Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
Byla vydána (𝕏) červnová aktualizace aneb nová verze 1.102 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.102 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Byla vydána nová verze 2.4.64 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešeno je mimo jiné 8 bezpečnostních chyb.
Společnost xAI na síti 𝕏 představila Grok 4, tj. novou verzi svého AI LLM modelu Grok.
Ministerstvo vnitra odhalilo závažný kyberincident v IT systému resortu. Systém, do kterého se dostal útočník bez oprávnění, byl odpojen a nedošlo k odcizení dat [𝕏].
Před rokem byla streamovací služba HBO Max přejmenována na Max. Dle managementu slovo HBO v názvu nebylo důležité. Včera byl Max přejmenován zpět na HBO Max. Kolik milionů dolarů to stálo? 😂
Byla vydána nová major verze 8.0.0 svobodného systému pro detekci a prevenci průniků a monitorování bezpečnosti počítačových sítí Suricata (Wikipedie). Přehled novinek v oficiálním oznámení a v aktualizované dokumentaci.
Mastodon (Wikipedie) - sociální síť, která není na prodej - byl vydán ve verzi 4.4. Přehled novinek s náhledy a videi v oznámení na blogu.
Instituce státní správy nebudou smět využívat produkty, aplikace, řešení, webové stránky a webové služby poskytované čínskou společností DeepSeek. Na doporučení Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost rozhodla o jejich zákazu vláda Petra Fialy na jednání ve středu 9. července 2025.
Minulý týden se privátní server, na kterém hostuji svou MediaWiki stěhoval na jinou infrastrukturu. Pro jistotu jsem udělal kompletní zálohy a rozhodl využít situace k dlouho odkládané aktualizaci z verze 1.27.0-alpha(517e327) na aktuální 1.33.0-alpha (043135a). Zdálo se, že upgrade MediaWiki proběhnul bez problémů, tak mě napadlo udělat kompletní upgrade celého stroje. Vykopnul jsem tedy poslední zbytky php5 a doinstaloval chybějící části pro php7.3, jenže ouha! Ukázalo se, že některé věci přestaly fungovat tak jak bylo zvykem. A jednou z nich bylo i rozhraní pro sledování posledních změn.
Nevím jak vás, ale mne už delší čas u oficiálních projektů WikiMedie irituje prapodivná záliba v javascriptových bastlech. Pokud se alespoň občas kouknete na Wikipedii a zkusíte něco doplnit, tak jste se s těmi javascriptovými omalovánkami nepochybně setkali.
Netušil jsem, že z toho udělali default. Můj problém ale nastal díky tomu, že kód, který se zobrazuje není součástí jádra MediaWiki. Takže se po aktualizaci v záhlaví stránky posledních změn místo původního formuláře zobrazoval jen pitomý banner. Lámal jsem si hlavu s tím co je špatně. Procházel kde co, zkoušel kde co, abych rozchodil alespoň ten nový facelift – bohužel bezvýsledně.
Stále mě ale soužilo že jsem nemohl přijít na to, jak vrátit původní vzhled formuláře pro stránky kde jsou poslední změny. Mezi tím jsem řešil jiné věci a v jedné diskuzi, byla zmínka jak někdo řešil podobný problém a ten souvisel s VisualEditorem. Vůbec tohle rozšíření nepoužívám, protože hodně pracuji se šablonami a na čistém wiki kódu jde mnohem lépe poznat kde je chyba, když se vygenerovaná stránka nevypadá jak by měla.
Zkusil jsem tedy tohle rozšíření doinstalovat. A ejhle, na stránce posledních změn se načetla známá javascriptová omalovánka! Samotný wysiwyg editor se spustit nepodařilo – podle toho co jsem vyčetl vyžaduje aby na localhostu naslouchal parsoid
, další javascriptová hňupina, která je navíc závislá na node.js
Na stránce k rozšíření VisualEditor bylo v ukázkové konfiguraci uvedeno, jakým způsobem lze uživatelům zabránit v tom, aby si přes osobní nastavení mohli tuhle kravinu vypnout. Bohužel tam ale nebylo nic, o tom jak se jí zbavit.
Zjistil jsem, že se dá tahle omalovánka vypnout přes osobní nastavení uživatele. Jenže pro anonymní uživatele se používá default. A háček je v tom, že pokud tohle rozšíření chybí, nebo je vypnuté, tak se na stránce, kde jsou poslední změny, nezobrazuje formulář žádný. A tím pádem zprávy nelze filtrovat.
Kdyby se v takovém případě zobrazoval původní formulář, bylo by vše ok. Ale ne. Hloubal jsem tedy nad tím, jak se dostat k původnímu vzhledu, abych mohl VisualEditor zase vykopnout.
Na manuálové stránce pro $wgDefaultUserOptions příslušná volba chyběla. Nezbylo tedy, než se ponořit do hlubin PHP kódu MediaWiki core. A nakonec jsem to v souboru includes/preferences/DefaultPreferencesFactory.php
našel.
Aby anonymní uživatelé měli na stránce Poslední změny k dispozici původné formulář, který nepoužívá javascript, musíte přidat do vašeho konfiguračního souboru LocalSettings.php
tohle:
$wgDefaultUserOptions['rcenhancedfilters-disable'] = true;
Tiskni
Sdílej: