Open source webový aplikační framework Django slaví 20. narozeniny.
V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.
Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
Výroba 8bitových domácích počítačů Commodore 64 byla ukončena v dubnu 1994. Po více než 30 letech byl představen nový oficiální Commodore 64 Ultimate (YouTube). S deskou postavenou na FPGA. Ve 3 edicích v ceně od 299 dolarů a plánovaným dodáním v říjnu a listopadu letošního roku.
Společnost Hugging Face ve spolupráci se společností Pollen Robotics představila open source robota Reachy Mini (YouTube). Předobjednat lze lite verzi za 299 dolarů a wireless verzi s Raspberry Pi 5 za 449 dolarů.
Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
Byla vydána (𝕏) červnová aktualizace aneb nová verze 1.102 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.102 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Byla vydána nová verze 2.4.64 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešeno je mimo jiné 8 bezpečnostních chyb.
Společnost xAI na síti 𝕏 představila Grok 4, tj. novou verzi svého AI LLM modelu Grok.
Občas není od věci vyslovit něco, za co se upaluje nebo ukamenovává. Nic není totiž tak jednoduché, aby byla pravda vždy jediná a na první pohled zřejmá.
Dozvěděli jsme se, že celých 14 % mobilních telefonů s operačním systémem používá Linux. Zpráva je to sice pozitivní, ale o to více se musíme ptát, proč je výrobci/dovozci nedodávají na náš trh.
I když se "chytrých" telefonů u nás neprodá zdaleka tolik jako těch "obyčejných" (tedy těch, kde je funkcionalita předem "zadrátovaná" a rozšiřovat ji lze maximálně programy v Javě nebo přes nějaké proprietární technologie), přece jen není tento trh zanedbatelný. Nadšení pro technické novinky je tu poměrně silné, proto se domnívám, že zájem by byl.
Když jsem se ptal v prodejnách telefonů, zda mají (nebo plánují mít) telefony se systémem Linux, buď byli úplně mimo, nebo měli zápornou odpověď. Prý o ně není zájem.
Připomíná mi to historku, která se vyprávěla před rokem 1989: "Máte košile se dvěma kapsami?" "Ne. Nikdo je nekupuje." "Ale jak je může kupovat, když je nemáte?" "No, proč bychom je měli mít, když je nikdo nekupuje...". Možná je to právě tak - nikdo telefony s Linuxem nekupuje, protože se neprodávají. A neprodávají se proto, že je nikdo nekupuje.
Až budu mít náladu, zkusím poslat mail oficiálním dovozcům telefonů firem, které mají ve výrobním programu mobily s Linuxem. Uvidíme, jak to dopadne...
Tiskni
Sdílej: