Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Občas není od věci vyslovit něco, za co se upaluje nebo ukamenovává. Nic není totiž tak jednoduché, aby byla pravda vždy jediná a na první pohled zřejmá.
Dozvěděli jsme se, že celých 14 % mobilních telefonů s operačním systémem používá Linux. Zpráva je to sice pozitivní, ale o to více se musíme ptát, proč je výrobci/dovozci nedodávají na náš trh.
I když se "chytrých" telefonů u nás neprodá zdaleka tolik jako těch "obyčejných" (tedy těch, kde je funkcionalita předem "zadrátovaná" a rozšiřovat ji lze maximálně programy v Javě nebo přes nějaké proprietární technologie), přece jen není tento trh zanedbatelný. Nadšení pro technické novinky je tu poměrně silné, proto se domnívám, že zájem by byl.
Když jsem se ptal v prodejnách telefonů, zda mají (nebo plánují mít) telefony se systémem Linux, buď byli úplně mimo, nebo měli zápornou odpověď. Prý o ně není zájem.
Připomíná mi to historku, která se vyprávěla před rokem 1989: "Máte košile se dvěma kapsami?" "Ne. Nikdo je nekupuje." "Ale jak je může kupovat, když je nemáte?" "No, proč bychom je měli mít, když je nikdo nekupuje...". Možná je to právě tak - nikdo telefony s Linuxem nekupuje, protože se neprodávají. A neprodávají se proto, že je nikdo nekupuje.
Až budu mít náladu, zkusím poslat mail oficiálním dovozcům telefonů firem, které mají ve výrobním programu mobily s Linuxem. Uvidíme, jak to dopadne...
Tiskni
Sdílej: