Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »wipe
ti nestačí?
wipe
ti nestačí?
Hm, to jsem vůbec neznal. A ačkoliv již pěkných pár let není vyvíjen, zkompiloval jsem ho zcela bez problémů.
/dev/urandom
- je to ale zatraceně pomalé :-/
To přeformátovávání asi moc účinné nebude.Když už jsme u toho, kterým programem můžu přečíst už jednou přepsaná data? Já když něco přepíšu, tak už se dostanu jen k tomu přepsanému.
(za bezpečné se považují cca více než 30násobné přepisy).Za bezpečně smazaná data se považují data smazána podle postupu, který je popsán v odkazovaném dokumentu DOD (Department of Defense) zde.
Také by mne zajímalo, jak to dělají.IMHO se vychází z toho, že hlavičky nejsou vždy na úplně stejném místě a z toho, že měkká magnetická vrstva není zase tak měkká jak by mohla být a proto se i po několika přepsáních stejnou hodnotou dá zjistit, že než do toho začal někdo babrat, že tam původně byla jiná hodnota.
Kdyby ne, tak zajeď do zahraničí - Malacky to jistíV Malackém je nějaký velkosklad elektrotechniky? A můžu se zeptat kde?
Když už jsme u toho, kterým programem můžu přečíst už jednou přepsaná data? Já když něco přepíšu, tak už se dostanu jen k tomu přepsanému.Softwarově nijak. Zjišťuje se to přímo z magnetických vlastností plotny disku, zřejmě se disk musí „přečíst“ nějakým citlivějším zařízením, než je běžná hlavička v disku. Tak se třeba zjistí, že ve stopě hlavičky je magnetická 0, ale „po okrajích prosvítá“ 1.
dd if=/dev/zero of=/dev/[hs]d[a-z]
badblocks -w /dev/[s|h]d.Vyčistí a zároveň otestuje disk.
Můj systémový HDD začal po 3/4 roce používání vykazovat podivné akustické vlastnosti. Slovy se to charakterizovat nedá, takže se o to ani nebudu snažit.A nebylo to třeba jen přehřátím?
Pokud s diskem zamávám v ruce, tak v něm cosi šterká.Hlavička?I když disky by měly být po zaparkování zajištěné, tak bůh ví na čem všem ti výrobci šmelí.
Zatím se kloním k tomu, že disk přeformátuju třeba na ReiserFS, a zaplním ho nějakým velkým cyklicky se opakujícím souborem. Pak jej přeformátuju třeba na FAT32, a zaplním ho jiným opakujícím se velkým souborem. Pak oddíly smažu a šmytec. Je to dostatečné?A na co vytváření těch souborových systémů(zvláště potom FAT32)?
BTW: Dneska žádné rýpnutí do GTK?Že by už někdo konečně přešel?
Až vyjde KDE4 stabilní vydání, tak uvidíme.A to je plánováno na kdy? Před nebo až po GNU/Hurdu 1.0? A nebo vyjde současně s Wine 1.0?
BTW: Co furt máte všichni s tou stabilitou? Já mám snad notebook na nějakém kvalitním podloží nebo co, protože mi zatím ještě nic nerýpnulo.
Opravdu se nebojím, že by KDE4 bylo horší než GNOME 2.595. Pardon já zapoměl, že 2.30 bude 3.0Už jsem se opravdu začínal bát, že se nedočkáme.
To jsem mu sem chtěl napsat. Tak připíšu jenom upozornění. Nedoporučoval bych shredovat celý disk jako: shred /dev/hdc, jednou jsem s tím měl problém, jak potom fdiskem disk znovu rozdělit. Raději to pustit na všechny jednotlivé oblasti, tedy: shred /dev/hdc1; shred /dev/hdc5; shred /dev/hdc6
Potom ještě k rychlosti. Standardně se přepisuje 25x. To je dobře, ale když jeden přepis bude trvat 20min, je to zbytečně paranoidní. Doporučoval bych 8 přepisů. Nastavitelné parametrem: shred -n 8 /dev/hdc1
jednou jsem s tím měl problém, jak potom fdiskem disk znovu rozdělitTo pak ale je problém fdisku. Když žádnou tabulku rozdělení disku nenajde, nebo najde poškozenou, měl by se dotázat uživatele a znovu ji vytvořit (prázdnou).
Tak připíšu jenom upozornění. Nedoporučoval bych shredovat celý disk jako: shred /dev/hdc, jednou jsem s tím měl problém,No ono vůbec samo o sobě přepisovat MBR něčím náhodným zrovna není to pravé ořechové.
jednou jsem s tím měl problém, jak potom fdiskem disk znovu rozdělitUmí vůbec
fdisk
i něco jinšího než ms-dos tabulku? Na dělení spíš doporučuji parted
. Přece jen je kapánek novější.
"Otázka ovšem zní, jak bezpečně zlikviidovat data?"Termitem?
Jediný a to velmi účinný způsob absolutního smazání dat z pevného disku jeNetvrdil bych, že je jediný
dokonalá likvidace = tavná pícka
Kdysi na Seagate byli http://www.servodata.cz/home.php3
Tiskni
Sdílej: