Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Open source mapová a navigační aplikace OsmAnd (OpenStreetMap Automated Navigation Directions, Wikipedie, GitHub) oslavila 15 let.
Vývojář Spytihněv, autor počítačové hry Hrot (Wikipedie, ProtonDB), pracuje na nové hře Brno Transit. Jedná se o příběhový psychologický horor o strojvedoucím v zácviku, uvězněném v nejzatuchlejším metru východně od všeho, na čem záleží. Vydání je plánováno na čtvrté čtvrtletí letošního roku.
V uplynulých dnech byla v depu Českých drah v Brně-Maloměřicích úspěšně dokončena zástavba speciální antény satelitního internetu Starlink od společnosti SpaceX do jednotky InterPanter 660 004 Českých drah. Zástavbu provedla Škoda Group. Cestující se s InterPanterem, vybaveným vysokorychlostním satelitním internetem, setkají například na linkách Svitava Brno – Česká Třebová – Praha nebo Moravan Brno – Břeclav – Přerov – Olomouc.
Byla vydána nová verze 8.7.0 správce sbírky fotografií digiKam (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v oficiálním oznámení (NEWS). Nejnovější digiKam je ke stažení také jako balíček ve formátu AppImage. Stačí jej stáhnout, nastavit právo ke spuštění a spustit.
Před 30 lety, k 1. 7. 1995, byl v ČR liberalizován Internet - tehdejší Eurotel přišel o svou exkluzivitu a mohli začít vznikat první komerční poskytovatelé přístupu k Internetu [𝕏].
Byla vydána (𝕏) nová verze 7.4 open source monitorovacího systému Zabbix (Wikipedie). Přehled novinek v oznámení na webu, v poznámkách k vydání a v aktualizované dokumentaci.
Balíček s příkazem sudo byl vydán ve verzi 1.9.17p1. Řešeny jsou zranitelnosti CVE-2025-32462 (lokální eskalace práv prostřednictvím volby host) a CVE-2025-32463 (lokální eskalace práv prostřednictvím volby chroot).
Do služeb Seznam.cz se lze nově přihlásit pomocí služby MojeID [𝕏].
Bezpečnostní výzkumníci zveřejnili informace o osmi zranitelnostech, které postihují více než 700 modelů tiskáren, skenerů a štítkovačů značky Brother. Bezpečnostní upozornění vydali také další výrobci jako Fujifilm, Ricoh, Konica Minolta a Toshiba. Nejzávažnější zranitelnost CVE-2024-51978 umožňuje útočníkovi vzdáleně a bez přihlášení získat administrátorská oprávnění prostřednictvím výchozího hesla, které lze odvodit ze
… více »Můj systémový HDD začal po 3/4 roce používání vykazovat podivné akustické vlastnosti. Slovy se to charakterizovat nedá, takže se o to ani nebudu snažit. Pokud s diskem zamávám v ruce, tak v něm cosi šterká. Jak jsem ovšem zjistitl, tuto feature májí i ostatní disky Seagate stejné modelové řady, takže možná je to normální, kdo ví? Každopádně jsem svá důležitá data i se sytémem přesunul na disk nový, WD. Ale o tom jindy. Situace je pikantní spíše proto, že prodejce, kde jsem nakoupil už neexistuje, a kdybych disk reklamoval, musel bych najít nějaké zastoupení Seagate v ČR, což jsem zatím neobjevil. utilita Seatools tvrdí, že je vše v pořádku, ovšem disku s takovými projevy už z principu nedůvěřuji. Zítra letí do bazaru, vzhledem k tomu že má záruku, tak nic moc netratím. Otázka ovšem zní, jak bezpečně zlikviidovat data?
Zatím se kloním k tomu, že disk přeformátuju třeba na ReiserFS, a zaplním ho nějakým velkým cyklicky se opakujícím souborem. Pak jej přeformátuju třeba na FAT32, a zaplním ho jiným opakujícím se velkým souborem. Pak oddíly smažu a šmytec. Je to dostatečné?
Tiskni
Sdílej:
wipe
ti nestačí?
wipe
ti nestačí?
Hm, to jsem vůbec neznal. A ačkoliv již pěkných pár let není vyvíjen, zkompiloval jsem ho zcela bez problémů.
/dev/urandom
- je to ale zatraceně pomalé :-/
To přeformátovávání asi moc účinné nebude.Když už jsme u toho, kterým programem můžu přečíst už jednou přepsaná data? Já když něco přepíšu, tak už se dostanu jen k tomu přepsanému.
