Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Na počátku tohoto zápisu stála pouhá zvědavost vyvolaná posledními "jadernými novinami". Je mi jasné, že na většině systémů koexistuje více souborových systémů. Osobně odděluji /boot
, který formátuji na ext2
a zbytek formátuji na reiserfs
. Experimentoval jsem i s reiser4
ovšem poslední -mm
verze jádra na mém stroji končívá kolapsem, takže jsem se raději podpory reiser4
vzdal.
Také si uvědomují rozdílné podmínky, které mj. ovlivňují i to jaký souborový systém nasadit, ale přesto. Předem děkuji za váš zájem o tuto anketu.
P.S.:
Pro ty co nevědí jak nejrychleji zjistit jaký souborový systém používají poznamenávám, že stačí na konzoli napsat a odklepnout příkaz mount
. Pro zajímavost se můžete kouknout i na výsledek takové ankety která proběhla cca před rokem.
Tiskni
Sdílej:
A mensi ztraty dat pri neocekavanem restartu nebo zatuhnuti
Proč si to myslíte? Používáte ext3 s žurnálováním dat nebo jen věříte hojně rozšířenému omylu?
cfq
.
vgchange -a y
a pak se podívej co ti přibylo za nový zařízení v /dev/mapper a ty mountuj.
/var
je přesně tím, co popisujete.
mal som skor na mysli samostatny system pre data a samostatny pre system, aby prilis vela dat nesposobilo pad/nefunkcnost systemu (sluzby moze).
ale uznavam, vzdy je to zalezitost konfiguracie
to ma privadza k otazke: zvlada reiserfs rezervovanie blokov pre root-a (ci ineho urceneho uzivatela) podobne ako ext2/ext3?
V man reiserfstune
som podobne nenasiel
/boot .......... ext2 / .............. reiser4 /home .......... reiser4 /usr/portage ... reiser4 /opt ........... reiser4A proč mám
/opt
na samostatné partition? Inu, filmy, muzika a tak...
du -sm
.
vogo@queeg:~$ cat /etc/fstab /dev/hda1 / reiserfs defaults,noatime 1 1 /dev/hda2 swap swap defaults 0 0 /dev/hda5 /home ext3 defaults,noatime 1 2 /dev/hda6 /mnt/store ext3 defaults,noatime 1 2 /dev/hdc /mnt/dvd iso9660 noauto,owner,ro,user 0 0 /dev/hdd /mnt/cdwriter iso9660 noauto,owner,ro,user 0 0 devpts /dev/pts devpts gid=5,mode=620 0 0 proc /proc proc defaults 0 0 none /tmp tmpfs defaults,noatime,size=256m 0 0 /dev/sda1 /mnt/removable vfat noauto,user,noexec,iocharset=iso8859-2,codepage=852 0 0 /proc/fs/fuse/dev /mnt/mobile siefs noauto,user,umask=000,noexec,device=/dev/ttyS1 0 0
/dev/ttyS0 /mnt/mobil siefs noauto,noexec,user 0 0
$df -Th Filesystem Type Size Used Avail Use% Mounted on /dev/hda1 ext3 9.9G 3.4G 6.0G 36% / /dev/hda2 ext2 471M 7.2M 440M 2% /boot /dev/hda5 reiserfs 9.6G 3.0G 6.6G 32% /var /dev/hda6 xfs 167G 140G 27G 84% /home /dev/hdb1 xfs 149G 102G 48G 69% /home/storage1
/portage
bez distfiles
, /var/cache/edb
, /var/db/pkg
a /usr/kde
.