Multiplatformní open source spouštěč her Heroic Games Launcher byl vydán v nové stabilní verzi 2.17.0 Franky (Mastodon, 𝕏). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také z Flathubu.
Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 26 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.
Klávesnice IBM Enhanced Keyboard, známá také jako Model M, byla poprvé představena v roce 1985, tzn. před 40 lety, s počítači IBM 7531/7532 Industrial Computer a 3161/3163 ASCII Display Station. Výročí připomíná článek na zevrubném sběratelském webu Admiral Shark's Keyboards. Rozložení kláves IBM Enhanced Keyboard se stalo průmyslovým standardem.
Vyšlo Pharo 13 s vylepšenou podporou HiDPI či objektovým Transcriptem. Pharo je programovací jazyk a vývojové prostředí s řadou pokročilých vlastností.
Java má dnes 30. narozeniny. Veřejnosti byla představena 23. května 1995.
1. července Mozilla vypne službu Fakespot pro detekci podvodných recenzí v internetových obchodech. Mozilla koupila Fakespot v květnu 2023.
8. července Mozilla vypne službu Pocket (Wikipedie) pro ukládání článků z webu na později. Do 8. října si uživatelé mohou vyexportovat data. Mozilla koupila Pocket v únoru 2017. Několik měsíců byl Pocket integrovanou součástí Firefoxu.
Turris OS má aktuálně problém s aktualizací související s ukončením podpory protokolu OCSP u certifikační autority Let's Encrypt.
Nevidomý uživatel Linuxu v blogu upozornil na tristní stav přístupnosti na linuxovém desktopu (část první, druhá, závěr), přičemž stížnosti jsou podobné jako v roce 2022. Vyvolal bouřlivou odezvu. Následně např. Georges Stavracas shrnul situaci v GNOME. Debata o jiném aspektu přístupnosti, emulaci vstupu pod Waylandem, také proběhla na Redditu.
DevConf.CZ 2025, tj. open source komunitní konference sponzorovaná společností Red Hat, proběhne od 12. do 14. června v Brně na FIT VUT. Publikován byl program a spuštěna byla registrace.
Občas není od věci vyslovit něco, za co se upaluje nebo ukamenovává. Nic není totiž tak jednoduché, aby byla pravda vždy jediná a na první pohled zřejmá.
Dva vyvolení telefonní operátoři dostali od končící vlády na rozloučenou pěkný dáreček - dotovaná volání. Vláda totiž schválila, že kromě dnešních cca 60 tisíc tělesně postižených budou dotovány ze státních prostředků též telefonní služby pro dalších 200 tisíc lidí s nízkými příjmy. Toto rozhodnutí ale pořádně smrdí.
Dnes to vypadá tak, že tělesně postižení platí za telefonní služby méně peněz. Konkrétně o 200 Kč, které přidá stát. Týká se to jen pevné telefonní linky, a tyto služby poskytuje ... kdo asi? Samozřejmě náš (Zemanovou vládou nazvaný) "národní operátor".
Nová úprava předpokládá dvě změny: jednak se k tělesně postiženým přidá i nízkopříjmová skupina, a za druhé se zvýhodnění bude týkat též mobilního telefonu. Ovšem pozor - stejně jako u pevné linky, i zde bude výběr omezen na jediného telefonního operátora. Ten zatím není určen, bude vybrán v soutěži během následujících měsíců.
Nechám-li stranou to, zda se vůbec mají příspěvky na telefon poskytovat (můj názor je, že nikoli, ale to teď neřešme), velice mi vadí omezení na jediného operátora - jak u pevných linek, tak u mobilů. Vítězný operátor získá jistotu příjmů od dané skupiny lidí, pokud tedy dodrží "stanovenou kvalitu" (takovou, se kterou bude vstupovat do soutěže), už ho další věci nemusejí zajímat. Proto i kdyby jiní operátoři někdy později zavedli mnohem kvalitnější a levnější služby, nebude jim to ve vztahu k této skupině nic platné.
Druhým aspektem je, že příslušným lidem nemusí vyhovovat nabídka vybraných operátorů a raději by využívali služeb někoho jiného. V tom jim sice nikdo nebrání, ale museli by zaplatit plnou cenu. Proto je vlastně takový člověk nucen využívat horší službu jen proto, že služba lepší a třeba reálně levnější není dotována.
Mnohem raději než toto řešení bych viděl (když už poskytovat státní příspěvek na telefonní služby), kdyby si příjemci dotace sami zvolili operátora, u něj tarif podle toho, jak jim to vyhovuje, a na základě faktur od operátora by obrželi dotaci do výše stanovené částky. Bylo by to mnohem férovější a současně výhodnější pro lidi, jichž se dotace týkají.
Tiskni
Sdílej:
V tom jim sice nikdo nebrání, ale museli by zaplatit plnou cenu.Rozumím to mu správně? Že oni tedy nebudou platit plnou cenu, ale tu dotaci dostane přímo operátor? Takže ten vyvolený operátor bude mít informaci o tom, kdo je nízkopříjmový?
Proč to nevyplácí přímo těm lidem, na kterých by pak také bylo, aby doložili, že ty peníze využili k danému účelu (když už má tedy taková dotace existovat)?Vždyť to říkám
Pokud získá operátor exkluzivitu a stát mu nažene zákazníky, které by navíc jinak nezískal, může jim nabídnout výhodnější podmínky.Může, ale také nemusí. Co ho k tomu nutí? Nic. Jediným vodítkem pro něj je to, co nabídl v soutěži. A tam se dá pořádně kouzlit - ostatně Český mobil (Oskar - dnešní Vodafone) také v soutěži o licenci nabídl bezkonkurenčně nejlepší podmínky, ale pak je plnil jen naoko a veškeré původní tarify hezky rychle z nabídky vytěsnil. Další důvod, proč to vůbec nemusí být výhodné, jsou skutečné potřeby versus cíl operátora. Operátor samozřejmě chce, aby se u něj utratilo co nejvíc, a to samozřejmě nekoresponduje s tím, co chce zákazník. A pokud si zákazník může vybrat operátora mj. podle toho, jaké služby mu nejlépe vyhovují, bude to pro něj výhodnější. Jsem pro to, aby stát pouze stanovil max. výši příspěvku a okruh služeb, na které se to bude vztahovat (např. vnitrostátní hlasové služby, SMS a pořízení tel. přístroje - nepatřily by tam hovory na čísla se zvýšeným tarifem, mezinárodní hovory, roaming, mobilní Internet apod.). Volba operátora a tarifu by měla zůstat na člověku samotném.
"a nejsilnejsi levicova strana si zrejme mysli, ze telefonovani patri k zakladnimu zivotnimu standardu. :/Protože dnes patří. Zkuste si žádat o práci a neuvést telefonní číslo, na kterém jste dosažitelný. Jiná věc je, že jak telefony, tak např. předplacené karty jsou dnes tak laciné (pro skutečně potřebné hovory, podotýkám), že dotovat takto malou částku vypadá hodně populisticky. Takový člověk by si měl financovat telefonování ze sociální dávky (eventuelně jednorázově navýšené o příspěvek na zakoupení telefonu, což je možná pro někoho velká investice, i když jde dnes o 1200-2000 Kč).