Po 9 týdnech vývoje od vydání Linuxu 6.14 oznámil Linus Torvalds vydání Linuxu 6.15. Přehled novinek a vylepšení na LWN.net: první a druhá polovina začleňovacího okna a Linux Kernel Newbies.
plwm je nový, poměrně minimalistický správce oken pro X11. Podporuje dynamické dláždění okny, plochy, pravidla pro okna atd. Zvláštností je, že je napsaný v logickém programovacím jazyce Prolog. Používá implementaci SWI-Prolog.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Sean Heelan se na svém blogu rozepsal o tom, jak pomocí OpenAI o3 nalezl vzdálenou zranitelnost nultého dne CVE-2025-37899 v Linuxu v implementaci SMB.
Jiří Eischmann v příspěvku na svém blogu představuje typy, jak lépe chránit své soukromí na mobilním telefonu: "Asi dnes neexistuje způsob, jak se sledování vyhnout úplně. Minimálně ne způsob, který by byl kompatibilní s tím, jak lidé technologie běžně používají. Soukromí ovšem není binární věc, ale škála. Absolutního soukromí je dnes na Internetu dost dobře nedosažitelné, ale jen posun na škále blíže k němu se počítá. Čím méně dat se o vás posbírá, tím nepřesnější budou vaše profily a tím méně budou zneužitelné proti vám."
Byla vydána nová stabilní verze 25.05 linuxové distribuce NixOS (Wikipedie). Její kódové označení je Warbler. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání. O balíčky se v NixOS stará správce balíčků Nix.
Multiplatformní open source spouštěč her Heroic Games Launcher byl vydán v nové stabilní verzi 2.17.0 Franky (Mastodon, 𝕏). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také z Flathubu.
Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 26 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.
Klávesnice IBM Enhanced Keyboard, známá také jako Model M, byla poprvé představena v roce 1985, tzn. před 40 lety, s počítači IBM 7531/7532 Industrial Computer a 3161/3163 ASCII Display Station. Výročí připomíná článek na zevrubném sběratelském webu Admiral Shark's Keyboards. Rozložení kláves IBM Enhanced Keyboard se stalo průmyslovým standardem.
Vyšlo Pharo 13 s vylepšenou podporou HiDPI či objektovým Transcriptem. Pharo je programovací jazyk a vývojové prostředí s řadou pokročilých vlastností.
Na počátku tohoto zápisu stála pouhá zvědavost vyvolaná posledními "jadernými novinami". Je mi jasné, že na většině systémů koexistuje více souborových systémů. Osobně odděluji /boot
, který formátuji na ext2
a zbytek formátuji na reiserfs
. Experimentoval jsem i s reiser4
ovšem poslední -mm
verze jádra na mém stroji končívá kolapsem, takže jsem se raději podpory reiser4
vzdal.
Také si uvědomují rozdílné podmínky, které mj. ovlivňují i to jaký souborový systém nasadit, ale přesto. Předem děkuji za váš zájem o tuto anketu.
P.S.:
Pro ty co nevědí jak nejrychleji zjistit jaký souborový systém používají poznamenávám, že stačí na konzoli napsat a odklepnout příkaz mount
. Pro zajímavost se můžete kouknout i na výsledek takové ankety která proběhla cca před rokem.
Než marasit zbytečným flame diskuze a blogy? Ve čtvrtek mi to totiž nedalo a prostřednictvím svého blogu jsem zareagoval na článek J.X.D. "Jsou linuxáři rasisté?" Včera se potrefená husa ozvala a přišla mi od ní tato reakce:
Bohužel asi ano, jinak si totiž neumím vyložit jeho naprosto nesmyslný článek v posledním Reflexu, který se nedá přeložit jinak, než jako úžasná myšlenková zkratka. Něco ve stylu vtipu: "Máš doma akvárko? Tak seš buzerant" (pamětníci fór zajisté znají).
Tak volby skončily patem. Stejně jako tehdy když byla následně uzavřena tzv. "oposmlouva". Dodnes mám v živé paměti jásot svých spolužáků nad vítězstvím pravice - HOUBELES!
Dnes se situace téměř opakuje. Tehdy bylo uzavření opoziční smlouvy jediným rozumným východiskem. Co se bude dít dnes?