Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.7.
Wayland byl vydán ve verzi 1.24.0. Jde o menší vydání po více než roce. Více funkcionality bývá přidáváno v průběžných vydáních Wayland Protocols.
Textový editor Geany byl vydán ve verzi 2.1. Jde o udržovací vydání po bezmála dvou letech. Obsahuje drobná vylepšení vyhledávání, aktualizace podpory zvýrazňování syntaxe a dále převážně opravy chyb.
Byly zveřejněny videozáznamy, dostupné také s prezentacemi přímo z programu, a také fotogalerie z open source komunitní konference DevConf.CZ 2025 konané od 12. do 14. června v Brně.
Navigace se soukromím CoMaps postavena nad OpenStreetMap je nově k dispozici v Google Play, App Store i F-Droid. Jedná se o komunitní fork aplikace Organic Maps.
Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.49.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek i s náhledy obrazovek v oznámení o vydání.
Masivní výpadek elektrického proudu zasáhl velkou část České republiky. Hasiči vyjížděli k většímu počtu lidí uvězněných ve výtazích. Výpadek se týkal zejména severozápadu republiky, dotkl se také Prahy, Středočeského nebo Královéhradeckého kraje. Ochromen byl provoz pražské MHD, linky metra se už podařilo obnovit. Výpadek proudu postihl osm rozvoden přenosové soustavy, pět z nich je nyní opět v provozu. Příčina problémů je však stále neznámá. Po 16. hodině zasedne Ústřední krizový štáb.
Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
V několika posledních debatách se tady objevil problém s instalací Linuxu na stroje s předinstalovanými Windowsy. Těžko předjímat nejrůynější zběsilé kombinace které můžete potkat, ale mohu představit postup jaký používám v takových případech.
Vůbec v prvé řadě, dřív než začnu s tím strojem něco dělat se pokusím dozvědět maximum o jeho komponentách, a o tom jak vypadá BIOS, nastavení zavádění atp. Pak nabootoju z CD (pokud má CD mechaniku, dnes je to mnohem pravděpodobnější než výskyt floppy) nějaké liveCD. Dobrou zkušenost mám třeba se SLAXem. Ale lze použít i jiná. Podstatné je aby na něm byl fdisk.
Po nastartování linuxu se přihlásím jako superuživatel (není-li přítomen root, zkusím použít parametr "sudo -s -H". A pak spustím fdisk a nechám si vypsat tabulku diskových oddílů, kterou si pro sichr ještě přepíšu na papír. Umožnuje-li to spuštěné distro, tak si ty diskové oddíly také rovnou připojím a kouknu co na nich je. Především teda kde je vlastní systém.
Většinou v případě předinstalovaných OS bývají diskové oddíly rozlezlé po celém disku. Pokud nemám v úmyslu komplet všechno převalit Linuxem, tak se pokusím diskové oddíly trochu umravnit. Pro tuto činnost preferuji Partition Magic (vyskytuje se třeba na Hiren'CD), protože poučen z předchozích nezdarů konstatuji že jím provedené úpravy MS Windows nejlíp snesou.
Výše zmíněný zároven ukazuje kolik je kde dat, takže systémový disk zprcnu v závislosti na OS cca max na 4-12GB a do těch pseudoinstalačních oblatí raději moc neštourám. Pak to všechno posunu co nejvíc k začátku disku. Windows milují primární diskové oddíly. Mě stačí jen jeden - ten co v něm sedí zavaděč. Cílem snažení v tomto bodě ale je udělat si místo pro nový OS. Takže po smrsknutí a přesunu pro kontrolu najedu původní systém.
Pokud původní systém neprotestoval a spokojil se s uskrovněným místem, najedu opět CD s fdiskem a přes něj rozdělím uvolněný prostor. Podstatné je, pokud možno nenabourat pořadí původních diskových oddílů. A to je problém v případě nejrůznějších automatických rozdělení disku. Neobsahují totiž v sobě žádnou inteligenci a tak jen stěží mohou předpokládat do čeho lezou.
Pořadí diskových oddílů a jejich velikost jak jsem si empiricky zvolil:
/dev/hdax+1 (80MB) /boot /dev/hdax+2 (přes celý zbytek) rozšířený diskový oddíl id=5 /dev/hdax+3 (tolik co pamět) swap /dev/hdax+4 (3GB) / /dev/hdax+5 (5GB) /usr /dev/hdax+6 (zbytek) /homeSamozřejmě nejde o žádné dogma, ale mám dobré důvody pro to mít
/home
na oddělené partition, stejně tak jako /boot
.
První dva diskové oddíly (boot a rozšířený) by měly být primary. Což může být někdy problém, pokud už je nějaký rozšířený diskový oddíl nastavený. (Primary diskové oddíly mohou být zpravidla pouze 4). V takovém případě bych postupoval tak, aby zůstalo pořadí zachováno. To už však vyžaduje trochu citu.
Přiznám se, nevím jen tak z hlavy čím bych řešil FAT32, asi pomocí dd
, ale NTFS diskový oddíl jsem si zazálohoval v jeho "panenské" podobě přes prográmek ntfsclone
z balíku ntfsprogs (samozřejmě pakovaný) a pro jistotu šoupnul do zálohy na jiný stroj (balík měl asi 5GB)
Probíhá jako jindy, jen s tím rozdílem, že už využiji připravených diskových oddílů. Můj oblíbený zavaděč je GRUB, především z toho důvodu, že umožnuje i v případě chybných údajů zaváděcí záznam editovat a eventuálně upravit. Většina distribucí správně detekuje původní zaváděný OS a podle toho upraví záznam. Pokud však narazíte na podobnou zvrhlost jako naposledy Leoš, kdy se vám místo očekávaného MS Windows spouští něco jiného, zkuste upravit záznam pro Windows v zavaděči tak, aby šel rovnou k diskovému oddílu s Windows (proto je dobrý ten počáteční průzkum terénu).
Tiskni
Sdílej:
dd if=/dev/sda of=original.mbr bs=512 count=1
(pisu to z hlavy) a nahrat jej nekam do bezpeci (treba na FTP, disketu, USB ..). Pokud nektery krok selze, muzete obnovit puvodni rozdeleni disku obracenim parametru if
a of
(a prijit o pripadna data na novych oddilech).
IBM r51e má "ThinkVantage Technology" backup, na 3 dvd mam obsah komplet 40GB (skoro prázdnýho) disku, dokáže nabootovat a obnovit kompletní obsah disku s woknama. Akorát to trvá něco pod 3 hodiny.
U mne to osobně je tim, že je fakt nepotřebuju.
a nevíš, prosím, jestli jsou Win přenositelné na jiný komp? Třeba z notebooku, na kterém byly koupené, na desktop?
Hm, jak jsem byl svědkem, tak třeba u Compaqu (desktop) měli nějakou extra verzi woken.