Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Občas není od věci vyslovit něco, za co se upaluje nebo ukamenovává. Nic není totiž tak jednoduché, aby byla pravda vždy jediná a na první pohled zřejmá.
Všichni to známe. Najednou se zrodí nápad. Přijde bez ohledu na denní či noční dobu, bez ohledu na to, co právě děláme. Máme chuť všeho nechat a hned se pustit do realizace nápadu. Jenže, bohužel, takto se často zrodí kostlivec ve skříni. A vypadne vždy v ten nejnevhodnější moment.
Mnoho původně dobrých nápadů mívá špatné konce. Vyprchá elán a motivace, a dílo zůstane nedokončeno. V lepším případě znamená "jen" ztracený čas, v horším však vznikne kostlivec, který na nás vykoukne z šuplíku nebo z adresáře na disku. V nejhorším případě nás kostlivec bude strašit ještě hodně dlouho - třeba proto, že tím nápadem byl přechod na nový software, který uvíznul na mrtvém bodě, nebo se dokonce ještě nakumulovaly chyby. Data jsou již přesunuta v novém systému, ale ten nebyl plně zprovozněn. A kostlivec chrastí hnátami...
Naštěstí existuje postup, jak na podobný osud předem vyzrát. Tedy postupů je mnoho, ale mně se osvědčil ten, který uvedu. S nápadem je totiž třeba hned na začátku naložit odpovídajícím způsobem. Když přijde, je potřeba:
Možná mě teď odkážete někam, ale stejně doporučuji se nad tím zamyslet. Mnoho nadějných projektů zůstalo viset v časném stadiu realizace, protože autor tímto procesem neprošel. Prostě dostal nápad, pustil se do práce, a výsledek známe. Vím, o čem mluvím...
Tiskni
Sdílej:
Takhle jsem psával básničky, občas mne napad dobrej verš apak jsem ráno koukal, co se mi to hromadí