V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Autor tohoto blogu, Mgr. Šimon Tóth v současné době působí jako výzkumný pracovník ve společnosti Cesnet z.s.p.o. a dlouhodobě vede pokročilá a speciální cvičení jazyků C a C++ na Fakultě informatiky MU.
linkedinPokud chcete do konzole vypisovat barevný text máte v podstatě dvě možnosti. Můžete na to jít od lesa a použít nějakou knihovnu (například ncurses nebo slang). Nebo použít ANSI Escape sekvence, které jsou s námi již více než 30 let.
Po předchozím zápisku jsem začal přemýšlet nad distribucemi s komerční podporou.
Od doby kde jsem hledal náhradu za Gentoo už uběhla nějaká doba a já mezi tím otestoval mnoho distribucí. Ubuntu, Kubuntu, OpenSuSe, Mandrivu, Debian. Bohužel opravdu nechápu co v binárních distribucích dělají s balíčky, ale nedokážu pochopit, jak to, že mi sakra v Gentoo (kde je všechno zkompilováno s agresivními flagy) nic nepadá a v binární distribuci (kde jsou balíčky kompilovány na i686 s decentními optimalizacemi) mi co 5 minut něco sletí.
Bohužel Gentoo musím už opravdu opustit (dnes jsem dostal ban na fóru a mám toho už opravdu plné zuby) ale vážně nevím kam jít. Prostě neexistuje distribuce, která by byla normálně použitelná. Buďto stojí technologicky za prd, nebo má komunitu, která by si zasloužila postřílet. Asi si koupím Apple.
Btw. pokud se chcete pobavit, tady je odkaz na úžasný bug v Kubuntu (aneb budeme do toho rýpat, dokud to neposereme).
Omlouvám se všem, kteří nemají rádi podobné zápisky, ale už opravdu nevím kde hledat. Sháním CMS systém pro e-Learningový web. Problém je v tom, že mám docela specifické požadavky.
Ano je to tak, po dlouhém a krvavém boji konečně titul Mgr. podlehl. Protože je to konečně za mnou a protože jsem po cestě udělal spoustu chyb, které mi studium velice zesložitili, rozhodl jsem se sepsat par rad do studia na Fakultě Informatiky (MU).