Dlouholetý balíčkář KDE Jonathan Riddell končí. Jeho práci na KDE neon financovala firma Blue Systems, která ale končí (Clemens Tönnies, Jr., dědic jatek Tönnies Holding, ji už nebude sponzorovat), někteří vývojáři KDE se přesunuli k nově založené firmě Techpaladin. Pro Riddella se již nenašlo místo. Následovala debata o organizaci těchto firem, které zahraniční vývojáře nezaměstnávají, nýbrž najímají jako kontraktory (s příslušnými důsledky z pohledu pracovního práva).
V Amsterdamu probíhá Blender Conference 2025. Videozáznamy přednášek lze zhlédnout na YouTube. V úvodní keynote Ton Roosendaal oznámil, že k 1. lednu 2026 skončí jako chairman a CEO Blender Foundation. Tyto role převezme současný COO Blender Foundation Francesco Siddi.
The Document Foundation, organizace zastřešující projekt LibreOffice a další aktivity, zveřejnila výroční zprávu za rok 2024.
Byla vydána nová stabilní verze 7.6 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 140. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Byla vydána verze 1.90.0 programovacího jazyka Rust (Wikipedie). Podrobnosti v poznámkách k vydání. Vyzkoušet Rust lze například na stránce Rust by Example.
GNUnet (Wikipedie) byl vydán v nové major verzi 0.25.0. Jedná se o framework pro decentralizované peer-to-peer síťování, na kterém je postavena řada aplikací.
Byla vydána nová major verze 7.0 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Nově je postavena je na Debianu 13 (Trixie) a GNOME 48 (Bengaluru). Další novinky v příslušném seznamu.
Společnost Meta na dvoudenní konferenci Meta Connect 2025 představuje své novinky. První den byly představeny nové AI brýle: Ray-Ban Meta (Gen 2), sportovní Oakley Meta Vanguard a především Meta Ray-Ban Display s integrovaným displejem a EMG náramkem pro ovládání.
Po půl roce vývoje od vydání verze 48 bylo vydáno GNOME 49 s kódovým názvem Brescia (Mastodon). S přehrávačem videí Showtime místo Totemu a prohlížečem dokumentů Papers místo Evince. Podrobný přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání a v novinkách pro vývojáře.
Open source softwarový stack ROCm (Wikipedie) pro vývoj AI a HPC na GPU od AMD byl vydán ve verzi 7.0.0. Přidána byla podpora AMD Instinct MI355X a MI350X.
treba zrovna to o tom NTFS na ubuntu je podle me docela zajimava a pro ubunticky s NTFS urcite dulezita zpravaMám dojem, že kolega měl na mysli spíše to, že se ze zprávy stala jakási minipovídka s expozicí, klimaxem a pointou, zatímco zprávy obvykle bývají stavěny opačným směrem ;)
Co ovšem stojí za úvahu, je narůstající ukecanost zpráviček. Než se dozvíte informaci, musíte přelouskat "kreativní" kecy o ničem. Jinými slovy, ze "zpráv" se stávají reklamní upoutávky, jejichž účelem není informovat (to by na prvním místě byla snaha o maximální stručnost a věcnost), ale přimět k přečtení aniž vás samotný předmět vůbec zajímá a ještě lépe k následování odkazu, tj. vzbudit zvědavost, o co vlastně jde. Což je dost mimo, protože to nejsou komerční odkazy.Neustále narůstají: http://www.abclinuxu.cz/zpravicky/debian-ubuntu-repozitar-starych-her-pro-dosbox
Takhle to ještě vypadá docela hezky. Ale co tohle:
http://www.abclinuxu.cz/faq/site/jak-konfigurovat-isc-dhcp-server-pro-dva-ruzne-sitove-rozsahy-na-jednom-rozhrani
http://basket.idnes.cz/viteckova-hur-hledaji-basketbalistky-muze-fj7-/rbasket.asp?c=A060813_192653_rbasket_ot
To už je horší. A to je ještě štěstí, že zdejší fórum, na rozdíl od toho idnesího, raději nechá URL přetéct mimo vymezený sloupec, než by ho uřízlo (zakrylo). Chci tím naznačit, že používání "čitelných" URL za každou cenu může být na úkor jejich praktické použitelnosti - zvláště u těch, která jsou generována automatem. Přitom to, aby bylo z odkazu snadno vidět, kam vede, lze řešit i jinak a IMHO vhodněji, např. použitím atributu title
.
Abychom tu nemeli opacny extrem:O to právě jde, aby se z textu kolem odkazu nestávala pomalu a jistě nicneříkající kreativní omáčka, která by tam stejně tak dobře být vůbec nemusela. Ono by stačilo, kdyby měl každý pisatel zpráv stále před očima: Kdo? Co? Kde? Kdy? Proč? Jak? a už by nemohl začít "Říkali jste si někdy, jak zábavné musí být přednášet..." ;)
Prolouskal jsem tvůj "kreativní" text... Bohužel tvoje verze zprávičky o Gentoo obsahuje sporné tvrzení o povědomí uživatelů o nástrojích, které jsou dokumentovány v instalační příručce, bez které je instalace skoro nadlidský úkol.1) tyto nástroje nejsou standardně v instalaci přítomny a musí se vědomě dodat (nejsou pro provoz Gentoo ani jeho správu nutné) 2) proto se zřejmě o nic píšou extra články a zprávičky 3) instalační "příručka Gentoo" tyto nástroje nedokumentuje, je možné provést instalaci a spokojeně Gentoo používat i bez nich Tolik k tvému omylu, na kterém se pokoušíš stavět jakýsi argument, který je i tak mimo, protože se mi jednalo o přetvoření zprávičky tak, aby jak je dobrým zvykem, nejdůležitější informace byla na začátku.
