V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Kdyby byl linux za prachy, tak bych prostě používal jiný svobodný systém.Nechtiac si pochopil pointu celej ankety - avšak ak si ceníš slobodu, ani za jej dosiahnutie niesi ochotný platiť? Platený Linux už nemôže byť slobodný? Veď práve peniaze napomáhajú vývoju a keby si prispel pomohol by si pokroku, či nie?
Těžko si ale na Peci, nainstaluju MacOs, že?Ale nainstalujes...
Šlo mi o to, že některý lidi berou Linux jen jako něco co je zadarmo místo Windows.Mnoho možno ale skôr či neskôr narazia na príkazový riadok a možstvo príkazov, zmien v konfigoch a pod. na ktoré z pirátskych/kúpených Windowsoch niesú zvyknutí. Ide mi o to že po takejto skúsenosti veľa ľudí - aj z môjho okolia - prejde späť na Windows - a keď už zarábajú -> tak si ich aj kúpia - kde bez týchto "pisačiek" v príkazovom riadku im pôjde Wifi, card reader, kamera atd.
Ale nainstalujes...Ale legálně na noApple HW? Vim že měl kamarád na 3EPC Leoparda, ale moc legální to nebylo
Když něco dostávám zdarma, tak se na oplátku snažím také něco dávat zdarma.proč jte to nenapsal hned?
Veď práve peniaze napomáhajú vývojuKolik penez bych musel zaplatit, aby dany vyrobce poskytl dokumentaci ke svemu hw a snazil se spachat foss ovladace? Stacilo by 100 000Kc?
Boli by ste ochotní platiť za licenciu Vášej obľúbenej Linuxovej distribúcie?Nešťastná formulace. Kdyby se muselo za licenci k užití nebo šíření Linuxu platit, nebyl by to už svobodný software.
Boli by ste ochotní platiť za licenciuNikoliv. Za licence se platí v případě proprietárního softwaru. Za Linux jsem teoreticky ochotný platit, ale pouze pokud bude (ryze) FOSS. Pak ovšem neplatím za licenci... pokud vůbec.
Používate Linux kôli jeho cene a trpíte mu jeho nedostatky, či je Vám jedno koľko by stál - podľa hesla "pri značke a kvalite na peniaze nehľadím"Linux používám proto, že mi vyhovuje. A stejně jako kolega Michal Kubeček výše, nemůže mi být už z principu jedno, kolik by stál. Pokud by to byla částka, kterou bych si nemohl dovolit vynaložit, tak bych musel používat něco jiného, byť třeba nerad. Dlužno dodat, že nulová pořizovací cena je jedno z mnoha plus, které na Linuxu vidím, tedy alespoň na těch distribucích, které používám (Debian, Arch Linux). Obávám se však, že tato diskuse je čistě teoretická, protože reálné zpoplatnění Linuxu (jako takového) je nerealizovatelné, aniž bychom způsobili ztrátu svobod, potažmo pak i vývojářů a patrně většiny uživatelů. Nehledě na to, že ztráta svobody je u Linuxu jako takového nelegální (viz GNU/GPL).
Proč bych měl platit cca 2500 za Windows (cena XP Home OEM v době, kdy jsem zprovozňoval současný počítač), když na Linuxu mi bude fungovat všechno co potřebuju minimálně stejně dobře a zadarmo? Jako bonus navíc získám vyšší bezpečnost a spolehlivost (nehrozí, že bych si při experimetování zbořil celý systém). Některé věci dokonce budou fungovat ještě lépe: jednoduchá průběžná aktualizace celého systému včetně aplikací, samostatná virtuální plocha vyhrazená jenom pro Gimp, menší paměťová náročnost, apod. Tomu se říká nepřekonatelný rozdíl v poměru výkon/cena. A další třešinkou na dortu je, že se v tom můžu vrtat jak je libo, střídat řádku s grafikou, měnit vzhled (1) bez vlivu na výkon počítače, atd.
Když by nebylo zbytí, byl bych asi ochotnej zaplatit za Linux do výše ceny nejlevnější varianty Windows. Ale jsem samozřejmě rád, že nemusím...
Poznámka: PeCko mi slouží na úpravu fotek a jako brána k Inetu. Mám sice nainstalováno i pár her (Gnome-games, SuperTux, Frozen Bubble, SuperTuxKart, Torcs), ale pustím je jednou za uherskej rok sotva na pár minut.
(1) I když nakonec vyhrála na celé čáře jednoduchost, navíc se vzhledem Bilových okýnek: Openbox s tématem Open-Redmond a LXPanelem.
cca 2500 za Windows cena XP Home OEMTak to je drsný, tady stojí 190PLN !!! To neni ani 1500!!!
(autor přízpěvku nekupuje pirátský software, natož od pouličních šmejdů)
Tiskni
Sdílej: