Svobodný a otevřený multiplatformní editor EPUB souborů Sigil (Wikipedie, GitHub) byl vydán ve verzi 2.5.0. Stejně tak doprovodný vizuální EPUB XHTML editor PageEdit (GitHub).
Na základě národního atribučního procesu vláda České republiky označila Čínskou lidovou republiku za zodpovědnou za škodlivou kybernetickou kampaň proti jedné z neutajovaných komunikačních sítí Ministerstva zahraničních věcí ČR. Tato škodlivá aktivita, která trvala od roku 2022 a zasáhla instituci zařazenou na seznam české kritické infrastruktury, byla provedena kyberšpionážní skupinou APT31, veřejně spojovanou se zpravodajskou službou Ministerstvo státní bezpečnosti (MSS).
Google Chrome 137 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 137.0.7151.55 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 11 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Byl vydán AlmaLinux OS 10 s kódovým názvem Purple Lion. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Na rozdíl od Red Hat Enterprise Linuxu 10 nadále podporuje x86-64-v2.
Byl vydán Mozilla Firefox 139.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 139 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Byly publikovány výsledky průzkumu mezi uživateli Blenderu uskutečněného v říjnu 2024. Zúčastnilo se více než 7000 uživatelů. Téměř 93 % z nich například používá uživatelské rozhraní v angličtině.
Lukáš Růžička v článku RamaLama aneb vyháníme lamy na vlastní louku na MojeFedora.cz představuje open source nástroj RamaLama umožňující spouštět jazykové modely v izolovaných OCI kontejnerech, a to bezpečně, bez potřeby mít root přístup k počítači, s podporou GPU či CPU a bez zbytečných obtížností kolem.
Byl vydán Sublime Text 4 Build 4200. Sublime Text (Wikipedie) je proprietární multiplatformní editor textových souborů a zdrojových kódů. Ke stažení a k vyzkoušení je zdarma. Pro další používání je nutná licence v ceně 99 dolarů. Spolu se Sublime Merge je cena 168 dolarů.
Multiplatformní open source voxelový herní engine Luanti byl vydán ve verzi 5.12.0. Podrobný přehled novinek v changelogu. Původně se jedná o Minecraftem inspirovaný Minetest v říjnu loňského roku přejmenovaný na Luanti.
Armbian, tj. linuxová distribuce založená na Debianu a Ubuntu optimalizovaná pro jednodeskové počítače na platformě ARM a RISC-V, ke stažení ale také pro Intel a AMD, byl vydán ve verzi 25.5. Přehled novinek v Changelogu.
Možná i ty patříš k lidem, co jsou registrováni na serveru counter.li.org. Dnes mi přišel mail, že se toto "počítadlo" linuxových uživatelů přesouvá na novou doménu http://linuxcounter.net, což ve mě vyvolalo zamyšlení nad ošidností takových statistik
I já se kdysi na tomto serveru zaregistroval. Ostatně, proč ne? S trochou nadsázky řečeno: "Bude nás víc, nebudem se bát vlka nic!". Ovšem reálný smysl takového kroku neradno hledat.
Tomuto poznání odpovídá i statistická křivka nově registrovaných uživatelů na původní doméně. Od vrcholu v r. 2005 pozvolný propad. Že by uživatelů linuxu ubývalo? Ale kdepak. Koukněte se kolem sebe. Linuxový kernel se pomalu ale jistě infiltroval téměř všude. Háček je však v tom, že o tom jeho uživatele ani moc neví a i kdyby - co s tím? Není to konec konců jedno? Pouhý uživatel k obecnému blahu stejně většinou nic moc nepřináší. A má vůbec reálný smysl prsit se jakousi registrací? Podle mě ne.
Byl jsem však zvědavý, co jsem tam vůbec naposledy měnil a tak jsem se na onen nový server (který převzal původní data), přihlásil. Nacionále se nezměnily, ale ve chvíli, kdy jsem si říkal že bych snad mohl aktualizovat přehled registrovaných strojů, se to ve mě šprajclo.
V těch pionýrských dobách mé registrované stroje byly jen tři, tak se ten formulář ještě dal zkousnout. Ale dnes? I když jsem byl původně rozhodnut přidat pouze stroje, které mám výhradně pod palcem a s nimiž pracuji denně, tak mi to přišlo jako neskutečný opruz. Kdyby alespoň měli nějaký shellový skriptík, který by ty informace vyblil do jednoduché tabulky, co by se do toho formuláře jenom vložila.
Takže nic. Zase jsem se odhlásil a tím ukončil svůj nostalgický výlet do pionýrských dob, kdy linuxový uživatel byl exotickým zjevem.
Tiskni
Sdílej:
p.s. Na counter.li.org jsem si kdysi dávno registroval 3 stroje, z nichž ani jeden už nevlastním.
p.s.2 Nějak už nemám potřebu se na podobný "counter" registrovat a dokazovat si tím svou "vyjímečnost" či členství v komunitě.
Myslím, že není nutné vědět všechno o všem. Asi to ani moc nejde. Já nevím skoro nic. K rýpání se v systému jsi někdy prostě donucen. Ale je fakt, že Linux je oproti Win minimálně obtěžující a jede vpoho i na starších strojích. S tou Tvou poslední větou naprosto souhlasím.
Někdy proti Linuxu brblám, ale používám ho raději a zatím jsem na něm nepřišla o data.
Háček je však v tom, že o tom jeho uživatele ani moc neví a i kdyby - co s tím? Není to konec konců jedno? Pouhý uživatel k obecnému blahu stejně většinou nic moc nepřináší. A má vůbec reálný smysl prsit se jakousi registrací? Podle mě ne.Myslím, že to není jen o těch "nevědoucích" uživatelích. Považuji se za člověka, který toho o GNU/Linuxu ví poměrně dost a stejně tam zapsaný nejsem (ačkoli o existenci různých počítadel, včetně tohoto, jsem věděl i před přečtením tohoto zápisku).