Byl vydán AlmaLinux OS 10 s kódovým názvem Purple Lion. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Na rozdíl od Red Hat Enterprise Linuxu 10 nadále podporuje x86-64-v2.
Byl vydán Mozilla Firefox 139.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 139 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Byly publikovány výsledky průzkumu mezi uživateli Blenderu uskutečněného v říjnu 2024. Zúčastnilo se více než 7000 uživatelů. Téměř 93 % z nich například používá uživatelské rozhraní v angličtině.
Lukáš Růžička v článku RamaLama aneb vyháníme lamy na vlastní louku na MojeFedora.cz představuje open source nástroj RamaLama umožňující spouštět jazykové modely v izolovaných OCI kontejnerech, a to bezpečně, bez potřeby mít root přístup k počítači, s podporou GPU či CPU a bez zbytečných obtížností kolem.
Byl vydán Sublime Text 4 Build 4200. Sublime Text (Wikipedie) je proprietární multiplatformní editor textových souborů a zdrojových kódů. Ke stažení a k vyzkoušení je zdarma. Pro další používání je nutná licence v ceně 99 dolarů. Spolu se Sublime Merge je cena 168 dolarů.
Multiplatformní open source voxelový herní engine Luanti byl vydán ve verzi 5.12.0. Podrobný přehled novinek v changelogu. Původně se jedná o Minecraftem inspirovaný Minetest v říjnu loňského roku přejmenovaný na Luanti.
Armbian, tj. linuxová distribuce založená na Debianu a Ubuntu optimalizovaná pro jednodeskové počítače na platformě ARM a RISC-V, ke stažení ale také pro Intel a AMD, byl vydán ve verzi 25.5. Přehled novinek v Changelogu.
Po 25 letech s číslem 329 končí linuxový časopis Linux Format (Wikipedie, reddit, 𝕏).
Immich z balíčků open source aplikací FUTO je alternativa k výchozím aplikacím od Googlu a Applu pro správu fotografií a videí. Umožňuje vlastní hosting serveru Immich. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí AGPL-3.0.
Po 9 týdnech vývoje od vydání Linuxu 6.14 oznámil Linus Torvalds vydání Linuxu 6.15. Přehled novinek a vylepšení na LWN.net: první a druhá polovina začleňovacího okna a Linux Kernel Newbies.
VMware server v posledním podání mě nenadchnul.Myslis Server 2.0? No, tech 500MB oproti stavajicim 100MB me taky trosku dostaly - zatim budu cekat, nez prejdu. To uz snad Vmware distribuuje kompletni bezici system na tech 500MB, ne?
Pokud pod tim pujdou dobre aplikace,jako jsou nove hry a CAD programy,odpadne tim imho dalsi velky problem,ktery brani nasazeni Linuxu...
IMHO jen Workstation. Sever teď přechází na "webového" klienta, který vypadá, jako by byl psán s cílem uživatelům interaktivní práci co nejvíce znepříjemnit, aby je dohnal k nákupu Workstation. :-(Jmenuje se to VMware SERVER - tzn. slouzi k virtualizovani serveru a ne k interaktivni praci uzivatelum. Produkt VMware Server se nekdy trochu nesmyslne pouziva prave pro tyto ucely z duvodu jeho volne dostupnosti. Potom se tady v poradne resi dotazy typu proc nemuzu menit plynule rozliseni okna s Windows, atd. Pro tyto ucely je nejvhodnejsi VMware Player ( i kdyz mate koupenou variantu Workstation)- je taky free - ma jedinou nevyhodu - neumi vytvaret nove stroje - coz lze s trochou namahy obejit.
unity.sh notepad.exe
předalo se tohle volání do virtualizovaného OS a v něm se tenhle příkaz spustil.
vmrun
, tam jde dělat toto (akce runProgramInGuest
) i spousta jiných věcí.
vim ~/.emacs
aplikace vmrun, tam jde dělat toto (akce runProgramInGuest) i spousta jiných věcí.Díky, tohle je asi přesně to, co hledám. Jestli je to intuitivní, je mi jedno - tohle si člověk prostě nastaví jednou a pak to jen používá.
Tiskni
Sdílej: