třeba na FAT32, a zaplním ho jiným opakujícím se velkým souborem. Pak oddíly smažu a šmytec. Je to dostatečné?A na co vytváření těch souborových systémů(zvláště potom FAT32)?
BTW: Dneska žádné rýpnutí do GTK?Že by už někdo konečně přešel?
Až vyjde KDE4 stabilní vydání, tak uvidíme.A to je plánováno na kdy? Před nebo až po GNU/Hurdu 1.0? A nebo vyjde současně s Wine 1.0?
BTW: Co furt máte všichni s tou stabilitou? Já mám snad notebook na nějakém kvalitním podloží nebo co, protože mi zatím ještě nic nerýpnulo.
Opravdu se nebojím, že by KDE4 bylo horší než GNOME 2.595. Pardon já zapoměl, že 2.30 bude 3.0Už jsem se opravdu začínal bát, že se nedočkáme.
To jsem mu sem chtěl napsat. Tak připíšu jenom upozornění. Nedoporučoval bych shredovat celý disk jako: shred /dev/hdc, jednou jsem s tím měl problém, jak potom fdiskem disk znovu rozdělit. Raději to pustit na všechny jednotlivé oblasti, tedy: shred /dev/hdc1; shred /dev/hdc5; shred /dev/hdc6
Potom ještě k rychlosti. Standardně se přepisuje 25x. To je dobře, ale když jeden přepis bude trvat 20min, je to zbytečně paranoidní. Doporučoval bych 8 přepisů. Nastavitelné parametrem: shred -n 8 /dev/hdc1
jednou jsem s tím měl problém, jak potom fdiskem disk znovu rozdělitTo pak ale je problém fdisku. Když žádnou tabulku rozdělení disku nenajde, nebo najde poškozenou, měl by se dotázat uživatele a znovu ji vytvořit (prázdnou).
Tak připíšu jenom upozornění. Nedoporučoval bych shredovat celý disk jako: shred /dev/hdc, jednou jsem s tím měl problém,No ono vůbec samo o sobě přepisovat MBR něčím náhodným zrovna není to pravé ořechové.
jednou jsem s tím měl problém, jak potom fdiskem disk znovu rozdělitUmí vůbec
fdisk
i něco jinšího než ms-dos tabulku? Na dělení spíš doporučuji parted
. Přece jen je kapánek novější.
"Otázka ovšem zní, jak bezpečně zlikviidovat data?"Termitem?
Jediný a to velmi účinný způsob absolutního smazání dat z pevného disku jeNetvrdil bych, že je jediný
dokonalá likvidace = tavná pícka
Kdysi na Seagate byli http://www.servodata.cz/home.php3
Tiskni
Sdílej: