Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Jarní konference EurOpen.cz 2025 proběhne 26. až 28. května v Brandýse nad Labem. Věnována je programovacím jazykům, vývoji softwaru a programovacím technikám.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
naděje je ale zase ta, že tihle lidé budou třeba linux cpát tam, kde jim to podmínky umožní
No právě. Z původního textu blogpostu jsem totiž vyhodil odstavec, ve kterém zmiňuji, že škola kde učí je Obchodní akademie ve Frýdku-Místku. Boj o studenty houstne, a výuka IT dostala zelenou. Mimo to Zbyněk učí ještě na jedné profláknuté škole, která se hodlá orientovat podobně. Tudíž je reálná šance, že jeho absolventi budou mít solidní průpravu před dalším vysokoškolským studiem jak ekonomickou, tak IT.
Mozna muj prispevek nezni uplne pritazlive,Zní naprosto odpudivě.
Az bude mit linux hodne uzivatel, coz take urcite prinese hodne pozitivnich veci, zaroven nam to sebere spoustu moznost.Jaké, proč?
Bojim se ze jednou zacne adobe vydavat napr photoshop pro linux, nikdo nebude pouzivat gimp. 90% lidi radsi nekde ukradne photoshop nez aby pouzivali treba gimp.To je věcí jejich a Adobe, ne? Dneska taky spousta lidí krade Photoshop. Myslím, že rozšíření GNU s Gimpem zvýší počet jeho uživatelů. Proč by kradli Photoshop, když mají Gimp. Na Windows nemají nic, tak ukradnou Photoshop, protože o něm slyšeli, zatímco o Gimpu ne.
A tak by to bylo se vsim. To by znamenal konec vyvoje spousty dobreho a svobodneho softwaru.Proč? V čem by to bylo jiné než dosud, kdy se krade Photoshop pro Windows?
Bojim se, ze s veci jako je treba ten automaticky instalator ovladacu. Co kdyz si vyrobci usmysli ze nebudou distribuovat sve ovladace jinak? Pokud budou opensource, tak to tak snad nedopadne. Ale vypada to ze to vic pomaha proprietalnim ovladacum, nez tem opensourcovim.Proprietátrní není protiklad open-source. Nesouhlasím, že by proprietární ovladače měly na růžích ustláno. Viz ATI. No uvidíme. Více uživatelů přinese více svobodných ovladačů, IMHO.
Jednoduse se bojim ze s prilivem naprosto obycejnych uzivatelu (treba moje mama) budou zniceny a poslapany hodnoty na kterych stoji linux a potazmo opensource dnesNezdá se mi, že když GNU používá moje máma, šlape tím po nějakých hodnotách. Na jakých hodnotách stojí Linux a opensource? Jde o svobodu nebo o co? Spíš myslím, že se tyto hodnoty rozšířeností přenesou na víc lidí, a že to je dobře.
Zrovna vcera me poslal jeden takovy bezny uzivatel (spoluzak) do /dev/null, se slovy ze mu to mam nastavit, ze on si zadnou pos**** manualovou stranku proste cist nebude.No a? Jeho blbost.
RMS začal GNU, protože chtěl svobodný software. Jenže ne všichni jsou tak morálně vyhranění a spokojí se s freeware, případně se zadarmo protiprávně. Rozsáhlá uživatelská základna OS windows, která do dnes nebyla schopna vyprodukovat svobodné protějšky komerčnímu softwaru ani do úrovně kvality GNU, je pádným dokladem této teze. Dovolím si tvrdit, že portace GNU či jiného neproprietárního software z POSIXU na Windows, které jsme v současnosti svědky, není výsledkem prozření uživatelů windows, ale je způsobena kvalitou svobodného softwaru, která převyšuje úrověň nekomerčního proprietárního sofwaru a která se umísťuje hned za komerční proprietární software. Tímto příspěvkem se snažím ukázat, že není pravda, žeBojim se ze jednou zacne adobe vydavat napr photoshop pro linux, nikdo nebude pouzivat gimp. 90% lidi radsi nekde ukradne photoshop nez aby pouzivali treba gimp.To je věcí jejich a Adobe, ne? Dneska taky spousta lidí krade Photoshop. Myslím, že rozšíření GNU s Gimpem zvýší počet jeho uživatelů. Proč by kradli Photoshop, když mají Gimp. Na Windows nemají nic, tak ukradnou Photoshop, protože o něm slyšeli, zatímco o Gimpu ne.
na Windows nemají nic, tak ukradnou Photoshop, protože o něm slyšeli, zatímco o Gimpu ne. Naopak na windows nemají „Gimp“, protože každý ukradne Photoshop.