Abych ukázal, jak by zprávička měla podle mě vypadat, aby byla zároveň výstižná, krátká a čitelná, nebudu už dále rozvíjet toto "kreativní" souvětí a přejdu rovnou k jejímu znění. Nic jiného byste ode mně přece nečekali, že? Šéfkuchař omáček ze mě tak nebude.Pokud si nepletete zprávu a příspěvek do diskuse... patrně vám všechny slohové útvary splývají. Stejně jako si autor citované zprávičky plete zprávu s reklamní upoutávkou. Ta se obvykle vyznačuje tím, že se pokouší přitahovat pozornost i toho, kdo o prezentovanou informaci nestojí, a proto cíleně "upoutává". Zpráva nejdřív a pokud možno co nejúsporněji informuje.
Proti původní zprávičce nic nemám. Projít si duševní onanií v podobě psaní neúměrně dlouhého příspěvku do diskuse, jen abych ukázal, jak má zprávička vypadat, mě neuspokojilo.Doufám, že vás tedy uspokojila vaše duševní onanie v podobě psaní neúměrně dlouhého příspěvku do diskuse, jen abyste ukázal, že jste vůbec nepochopil, o co v diskusi jde :P
Tak jsem udělal stručnou zprávičku ve vašem stylu, takhle vám to vyhovuje?Ano, a to hlavně protože je mi po prvních slovech jasné, zda mě bude další zajímat nebo ne ;) Což je pro mě u zpráv dost podstaný rys :)
A nebude to potom nuda?Hle, volání po "infotainmentu". Nuda to bude pro někoho, kdo nemá nic lepšího na práci než se prodírat uměleckými kreacemi a dešifrovat si z nich potřebné informace. Ale o to právě jde, jestli je na zprávě důležitější její sdělení nebo její "zábavnost". Já si pořád ještě myslím, že to první, i když všeobecný trend spěje evidentně k tomu druhému, protože jen to druhé prodává jako reklama. A to druhé má ještě jednu nevýhodu, velice brzy se "originální kreace" zacyklí a okoukají a je to pak ještě větší nuda než holá zpráva.
Myslím, ža Anička to vystihla naprosto přesně.
Tak nějak tiše pisatelé "zpráviček" předpokládají, že každý umí anglicky
No a jaké české zdroje jiné než root a linuxsoft znáte. Navíc ani tam nevycházejí články zrovna nejčastěji (a většina věcí z roota by například neprošla, protože se nazabývá linuxem(čímž nemyslím, že jsou nezajímavé)). Proto se zprávičkář musí vydat na zahraniční servery. A pak vyvstane jednoduchý problém. Na jedné straně jsou zdroje jako linux.com, newsforge, a jiné velké servry, kde denně vyjdou cca. 2 kvalitní články, většinou řešící některé, často obecné, zajímavé téma. Na druhé straně jsou blogy, které často řeší nějaký velmi specifický problém, ve velmi specifickém prostředí/distribuci, navíc s velmi různorodu kvalitou.
Co se týče opisování. Raději nikde jinde zprávičky ani nečtu. Spíš je to dáno podobnými zdroji.
Z toho navíc plyne jedna zajímavá věc. Buď napíšte obecnou zprávičku, a někdo vám vytkne, že to je přeci jasná obecně známá věc, ale potěšíte méně "vzdělané" uživatele. Nebo napíšete zprávičku, která zaujmu dejmetomu uživatele Ubuntu co ho mají na notebooku, ale někdo vám vytkne , že notebook nemá.
V diskuzi jsem našel zajímavou připomínku ohledně délky zpráviček. No někdy to asi dost přeháním. Nadruhou stranu seznam klíčových slov oddělených čárkama by asi taky nebyl ideální.
když jsem se pak (btw, tuším že od autora tohoto blogspotu) dozvěděla pravý opak, nechala jsem toho s radostí a ulehčenímAutor blogpostu kritizuje často a rád. Zprávičky jsou jeho oblíbené téma. Už jsem s ním absolvoval jednu mailovou debatu. Základní problém je, že Aleš je přesvědčen, že zprávičky musí být precizními kousky obrovsky přínosných informací. A že pokud se objeví zprávička, která nesplňuje jeho přísná kritéria užitečnosti, jedná se o balast, proti kterému je nutno bojovat. Tím nechci říct, že by nám nezáleželo na kvalitě zpráviček, ale máme prostě jiná měřítka. Je pravda, že některé zprávičky, které se tu objevují, jsou ukecané. To je nemilé a admini by si při jejich schvalování měli troufnout zprávičku buď vrátit autorovi k přepracování nebo sami trochu zeštíhlit. Ale nesouhlasím s tím, že by bylo zbytečné, či dokonce škodlivé odkazovat například na zahraniční zdroje. Stejně tak si myslím, že lze těžko hodnotit celkový přínos nějaké zprávičky - někomu přijde vhod, jiný ji přeskočí. Argumentovat tím, že zprávička, která se kritikovi nelíbí, odsunuje jiné zajímavé níže, to jde proti smyslu zpráviček. Ty prostě přibývají a po nějaké době mizejí v propadlišti. A jsou-li skutečně mizerné, autor se to vždycky dozví z komentářů. Proč tedy takto paušálně odsuzovat všechny zprávičky, které na portálech vycházejí?
Tiskni
Sdílej: