Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Co chvíli z našich médií zaznívají stesky o tom jak se u nás lidi nechtějí stěhovat za prací. Nebylo by pro firmy výhodnější hledat pracovní sílu tam kde je, a TAM jí nabídnout slušné podmínky? Většina pracovních nabídek v oblasti IT na které člověk narazí je v Praze nebo Brně, přitom většina přijatých zaměstnanců pak mnohdy dojíždí (dokud si nenajde v těchto oblastech nějaký podnájem) odjinud. Nebude to pak nakonec vypadat tak, že celá ČR bude jedním satelitním městečkem?
Pokud jde o dojíždění, proč ne, ale všechno má svůj čas. Někdo je možná ochoten platit svým soukromím a volným časem, já však ne. Peníze nikdy nevykompenzují čas zabitý cestováním a čas o který člověk okrade své děti.
Tiskni
Sdílej:
Dělal jsem manuálně u nás v západních Čechách, za ty tři roky se zvedl počet "u nás" zaměstnaných asi ze 120 na 500, asi jsme (byli) největší soukromou fabrikou na Chebsku, o kvalitní lidi byla už i nouze, dojíždělo se houfně. Dalo se vydělat cca o 40% víc než "v oboru", takže se "to dalo".
Není mi moc jasné, jak byste si to vlastně představoval. Kolik asi tak bude v menším městě, řekněme 10000-20000 obyvatel, lidí s potřebnou kvalifikací? Možná dost, ale budou opravdu chtít všichni pracovat právě pro vás? Problém je v tom, že nemalá část kvalifikovaných lidí sice bydlí mimo velká města, ale ne na jednom místě. Jsou roztroušeni, takže i když firmu usídlíte do jednoho z těch menších měst, většina bude stejně muset dojíždět, takže tím nic nezískáte. Pravda, v menším městě budete mít typicky levnější budovu (nebo nájem nebytových prostor), ale na druhou stranu také větší problémy s infrastrukturou.
Jestli to nebude tím, že Brno s Prahou byly pěkně zdaleka od všech potencionálních útočníků.Kdepak, geograficky je Olomouc od všech potencionálních útočníků (tím předpokládám hranice) dál a navíc má v rámci Moravy řádově výhodnější polohu.
Nicméně Helfštýn Švédům odolal taky a to je o kus severněji.Porovnávat hrad a město je trochu mimo.
mate zkratka panickou hruzu z neceho, co jste si (asi) nevyzkousel, a ve svem veku ani nemate potrebu neco takoveho delat.No snad vám postačí, že když jsem nastupoval tam co jsem ted tak mi papír s předchozími zamestnavateli nestačil. Ti co mě znají osobně se u toho možná také pousmáli, protože ví co všechno možné i nemožné jsem dělal. ale pravdu máte že nemám ve svém věku potřebu něco takového dělat. Ovšem nikoliv pro panickou hrůzu, ale prostě proto, že uvažuji racionálně a dělám to co je v danou chvíli nejvýhodnější. Jsem jako blesk - ten jde také cestou nejmenšího odporu, ačkoliv to tak na obloze nevypadá
Ale uz jsem v poho ...