(za bezpečné se považují cca více než 30násobné přepisy).Za bezpečně smazaná data se považují data smazána podle postupu, který je popsán v odkazovaném dokumentu DOD (Department of Defense) zde.
Také by mne zajímalo, jak to dělají.IMHO se vychází z toho, že hlavičky nejsou vždy na úplně stejném místě a z toho, že měkká magnetická vrstva není zase tak měkká jak by mohla být a proto se i po několika přepsáních stejnou hodnotou dá zjistit, že než do toho začal někdo babrat, že tam původně byla jiná hodnota.
Kdyby ne, tak zajeď do zahraničí - Malacky to jistíV Malackém je nějaký velkosklad elektrotechniky? A můžu se zeptat kde?
Když už jsme u toho, kterým programem můžu přečíst už jednou přepsaná data? Já když něco přepíšu, tak už se dostanu jen k tomu přepsanému.Softwarově nijak. Zjišťuje se to přímo z magnetických vlastností plotny disku, zřejmě se disk musí „přečíst“ nějakým citlivějším zařízením, než je běžná hlavička v disku. Tak se třeba zjistí, že ve stopě hlavičky je magnetická 0, ale „po okrajích prosvítá“ 1.
dd if=/dev/zero of=/dev/[hs]d[a-z]
badblocks -w /dev/[s|h]d.Vyčistí a zároveň otestuje disk.
Můj systémový HDD začal po 3/4 roce používání vykazovat podivné akustické vlastnosti. Slovy se to charakterizovat nedá, takže se o to ani nebudu snažit.A nebylo to třeba jen přehřátím?
Pokud s diskem zamávám v ruce, tak v něm cosi šterká.Hlavička?I když disky by měly být po zaparkování zajištěné, tak bůh ví na čem všem ti výrobci šmelí.
Zatím se kloním k tomu, že disk přeformátuju třeba na ReiserFS, a zaplním ho nějakým velkým cyklicky se opakujícím souborem. Pak jej přeformátuju třeba na FAT32, a zaplním ho jiným opakujícím se velkým souborem. Pak oddíly smažu a šmytec. Je to dostatečné?A na co vytváření těch souborových systémů(zvláště potom FAT32)?
BTW: Dneska žádné rýpnutí do GTK?Že by už někdo konečně přešel?
Až vyjde KDE4 stabilní vydání, tak uvidíme.A to je plánováno na kdy? Před nebo až po GNU/Hurdu 1.0? A nebo vyjde současně s Wine 1.0?
BTW: Co furt máte všichni s tou stabilitou? Já mám snad notebook na nějakém kvalitním podloží nebo co, protože mi zatím ještě nic nerýpnulo.
Opravdu se nebojím, že by KDE4 bylo horší než GNOME 2.595. Pardon já zapoměl, že 2.30 bude 3.0Už jsem se opravdu začínal bát, že se nedočkáme.
To jsem mu sem chtěl napsat. Tak připíšu jenom upozornění. Nedoporučoval bych shredovat celý disk jako: shred /dev/hdc, jednou jsem s tím měl problém, jak potom fdiskem disk znovu rozdělit. Raději to pustit na všechny jednotlivé oblasti, tedy: shred /dev/hdc1; shred /dev/hdc5; shred /dev/hdc6
Potom ještě k rychlosti. Standardně se přepisuje 25x. To je dobře, ale když jeden přepis bude trvat 20min, je to zbytečně paranoidní. Doporučoval bych 8 přepisů. Nastavitelné parametrem: shred -n 8 /dev/hdc1
jednou jsem s tím měl problém, jak potom fdiskem disk znovu rozdělitTo pak ale je problém fdisku. Když žádnou tabulku rozdělení disku nenajde, nebo najde poškozenou, měl by se dotázat uživatele a znovu ji vytvořit (prázdnou).
Tak připíšu jenom upozornění. Nedoporučoval bych shredovat celý disk jako: shred /dev/hdc, jednou jsem s tím měl problém,No ono vůbec samo o sobě přepisovat MBR něčím náhodným zrovna není to pravé ořechové.
jednou jsem s tím měl problém, jak potom fdiskem disk znovu rozdělitUmí vůbec
fdisk
i něco jinšího než ms-dos tabulku? Na dělení spíš doporučuji parted
. Přece jen je kapánek novější.
"Otázka ovšem zní, jak bezpečně zlikviidovat data?"Termitem?
Jediný a to velmi účinný způsob absolutního smazání dat z pevného disku jeNetvrdil bych, že je jediný
dokonalá likvidace = tavná pícka
Kdysi na Seagate byli http://www.servodata.cz/home.php3