plwm je nový, poměrně minimalistický správce oken pro X11. Podporuje dynamické dláždění okny, plochy, pravidla pro okna atd. Zvláštností je, že je napsaný v logickém programovacím jazyce Prolog. Používá implementaci SWI-Prolog.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Sean Heelan se na svém blogu rozepsal o tom, jak pomocí OpenAI o3 nalezl vzdálenou zranitelnost nultého dne CVE-2025-37899 v Linuxu v implementaci SMB.
Jiří Eischmann v příspěvku na svém blogu představuje typy, jak lépe chránit své soukromí na mobilním telefonu: "Asi dnes neexistuje způsob, jak se sledování vyhnout úplně. Minimálně ne způsob, který by byl kompatibilní s tím, jak lidé technologie běžně používají. Soukromí ovšem není binární věc, ale škála. Absolutního soukromí je dnes na Internetu dost dobře nedosažitelné, ale jen posun na škále blíže k němu se počítá. Čím méně dat se o vás posbírá, tím nepřesnější budou vaše profily a tím méně budou zneužitelné proti vám."
Byla vydána nová stabilní verze 25.05 linuxové distribuce NixOS (Wikipedie). Její kódové označení je Warbler. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání. O balíčky se v NixOS stará správce balíčků Nix.
Multiplatformní open source spouštěč her Heroic Games Launcher byl vydán v nové stabilní verzi 2.17.0 Franky (Mastodon, 𝕏). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také z Flathubu.
Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 26 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.
Klávesnice IBM Enhanced Keyboard, známá také jako Model M, byla poprvé představena v roce 1985, tzn. před 40 lety, s počítači IBM 7531/7532 Industrial Computer a 3161/3163 ASCII Display Station. Výročí připomíná článek na zevrubném sběratelském webu Admiral Shark's Keyboards. Rozložení kláves IBM Enhanced Keyboard se stalo průmyslovým standardem.
Vyšlo Pharo 13 s vylepšenou podporou HiDPI či objektovým Transcriptem. Pharo je programovací jazyk a vývojové prostředí s řadou pokročilých vlastností.
Java má dnes 30. narozeniny. Veřejnosti byla představena 23. května 1995.
V předchozím blogpostu jsem se lehce otřel o problematiku doplnění metatagů do obrázků, které je nemají ve vínku již od svého vzniku. Zmínil jsem se také o tom, že jich je více typů a ne všechny prohlížeče umí zobrazit a editory zpracovat. V tomto pokračování bych tedy chtěl zmínit jak na tom jsou s jejich zobrazením mnou používané prohlížeče u kterých bezpečně vím, že s nimi pracovat umí. Úvodem podotýkám, že vývoj kráčí mílovými kroky a to co je pravdou dnes a na mém stroji, zítra platit nemusí.
Opět jsem po nějakém čase narazil na problém s určením původu obrázků, které kamarád odkudsi stáhnul. Některé se naštěstí dají na internetu dohledat, tak jsem se rozhodl doplnit do nich metatagy dřív, než i jejich stránky zmizí.
Tradiční prudiče prosím o shovívavost, neboť tento zápis by měl být spíše takovým odlehčením a vyjádřením mé úlevy a vděku kolegovi Michalovi, že mě uchránil od potencionální destruktivní činnosti.
Ani jsem netušil, že se můj včerejší blogpost vyhoupne mezi nejkomentovanější blogposty tohoto serveru. Koho by napadlo, že na linuxovém serveru vznikne takový flame a přitom se vůbec netýká MS Windows, že? Podle komentářů si očividně někteří lidé nedokážou představit a obvinují mě z nejrůznějších ekoteroristických pohnutek. Takže jak bych si to tedy představoval?
Tento blogpost je hrubě provokativní a namířený zvláště proti všem co se rádi prohánějí károu sami.
Tenhle zápisek je linuxu na hony vzdálen. Je to má reakce a právě probíhající otázky Václava Moravce, kde je v přímém přenosu rozhovor s gruzínským prezidentem Michailem Saakašvilim.
Každé ráno, když se přesouvám do rachoty, koukám kolem sebe a dnes mému oku opravdu polahodila záplava květů na nám. Míru (v Praze) a mihotání vydlážděných obrazců na chodníku.