Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Jarní konference EurOpen.cz 2025 proběhne 26. až 28. května v Brandýse nad Labem. Věnována je programovacím jazykům, vývoji softwaru a programovacím technikám.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Bohužel se nemohu ubránit dojmu, že drtivá většina "zpráviček" se píše na všech třech našich nejznámějších linuxových portálech jen proto, aby nějaké byly. A často mi to připomíná fotbal když ho hrajou malí haranti - kde je míč, tam jsou všichni.
Tak nějak tiše pisatelé "zpráviček" předpokládají, že každý umí anglicky a každý čte www.abclinuxu.cz, www.root.cz a www.linuxsoft.cz
Díky tomu uvádějí kdejakou hňupinu, mnohdy notně fousatou, aniž by se koukli po tom zda náhodou není k dispozici i česky psaná alternativní stránka, která může být i kvalitnější. Nemyslím tím informace o nových verzích, ale zprávy typu jak "Zak B. Elep potřeboval jednoho dne nainstalovat do svého Ubuntu podporu pro čtení a zápis NTFS". nebo "Jak si poradit s automatickým zpracováním textu s pomocí běžných unixových nástrojů se můžete dočíst na webu IBM developerWorks". Nevím. Jsem toho názoru že méně je někdy více. Aby bylo rozuměno, potěšilo by mne méně smetí a více kvality ve zprávičkách.
A také by mě potěšilo, kdyby "lovci zpráviček" vířili víc v českých vodách a nebylo jim trapné napsat zprávičku s odkazem na zajímavé věci na "konkurenčních portálech"
Tiskni
Sdílej:
treba zrovna to o tom NTFS na ubuntu je podle me docela zajimava a pro ubunticky s NTFS urcite dulezita zpravaMám dojem, že kolega měl na mysli spíše to, že se ze zprávy stala jakási minipovídka s expozicí, klimaxem a pointou, zatímco zprávy obvykle bývají stavěny opačným směrem ;)
Co ovšem stojí za úvahu, je narůstající ukecanost zpráviček. Než se dozvíte informaci, musíte přelouskat "kreativní" kecy o ničem. Jinými slovy, ze "zpráv" se stávají reklamní upoutávky, jejichž účelem není informovat (to by na prvním místě byla snaha o maximální stručnost a věcnost), ale přimět k přečtení aniž vás samotný předmět vůbec zajímá a ještě lépe k následování odkazu, tj. vzbudit zvědavost, o co vlastně jde. Což je dost mimo, protože to nejsou komerční odkazy.Neustále narůstají: http://www.abclinuxu.cz/zpravicky/debian-ubuntu-repozitar-starych-her-pro-dosbox
Takhle to ještě vypadá docela hezky. Ale co tohle:
http://www.abclinuxu.cz/faq/site/jak-konfigurovat-isc-dhcp-server-pro-dva-ruzne-sitove-rozsahy-na-jednom-rozhrani
http://basket.idnes.cz/viteckova-hur-hledaji-basketbalistky-muze-fj7-/rbasket.asp?c=A060813_192653_rbasket_ot
To už je horší. A to je ještě štěstí, že zdejší fórum, na rozdíl od toho idnesího, raději nechá URL přetéct mimo vymezený sloupec, než by ho uřízlo (zakrylo). Chci tím naznačit, že používání "čitelných" URL za každou cenu může být na úkor jejich praktické použitelnosti - zvláště u těch, která jsou generována automatem. Přitom to, aby bylo z odkazu snadno vidět, kam vede, lze řešit i jinak a IMHO vhodněji, např. použitím atributu title
.
Abychom tu nemeli opacny extrem:O to právě jde, aby se z textu kolem odkazu nestávala pomalu a jistě nicneříkající kreativní omáčka, která by tam stejně tak dobře být vůbec nemusela. Ono by stačilo, kdyby měl každý pisatel zpráv stále před očima: Kdo? Co? Kde? Kdy? Proč? Jak? a už by nemohl začít "Říkali jste si někdy, jak zábavné musí být přednášet..." ;)
Prolouskal jsem tvůj "kreativní" text... Bohužel tvoje verze zprávičky o Gentoo obsahuje sporné tvrzení o povědomí uživatelů o nástrojích, které jsou dokumentovány v instalační příručce, bez které je instalace skoro nadlidský úkol.1) tyto nástroje nejsou standardně v instalaci přítomny a musí se vědomě dodat (nejsou pro provoz Gentoo ani jeho správu nutné) 2) proto se zřejmě o nic píšou extra články a zprávičky 3) instalační "příručka Gentoo" tyto nástroje nedokumentuje, je možné provést instalaci a spokojeně Gentoo používat i bez nich Tolik k tvému omylu, na kterém se pokoušíš stavět jakýsi argument, který je i tak mimo, protože se mi jednalo o přetvoření zprávičky tak, aby jak je dobrým zvykem, nejdůležitější informace byla na začátku.
