V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Vybíráme si, co a kde budeme nakupovat. Vybíráme si partnera/partnerku. Vybíráme si kamarády. Vybíráme si mezi různými variantami trávení volného času. Vybíráme si zaměstanání... Na druhé straně jsme my sami vybíráni -- vybírají si nás školy jako své studenty/zaměstanavatelé jako své zaměstnance/potenciální partnerky (partneři)...
Mám takový domácí servřík ("na koleně postavený") s procesorem Intel Atom. Servřík je poháněný Arch Linuxem a vše funguje, jak má. Jenom jedna věc mi vadila: všimnul jsem si sluchem, že interní SATA pevný disk WD se nějak moc často uspává a pak znovu rozjíždí. To se projevilo negativně pochopitelně i na výkonu celého servříku. Našel jsem na toto "uspávání" recept a chci se o tento recept s vámi podělit.
1. Nejdřív musím upozornit, že jsem upgradoval takto: původní firmware --> dd-wrt --> OpenWrt. Použil jsem bleeding edge (trunk) -- brcm47xx/openwrt-brcm47xx-squashfs.trx
2. Router jsem nijak neresetoval. Pouze jsem ho uvedl do stavu, kdy do prvního LAN slotu jsem nechal zapojený počítač, ve kterém jsem měl uložen image OpenWrt. Zbývající sloty jsem nechal prázdné/odpojil jsem je.
3. Použil jsem pro upgrade webové rozhraní dd-wrt. Po uspěšném upgradu jsem router vypnul a zapnul. Nastavil jsem přes telnet
heslo uživatele root.
4. Pomocí Secure Shell jsem se přihlásil jako root a prolítnul konfiguraci, ale nic jsem (zatím) nezměnil.
5. Router jsem vypnul a zapnul. Před zapnutím jsem zapojil router úplně stejně jako dříve s dd-wrt. Zatím vše funguje k mé spokojenosti. Nevím, zda funguje bezdrát, nezkoušel jsem.