Tímto příspěvkem se snažím ukázat, že není pravda, že na Windows nemají nic, tak ukradnou Photoshop, protože o něm slyšeli, zatímco o Gimpu ne. Naopak na windows nemají „Gimp“, protože každý ukradne Photoshop.Obám se, že tento příspěvek to neukazuje. Podle mě, lidi si do svých Windows cpou kradený Photoshop, protože slyšeli jak je dobrý, protože jim ho někdo přepálil nebo protože znají jeho jméno. Photoshop má velkou publicitu. Každý ho zná. Dovoluji si odhadnout, že kdyby lidé měli od začátku Gimp, Photoshop by tolik nekradli. Také, kdyby byl Gimp tak obecně známý, lidé by instalovali víc i do Windows. Firefox je takto obecně známý. Že "na windows nemají „Gimp“, protože každý ukradne Photoshop" nejspíš platí, ale proč tedy každý ukradne Photoshop? Zčásti protože nemají/neznají Gimp. Většina lidí nesrovnává kvalitu softwaru, ale instalují to co vidí kolem sebe. Znám lidi co nekradou Photoshop z jednoho prostého důvodu: mají Malování. Kdybych jim vzal malování, vsadím se že nebudou hledat Tuxpaint (o němž nikdy neslyšeli), ale právě Photoshop, protože to je ta věc, o které každý všude mluví...
Přeme se o příčině a důsledku. Jistě že v tomto případě existují zpětně vazby, které přinejmenším způsobují setrvačnost nebo dokonce strhávají vývoj jiným směrem. Obávám se, že nám na to definitvní odpověď nikdo nedá.Souhlas
Lidé nevybírají podle svobody (kterou BFU neocení), ale podle kvality.Někteří. Mnohem víc jich jde se stádem. Doložil bych to rozšířeností ICQ u nás nebo Windows celosvětově.
Komerční vývoj je rychlejší...S tímto tedy nesouhlasím. Vlastně, komerční vývoj je rychlejší než co?
..., proto žebříček kvality softwaru pro windows vypadá asi takto: komerční proprietární SW > FOSS > freeware.Já bych to seřadil spíše takto: 1. komerční svobodný; 2. komerční proprietární; 3. nekomerční svobodný; 4. nekomerční proprietární; 5. proprietární od Microsoftu. Nicméně, uvedenou logiku chápu.
Přičemž většina FOSS se objevila až nedávno díky portování z GNU/Linuxového světa.Souhlasím že většina svobodného software (a open source software) se objevila teprve nedávno, a jedná se o mladé projekty, které dohání nesvobodné rivaly.
V linuxu žebříček vypadá podobně, akorát že proprietární komerční SW (uvážíme-li jen SW pro BFU jako je malování) chybí.Chybí. A to je jako špatně? Podle mě by proprietární software neměl vůbec existovat. Jeho absence na mé platformě mě vůbec nemrzí.
Budou-li se lidé chovat, jak jsem výše napsal, vyberou si nejkvalitnější SW. Tj. ve windows Photoshop, v linuxu GIMP.Těch co potřebují ten nejlepší software, a musí mít Photoshop, protože se bez něho neobejdou, je hodně málo. Mnozí z nich jsou profíci a koupí si ho. Většině lidí co Photoshop kradou (nebo i kupují) by stačil Gimp. A většina, soudím, by se s ním spokojila, kdyby o něm věděla. Kdyby jim ho někdo ukázal. Kdyby k němu měli knížku. Kdyby byl předinstalovaný...
Budou-li si vybírat ovladač pro grafickou kartu od nVidie v linuxu, vyberou si nvidia, nikoliv nv nebo nouveau.To záleží. Nv nechme stranou. Když bude Nouveau dostatečně dobrý (nevím jestli kdy bude) a bude v základní instalaci (nebude s ním taková otrava jako s ovladačem Nvidia), řekl bych že hodně lidí si ho ponechá. Uvidíme co bude. Já doufám, že nakonec i Nvidia (v reakci na kroky Intelu a teď i ATI a taky na Nouveaeu) vydá svobodné ovladače, nebo alespoň specifikace.
Kvalitu bych mohl rozšířit na souhrn pozitivních vlastností, do které by byla zahrnuta kompatibilita. Ale spíše bych řekl, že se tu bavíme o softwaru obecně, nikoliv o formátech/protokolech, které táhnou ICQ nebo Windows (což není případ pixmapového editoru). Stádo má své vůdce. Jsou to ti známí, kteří přijdou opravit počítač, kteří doporučí Photoshop a kteří vědí, kde jej ukrást. Jsou to dodavetelé sestav, kteří tvrdí, že každý potřebuje DVD vypalovačku, Windows a MS Office. A tito vůdcové jsou dobře informovaní a sami vybírají podle „kvality“ (do které zahrnují své potřeby a svůj prospěch).Lidé nevybírají podle svobody (kterou BFU neocení), ale podle kvality.Někteří. Mnohem víc jich jde se stádem. Doložil bych to rozšířeností ICQ u nás nebo Windows celosvětově.
Rychlejší než nekomerční vývoj rozsáhlého balíku, kde je třeba udělat mnoho špinavé práce. Např. Linux, Qt, Mozilla, OOo. Samozřejmě drobnosti, které lze udělat na jeden zátah, asi budou rychleji poháněny nadšením než penězi.Komerční vývoj je rychlejší...S tímto tedy nesouhlasím. Vlastně, komerční vývoj je rychlejší než co?
Pokud mluvíme o Windows, tak bych neřekl, že jsou mladé. Oni jsou jen na Windows krátko, protože až teď se blíží proprietárním obdobám, a proto se o ně lidé začínají zajímat a proto se portují. Naproti tomu v Linuxu jsou osamocené, proto tam tvoří špičku ledovce.Přičemž většina FOSS se objevila až nedávno díky portování z GNU/Linuxového světa.Souhlasím že většina svobodného software (a open source software) se objevila teprve nedávno, a jedná se o mladé projekty, které dohání nesvobodné rivaly.
Souhlasím. Chtěl jsem ukázat rozdíl mezi Windows a Linuxem.V linuxu žebříček vypadá podobně, akorát že proprietární komerční SW (uvážíme-li jen SW pro BFU jako je malování) chybí.Chybí. A to je jako špatně? Podle mě by proprietární software neměl vůbec existovat. Jeho absence na mé platformě mě vůbec nemrzí.
Souhlasím.Budou-li se lidé chovat, jak jsem výše napsal, vyberou si nejkvalitnější SW. Tj. ve windows Photoshop, v linuxu GIMP.Těch co potřebují ten nejlepší software, a musí mít Photoshop, protože se bez něho neobejdou, je hodně málo. Mnozí z nich jsou profíci a koupí si ho. Většině lidí co Photoshop kradou (nebo i kupují) by stačil Gimp.
A většina, soudím, by se s ním spokojila, kdyby o něm věděla. Kdyby jim ho někdo ukázal. Kdyby k němu měli knížku. Kdyby byl předinstalovaný...Když pominu ty, co musí mít to nejlepší, ty, co jsou konzervativní a program, na který jsou zvyklí, nevymění, byť by byl sebehorší, a ty, kterým jsou licence ukradené, tak máte pravdu. Jenže takoví lidé si sami počítač nespravují, takže působení na ně nemá smysl. Tady je třeba přesvědčit ony vůdce. Je to trochu slabá výmluva, ale jistě je v této oblasti co zlepšovat.
Mluvil jsem v přítomném čase. Když budeme hovořit o budoucnosti, je třeba vyvinout nouveau rychleji, než karty, pro které je určen zmizí v propadlišti dějin (např. Riva TNT, kterou mám v jednom stroji, nebude podporována a GeForce 2, kterou mám v druhém, je zatím na druhé koleji.Budou-li si vybírat ovladač pro grafickou kartu od nVidie v linuxu, vyberou si nvidia, nikoliv nv nebo nouveau.To záleží. Nv nechme stranou. Když bude Nouveau dostatečně dobrý (nevím jestli kdy bude) a bude v základní instalaci (nebude s ním taková otrava jako s ovladačem Nvidia), řekl bych že hodně lidí si ho ponechá.
Rychlejší než nekomerční vývoj rozsáhlého balíku, kde je třeba udělat mnoho špinavé práce. Např. Linux, Qt, Mozilla, OOo. Samozřejmě drobnosti, které lze udělat na jeden zátah, asi budou rychleji poháněny nadšením než penězi.Linux, Qt, Mozilla a OOo jsou zrovna příklady u nichž zrovna komerce hraje velmi vysokou roli.
Pokud mluvíme o Windows, tak bych neřekl, že jsou mladé. Oni jsou jen na Windows krátko, protože až teď se blíží proprietárním obdobám, a proto se o ně lidé začínají zajímat a proto se portují. Naproti tomu v Linuxu jsou osamocené, proto tam tvoří špičku ledovce.Toto je divná argumentace. Vlastně nevím co chtěl básník říci. Řekl bych, že jsou na Windows krátko a zároveň jsou mladými projekty. Jistě, na Windows můžu volit mezi proprietárním a neproprietárním a v GNU obvykle ne, ale plyne z toho něco?
Tady je třeba přesvědčit ony vůdce. Je to trochu slabá výmluva, ale jistě je v této oblasti co zlepšovat.To je dobrý postřeh. Jistě že je třeba přesvědčit vůdce. Také je dobré se vůdcem stát a pomoci jiným být vůdcem, kteří by jinak nebyli.
Linux, Qt, Mozilla a OOo jsou zrovna příklady u nichž zrovna komerce hraje velmi vysokou roli.Tak to taky bylo myšleno.
Básník zde hovoří o původu OSS pro Windows. Tvrdí, že drtivá většina tohoto softwaru pochází z unixu, kde existoval již dlouho před portací. Proto tyto projekty za mladé nepovažuje.Pokud mluvíme o Windows, tak bych neřekl, že jsou mladé. Oni jsou jen na Windows krátko, protože až teď se blíží proprietárním obdobám, a proto se o ně lidé začínají zajímat a proto se portují. Naproti tomu v Linuxu jsou osamocené, proto tam tvoří špičku ledovce.Toto je divná argumentace. Vlastně nevím co chtěl básník říci. Řekl bych, že jsou na Windows krátko a zároveň jsou mladými projekty.
Jistě, na Windows můžu volit mezi proprietárním a neproprietárním a v GNU obvykle ne, ale plyne z toho něco?Z této věty a zároveň jevu, že na Windows se neproprietární programy obvykle nevolí, může vzniknout obava, že až v Linuxu také budou proprietární programy (kvalitnější než OSS), že lidé na OSS zapomenou. (To jest názor pratazatele.) Vy toto zpochybňujete, já si to naopak myslím. Vy argumentujete teorií medializace, já teorií kvality. Tady se neshodneme a ani to nečekám. Jen jsem chtěl podat jiné vysvětlení, které by podpořilo obavy pratazatele.
Básník zde hovoří o původu OSS pro Windows. Tvrdí, že drtivá většina tohoto softwaru pochází z unixu, kde existoval již dlouho před portací. Proto tyto projekty za mladé nepovažuje.Ne, GNU software nepochází z Unixu, třebaže ho na Unixech lidé provozovali dávno před příchodem Dosu a Windows. Jistě, mnoho GNU softwaru má dlouhou historii (mnohem delší než Linusovo jádro), ale obyčejný Venca se bude zajímat spíš o mladší projekty (GIMP, 1996 [Photoshop, 1988]; OpenOffice.org jako StarOffice, 1994, uvolněno 2000 [MS Office, 1989]; atd.). Mnoho z nich bylo od prvopočátku současně pro Windows a POSIX.
Z této věty a zároveň jevu, že na Windows se neproprietární programy obvykle nevolí, může vzniknout obava, že až v Linuxu také budou proprietární programy (kvalitnější než OSS), že lidé na OSS zapomenou. (To jest názor pratazatele.)I kdyby lidé na čemu říkáte "OSS" zapomněli, pořád budou mít svobodný operační systém, a to je hodně důležité. Důležitější než mít svobodné aplikace, což je samozřejmě věc názoru (pro mě zásadně, pro někoho ale vůbec). Proč by proprietární programy měly být kvalitnější než svobodné (open-source opravdu není protikladem proprietárního)? Doufám a věřím, že tomu časem bude naopak.
Vy toto zpochybňujete, já si to naopak myslím. Vy argumentujete teorií medializace, já teorií kvality.Já taky mluvím o kvalitě. S medializací bude kvalita růst. Vemte Firefox. Je až tak dobrý, že ho proto používá už čtvrtina lidí? Já myslím že ne. Za jeho rozšíření může medializace (za čím stojí rozšíření IE raději nebudu rozvádět). Je to tak dobře. Víc uživatelů přinese víc testerů a víc vývojářů a víc nápadů a větší tlak ne lepší kvalitu. Přijde mi škoda, že se Mozilla snižuje k někdy nepravdivým výrokům o kvalitě Firefoxu a napomáhání proprietárnímu softwaru namísto aby propagovala svobodu. Osobně se těším na epiphany s webkitem (pak na Firefox/Iceweasel a hlavně Gecko už nesáhnu). Nicméně, Firefox na co nejvíce počítačích s Windows je dobrá věc. Jsem rád, že jeho místo nezabrala proprietární Opera.
Tady se neshodneme a ani to nečekám. Jen jsem chtěl podat jiné vysvětlení, které by podpořilo obavy pratazatele.Obavy pratazatele rozhodně nesdílím. Věřím, že on je taky pozbyde. Argumentace, že masový příliv uživatelů Windows s sebou přinese svinstva jako je proprietární software a pirátství jsou možná namístě, ale nemyslím, že by toto nějak mohlo ublížit svobodnému softwaru, který máme tak rádi. Vemte si Acrobat Reader. Kolik lidí si ho nainstaluje do GNU, když už tam mají KPDF nebo Evince? Do Windows si ho dá každý a dá mu přednost před Foxit Readerem (nebo jak se jmenuje). Do GNU si ho dá lidí mnohem míň. Acroread je zlé proprietární svinstvo (stejně jako Photoshop), a svobodný software skýtá problém pro ně, ne naopak.
S medializací bude kvalita růst. Vemte Firefox. Je až tak dobrý, že ho proto používá už čtvrtina lidí? Já myslím že ne. Za jeho rozšíření může medializace (za čím stojí rozšíření IE raději nebudu rozvádět). Je to tak dobře. Víc uživatelů přinese víc testerů a víc vývojářů a víc nápadů a větší tlak ne lepší kvalitu.já bych si dovolil s tímto hrubě nesouhlasit ale ono to je možná jenom o tom, že každý si představujeme kvalitu jinak ... já v této souvislosti "kvalitou" rozumím efektivní kód, málo chyb jak v kódu, tak v tom, co by měl dělat ... a v tomto ohledu bych Firefox rozhodně za kvalitní neoznačil, přestože má z free browserů nejvíce uživatelů (testerů, vývojářů) vezměme si třeba profláknutý test Acid2 - teprv chystaná verze 3 jím má prý projít, přitom nejde o tento partikulární test, ale o podporu CSS2 jako takového, kdyby nebyla tak mizerná, tak s tím testem není problém ... a CSS2 za chvilku slaví desáté narozeniny (!) a co třeba náročnost a systémové prostředky - Firefox (Phoenix) vznikl jako pokus vyrobit lehký a rychlý browser z jádra Mozilly, pro lidi, kteří nevyužijí její ostatní featury (mail klient, composer ...); a kde jsme dnes? - spuštění "odlehčeného" Firefoxu a "plnotučného" Seamonkey trvá stejně dlouho, v paměti si toho Firefox dost často vezme ještě více ... ne, já se obávám, že příliv windowsoidních uživatelů přinese jedině tlak na implementaci blbinek (typu vizuálních efektů) a zvýšení nároků na hardware (jelikož se poměrně sníží počet uživatelů provozujících věci na "vykopávkových" strojích)
já v této souvislosti "kvalitou" rozumím efektivní kód, málo chyb jak v kódu, tak v tom, co by měl dělat ... a v tomto ohledu bych Firefox rozhodně za kvalitní neoznačil, přestože má z free browserů nejvíce uživatelů (testerů, vývojářů)Z mého předešlého příspěvku vyplývá, že si myslím něco podobného, viz:
Vemte Firefox. Je až tak dobrý, že ho proto používá už čtvrtina lidí? Já myslím že ne.Takže se zbytkem tohoto souhlasím.
ne, já se obávám, že příliv windowsoidních uživatelů přinese jedině tlak na implementaci blbinek (typu vizuálních efektů) a zvýšení nároků na hardware (jelikož se poměrně sníží počet uživatelů provozujících věci na "vykopávkových" strojích)K tomu nepochybně dojde. Přijde víc efektů a jiných blbinek, mnoho z kterých bude zvyšovat nároky na hardware, jistě. Ale to ho se vůbec nebojím, protože ve svobodném světě toto nemůže nikomu ublížit. Přece fakt, že víc lidí se bude zabývat většími kravinkami třeba v Compiz Fusion nijak nenaruší práci třeba na Fluxboxu, ne?
Já si nemyslím, že zrovna 3D prostředí by bylo tím hlavním důvodem k přechodu středoškoláků na Linux. Samozřejmě by u některých lidí hrálo významnou roli, ale není nejdůležitější.
Nejdůležitější jsou hry. Nerad to říkám, ale je to tak. Přesněji řečeno, bylo to tak ještě před třemi lety, kdy jsem dokončil střední školu. Nemyslím si, že se to změnilo. Někteří ani nevěděli, jakou mají verzi Windows, ale důležité bylo, jestli jim tam běží nejnovější hry.
Já jsem na střední škole neměl žádný počítač, takže jsem se takovému běsnění chtě nechtě vyhnul.
Dokud všechny hry nepoběží 100% spolehlivě pod Wine (což je velmi nereálný sen) nebo (přinejhorším) pod placenou Cedegou (což je pořád ještě sen), masového přechodu lidí pod 20 let na Linux se nedočkáme. Nativních verzí her pro Linux se taktéž nedočkáme, dokud nebude dostatečně rozšířený, a tím se kruh uzavírá.
Navíc jsem v nějaké diskusi už dávno psal, že výuka Linuxu na školách je prakticky nemožná kvůli speciálním smlouvám, které Microsoft všem vzdělávacím zařízením vnucuje. Každý počítač musí být zakoupen s předinstalovanými Windows.
Ne tak docela. Neznám sice smlouvy s MS (nebo s nějakými MS dealery) u nás na gymlu, ale kdybych přišel na to, jak např. virtualizovat linux na windows v učebnách (pokud možno nějaký síťový image) nebo rozchodil vzdálené přihlášení do Xek na Linuxový stroj, může se klidně ukazovat Linux. Bohužel nic z toho mi nefunguje.Navíc jsem v nějaké diskusi už dávno psal, že výuka Linuxu na školách je prakticky nemožná kvůli speciálním smlouvám, které Microsoft všem vzdělávacím zařízením vnucuje. Každý počítač musí být zakoupen s předinstalovanými Windows.
cygwin?
Zajímalo by mne, kdo se radši přizná, že takovou srandičku nemá, že bere radši efektivitu než efektnost?
PS: Procpak asi Microsoft ustoupil od testu pravosti windows pri instalaci IE7?Ty myslíš, že kvůli tomu, aby instalace byla jednodušší?
Tiskni
Sdílej: