Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Občas není od věci vyslovit něco, za co se upaluje nebo ukamenovává. Nic není totiž tak jednoduché, aby byla pravda vždy jediná a na první pohled zřejmá.
Ministryně školství Dana Kuchtová se konečně rozhodla začít realizovat volební program Strany zelených. Má v plánu postupně opustit dosavadní model těsné vazby na firmu z Redmondu a místo toho dát prostor svobodnému softwaru.
Volební program Strany zelených obsahuje podporu svobodného softwaru. Zatím šlo ovšem jen o prázdné fráze, které svoji reálnou podobu nedostaly. Už se ale začíná blýskat na lepší časy. Změna se plánuje v resortu, který byl svou provázaností s jedinou softwarovou firmou přímo pověstný - a to i když si odmyslíme známý průšvih jménom INDOŠ. Stačí připomenout, že bylo podepsáno jakési Memorandum porozumění...
Současná ministryně školství chce současnou nelichotivou situaci změnit. Školství už nemá být pupeční šňůrou do firmy ani výchovou budoucích zákazníků. Ministryně Kuchtová říká: "Dali jsme si do volebního programu podporu otevřených programů. Dělat něco jiného by byla zrada na voličích. Proto by se mělo ve školách přejít v co největší míře na svobodné programy."
Bohužel, přehnaně se radovat není na místě. "Neznamená to ovšem, že se ze dne na den přestanou používat programy od Microsoftu. Program Select chceme udržet i nadále, aby školy mohly pořizovat programy za výhodnější ceny. Jde jen o to, že by už nemělo automaticky platit, že na každém novém počítači budou Windows. A že kancelář se rovná Microsoft Office." Při udílení grantů MŠMT se podle Kuchtové bude přihlížet k míře využití svobodného softwaru.
Konečné rozhodnutí by mělo zůstávat na ředitelích jednotlivých škol. To mi připadá jako vcelku rozumné řešení, lepší, než něco diktovat shora. Co je ale mnohem důležitější, jsou záležitosti výběrových řízení. K tomu ministryně řekla: "U řady soutěží je na první pohled patrné, že byly šity na míru jedinému dodavateli nebo jedinému produktu. To je špatně a musí to zmizet." Budoucí zakázky by také měly mít jako základní podmínku otevřenost všech rozhraní a tedy možnost později doobjednávat součásti i od jiných dodavatelů.
Je dobře, že se ministerstvo školství vydává na tuto cestu. K dokonalosti to má sice daleko, ale je lépe mít aspoň něco, než slavnostně podepisovat další memoranda porozumění a bezhlavě se vrhat čím dál hlouběji do pasti zvané vendor lock-in.
Tiskni
Sdílej:
deb http://ftp.cz.debian.org/debian jessie main contrib non-free
Spíš by mě pobavil článeček, kde by se tvrdilo, že se naše zelená matka ministrině rozhodla odříct sobě a svým "poradcům" 13. a 14. plat a rozdat ho učitelům, aby si mohli konečně užít pěknou dovolenouSuper. Učitelé mají minimálně 3 měsíce dovolené ročně. Pracují jen několik hodin denně a nehrozí, že by museli jít do práce i přes víkend. Mají tolik volného času, že mohou v klidu vykonávat i vedlejší práci nebo brigádu (něco lehčího, popř. i z domova) a vydělat si tak slušné peníze. Hlavně mi NIKDO netvrďte, že se to všechno vyrovnává opravami nějakých diktátů, nebo čeho... (A že je důležité mít pevné nervy? A kde ne? To si myslíte, že učetní nebo třeba manažeři na tom jsou lépe? Ha ha ha. Když chce být nějdo učitelem, musí vědět, do čeho jde.) Tohle platí u středoškolských učitelů určitě a tipuji, že i u učitelů na ZŠ. Jak je to s profesory na vysokých školách, nevím. Ne, že by si učitelé nezasloužili víc, jejich zodpovědnost je velká, ale že by si mohli nějak moc stěžovat... A argument o vzdání se platu? S tím běž na ÚV nebo do jiné dirky. Rozdej svůj plat a nezáviď. (A ne, že bych Kuchtovou měl nějak rád. Osobně bych ji nechal namáčet v rakouských řekách a říčkách, a to zejména v zimě. Třeba by si v dlouhé chvíli všimla, že vodní elektrárny nejsou spasitelem světa a že i Rakousko je z Temelínu živo (a zdrávo).).
Takhle "učící" učitele bych okamžitě vyházel.Proč?? Změnila se snad pravidla pravopisu za posledních deset let natolik, aby kvůli tomu bylo nutné vyhodit přípravu a udělat novou? Nastal snad ve fyzice takový průlom, že by se to projevilo v osnovách? V matematice? V biologii?