SteamOS (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.2. Přehled novinek v oznámení.
SecureDrop (Wikipedie, GitHub) je open source platforma pro bezpečné a důvěrné sdílení informací mezi žurnalisty a jejich zdroji. Vydána byla nová verze 2.4.0.
Společnost Proton AG představila novinky ve svých službách Proton Mail, Proton VPN, Proton Calendar a Proton Drive. Služby jsou přístupné z nového webu proton.me. Aktualizován byl ceník. Představen nový vizuál.
Týden po vydání Red Hat Enterprise Linux (RHEL) 9.0 byl vydán jeho klon AlmaLinux 9. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Broadcom kupuje firmu VMware za 61 miliard dolarů.
Google Chrome 102 byl s verzí 102.0.5005.61 prohlášen za stabilní. Opraveno bylo 32 bezpečnostních chyb. Přehled novinek na Chromium Blogu nebo na Chrome Platform Status. Oficiální přehled novinek (New in Chrome, YouTube) zatím nebyl publikován. Přehled novinek v nástrojích pro vývojáře je bez videa.
The Open Source Software Security Mobilization Plan (pdf) je konsorciem The Linux Foundation zastřešen plán na zvýšení bezpečnosti open source softwaru.
Minulý týden proběhla hackerská soutěž Pwn2Own Vancouver 2022. Máte-li na starost bezpečnost IT, výsledky vás nepotěší. Microsoft Teams, Oracle Virtualbox, Mozilla Firefox, Microsoft Windows 11, Ubuntu Desktop, Apple Safari, Tesla Model 3 Infotainment System. Vše potopeno. Demonstrované bezpečnostní chyby ve Firefoxu jsou již opraveny ve verzi 100.0.2.
Lokální úložiště Stratis (Wikipedie), alternativa k úložištím s ZFS a Btrfs, bylo vydáno ve verzi 3.1.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání.
Sdružení CZ.NIC dnes vrátilo do zóny dříve vyřazená jména domén dezinformačních webů.
Skoro před rokem jsem sem hodil povídání o světě ve flašce.
Stručné shrnutí: Jde o uzavřený ekosystém, pouze světlo je dodáváno zvenčí. Ze světla a živin rostou řasy, které zároveň produkují kyslík. Kyslík a řasy konzumují šneci, jejichž hovínka rozkládají mikroorganismy na živiny. Někde mezi tím se ještě pohybuje pár kousků vodního planktonu (buchanek?).
Ta původní láhev je tedy uzavřená už asi rok a čtvrt, od posledního zápisu žádný šnek neumřel, naopak vyrostli. Řasa se mi zdá bledší, než byla, to je ale možná i mizerným zimním světlem. Láhev jsem pojmenoval "Věčná pastvina".
Před měsícem jsem založil láhev novou, do které jsem přidal větvičku z pámelníku, takže řasa na ní může růst a efektivněji využívat sluneční energii. Řasa i šneci pocházejí z akvária, kde už víc než půl roku nejsou ryby a nejsou dodávány žádné živiny. Jsou tedy zvyklí na drsnější podmínky a zatím nepozoruji žádné úhyny aj. Kromě šneků a planktonu jsem zahlédl i několik 2-3 mm dlouhých ploštěnek. Láhev původně obsahovala Ryzlink rýnský, pozdní sběr, 2003, z Rakvic.
Tiskni
Sdílej:
Až tak izolovaná není, teplo a světlo dostává z venku.
Snad i vosk lze použít? Lepsí jednoduché řešení mne nenapadá.
To je pozoruhodné a velmi inspirující :). Zajímalo by mě, kolik ty řasy vyprodukují kyslíku, jaké je složení (jak se mění) toho vzduchu v lahvi (obsah kyslíku, dusíku, či dalších), jak se mění složení vody, jestli nějak vzrůstá nebo klesá tlak, apod. :).
Jak by to šlo (z)měřit aniž by člověk zasáhl do onoho systému? Napadá mě jen snad nějaká forma spektrální analýzy nebo semtam zatavené čidlo (na ten tlak)...
Tohle se i prodava, tady: http://darkyzvesmiru.cz/beach.htm
Takze jeste jednou je to tady:http://darkyzvesmiru.cz/beach.htm