Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevili v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Minulý týden se privátní server, na kterém hostuji svou MediaWiki stěhoval na jinou infrastrukturu. Pro jistotu jsem udělal kompletní zálohy a rozhodl využít situace k dlouho odkládané aktualizaci z verze 1.27.0-alpha(517e327) na aktuální 1.33.0-alpha (043135a). Zdálo se, že upgrade MediaWiki proběhnul bez problémů, tak mě napadlo udělat kompletní upgrade celého stroje. Vykopnul jsem tedy poslední zbytky php5 a doinstaloval chybějící části pro php7.3, jenže ouha! Ukázalo se, že některé věci přestaly fungovat tak jak bylo zvykem. A jednou z nich bylo i rozhraní pro sledování posledních změn.
Nevím jak vás, ale mne už delší čas u oficiálních projektů WikiMedie irituje prapodivná záliba v javascriptových bastlech. Pokud se alespoň občas kouknete na Wikipedii a zkusíte něco doplnit, tak jste se s těmi javascriptovými omalovánkami nepochybně setkali.
Netušil jsem, že z toho udělali default. Můj problém ale nastal díky tomu, že kód, který se zobrazuje není součástí jádra MediaWiki. Takže se po aktualizaci v záhlaví stránky posledních změn místo původního formuláře zobrazoval jen pitomý banner. Lámal jsem si hlavu s tím co je špatně. Procházel kde co, zkoušel kde co, abych rozchodil alespoň ten nový facelift – bohužel bezvýsledně.
Stále mě ale soužilo že jsem nemohl přijít na to, jak vrátit původní vzhled formuláře pro stránky kde jsou poslední změny. Mezi tím jsem řešil jiné věci a v jedné diskuzi, byla zmínka jak někdo řešil podobný problém a ten souvisel s VisualEditorem. Vůbec tohle rozšíření nepoužívám, protože hodně pracuji se šablonami a na čistém wiki kódu jde mnohem lépe poznat kde je chyba, když se vygenerovaná stránka nevypadá jak by měla.
Zkusil jsem tedy tohle rozšíření doinstalovat. A ejhle, na stránce posledních změn se načetla známá javascriptová omalovánka! Samotný wysiwyg editor se spustit nepodařilo – podle toho co jsem vyčetl vyžaduje aby na localhostu naslouchal parsoid
, další javascriptová hňupina, která je navíc závislá na node.js
Na stránce k rozšíření VisualEditor bylo v ukázkové konfiguraci uvedeno, jakým způsobem lze uživatelům zabránit v tom, aby si přes osobní nastavení mohli tuhle kravinu vypnout. Bohužel tam ale nebylo nic, o tom jak se jí zbavit.
Zjistil jsem, že se dá tahle omalovánka vypnout přes osobní nastavení uživatele. Jenže pro anonymní uživatele se používá default. A háček je v tom, že pokud tohle rozšíření chybí, nebo je vypnuté, tak se na stránce, kde jsou poslední změny, nezobrazuje formulář žádný. A tím pádem zprávy nelze filtrovat.
Kdyby se v takovém případě zobrazoval původní formulář, bylo by vše ok. Ale ne. Hloubal jsem tedy nad tím, jak se dostat k původnímu vzhledu, abych mohl VisualEditor zase vykopnout.
Na manuálové stránce pro $wgDefaultUserOptions příslušná volba chyběla. Nezbylo tedy, než se ponořit do hlubin PHP kódu MediaWiki core. A nakonec jsem to v souboru includes/preferences/DefaultPreferencesFactory.php
našel.
Aby anonymní uživatelé měli na stránce Poslední změny k dispozici původné formulář, který nepoužívá javascript, musíte přidat do vašeho konfiguračního souboru LocalSettings.php
tohle:
$wgDefaultUserOptions['rcenhancedfilters-disable'] = true;
Tiskni
Sdílej: