Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Občas není od věci vyslovit něco, za co se upaluje nebo ukamenovává. Nic není totiž tak jednoduché, aby byla pravda vždy jediná a na první pohled zřejmá.
Časopis LinuxEXPRES určitě znáte. Jeho dlouhodobým problémem bylo, že byl málokde k dostání. V posledních měsících mám ale pocit, že se časy mění. Vídám ho v čím dál více trafikách.
LinuxEXPRES patří k těm několika málo magazínům zaměřeným na GNU/Linux a svobodný software obecně, které si může člověk přečíst v našem rodném (českém) jazyce. A je patrně jediný tištěný, když nepočítám Linux+DVD překládaný z polštiny.
Časopis, a také samozřejmě jeho čtenáře, trápil dlouhodobě jeden velký problém. Prostě byl málokde k dostání. Zájemce si samozřejmě může objednat předplatné, a to i levnější pro verzi v PDF, ale někdo preferuje nákup v trafice nebo u stánku. Hlavně lidé, kteří časopis neznají, si raději nejdřív koupí jedno číslo na zkoušku, než by platili předplatné (ano, na webu jsou ukázky z aktuálního čísla i starší plné texty, ale na kvalitním papíře je to něco úplně jiného).
Jak jako autora, přispívajícího do LinuxEXPRESu, tak jako uživatele GNU/Linuxu, mě samozřejmě zajímalo a zajímá, zda v nabídce trafik časopis je či není (a když není, tak proč). Pokud nebyl, nejčastější odpověď byla "nikdo se po něm neptal". Je jasné, že to nikdy nebude masová záležitost, ale myslím si, že zájemci každopádně jsou.
Za pravdu mi dává i vývoj posledních měsíců. Dá se říci, že ve většině trafik, kam jsem v posledním době zašel, LinuxEXPRES měli. A někde dokonce vystavený na lepším místě než časopisy s mnohem větším potenciálem, co se týká počtu prodaných kusů.
Že by to svědčilo o silně rostoucím zájmu o Linux a svobodný software? Možná. Každopádně je to dobrá příležitost, jak prostřednictvím časopisu pomoci čtenářům/uživatelům využít Linux (a další svobodný software) co nejlépe a nejpříjemněji.
Tiskni
Sdílej:
Když selžou všechny pokusy uvést zařízení do provozu, je dobré přečíst si návod.
Tak to chci vidět, zatím jsem od vás nic kvalitního neviděl.To naštěstí nemůžete s jistotou tvrdit. Ale i kdybych se nikdy o nic nepokusil, neubírá to ani špetku z mého práva remcat a kecat, kdykoli se mi zachce. Vaše otevřenost se mi líbí, myslím, že je rozhodně správné blbovi říci, že je blbem. Jinak mi ovšem vaše reakce (či spíše tento typ reakcí) připadá trochu hloupá, vzpomeňte si na ni až bude kritizovat něco, co sám neumíte vyprodukovat, ale víte, že kvalitu produktu dovedete velmi dobře posoudit.
Asi takhle; jeden by pro LE i eventuelně zkusmo něco napsal, ale jaksi se nedopídil "o co by byl zájem" a "kam/komu to poslat", aby to nepsal tzv. do šuplíku...
Tady na Ábíčku se poměrně lehce dá zjistit jak se stát autorem, ale na LE kromě edičního plánu žádný takový "call for authors" není... anebo je, ale dobře schovaný.
To bych nesouhlasil. Koupil sem si už asi tři čísla a ve všech jsem našel něco co mě zaujalo. Časopis mi přišel lepší něž zmiňovaný LINUX+, hlavně je o dost levnější
Když selžou všechny pokusy uvést zařízení do provozu, je dobré přečíst si návod.
deb http://ftp.cz.debian.org/debian jessie main contrib non-free
Neni cas a kdyz je cas neni grafomanska chut...a když je grafomanská chuť (ani nemusí být čas
Dneska když jsem se po něm ptal tak mi ženská nabídla nějakej inzert expres . Když jsem se ho pokoušel koupit v Brně, tak jsem uspěl jen na hlavním nádraží v té velké trafice vlevo od hlavního vchodu. V ostatních stáncích mají jen linux+