Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Jarní konference EurOpen.cz 2025 proběhne 26. až 28. května v Brandýse nad Labem. Věnována je programovacím jazykům, vývoji softwaru a programovacím technikám.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
Každý kdo jde do politiky s tím, že zredukuje počet úředníků by měl být prohlášen za nebezpečného blázna a zavřen do ústavu. Počet úředníků totiž nelze zredukovat pouhými škrty na papíře, ale zrušením zbytečné agendy a změnou systému finančního ohodnocení.
Pokud mi paměť sahá vedla prakticky každá snaha o snížení počtu úředníků ve skutečnosti k jejich zvýšení. Jak je to možné? Aby se zjistilo, který úředník je vlastně zbytečný, vznikla nějaká komise a tu zase posléze kontroluje jiná komise atd. atd. Výsledkem je, že se převede jeden úředník na jinou práci, jeho původní úkoly se hodí na krk těm zbylým a pak tady zůstává zaměstnaná komise, které je nutno najít jinou práci. Tak se vymýšlí další pitomé audity, které jen stresují zbylé zaměstnance.
Nelze zapomínat na to, že úředník je také zaměstnanec, tudíž člověk který odvádí daně, sociální a zdravotní pojištění, a tím že utrácí svůj plat zajišťuje obživu těm co úředníky nejsou. Jeho vyhozením tak jen přibude další natažená ruka, a ubyde potencionální kupec.
Cesta ke snížení počtu úřeníků vede jedině přes rušení zbytečné agendy. Zapomeňte ale na to, že se počet úředníků vrátí ke stavu před rokem 2000. Je třeba si uvědomit, že během posledních deseti let objem úřednické agendy mnohonásobně vzrostl. Je to spojeno s tím, že řada úkonů, jimiž se takový úředník zaobírá, před těmi deseti lety vůbec neexistovala. Tehdy si žil každý úřad pouze na vlastním písečku. Materiály se po zpracování ukládaly do archivu, ale už se nikdo nestaral o nějakou centrální dostupnost či dlouhodobou archivaci. Po pěti letech šla většina do stoupy.
Samospráva byla v podstatě decentralizována a řada věcí se neřešila vůbec. (Dětská hřiště, evidence čoklů, parkovací fleky,..) Mimo to, některé zákonné úpravy jsou v přímém rozporu s racionalizací státní správy - viz např. mnohými vzývaný zákon na ochranu osobnosti. Díky němu totiž prakticky nemáte žádnou legální možnost o někom zjistit zda vůbec žije a kde.
Současný systém financování státní správy jako jeden z mála zajišťuje poměrně jistý příjem. Čím vyšší vzdělání máte, čím déle jste ve státní správě zaháčkováni a čím vyšší funkci máte, tím větší berete prachy. To vede k tomu, že se každý mamlas z úřadu snaží získat alespoň nějaký ten Dis. jen aby se vyhoupnul v tomto tabulkovém systému o stupínek výš.
Je to ideální živná půda pro osoby s VŠ titulem (dříve z ekonomky, dnes obvykle nějaký ten environmentalista, či absolvent cestovního ruchu či rekreologie).Ty se zuby nehty drží úřadu, neboť každým rokem jim pravidelně narůstá plat, aniž by pro to museli hnout prstem víc než musí. Ten nárůst není vyrovnání inflace, jako jinde. Je to odměna za odkroucené roky tzv. "léta praxe".
Úřad to je teplé místečko pro vysloužilé manažery. Díky titulu a "praxi" se obvykle dostávají prostřednictvím výběrových řízení na nějakou vedoucí pozici (která samozřejmě sebou nese další bonusy), na které mají plat o němž by v důchodu mohli jen snít. O důvod víc "přesluhovat". Pochopitelně je pak třeba se postarat o to aby skutečnou práci taky někdo udělal. Zase o důvod víc udržet si pod sebou i nějakého toho úředníčka navíc.
Systém pomalého ale za to jistého platového nárůstu vede k tomu, že čím déle někdo na úřadě je, tím menší motivaci má úřad opustit. Po nějaké době se výše jeho platu dostane na psychologickou hranici kdy začne zvažovat zda by v komerční sféře získal stejně. Uřady tak obvykle opouští mladí a schopní.
Tabulkový plat by měl být fixní a odpovídající vykonávané pozici. Valorizace by měla probíhat podle pohybu inflace. Neměla by být nijak vázaná na délku zaměstnání a výši dosaženého vzdělání. Pokud se vypisuje výběrovka na nějaké místo, tak jsou stejně podmínky předem známy a dány. V případě kumulací funkcí by měl být plat navýšen o odpovídající příplatky a pro diferenciaci a motivaci úředníků by měly být používány odměny.
Tiskni
Sdílej:
Jeho vyhozením tak jen přibude další natažená ruka, a ubyde potencionální kupec.Jeho vyhozením se ovšem také sníží výdaje státního rozpočtu, tedy sníží daně, tedy ostatním (na jazyk se skoro dere poctivě se živícím) lidem zbyde na to, aby mohli nakupovat víc. Nula od nuly pojde a ten úředník si vždycky může hledat jinou práci.
nula od nuly samozrejme nepojde, protoze ta koruna, co se nevyhodi na jeho plat,
se muze investovat (ve skutecnosti teda spis tak jedna a pul, protoze tu pulku by sezrala
rezie kolem toho urednika)
co ma vetsi multiplikator, urednik nebo investice
Jak jsi spravne nakousl, stat zamestnava cim dal vic lidi, protoze mu to prijde levnejsi, nez je drzet na podpore
To je absolutní nesmysl. Podpora v nezaměstnanosti činí přibližně polovinu čisté mzdy, vyplácí se půl roku, u starších lidí max. rok. Potom může nezaměstnaný dostávat sociální dávky, ovšem na většinu z nich není právní nárok a jsou tam různé další kličky (majetek, osoby ve společné domácnosti, vzájemná vyživovací povinnost atd.) Navíc na úředníka jsou další nemalé výdaje - kancelář, počítač atd. Stát by tedy redukcí počtu státních zaměstnanců výrazně ušetřil a podle mě je to jediná možná cesta. Bohužel, k tomu nejspíš dojde až v okamžiku, kdy nebude žádné jiné řešení.
vtip je prave vtom, ze urcite % techto lidi dostane napad, co dalsiho by se dalo delat,
zalozi firmu, zamestna lidi... a uz to jede
Toho dne se Joe Smith vzbudil brzy, neboť jeho budík Made in Japan byl nastaven na šestou hodinu. Zatímco se v hrníčku Made in China začínala vařit voda, oholil se elektrickým strojkem Made in Hongkong, navlékl si košili Made in Sri Lanka, značkové džíny Made in Singapur a tenisky Made in Korea. Poté, co si na své nové elektrické pánví Made in India, připravil snídani, usedl ke stolu se svou kalkulačkou Made in Mexico, aby si spočítal, kolik může dnes utratit. Když si srovnal čas na svých hodinkách Made in Tchajwan s časovým signálem z rádia Made in India, nasedl do vozu Made in Germany a pokračoval v hledání nějaké dobře placené práce v Americe. Na konci dalšího marného a neradostného dne se Joe rozhodl trošku si odpočinout. Vklouzl do sandálů Made in Brasil, nalil si sklenici vína Made in France a pustil televizi Made in Indonesia. A přemýšlel, proč se mu nedaří najít dobře placenou práci v ... Americe...
a proc ty prace delaji cizinci?
Cizincům to nevadí.Spíše nemají jinou možnost, než držet hubu, makat a platit všude možně.
Teda ještě to závisí na tom, jestli dovolená u móře je něco, co považuješ za životní standard, bez kterého se nelze obejít, nebo ne.Kterou cast vety "Usad se, zaloz rodinu, bydli, nic vic" jsi nepochopil? A ano jde to. Nekdy a nekde. S velkou podporou rodicu napriklad...
to k nicemu nevede... cizinci to zrejme delaji pro to, ze to cesi nechteji delat
treba kvuli nizke mzde... takze ji budes muset zvednout... takze to zdrazi vyrobek... takze to nastartuje
inflaci a jsme tam, kde jsme byli
které by bylo možné nahradit nezaměstnanými občany ČR, čímž by se vyřešilo několik problémů najednou.To by snad zvládnul jenom předseda SPR-RSČ Miroslav Sládek a možná ještě jeho kolega Vandas. Náhrada nezaměstnamými občany, hmm, to zní trochu jak Mein kampfu...
Co se tyce ty prace, co je... priklad zkraje roku. Nase firma je na tom spatne, jdem do kopru, musime propoustet. U nas vyhodili dva lidi z deviti. Pak se resilo kdo to bude delat za ne. Tyden na to firma oznamila hospodarsky vysledek. Druhy nejvetsi zisk v historii.Tomu se říká zvyšování produktivity práce.
Nelze zapomínat na to, že úředník je také zaměstnanec, tudíž člověk který odvádí daně, sociální a zdravotní pojištění, a tím že utrácí svůj plat zajišťuje obživu těm co úředníky nejsou.
Jako, že zajišťuje obživu těm, které předtím obral na daních, tím že u nich část toho co jim sebral utratí? Valím se smíchy po zemi nad takovýmto argumentem.
A jelikož i to rozhazování vyžaduje nějakou organizaci, existuje úřednický aparát se svou režií.Takže vlastně chceš říct, že počet úředníků není třeba snižovat...
na hrubý pytel hrubá záplata, tak se nediv, že ti oplácím stejnou mincí.Až na fakt, že s argumenty ad hominem jsi za posledních několik diskuzí vždy začal ty. A nejenom vůči mě, ale v podstatě vůči komukoliv, kdo se opováží oponovat tvým vždy pravdivým tvrzením a úžasným nápadům.
A to jen proto že tys měl větší kliku než oni.Jasně, moje chyba, že si vybrali špatnou kvalifikaci, nebo nemají kvalifikaci žádnou, jsem já to ale zlej kapitalista. :D
No ono to ani moc k smíchu není. Když se to domyslí, je celý daňový a vlastně i ekonomický systém jedno velké letadlo, které táhne těch pár manuálně pracujících.Jakoze nemanualne pracujici jsou flakaci? Taky pekny nazor. Pouze s nim nesouhlasim.
Jak snížit počet úředníků?Kulometem, chlapče, kulometem...
Jednoho dne dopadneme na tvrdou zemNa což doplatí ti, kdo se dnes chovají zodpovědně. Jim bude co brát.
Které agendy?
Například z agend popisovaných v tomto článku by se daly zrušit skoro všechny. Buzerování lidí nikdo nepotřebuje, jen lemplové, kteří se tím živí.
Nevím jaká je u veřejnosti představa o tom, co dělá úředník, ale úředníci ve většině případů vedou minimálně jeden druh řízení (většinou správní nebo daňové) a musejí vykonávat v určité míře stejnou práci, jako např. advokáti nebo firemní právníci.
Na to existuje jednoduchá odpověď. Jestli se někdo cítí ve státní správě nedostatečně oceněn, může kdykoliv dát výpověď a přejít do soukromého sektoru, kde ho jistě zasypou penězi.
Zrovna hygienu bych nerušil.Hlavně nerušit kontrolory hygieny telefonů!
Pocet uredniku lze snizit odstranenim vypocetni techniky z jejich kancelari.
Informatika zpomaluje uredni proces o tisicinasobky.
Kdyz jsem v 15letech zadal o obcanku tak jsem si po predlozeni prohlaseni o mojem trvalem bydlisti, dvou fotek (na linkovanem papire A4 vytrzenem ze sesitu jez jsem dostal na urade v miste bydliste) pockal asi 10 minut a dostal novotou vonici prukaz od hodne soudruzky VB
Dnes ....... 30 dni, neprijemna urednice jakoby ji starej nedal ..... tady je neco schnilyho ....
Ta stejna story plati o RP.
Před časem byl na ČT2 krátký dokument na toto téma jménem Vstanou noví úředníci. Tam např. zmiňovali počty zaměstnanců jednotlivých ministerstev v byrokratickém Rakousku-Uhersku (pro západní rakouskou část). Od vrátného po ministra vč. poslíčků, co běhali s dokumenty, se ty počty pohybovaly kolem stovky zaměstnanců na ministerstvo!
Ten starosta, co zakázal vstup úředníkům na území své obce, tam byl také. Říkal, že teď vztah s úřady řeší tak, že když mu přijde úřední dopis, jde automaticky do koše. Když je to opravdu důležité, oni se ozvou znovu. A funguje to.
Když se Evropská unie tak vyžívá v kvótách, mohla by zavést kvóty i na počty úředníků. Protože každá nová úřední agenda ve svém důsledku omezuje svobodu.
Ano souhlasim s tebou a v podstate jsi prevypravel program Svobodnych :)
Info zde a video z prednasky autora je tady ... pripominky k uradum na zruseni, pripadne snizovani poctu zamestnancu je okolo 25. minuty
btw tusil nekdo ze urady prace maji 16 tisic (!!!) zamestnancu?! znate nekoho komu by UP nasel praci?
btw tusil nekdo ze urady prace maji 16 tisic (!!!) zamestnancu?! znate nekoho komu by UP nasel praci?Jo. Znám. Mě. V roce 1991 se slečna na ÚP přehlídla a dala mi omylem jiné telefonní číslo. Teprve až když jsme si plácli se ukázalo, že je to vlastně úplně jiné zařízení než kam mi dala doporučenku. Dělal jsem pak rok vychovatele na internátě. Kromě mě znám ještě pár slečen. Těm našli práci.. ..na úřadě práce.
to byla myslim hned prvni nabidka, ty ostatni nestali za nic, poslali me treba na naky misto ktery melo bejt jen pro postizeny, pak tu nabidku stahli ze mi ji vlastne nemeli ani davat, pak tam byla myslim jeste nejaka co taky v ty dobe uz neplatila (nakej problem s tim zamestnavatelem ci co). proste chaos a bordel. uz bych se tam nechtel moc vracet ...
aspon pani za prepazkou byla prijemna a vsechno vysvetlovala, ne jako ty semetriky na studijnim oddeleni fpe zcu (to ste si mel vyridit uz v lednu, co mi s tim sem ted lezete? a ruzne a jine. taky ty fronty tam byly mnohem delsi)