Abych ukázal, jak by zprávička měla podle mě vypadat, aby byla zároveň výstižná, krátká a čitelná, nebudu už dále rozvíjet toto "kreativní" souvětí a přejdu rovnou k jejímu znění. Nic jiného byste ode mně přece nečekali, že? Šéfkuchař omáček ze mě tak nebude.Pokud si nepletete zprávu a příspěvek do diskuse... patrně vám všechny slohové útvary splývají. Stejně jako si autor citované zprávičky plete zprávu s reklamní upoutávkou. Ta se obvykle vyznačuje tím, že se pokouší přitahovat pozornost i toho, kdo o prezentovanou informaci nestojí, a proto cíleně "upoutává". Zpráva nejdřív a pokud možno co nejúsporněji informuje.
Proti původní zprávičce nic nemám. Projít si duševní onanií v podobě psaní neúměrně dlouhého příspěvku do diskuse, jen abych ukázal, jak má zprávička vypadat, mě neuspokojilo.Doufám, že vás tedy uspokojila vaše duševní onanie v podobě psaní neúměrně dlouhého příspěvku do diskuse, jen abyste ukázal, že jste vůbec nepochopil, o co v diskusi jde :P
Tak jsem udělal stručnou zprávičku ve vašem stylu, takhle vám to vyhovuje?Ano, a to hlavně protože je mi po prvních slovech jasné, zda mě bude další zajímat nebo ne ;) Což je pro mě u zpráv dost podstaný rys :)
A nebude to potom nuda?Hle, volání po "infotainmentu". Nuda to bude pro někoho, kdo nemá nic lepšího na práci než se prodírat uměleckými kreacemi a dešifrovat si z nich potřebné informace. Ale o to právě jde, jestli je na zprávě důležitější její sdělení nebo její "zábavnost". Já si pořád ještě myslím, že to první, i když všeobecný trend spěje evidentně k tomu druhému, protože jen to druhé prodává jako reklama. A to druhé má ještě jednu nevýhodu, velice brzy se "originální kreace" zacyklí a okoukají a je to pak ještě větší nuda než holá zpráva.
Myslím, ža Anička to vystihla naprosto přesně.
Tak nějak tiše pisatelé "zpráviček" předpokládají, že každý umí anglicky
No a jaké české zdroje jiné než root a linuxsoft znáte. Navíc ani tam nevycházejí články zrovna nejčastěji (a většina věcí z roota by například neprošla, protože se nazabývá linuxem(čímž nemyslím, že jsou nezajímavé)). Proto se zprávičkář musí vydat na zahraniční servery. A pak vyvstane jednoduchý problém. Na jedné straně jsou zdroje jako linux.com, newsforge, a jiné velké servry, kde denně vyjdou cca. 2 kvalitní články, většinou řešící některé, často obecné, zajímavé téma. Na druhé straně jsou blogy, které často řeší nějaký velmi specifický problém, ve velmi specifickém prostředí/distribuci, navíc s velmi různorodu kvalitou.
Co se týče opisování. Raději nikde jinde zprávičky ani nečtu. Spíš je to dáno podobnými zdroji.
Z toho navíc plyne jedna zajímavá věc. Buď napíšte obecnou zprávičku, a někdo vám vytkne, že to je přeci jasná obecně známá věc, ale potěšíte méně "vzdělané" uživatele. Nebo napíšete zprávičku, která zaujmu dejmetomu uživatele Ubuntu co ho mají na notebooku, ale někdo vám vytkne , že notebook nemá.
V diskuzi jsem našel zajímavou připomínku ohledně délky zpráviček. No někdy to asi dost přeháním. Nadruhou stranu seznam klíčových slov oddělených čárkama by asi taky nebyl ideální.
když jsem se pak (btw, tuším že od autora tohoto blogspotu) dozvěděla pravý opak, nechala jsem toho s radostí a ulehčenímAutor blogpostu kritizuje často a rád. Zprávičky jsou jeho oblíbené téma. Už jsem s ním absolvoval jednu mailovou debatu. Základní problém je, že Aleš je přesvědčen, že zprávičky musí být precizními kousky obrovsky přínosných informací. A že pokud se objeví zprávička, která nesplňuje jeho přísná kritéria užitečnosti, jedná se o balast, proti kterému je nutno bojovat. Tím nechci říct, že by nám nezáleželo na kvalitě zpráviček, ale máme prostě jiná měřítka. Je pravda, že některé zprávičky, které se tu objevují, jsou ukecané. To je nemilé a admini by si při jejich schvalování měli troufnout zprávičku buď vrátit autorovi k přepracování nebo sami trochu zeštíhlit. Ale nesouhlasím s tím, že by bylo zbytečné, či dokonce škodlivé odkazovat například na zahraniční zdroje. Stejně tak si myslím, že lze těžko hodnotit celkový přínos nějaké zprávičky - někomu přijde vhod, jiný ji přeskočí. Argumentovat tím, že zprávička, která se kritikovi nelíbí, odsunuje jiné zajímavé níže, to jde proti smyslu zpráviček. Ty prostě přibývají a po nějaké době mizejí v propadlišti. A jsou-li skutečně mizerné, autor se to vždycky dozví z komentářů. Proč tedy takto paušálně odsuzovat všechny zprávičky, které na portálech vycházejí?