Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
V Tiraně proběhl letošní Linux App Summit (LAS) (Mastodon). Zatím nesestříhané videozáznamy přednášek jsou k dispozici na YouTube.
Ačkoliv Fedora 11 byla pro nenáročného uživatele docela použitelná, Fedora 12 se moc nepovedla. Takhle si stáhnu a vypálím ISO LiveCD, nabootuje to, ukáže se opět hnusný login screen (hnusný jsou hlavně na něm ty comboboxy, jak nemaj spojený tlačítko s tím vstupním políčkem a vypadaj tak jako 2 widgety, co spolu vůbec nesouvisí. Pak taky ta animace neanimace, kdy po vybrání jména se to jakoby plynule animuje a najednou se tam "zásekem" ukáže vstupní pole na heslo), přihlásim se a chci brouzdat v ~. Places->Home a šup, zásek, nejde nic dělat. Ctrl+Alt+F1-F12 nic, SysRq magie nic, ACPI shutdown nic. Zkontroluju SHA1, ta sedí, zkusím znovu, opět zásek, vypnu KMS a zásek nikde. Takže opět jsou obsaženy nedodělané alpha ovladače nouveau se zapnutým KMS, místo mnohem kvalitnějších a použitelnějších proprietárních ovladačů. Už vidím ty davy BFU, co jsou nadšení z nutnosti dávat jádru parametr pro vypnutí KMS a složité manuální instalace ovladačů, kvůli které musí instalovat kompilátor, hlavičky jádra a spol.
Na notebooku s intel grafárnou se sice problém se zásekem neobjevil, ale zase Fedoře nic neříká broadcom wifina, takže nejede na notebooku net, bez kterého to nainstalovat nejde (no jde, ale přece to jak debil nebudu kopírovat přes flashku ovladače, balík s hlavičkama jádra, kompilátor, ... navíc to pak žere operační paměť (kdy už konečně vydaj ISO, které počítá s DVD-RAM, aby se to tam dalo uložit), které na NB mám jen 3GB, kompilace by zabrala další a kvůli vyzkoušení LiveCD tohle fakt podstupovat nebudu.
Na omezené velikosti displeje v NB (1280x800) je u Fedory také samozřejmost vybrání obrovského 10pt písma a obrovských ikon, které nejdou rozumě (tj. né editací texťáku a přepnutí tématu ikon tam a zpět) změnit, aby se toho na ten displej vešlo co nejmíň. A i když tam díky backportovanému DRM z 2.6.32 funguje HDMI výstup na televizi se správnou detekcí "půl HD" rozlišení, zvuk bohužel jede opět jen s nepřipojeným napájecím adaptérem, navíc je nutné externí displej složitě manuálně zapínat a nastavovat a nastavení si to po dalším připojení nepamatuje, takže hezky znovu.
Né, děkuji, nechci. Zatím zůstávám u Windows 7 z MSDNAA, které nemusím ani přeinstalovávat (díky možnosti změnit product key), až si k vánocům dám pod stromeček krabicovku.
BTW kdy už konečně udělaj něco s tím nautilem, to nejde používat (hlavně s nastavením ve fedoře). Vždyť to ani nemá desetinu funkčnosti všemi nenáviděného exploreru ... všude to plácá místem, ikony obrovský a nejdou rozumně zmenšit (při použití +/- jsou pak rozmazaný a náhledy špatně vyrenderovaný), prostě nepoužitelný šmejd, leda pro nějakého opravdu minimálně náročného uživatele, který PC pustí jednou za měsíc a jediné, co dělá je browsování na porno webech.
Tiskni
Sdílej:
Co skusit jiné distro? ;)Jako že bych si to vypálil na CD a do toho CD pak kousnul, nebo jak to myslíš s tím "skusit".
Ale stejně to bylo vzato vývojáři kernelu jako odvozené dílo - tedy tudy no way.Vývojáři Linuxu berou jako odvozené dílo i windowsí ovladač wifiny zaváděný přes ndiswrapper.
Licence samotná je jen implementace jakýchsi ideí do lidské řeči…nebo spíše do právničtiny s nějakou formální úpravou. Ještě předtím než Richard vůbec napsal jedinou řádku GPL, tak se pokusil nějak sepsat právě tyto ideje. Můžeš si je klidně vyhledat. Pochopit GPL? Na to už jsem dávno rezignoval. Místo toho se snaž pochopit ty ideje. Co se snažil já, tak jsem pochopil, že není důležité jestli linkuje, nelinkuje, předává pípou nebo sdílenou pamětí, ale jestli je program sestaven ze svobodných částí nebo je některá jeho životně důležitá část závislá na svobodné části. Pokud prostě někdo lepí svobodné knihovny, tak musí něco vrátit aby byla zachována rovnováha, jinak si může nasrat. Sám si dokonce nejsem jist zda-li v těle licence nějaká řeč o linkování. Tam je to jen nějak obecně naplácané právě právničtinou a až ve FAQ GPL blíže specifikováno linkování. Klidně do FAQ můžou kdykoliv přidat jiné druhy odvození, stačí říct. Vždy když panuje nejistota, stačí se zeptat autorů licence jak to vlastně mysleli. Jistý si však můžeš být tím, že pokud se budeš snažit omrdad licenci, se zlou pochodíš. Vlastně je to taková anti-zmrdí licence. Pochopeno?
NeNekecej. Pochopeno ale neuznáno. Holt si na zmrdečkování musíš vybrat něco jiného.
Každopádně kdykoli si můžu udělat GPL wrapper a ten pak zneuctít a sám sebe fakt žalovat nebuduAni nepotřebuješ GPL wrappee, když to zůstane ve firmě a nebudeš to nikde zveřejňovat, redistribuovat, etc. Jinak by i ten wrapper byl dost sporný.
chlape vis kulovyKdepak, Jarda ví dostatek, jen se strašně vyžívá v provokacích. Se divím, že na něj ještě někdo vůbec reaguje. A ještě víc se divím, že reaguju vůbec já.
... the license terms for the components permit User to copy, modify and redistribute the component, in both source code and binary code forms ...Tak když si dají do licence takovouhle sračku, tak se nedivím. To však neznamená, že by to z tý licence nemohli vyhodit a ovladače tam dát. Jenže fašismus ...
Jenže fašismusNekecej blbosti. I kdyby to byla forma jaká chce, furt platí, že i kdyby to byla forma jaká chce (binární/zdrojová/z mechu a kapradí/…) tak to cosi má v držení jakási nevypočitatelná firma bez jakýchsi záruk a to prostě dobrovolně nikdo s trochou rozumu nebude distribuovat. Jo kdyby dali jakési nezvratné záruky, pak by se dalo třeba vyjednávat ty fašisto.
Nouveau jsou pravda z nich nejhorsiJsem opačného názoru. Jedny z nejlepších ovladačů se kterými jsem měl tu čest.
LinuxNic takového jako Linux neexistuje. Teda existuje, ale vypadá to takto.
Tamto vypadá spíš jak nějaký ncurses.
Lama.
Ještě že to přiznáš