Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Občas není od věci vyslovit něco, za co se upaluje nebo ukamenovává. Nic není totiž tak jednoduché, aby byla pravda vždy jediná a na první pohled zřejmá.
Včera ráno si Středočeská energetická vyzkoušela své tradiční hrátky s proudem v síti. Proud chvíli šel, chvíli ne. Co se v těch okamžicích dělo v našem ADSL modemu (Lucent Cellpipe s routerem a 4-portovým switchem), netuším. V každém případě po skončení "orgií" (nebyl jsem přítomen, informace mám jen zprostředkované) modem nefungoval.
Modem byl pronajatý od ČRa, proto jsem zkusil štěstí na helpdesku. Přestože bylo po sedmé večerní, helpdesk fungoval dobře a za pár minut mi zavolal technik. Veškeré jeho slovní pokusy o zprovoznění byly marné, takže (což jsem předpokládal dopředu) bylo nutné, aby byl modem vyměněn. To se stalo dnes časně odpoledne, modem už funguje jak má.
O to tu ale nejde. Spíš se zamýšlím nad tím, v jakém vztahu k sobě má být "kvalita" proudu v síti (napětí, výpadky apod.) a odolnost elektrických zařízení. Že by zařízení, určené k trvalému provozu ze sítě, mělo něco vydržet, je jasné. Na druhou stranu není možné, aby si energetici dělali, co je napadne, a pouštěli do sítě destruktivní napěťové špičky nebo prováděli jiné podobné věci.
Pravda je asi někde mezi, ale netuším kde. Na obojí máme jakési předpisy, které se ve většině snad i dodržují. Ale třeba právě u elektřiny se porušení těžko prokazuje. Takže opravdu nevím. Každopádně je dobře, že perfektně funguje aspoň helpdesk ISP, takže stav nouze (modemové připojení + přenos dat mezi počítači na CD) nemusí trvat dlouho.
Tiskni
Sdílej: