Byla vydána verze 8.00 linuxové distribuce SystemRescue, původně SystemRescueCd. Přehled novinek v changelogu. Linux byl povýšen na verzi 5.10.20. GParted na verzi 1.2.0. Xfce na verzi 4.16. Nově byl začleněn paperkey pro vytištění OpenPGP privátních klíčů.
Byly vyhlášeny výsledky soutěže firmy Adfinis o nejlepší šablony pro LibreOffice. Z třiceti přihlášených vybrala porota šest vítězů. Všechny šablony si lze prohlédnout a stáhnout na stránce s oznámením o výsledcích soutěže. Green cabinet připravuje překlady šablon do češtiny, obdobně jako to již učinili v případě šablon indonéské komunity.
Zítra proběhne jednodenní online konference InstallFest 2021. Na programu je celá řada zajímavých přednášek, workshopů a také stánků. Dění lze sledovat na Twitteru.
Byla vydána nová verze 6.5 v Javě napsané aplikace pro komplexní návrh rozmístění nábytku a dalšího vybavení v interiérech Sweet Home 3D. Vyzkoušet lze online verzi. Nedávno byly aktualizovány také knihovny nábytku.
Nové verze webových prohlížečů Firefox a Chrome byly vydávány každých 6 týdnů. Vývojářům Firefoxu se nelíbilo, že Chrome bude mít vždy větší číslo verze, proto se rozhodli vydávat nové verze Firefoxu každé 4 týdny. Aktuální stav: Firefox 86 byl vydán v 8. týdnu a Chrome 89 v 9 týdnu letošního roku. V kterém týdnu bude mít Firefox větší číslo verze než Chrome?
… více »Thom Holwerda popisuje na OSnews pracovní stanici Raptor Blackbird Secure Desktop (architektura POWER9) a své zkušenosti s ní včetně provozu desktopových aplikací.
Byla vydána nová verze 1.54 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a animovanými gify v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.54 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Check Point zveřejnil report, podle kterého NSA v roce 2013 vytvořila exploit pro operační systém MS Windows. Exploit sloužil k lokální eskalaci práv. O rok později tento exploit ukradli hackeři z Číny. Až po dvou letech byl exploit zveřejněn a Microsoft vydal aktualizaci. Jinými slovy, celé téma se točí o tom, jak NSA zřejmě přispěla ke globálnímu snížení kybernetické bezpečnosti. Celý příběh podrobně naleznete na checkpoint.com.
Framework Flutter (Wikipedie) pro vývoj mobilních, webových i desktopových aplikací byl vydán ve verzi 2 a související programovací jazyk Dart (Wikipedie) byl vydán ve verzi 2.12. Proběhla online konference Flutter Engage. Videozáznam je k dispozici na YouTube. Canonical zde oznámil (Twitter, YouTube), že Flutter je výchozí volba pro vývoj nových aplikací pro Ubuntu.
Společnost AMD na YouTube představila novou grafickou kartu AMD Radeon RX 6700 XT postavenou na architektuře RDNA 2. V prodeji bude od 18. března. Její cena byla stanovena na 479 dolarů.
Tak k nám dnes přijel Martin na bílém koni. Další zima je tu. Kompíky nám však naše kutlochy a domovy příjemně vytápějí, tak se není čeho bát - leda vyhozených pojistek Večery se dlouží a bývá čas na čtení románů. Takže pro zájemce by tu jeden byl..
S další zimou je tu opět Mikuláš a v práci mi nadělili do mého hracího strojku nový 120GB HDD a USB boxík, takže jsem se pln radostného nadšení vrhnul do záměny. Netuše jaké martyrium mne čeká s Windows XP
Když jsem loni svůj HP nx6125 obdržel, roztahovaly se tam po celém 80GB disku, takže jsem je tenkrát krapet uskromnil, pročistil a doinstaloval linux, tak jsem jen tak pro strýčka příhodu vyrobil pomocí ntfsclone (z balíku utilit ntfsprogs) zálohu na svůj druhý komp doma.
Nový HDD byl skvělou příležitostí ozkoušet, jak se ta záloha tenkrát povedla, protože stávající oddíl s MS Windows už byl neskutečně zapráskaný výsledky nejrůznějších pokusů a testů. Disk jsem rozdělil.. a tu jsem udělal hned několik chyb.
Tu první chybu jsem udělal v tom, že jsem pro vytvoření diskového oddílu pro widle nepoužil osvědčený Partition Magic, ale rovnou fdisk
. A druhá ihned následovala - nenapadlo mě, že když zadám velikost diskových oddílů podle cylindrů (výchozí jednotka ve výpisu fdisku), tak se mohou diskové oddíly svou velikostí lišit. Ale nepředbíhejme.
Díky té chybě se stalo, že diskový oddíl určený pro přestěhováná XP byl o chlup menší než na původním disku. Pro obnovu původní instalace to nebyl vůbec žádný problém. Natáhnul jsem opět pomocí ntfsclone
rok starou zálohu po síti přesně podle příkladu uvedeného manuálu, restartoval a Windows bez problémů najely. Prima. Ovšem tady.. přesně tady v tomto okamžiku, se ozval onen našeptávač. "Když to šlo tak hladce, tak to podruhé půjde taky. Zkus tam šoupnout ty widle z původního disku."
Připojil jsem boxík se starým HDD a opět pomocí ntfsclone
nalil do /dev/hda1
obsah /dev/sda1
. A tu nastal kámen úrazu.
Zatímco původní záloha byla udělaná z poloprázdného diskového oddílu, tenhle byl narvaný daty až po vrch a prostě se nevešly. Po restartu sice začal systém najíždět, ale vůbec jsem se nedostal k možnosti přihlášení. Cca po čtvrthodině marného čekání mi ujely nervy a natvrdo jsem to vypnul. Jenže ouha. Partition s windows se mi pak nepřipojila pod linuxem přes fuse. V takovém případě bývá obvykle pouze jediná pomoc. Najet widle, nastavit jim chkdsk, opět restartovat, nechat je zrovnat tu ntfs particii a pak znova rebootnout. Jenže jak tohle provést když to nenajíždí, že?
No nic, zrušil jsem původní hda1 i hda2 (diskový oddíl pro boot). Poučen, přepnul jsem u fdisk zobrazované jednotky, nastavil zobrazení velikosti podle sektorů. A nastavil velikost nového diskového pro XP tak aby byla identická s velikostí na starém disku. Zálohu původní instalace jsem si přesunul z domácího kompu na disk v USB boxíku, s tím, že to dodělám druhý den v práci.
Jaké mě tam však čekalo rozčarování... Opět neúspěch. Ba co hůř! Při pokusu obnovit tu původní starou zálohu končila akce vždy kolapsem při rozbalování archívu - prý nějaké vadné znaky. Zkoušel jsem kde co, včetně opravy zapakovaného souboru, nebo přímého naklonování ze starého disku. Stále nic a černé myšlenky táhly hlavou. No hrál jsem si s tím v průběhu dne snad x-krát a bezúspěšně.
Otráven a znechucen jsem dorazil pozdě v noci domů a řekl jsem si, že tomu dám ještě jednu šanci. Zkopíroval jsem starou původní zálohu z toho USB boxu na komp doma, a opět po síti přes ntfsclone
natáhl původní čisté widle. Restart. A vše najelo bez problému.
Myslel jsem že mne trefí. Ale v čem tkví problém? Kde je to místo kde dochází k problému?
Příliš mnoho otázek na moji hlavu.
Zaregistroval jsem, a na můj vkus docela často, že když přenáším data mezi mým 64bitovým a jiným 32bitovým systémem nesedí kontrolní součty, přestože je velikost shodná. Nenapadá někoho v čem hledat chybu? Vadná libc knihovna? Možná to má spojitost i s jinými problémy které čas od času řeším..
Tiskni
Sdílej:
Tu první chybu jsem udělal v tom, že jsem pro vytvoření diskového oddílu pro widle nepoužil osvědčený Partition MagicLegálně používaný, že?