Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Protože mi poslední dobou vyhledávání na abclinuxu oznamuje že Index je porušen, vyhledávání nemusí fungovat. nepíšu tenhle kec jako zprávičku, ale jako blogpost. Je totiž možné, že už o tom někdo psal. Po letech čekání jsem se u buildu č.v. 6.5.0 build-118166 skutečně dočkal podpory 3D akcelerace pro virtuální stroje.
Build se objevil nedávno - 23. září 2008 což není ani čtrnáct dní, ale čekal jsem až vyjde kernel 2.6.26.6, abych si kompilaci odbyl jedním vrzem. Kýžený okamžik nastal dnes dopoledne. Desktop mám akcelerovaný přes fglrx (balík od ATI verze 8.9) a testoval jsem pro virtuální WinXP na aplikaci unity3d.
Ještě se chystám na kompilaci balíku jádra pro virtuální 32bitové stroje.
Tiskni
Sdílej:
VMware server v posledním podání mě nenadchnul.Myslis Server 2.0? No, tech 500MB oproti stavajicim 100MB me taky trosku dostaly - zatim budu cekat, nez prejdu. To uz snad Vmware distribuuje kompletni bezici system na tech 500MB, ne?
Pokud pod tim pujdou dobre aplikace,jako jsou nove hry a CAD programy,odpadne tim imho dalsi velky problem,ktery brani nasazeni Linuxu...
IMHO jen Workstation. Sever teď přechází na "webového" klienta, který vypadá, jako by byl psán s cílem uživatelům interaktivní práci co nejvíce znepříjemnit, aby je dohnal k nákupu Workstation. :-(Jmenuje se to VMware SERVER - tzn. slouzi k virtualizovani serveru a ne k interaktivni praci uzivatelum. Produkt VMware Server se nekdy trochu nesmyslne pouziva prave pro tyto ucely z duvodu jeho volne dostupnosti. Potom se tady v poradne resi dotazy typu proc nemuzu menit plynule rozliseni okna s Windows, atd. Pro tyto ucely je nejvhodnejsi VMware Player ( i kdyz mate koupenou variantu Workstation)- je taky free - ma jedinou nevyhodu - neumi vytvaret nove stroje - coz lze s trochou namahy obejit.
unity.sh notepad.exe
předalo se tohle volání do virtualizovaného OS a v něm se tenhle příkaz spustil.
vmrun
, tam jde dělat toto (akce runProgramInGuest
) i spousta jiných věcí.
vim ~/.emacs
aplikace vmrun, tam jde dělat toto (akce runProgramInGuest) i spousta jiných věcí.Díky, tohle je asi přesně to, co hledám. Jestli je to intuitivní, je mi jedno - tohle si člověk prostě nastaví jednou a pak to jen používá.