Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
OpenSolaris se poslední dobou hodně zlepšil, při instalaci už přestal ignorovat cizí oddíly a bez keců do grubu přidal položku Windows. Snad brzo dojde i na Linux a ostatní. Ve 2008.11 RC2 je skoro všechno co potřebuju, ale co mu chybí je KDE. Balíčky KDE3 se sice dají stáhnout z Blastwave, ale protože je to už mrtvý projekt, nemá cenu se tím zabývat. KDE4 se musí ručně zkompilovat. Když už zjistíte jak na to, není to nic těžkého:
Zítra odjíždím na čtyři dny do Švýcarska a až teď mi došlo, že bych si měl sjednat i cestovní pojištění. Z googlu na mě jako první vybafla Komerčka, ale pak jsem se dočetl až k červeně zdůrazněné větě "Nastavení Vašeho počítače bohužel nesplňuje minimální požadavky na správný chod aplikace. Podrobnosti naleznete zde."
Takže nazdar pánové. Druhá v pořadí - ČSOB - už předsudky proti FF3 neměla (a vypadá to, že i Konqueror by prošel), takže jsem jí během dvou minut poslal 60 korun a ona mně zase pojistnou smlouvu.Neinstaluj Windows na stroj s Linuxovými oddíly.
Když už instaluješ a instalace Windows se kvůli přítomnosti Linuxových oddílů zasekne, nemaž MBR a radši se na to vykašli.
Když už mažeš MBR, tak si ho předtím zazálohuj.
Když už sis ho nezazálohoval, použij na obnovení testdisk, parted je k ničemu.
Tento zápisek slouží pouze jako podklad pro bugreport. Navíc je anglicky.
This entry is just an attachment to a bugreport. Nothing interesting here.
Na svém oblíbeném hackaday.com jsem po vlně různých hacků s platformou Arduino (Vývojová sada s procesorem ATmega168, opensource je hardware i software, soft je multiplatformní) narazil na zprávičku o stickDuino, forku Arduina, který lze zasunout přímo do USB portu. To mě, spolu s informací, že to prodávají za 20 USD, navnadilo. Dolar je dneska za ~15 Kč a to už vychází o něco líp než 770 Kč za echt Arduino Diecimila v českém shopu. Nakonec jsem se ale rozhodl pro iDuino.
Když jsem zažil nečekaní úspěch s Neverhood, podíval jsem se po AppDB wine po dalších hrách s hodnocením Platinum a Gold. Hned u A mě zaujala svým názvem hra Acceleration of Suguri. Stáhnul jsem a ono to zase bez problémů fungovalo... Takhle budu muset za chvíli přejít na další OS, jinak nic užitečnýho neudělám
Včerejšek nebyl zrovna nejproduktivnější. Nejdřív jsem se konečně podíval na (1. díl) IT Crowd. Není to špatný, ale ty vtipy jsou většinou strašně předvídatelný.
No a pak jsem si pod vlivem zprávičky o další verzi Wine nainstaloval starou pecku Neverhood. Wine v MDV 2008.1 je sice jen ve verzi 0.9.58 (v Backports je 1.1.2, ale nemám je zapnuté, momentálně upřednostňuju stabilitu před bleeding edge), ale i tak to proběhlo naprosto bez potíží. Wine se musí nastavit jako Windows 95. Aby fungoval zvuk, je kvůli PulseAudio potřeba změnit ovladač zvuku ve winecfg na OSS (s esd to dost blblo, často byl místo zvuku jen šum) a taky spouštět wine s pasuspender (viz tady). Dohrál jsem to ve 4 ráno ...
It took me some time to actually make the jabber server working, few people seem to really care about cross-compiling their stuff, but I succeeded and here's the howto:
I know I promised you a jabber server, but in the end it was not so easy and the entry would be perhaps too long, so let's start with simple stuff
As a fresh ADSL subscriber I became the owner of Asus AM200g ADSL modem/wireless router. The box is quite powerful - it is run by a 256 MHz processor, has 16 MB of RAM and is running Linux, so I'd like to use it for some other useful tasks. Since Asus has not yet released the source code it's not going to be that easy.
Před více než rokem jsem porovnával rychlost opravy chyb, a teď mě napadlo podívat se, jak se od té doby situace změnila.
Chvilku jsem přemýšlel, jestli to dát jako zprávičku, ale jsem spíš zastánce linie "necpat do zpráviček každou betu", takže zaplácnu blog :-)
Vydal jsem novou verzi man-pages-cs-0.17.20080113.
Přišlo mi pár oprav a zlepšení, ať už přímo pro manuály nebo pro doprovodné skripty, díky za ně. Víceméně se ale jedná "jen" o aktualizaci k současné verzi originálních man-pages, na manuály z ostatních balíků jsem neměl čas :-(
Vypadá to ale, že oživení se podařilo. Balík se dostal do hlavních distribucí - je v Mandrivě, Source Mage, openSUSE a teď už i v Debianu (takže i v Ubuntu?). Existuje ebuild pro Gentoo. Od jednoho nadšence tu mám aktualizované a dopřeložené všechny manuály z coreutils, ale ještě potřebují revizi. Jen houšť a větší kapky!
I přes varování mé nejdražší jsem pokračoval v praxi odkládání literatury na pračku stojící před hajzlíkem, až se mi to, viď Jaromíre, nevyplatilo. Posuďte sami, co dokáže běžný prací prášek na 40: