Byl vydán AlmaLinux OS 10 s kódovým názvem Purple Lion. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Na rozdíl od Red Hat Enterprise Linuxu 10 nadále podporuje x86-64-v2.
Byl vydán Mozilla Firefox 139.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 139 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Byly publikovány výsledky průzkumu mezi uživateli Blenderu uskutečněného v říjnu 2024. Zúčastnilo se více než 7000 uživatelů. Téměř 93 % z nich například používá uživatelské rozhraní v angličtině.
Lukáš Růžička v článku RamaLama aneb vyháníme lamy na vlastní louku na MojeFedora.cz představuje open source nástroj RamaLama umožňující spouštět jazykové modely v izolovaných OCI kontejnerech, a to bezpečně, bez potřeby mít root přístup k počítači, s podporou GPU či CPU a bez zbytečných obtížností kolem.
Byl vydán Sublime Text 4 Build 4200. Sublime Text (Wikipedie) je proprietární multiplatformní editor textových souborů a zdrojových kódů. Ke stažení a k vyzkoušení je zdarma. Pro další používání je nutná licence v ceně 99 dolarů. Spolu se Sublime Merge je cena 168 dolarů.
Multiplatformní open source voxelový herní engine Luanti byl vydán ve verzi 5.12.0. Podrobný přehled novinek v changelogu. Původně se jedná o Minecraftem inspirovaný Minetest v říjnu loňského roku přejmenovaný na Luanti.
Armbian, tj. linuxová distribuce založená na Debianu a Ubuntu optimalizovaná pro jednodeskové počítače na platformě ARM a RISC-V, ke stažení ale také pro Intel a AMD, byl vydán ve verzi 25.5. Přehled novinek v Changelogu.
Po 25 letech s číslem 329 končí linuxový časopis Linux Format (Wikipedie, reddit, 𝕏).
Immich z balíčků open source aplikací FUTO je alternativa k výchozím aplikacím od Googlu a Applu pro správu fotografií a videí. Umožňuje vlastní hosting serveru Immich. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí AGPL-3.0.
Po 9 týdnech vývoje od vydání Linuxu 6.14 oznámil Linus Torvalds vydání Linuxu 6.15. Přehled novinek a vylepšení na LWN.net: první a druhá polovina začleňovacího okna a Linux Kernel Newbies.
Protože mi poslední dobou vyhledávání na abclinuxu oznamuje že Index je porušen, vyhledávání nemusí fungovat. nepíšu tenhle kec jako zprávičku, ale jako blogpost. Je totiž možné, že už o tom někdo psal. Po letech čekání jsem se u buildu č.v. 6.5.0 build-118166 skutečně dočkal podpory 3D akcelerace pro virtuální stroje.
Build se objevil nedávno - 23. září 2008 což není ani čtrnáct dní, ale čekal jsem až vyjde kernel 2.6.26.6, abych si kompilaci odbyl jedním vrzem. Kýžený okamžik nastal dnes dopoledne. Desktop mám akcelerovaný přes fglrx (balík od ATI verze 8.9) a testoval jsem pro virtuální WinXP na aplikaci unity3d.
Ještě se chystám na kompilaci balíku jádra pro virtuální 32bitové stroje.
Tiskni
Sdílej:
VMware server v posledním podání mě nenadchnul.Myslis Server 2.0? No, tech 500MB oproti stavajicim 100MB me taky trosku dostaly - zatim budu cekat, nez prejdu. To uz snad Vmware distribuuje kompletni bezici system na tech 500MB, ne?
Pokud pod tim pujdou dobre aplikace,jako jsou nove hry a CAD programy,odpadne tim imho dalsi velky problem,ktery brani nasazeni Linuxu...
IMHO jen Workstation. Sever teď přechází na "webového" klienta, který vypadá, jako by byl psán s cílem uživatelům interaktivní práci co nejvíce znepříjemnit, aby je dohnal k nákupu Workstation. :-(Jmenuje se to VMware SERVER - tzn. slouzi k virtualizovani serveru a ne k interaktivni praci uzivatelum. Produkt VMware Server se nekdy trochu nesmyslne pouziva prave pro tyto ucely z duvodu jeho volne dostupnosti. Potom se tady v poradne resi dotazy typu proc nemuzu menit plynule rozliseni okna s Windows, atd. Pro tyto ucely je nejvhodnejsi VMware Player ( i kdyz mate koupenou variantu Workstation)- je taky free - ma jedinou nevyhodu - neumi vytvaret nove stroje - coz lze s trochou namahy obejit.
unity.sh notepad.exe
předalo se tohle volání do virtualizovaného OS a v něm se tenhle příkaz spustil.
vmrun
, tam jde dělat toto (akce runProgramInGuest
) i spousta jiných věcí.
vim ~/.emacs
aplikace vmrun, tam jde dělat toto (akce runProgramInGuest) i spousta jiných věcí.Díky, tohle je asi přesně to, co hledám. Jestli je to intuitivní, je mi jedno - tohle si člověk prostě nastaví jednou a pak to jen používá.