Jiří Eischmann v příspěvku na svém blogu představuje typy, jak lépe chránit své soukromí na mobilním telefonu: "Asi dnes neexistuje způsob, jak se sledování vyhnout úplně. Minimálně ne způsob, který by byl kompatibilní s tím, jak lidé technologie běžně používají. Soukromí ovšem není binární věc, ale škála. Absolutního soukromí je dnes na Internetu dost dobře nedosažitelné, ale jen posun na škále blíže k němu se počítá. Čím méně dat se o vás posbírá, tím nepřesnější budou vaše profily a tím méně budou zneužitelné proti vám."
Byla vydána nová stabilní verze 25.05 linuxové distribuce NixOS (Wikipedie). Její kódové označení je Warbler. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání. O balíčky se v NixOS stará správce balíčků Nix.
Multiplatformní open source spouštěč her Heroic Games Launcher byl vydán v nové stabilní verzi 2.17.0 Franky (Mastodon, 𝕏). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také z Flathubu.
Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 26 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.
Klávesnice IBM Enhanced Keyboard, známá také jako Model M, byla poprvé představena v roce 1985, tzn. před 40 lety, s počítači IBM 7531/7532 Industrial Computer a 3161/3163 ASCII Display Station. Výročí připomíná článek na zevrubném sběratelském webu Admiral Shark's Keyboards. Rozložení kláves IBM Enhanced Keyboard se stalo průmyslovým standardem.
Vyšlo Pharo 13 s vylepšenou podporou HiDPI či objektovým Transcriptem. Pharo je programovací jazyk a vývojové prostředí s řadou pokročilých vlastností.
Java má dnes 30. narozeniny. Veřejnosti byla představena 23. května 1995.
1. července Mozilla vypne službu Fakespot pro detekci podvodných recenzí v internetových obchodech. Mozilla koupila Fakespot v květnu 2023.
8. července Mozilla vypne službu Pocket (Wikipedie) pro ukládání článků z webu na později. Do 8. října si uživatelé mohou vyexportovat data. Mozilla koupila Pocket v únoru 2017. Několik měsíců byl Pocket integrovanou součástí Firefoxu.
Turris OS má aktuálně problém s aktualizací související s ukončením podpory protokolu OCSP u certifikační autority Let's Encrypt.
Občas není od věci vyslovit něco, za co se upaluje nebo ukamenovává. Nic není totiž tak jednoduché, aby byla pravda vždy jediná a na první pohled zřejmá.
Včera ráno si Středočeská energetická vyzkoušela své tradiční hrátky s proudem v síti. Proud chvíli šel, chvíli ne. Co se v těch okamžicích dělo v našem ADSL modemu (Lucent Cellpipe s routerem a 4-portovým switchem), netuším. V každém případě po skončení "orgií" (nebyl jsem přítomen, informace mám jen zprostředkované) modem nefungoval.
Modem byl pronajatý od ČRa, proto jsem zkusil štěstí na helpdesku. Přestože bylo po sedmé večerní, helpdesk fungoval dobře a za pár minut mi zavolal technik. Veškeré jeho slovní pokusy o zprovoznění byly marné, takže (což jsem předpokládal dopředu) bylo nutné, aby byl modem vyměněn. To se stalo dnes časně odpoledne, modem už funguje jak má.
O to tu ale nejde. Spíš se zamýšlím nad tím, v jakém vztahu k sobě má být "kvalita" proudu v síti (napětí, výpadky apod.) a odolnost elektrických zařízení. Že by zařízení, určené k trvalému provozu ze sítě, mělo něco vydržet, je jasné. Na druhou stranu není možné, aby si energetici dělali, co je napadne, a pouštěli do sítě destruktivní napěťové špičky nebo prováděli jiné podobné věci.
Pravda je asi někde mezi, ale netuším kde. Na obojí máme jakési předpisy, které se ve většině snad i dodržují. Ale třeba právě u elektřiny se porušení těžko prokazuje. Takže opravdu nevím. Každopádně je dobře, že perfektně funguje aspoň helpdesk ISP, takže stav nouze (modemové připojení + přenos dat mezi počítači na CD) nemusí trvat dlouho.
Tiskni
Sdílej: