Po 9 týdnech vývoje od vydání Linuxu 6.14 oznámil Linus Torvalds vydání Linuxu 6.15. Přehled novinek a vylepšení na LWN.net: první a druhá polovina začleňovacího okna a Linux Kernel Newbies.
plwm je nový, poměrně minimalistický správce oken pro X11. Podporuje dynamické dláždění okny, plochy, pravidla pro okna atd. Zvláštností je, že je napsaný v logickém programovacím jazyce Prolog. Používá implementaci SWI-Prolog.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Sean Heelan se na svém blogu rozepsal o tom, jak pomocí OpenAI o3 nalezl vzdálenou zranitelnost nultého dne CVE-2025-37899 v Linuxu v implementaci SMB.
Jiří Eischmann v příspěvku na svém blogu představuje typy, jak lépe chránit své soukromí na mobilním telefonu: "Asi dnes neexistuje způsob, jak se sledování vyhnout úplně. Minimálně ne způsob, který by byl kompatibilní s tím, jak lidé technologie běžně používají. Soukromí ovšem není binární věc, ale škála. Absolutního soukromí je dnes na Internetu dost dobře nedosažitelné, ale jen posun na škále blíže k němu se počítá. Čím méně dat se o vás posbírá, tím nepřesnější budou vaše profily a tím méně budou zneužitelné proti vám."
Byla vydána nová stabilní verze 25.05 linuxové distribuce NixOS (Wikipedie). Její kódové označení je Warbler. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání. O balíčky se v NixOS stará správce balíčků Nix.
Multiplatformní open source spouštěč her Heroic Games Launcher byl vydán v nové stabilní verzi 2.17.0 Franky (Mastodon, 𝕏). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také z Flathubu.
Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 26 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.
Klávesnice IBM Enhanced Keyboard, známá také jako Model M, byla poprvé představena v roce 1985, tzn. před 40 lety, s počítači IBM 7531/7532 Industrial Computer a 3161/3163 ASCII Display Station. Výročí připomíná článek na zevrubném sběratelském webu Admiral Shark's Keyboards. Rozložení kláves IBM Enhanced Keyboard se stalo průmyslovým standardem.
Vyšlo Pharo 13 s vylepšenou podporou HiDPI či objektovým Transcriptem. Pharo je programovací jazyk a vývojové prostředí s řadou pokročilých vlastností.
Čeká nás historicky první přímá volba prezidenta. Směsice kandidátů je opravdu pestrá. Tenhle blog jsem začal psát před měsícem, ale pak jsem ho nechal tak. Dnes se však projevil jeden z kandidátů tak varujícím způsobem, že mě to nedá abych si také neublognul.
Tento zápis vzniknul, protože předpokládám, že velký podíl návštěvníků tohoto portálu je nějakým způsobem zainteresovaných v našem školství. Z mého pohledu to donedávna vypadalo, že primárním vzděláním pro post ministra školství byl výuční list v oboru "hrobník". A tak mne velmi překvapilo, že byl za půl minuty dvanáct na tento post vybrán člověk, kterého jsem měl možnost poznat osobně - Petr Fiala
Po dlouhodobém dorážení jsem podlehnul a nechal si pořídit nový notebook, ačkoliv ten můj stávající MSI PR210x není ani zdaleka po smrti. Přeci jenom však už bude mít pět let a nikdo nezná dne ani hodiny kdy umře. Přišlo mi proto docela rozumné pořešit jeho nástupce dřív než se tak stane. V tom přehledu bídy a utrpení se naštěstí zrovna objevil kus, který mne zaujal HP ProBook 6475b
Za chvíli tomu bude šest let co jsem tady publikoval blogpost Baterie na notebooku a její stárnutí. A protože jsem po nedávné výměně klávesnice opět po delším čase nakouknul do zápisku o svém MSI PR210x ve zdejší sekci hardware. A jelikož už uplynula od jeho pořízení poměrně dlouhá doba, napadlo mě hodit hodnoty stavu baterie v závislosti na čase do grafu. A pro srovnání přidat i křivku z dat předchozího notebooku.