Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Jarní konference EurOpen.cz 2025 proběhne 26. až 28. května v Brandýse nad Labem. Věnována je programovacím jazykům, vývoji softwaru a programovacím technikám.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Na počátku tohoto zápisu stála pouhá zvědavost vyvolaná posledními "jadernými novinami". Je mi jasné, že na většině systémů koexistuje více souborových systémů. Osobně odděluji /boot
, který formátuji na ext2
a zbytek formátuji na reiserfs
. Experimentoval jsem i s reiser4
ovšem poslední -mm
verze jádra na mém stroji končívá kolapsem, takže jsem se raději podpory reiser4
vzdal.
Také si uvědomují rozdílné podmínky, které mj. ovlivňují i to jaký souborový systém nasadit, ale přesto. Předem děkuji za váš zájem o tuto anketu.
P.S.:
Pro ty co nevědí jak nejrychleji zjistit jaký souborový systém používají poznamenávám, že stačí na konzoli napsat a odklepnout příkaz mount
. Pro zajímavost se můžete kouknout i na výsledek takové ankety která proběhla cca před rokem.
Než marasit zbytečným flame diskuze a blogy? Ve čtvrtek mi to totiž nedalo a prostřednictvím svého blogu jsem zareagoval na článek J.X.D. "Jsou linuxáři rasisté?" Včera se potrefená husa ozvala a přišla mi od ní tato reakce:
Bohužel asi ano, jinak si totiž neumím vyložit jeho naprosto nesmyslný článek v posledním Reflexu, který se nedá přeložit jinak, než jako úžasná myšlenková zkratka. Něco ve stylu vtipu: "Máš doma akvárko? Tak seš buzerant" (pamětníci fór zajisté znají).
Tak volby skončily patem. Stejně jako tehdy když byla následně uzavřena tzv. "oposmlouva". Dodnes mám v živé paměti jásot svých spolužáků nad vítězstvím pravice - HOUBELES!
Dnes se situace téměř opakuje. Tehdy bylo uzavření opoziční smlouvy jediným rozumným východiskem. Co se bude dít dnes?