V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Jsem nachlazený. Z nudy jsem otevřel Máj od Karla Hynka Máchy. Tu mě zaujala jedna část, která se týká posmrtného života — ocituju ji:
Doporučte prosím inkoustovou fototiskárnu pro GNU/Linux. Požadavky:
Míň už mě zajímají náklady na tisk apod. Předem děkuju za všechny reakce.
Toužím po malinkatým externím (stačí USB 2.0 rozhraní) pevným disku, který by se pohodlně přenášel. 3,5palcové pevné disky jsou moc velký, 2,5palcové pevné disky ujdou, ale přeci jenom jsou větší než 1,8palcový disky.
No a teď konkrétněji: Jaký máte zkušenosti s 1,8" externími pevnými disky Samsung S1 Portable (200 GB, 4200 RPM), cena kolem Kč 2500,--.
Chtěl bych ho především využívat pro instalaci distribucí GNU/Linuxu, které chci jenom vyzkoušet, které mi tedy na interní pevný disk zatím nesmějí. Nebo bych ho využíval pro přenos větších objemů dat. Nemám v tom úplně jasno.
Díky za všechny reakce! :-)