Java má dnes 30. narozeniny. Veřejnosti byla představena 23. května 1995.
1. července Mozilla vypne službu Fakespot pro detekci podvodných recenzí v internetových obchodech. Mozilla koupila Fakespot v květnu 2023.
8. července Mozilla vypne službu Pocket (Wikipedie) pro ukládání článků z webu na později. Do 8. října si uživatelé mohou vyexportovat data. Mozilla koupila Pocket v únoru 2017. Několik měsíců byl Pocket integrovanou součástí Firefoxu.
Turris OS má aktuálně problém s aktualizací související s ukončením podpory protokolu OCSP u certifikační autority Let's Encrypt.
Nevidomý uživatel Linuxu v blogu upozornil na tristní stav přístupnosti na linuxovém desktopu (část první, druhá, závěr), přičemž stížnosti jsou podobné jako v roce 2022. Vyvolal bouřlivou odezvu. Následně např. Georges Stavracas shrnul situaci v GNOME. Debata o jiném aspektu přístupnosti, emulaci vstupu pod Waylandem, také proběhla na Redditu.
DevConf.CZ 2025, tj. open source komunitní konference sponzorovaná společností Red Hat, proběhne od 12. do 14. června v Brně na FIT VUT. Publikován byl program a spuštěna byla registrace.
Byla vydána nová major verze 28.0 programovacího jazyka Erlang (Wikipedie) a související platformy OTP (Open Telecom Platform, Wikipedie). Přehled novinek v příspěvku na blogu.
Český telekomunikační úřad zveřejnil Výroční zprávu za rok 2024 (pdf), kde shrnuje své aktivity v loňském roce a přináší i základní popis situace na trhu. Celkový objem přenesených mobilních dat za rok 2024 dosáhl dle odhadu hodnoty přibližně 1,73 tis. PB a jeho meziroční nárůst činí zhruba 30 %. Průměrná měsíční spotřeba dat na datovou SIM kartu odhadem dosáhla 12,5 GB – v předchozím roce šlo o 9,8 GB.
Z novinek představených na Google I/O 2025: Přehledy od AI (AI Overviews) se rozšiřují do dalších zemí. Užitečné, syntetizované přehledy od generativní AI jsou nově k dispozici i českým uživatelům Vyhledávače.
Šestice firem označovaných jako „MAMAAN“ – tedy Meta (Facebook, Instagram), Alphabet (Google), Microsoft, Apple, Amazon a Netflix – je zodpovědná za více než padesát procent světového internetového provozu. Dalšími velkými hráči jsou TikTok a Disney+. Společně tak zásadně určují podobu digitálního prostředí, spotřebitelského chování i budoucích trendů v oblasti technologií. I přesto, že se podíl těchto gigantů od roku 2023 o něco snížil, jejich dominantní postavení zvyšuje volání po regulaci.
Občas není od věci vyslovit něco, za co se upaluje nebo ukamenovává. Nic není totiž tak jednoduché, aby byla pravda vždy jediná a na první pohled zřejmá.
Časopis LinuxEXPRES určitě znáte. Jeho dlouhodobým problémem bylo, že byl málokde k dostání. V posledních měsících mám ale pocit, že se časy mění. Vídám ho v čím dál více trafikách.
LinuxEXPRES patří k těm několika málo magazínům zaměřeným na GNU/Linux a svobodný software obecně, které si může člověk přečíst v našem rodném (českém) jazyce. A je patrně jediný tištěný, když nepočítám Linux+DVD překládaný z polštiny.
Časopis, a také samozřejmě jeho čtenáře, trápil dlouhodobě jeden velký problém. Prostě byl málokde k dostání. Zájemce si samozřejmě může objednat předplatné, a to i levnější pro verzi v PDF, ale někdo preferuje nákup v trafice nebo u stánku. Hlavně lidé, kteří časopis neznají, si raději nejdřív koupí jedno číslo na zkoušku, než by platili předplatné (ano, na webu jsou ukázky z aktuálního čísla i starší plné texty, ale na kvalitním papíře je to něco úplně jiného).
Jak jako autora, přispívajícího do LinuxEXPRESu, tak jako uživatele GNU/Linuxu, mě samozřejmě zajímalo a zajímá, zda v nabídce trafik časopis je či není (a když není, tak proč). Pokud nebyl, nejčastější odpověď byla "nikdo se po něm neptal". Je jasné, že to nikdy nebude masová záležitost, ale myslím si, že zájemci každopádně jsou.
Za pravdu mi dává i vývoj posledních měsíců. Dá se říci, že ve většině trafik, kam jsem v posledním době zašel, LinuxEXPRES měli. A někde dokonce vystavený na lepším místě než časopisy s mnohem větším potenciálem, co se týká počtu prodaných kusů.
Že by to svědčilo o silně rostoucím zájmu o Linux a svobodný software? Možná. Každopádně je to dobrá příležitost, jak prostřednictvím časopisu pomoci čtenářům/uživatelům využít Linux (a další svobodný software) co nejlépe a nejpříjemněji.
Tiskni
Sdílej:
Když selžou všechny pokusy uvést zařízení do provozu, je dobré přečíst si návod.
Tak to chci vidět, zatím jsem od vás nic kvalitního neviděl.To naštěstí nemůžete s jistotou tvrdit. Ale i kdybych se nikdy o nic nepokusil, neubírá to ani špetku z mého práva remcat a kecat, kdykoli se mi zachce. Vaše otevřenost se mi líbí, myslím, že je rozhodně správné blbovi říci, že je blbem. Jinak mi ovšem vaše reakce (či spíše tento typ reakcí) připadá trochu hloupá, vzpomeňte si na ni až bude kritizovat něco, co sám neumíte vyprodukovat, ale víte, že kvalitu produktu dovedete velmi dobře posoudit.
Asi takhle; jeden by pro LE i eventuelně zkusmo něco napsal, ale jaksi se nedopídil "o co by byl zájem" a "kam/komu to poslat", aby to nepsal tzv. do šuplíku...
Tady na Ábíčku se poměrně lehce dá zjistit jak se stát autorem, ale na LE kromě edičního plánu žádný takový "call for authors" není... anebo je, ale dobře schovaný.
To bych nesouhlasil. Koupil sem si už asi tři čísla a ve všech jsem našel něco co mě zaujalo. Časopis mi přišel lepší něž zmiňovaný LINUX+, hlavně je o dost levnější
Když selžou všechny pokusy uvést zařízení do provozu, je dobré přečíst si návod.
deb http://ftp.cz.debian.org/debian jessie main contrib non-free
Neni cas a kdyz je cas neni grafomanska chut...a když je grafomanská chuť (ani nemusí být čas
Dneska když jsem se po něm ptal tak mi ženská nabídla nějakej inzert expres . Když jsem se ho pokoušel koupit v Brně, tak jsem uspěl jen na hlavním nádraží v té velké trafice vlevo od hlavního vchodu. V ostatních stáncích mají jen linux+