Meta představila prototyp náramku, který snímá elektrickou aktivity svalů (povrchová elektromyografie, EMG) a umožňuje jemnými gesty ruky a prstů ovládat počítač nebo různá zařízení. Získané datové sady emg2qwerty a emg2pose jsou open source.
Byla vydána (𝕏) nová verze 25.7 open source firewallové a routovací platformy OPNsense (Wikipedie). Jedná se o fork pfSense postavený na FreeBSD. Kódový název OPNsense 25.7 je Visionary Viper. Přehled novinek v příspěvku na fóru.
Před 40 lety, 23. července 1985, společnost Commodore představila první počítač Amiga. Jednalo se o počítač "Amiga od Commodore", jenž byl později pojmenován Amiga 1000. Mělo se jednat o přímou konkurenci počítače Apple Macintosh uvedeného na trh v lednu 1984.
T‑Mobile USA ve spolupráci se Starlinkem spustil službu T-Satellite. Uživatelé služby mohou v odlehlých oblastech bez mobilního signálu aktuálně využívat satelitní síť s více než 650 satelity pro posílání a příjem zpráv, sdílení polohy, posílání zpráv na 911 a příjem upozornění, posílání obrázků a krátkých hlasových zpráv pomocí aplikace Zprávy Google. V plánu jsou také satelitní data.
Společnost Proxmox Server Solutions stojící za virtualizační platformou Proxmox Virtual Environment věnovala 10 000 eur nadaci The Perl and Raku Foundation (TPRF).
Byla vydána nová verze 2.4.65 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešena je bezpečnostní chyba CVE-2025-54090.
Společnost Proton AG stojící za Proton Mailem a dalšími službami přidala do svého portfolia AI asistenta Lumo.
Amazon koupil společnost Bee zaměřenou na nositelnou osobní AI aktuálně nabízející náramek Pioneer (YouTube) s mikrofony zaznamenávající vše kolem [𝕏, LinkedIn].
Společnost Teufel nedávno představila svůj první open source Bluetooth reproduktor MYND.
Byla vydána verze 4.2 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Návodů na připojení se přes GPRS pod Linuxem se na webu válí myslím dost. Ale co v případě, že máme terminál/telefon pouze se sériovým (RS 232) rozhraním a počítač/notebook pouze s USB porty? Není to o nic složitější.
Přišla mi poštou moje kartička registrovaného dárce krve a koukám, že je na ní mimo jiné i napsáno, že mám získávat dárce mezi svými přáteli. Tak jsem se rozhodl popsat svou zkušenost do blogu. No, nejsem si jist, jestli je to ten nejlepší způsob, publikovat "agitaci" na portále o Linuxu, ale myslím si, že do opravdu nebezpečných zpráv tohoto typu to má daleko. Kdyžtak mě proprdněte v diskuzi pod zápisem.
Cestou do supermarketu u našich severních sousedů jsem úplnou náhodou našel Apple Store. Tedy neoficiální, ne nepodobný nedávno otevřenému Apple Center v Praze na Andělu. Jako zvědavec největší prozkoumal jsem celou jejich nabídku a hele, 512MB iPod Shuffle měli za 400 PLN brutto (~= 3000 CZK, podle kurzu). Protože v práci musím mít Windows, u nás stojí stejný nejméně 3500 korun a Apple má celosvětovou záruku (a kdyby ne, jsme přece v EU), neváhal jsem a teď už mi hraje v kapse.
Co na to (GNU/)Linux?
Mezi jednu z mých nejoblíbenějších knih patří i Saturnin - a na jednu větu, kterou Zdeněk Jirotka vložil do úst doktoru Vlachovi, vzpomínám teď často: "Prožíváme-li delší dobu idylu, přestaneme ji vnímat, a osud by nám prokázal neocenitelnou službu, kdyby nás popadl za límec a vyhodil dočasně ven na mráz. Pak bychom nevzpomínali na to, že kamna trochu kouřila, nýbrž na to, že hřála. A na to, že bylo koneckonců v naší moci, aby jenom hřála."
Myslím si, že to docela trefně vystihuje, čím zrovna procházím.