Open source webový aplikační framework Django slaví 20. narozeniny.
V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.
Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
Výroba 8bitových domácích počítačů Commodore 64 byla ukončena v dubnu 1994. Po více než 30 letech byl představen nový oficiální Commodore 64 Ultimate (YouTube). S deskou postavenou na FPGA. Ve 3 edicích v ceně od 299 dolarů a plánovaným dodáním v říjnu a listopadu letošního roku.
Společnost Hugging Face ve spolupráci se společností Pollen Robotics představila open source robota Reachy Mini (YouTube). Předobjednat lze lite verzi za 299 dolarů a wireless verzi s Raspberry Pi 5 za 449 dolarů.
Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
Byla vydána (𝕏) červnová aktualizace aneb nová verze 1.102 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.102 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Byla vydána nová verze 2.4.64 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešeno je mimo jiné 8 bezpečnostních chyb.
Společnost xAI na síti 𝕏 představila Grok 4, tj. novou verzi svého AI LLM modelu Grok.
Občas není od věci vyslovit něco, za co se upaluje nebo ukamenovává. Nic není totiž tak jednoduché, aby byla pravda vždy jediná a na první pohled zřejmá.
Včera ráno si Středočeská energetická vyzkoušela své tradiční hrátky s proudem v síti. Proud chvíli šel, chvíli ne. Co se v těch okamžicích dělo v našem ADSL modemu (Lucent Cellpipe s routerem a 4-portovým switchem), netuším. V každém případě po skončení "orgií" (nebyl jsem přítomen, informace mám jen zprostředkované) modem nefungoval.
Modem byl pronajatý od ČRa, proto jsem zkusil štěstí na helpdesku. Přestože bylo po sedmé večerní, helpdesk fungoval dobře a za pár minut mi zavolal technik. Veškeré jeho slovní pokusy o zprovoznění byly marné, takže (což jsem předpokládal dopředu) bylo nutné, aby byl modem vyměněn. To se stalo dnes časně odpoledne, modem už funguje jak má.
O to tu ale nejde. Spíš se zamýšlím nad tím, v jakém vztahu k sobě má být "kvalita" proudu v síti (napětí, výpadky apod.) a odolnost elektrických zařízení. Že by zařízení, určené k trvalému provozu ze sítě, mělo něco vydržet, je jasné. Na druhou stranu není možné, aby si energetici dělali, co je napadne, a pouštěli do sítě destruktivní napěťové špičky nebo prováděli jiné podobné věci.
Pravda je asi někde mezi, ale netuším kde. Na obojí máme jakési předpisy, které se ve většině snad i dodržují. Ale třeba právě u elektřiny se porušení těžko prokazuje. Takže opravdu nevím. Každopádně je dobře, že perfektně funguje aspoň helpdesk ISP, takže stav nouze (modemové připojení + přenos dat mezi počítači na CD) nemusí trvat dlouho.
Tiskni
Sdílej: